Γαλλία Ερώτηση για μετάβαση στο Στρασβούργο

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μπες στο www.sncf.fr Είναι το επίσημο site των γαλλικών σιδηροδρόμων! μόνο από εκεί θα βγάλεις άκρη!
Και εγώ μετά από πολύ ψάξιμο στο γαλλικό site κατέληξα αλλά δεν κατάφερα να τα κλείσω. Επιλογή για seat reservation σου δίνει μόνο αν επιλέξεις πάνω δεξιά ως χώρα UK. Έτσι όμως αποστολή γίνεται μόνο σε UK postcode.

Καλο ειναι φιλε μου για το interrail να κοιταξεις τα δυο καλυτερα site που υπαρχουν..
δες εδω http://www.raildude.com/en/train-connections-city/paris-strasbourg/france/473
και εδω http://www.interrail.eu/trains-europe/high-speed-trains/tgv#reservations

Γενικα για γαλλια (και routes εντος γαλλιας ΜΟΝΟ) τα TGV τρενα εχουν supplement 9 ευρω (1η και 2η θεση). Ενω αν το ψαξεις και πας σπασμενα με τρενο κατηγοριας TER & IC τοτε δεν εχει supplement .
Χρησιμοποιώ αυτά τα δυο site καιρό τώρα και έχω φτιάξει όλα μου τα δρομολόγια με βάση αυτά. Oμως δεν μπορείς από κανένα από τα δυο να κλείσεις μόνο seat reservation. Αυτό για τα 9 ευρώ ισχύει μόνο για περιορισμένες θέσεις αν κλείσεις νωρίς. Εγώ θα είμαι Αύγουστο εκεί δηλαδή peak period και μάλιστα Σάββατο όπου η κίνηση είναι αυξημένη. Το πιο πιθανό είναι ότι δε θα υπάρχουν πια θέσεις με 9. Γενικά όλο μου το ταξίδι θα γίνει με αργά τρένα αλλα συγκεκριμένη η εναλλακτική διαδρομή είναι γύρω στις 8 ώρες και δε με βολεύει καθόλου δυστυχώς. Πρέπει να είμαι στο Στρασβούργο νωρίς το μεσημέρι. :/
 
Last edited by a moderator:

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Γειά σας. Ήθελα τη βοήθεια σας. Μέσα Δεκεμβρίου σκευτομαστε να κλείσουμε εισητήρια με προορισμό Κολμαρ . Θα έχουμε και 2 παιδάκια. Η πτήση μας φτάνει στη Βασιλεία στις 11:00 το βράδυ. Τρένα έχει για Στρασβούργο λεοφωρειο? Θέλω την βοήθεια σας !!!υπόψιν ότι οι μέρες μας είναι περιορισμενες , 3 βράδια οπότε δεν θέλω να μείνω Βασιλεία . Ευχαριστώ.
 

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα! Γνωρίζετε αν από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης εχει ανταπόκριση για Στρασβούργο με τρένο; Αν όχι πως θα παμε απο το αεροδρόμιο σε κεντρικό σταθμό ώστε να πάρουμε τρένο; Επισης θα μου προτείνατε κάποιο σάιτ να κλείσω τα εισητηρια του τρένου ή να τα κλεισω επιτοπου; Απο σαιτ το θεωρώ δύσκολο λογο του ότι δεν μπορούμε εκ των προτέρων να γνωρίζουμε τις ώρες που θα φτάσουμε στο σταθμό
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα! Γνωρίζετε αν από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης εχει ανταπόκριση για Στρασβούργο με τρένο; Αν όχι πως θα παμε απο το αεροδρόμιο σε κεντρικό σταθμό ώστε να πάρουμε τρένο; Επισης θα μου προτείνατε κάποιο σάιτ να κλείσω τα εισητηρια του τρένου ή να τα κλεισω επιτοπου; Απο σαιτ το θεωρώ δύσκολο λογο του ότι δεν μπορούμε εκ των προτέρων να γνωρίζουμε τις ώρες που θα φτάσουμε στο σταθμό
πρόσφατα έκανα την διαδρομή Στρασβούργο -Αεροδρόμιο Φρανκφούρτης με λεωφορείο της FLIXBUS. Πολύ άνετα, συνεπέστατα , φθηνά και νομίζω πολύ καλύτερη επιλογή σε σχέση με τρένο για το δρομολόγιο που αναφέρεις.
 

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
πρόσφατα έκανα την διαδρομή Στρασβούργο -Αεροδρόμιο Φρανκφούρτης με λεωφορείο της FLIXBUS. Πολύ άνετα, συνεπέστατα , φθηνά και νομίζω πολύ καλύτερη επιλογή σε σχέση με τρένο για το δρομολόγιο που αναφέρεις.
Θα έχουμε μαζί τη μικρή μας 1.5 ετών και δε νομίζω να μπορέσει να ταξιδέψει με το λεωφορείο γιατί πρώτον θα πρέπει να κάθεται πολύ ώρα και δεν το συνηθίζει και δεύτερον δεν είμαι σίγουρη αν μπορεί στα λεωφορεία να ταξιδέψει χωρίς το ειδικό καθησματακι για παιδιά. Πόση ώρα ήταν η διαδρομή με το λεωφορείο που αναφέρεις;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Θα έχουμε μαζί τη μικρή μας 1.5 ετών και δε νομίζω να μπορέσει να ταξιδέψει με το λεωφορείο γιατί πρώτον θα πρέπει να κάθεται πολύ ώρα και δεν το συνηθίζει και δεύτερον δεν είμαι σίγουρη αν μπορεί στα λεωφορεία να ταξιδέψει χωρίς το ειδικό καθησματακι για παιδιά. Πόση ώρα ήταν η διαδρομή με το λεωφορείο που αναφέρεις;
περίπου 3 ώρες. Τα καθίσματα ήταν εξαιρετικά άνετα. Να φανταστείς ήταν ξαπλωμένα τα μπροστινά και πάλι είχαμε χώρο και δεν ενοχλούμασταν. Μέσα στη μέρα έχει πολλά δρομολόγια και ανάλογα ποιο θα επιλέξεις καθορίζεται η ακριβής διάρκειας της διαδρομής.Εξαρτάται από ποιες πόλεις περνάει για να καταλήξει εκεί που θέλεις να κατέβεις. 15 ευρώ το κόστος του εισιτηρίου.
 

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
περίπου 3 ώρες. Τα καθίσματα ήταν εξαιρετικά άνετα. Να φανταστείς ήταν ξαπλωμένα τα μπροστινά και πάλι είχαμε χώρο και δεν ενοχλούμασταν. Μέσα στη μέρα έχει πολλά δρομολόγια και ανάλογα ποιο θα επιλέξεις καθορίζεται η ακριβής διάρκειας της διαδρομής.Εξαρτάται από ποιες πόλεις περνάει για να καταλήξει εκεί που θέλεις να κατέβεις. 15 ευρώ το κόστος του εισιτηρίου.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μήπως γνωρίζεις αν το τρένο κάνει λιγότερη ώρα; Σίγουρα η μικρή μου 3 ώρες στο λεωφορείο δεμένη σε ένα καθησματακι δεν θα αντέξει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.414
Το τρένο αν δε με απατάει η μνήμη μου είναι μόνο με ανταπόκριση και δεν κάνει λιγότερο χρόνο απ' ότι το λεωφορείο.
Για πιο σύντομα ενοικίαση αυτοκινήτου.
 

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Τότε με την πτήση για Φρανκφούρτη πως θα τα καταφέρει;
Στο αεροπλάνο δεν είναι συνεχώς δεμένη και είναι στην αγκαλιά μας. Μπορούμε κ να περπατήσει ακόμη κ για λίγο κτλ. Ενώ στο αυτοκίνητο δεμένη δυσανασχετεί κ συνεχώς σταματάμε. Έχει ταξιδέψει ξανά με αεροπλάνο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.351
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom