Βεβαίωση νόσησης στο εξωτερικό, πιστοποιητικό εμβολισμού και νόσησης.

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ξερει κανείς τι γίνεται αν νοσήσεις στο εξωτερικό (εκτος ΕΕ); Πως παίρνεις βεβαίωση νόσησης;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ξερει κανείς τι γίνεται αν νοσήσεις στο εξωτερικό (εκτος ΕΕ); Πως παίρνεις βεβαίωση νόσησης;
Αν έχεις εμβολιαστεί με τις 3 δόσεις, τι θέλεις το πιστοποιητικό νόσησης; Όλοι θα κολλήσουμε έτσι όπως μεταδίδεται.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ξερει κανείς τι γίνεται αν νοσήσεις στο εξωτερικό (εκτος ΕΕ); Πως παίρνεις βεβαίωση νόσησης;
Με μια πρώτη ανάγνωση ταλαιπωρείται κόσμος με το θέμα, το ψάχνω κ γω και εφόσον βρω κάποια διάταξη θα ενημερώσω...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ξερει κανείς τι γίνεται αν νοσήσεις στο εξωτερικό (εκτος ΕΕ); Πως παίρνεις βεβαίωση νόσησης;
Αυτό που κατάφερα να βρω είναι πως με το θετικό τεστ από το εξωτερικό με επίσημη μετάφραση ακόμη κι αν είναι στα αγγλικά...αποδεικνύεις τη νόσηση στο εξωτερικό και με αυτό τον τρόπο δικαιολογείς και την απουσία σου στην εργασία (αν υπάρχει).
Για περισσότερες πληροφορίες με παρέπεμψαν στην Πολιτική Προστασία, προσπάθησα να επικοινωνήσω υπηρεσιακά μπας και μου απαντήσουν αλλά...τζίφος.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδη εχω καραμπερδευτει με το πιστοποιητικο, ληγει στους 6 ή 7 μηνες;
Μπολιαστηκα για δευτερη φορα στις 20/09 οπερ σημαινει οτι στις 20/03/2022 θα εχουν περασει ακριβως 6 μηνες. Προς το παρον δε μπορω να επιλεξω το ποτε θα κανω την αναμνηστικη, απλα θα περιμενω να μου στειλει μηνυμα η Τζενεραλιτατ. Θελω να κλεισω ενα ταξίδι Ιταλία όμως 17 με 21/03, θα εχω θεμα στο γυρισμο αν καταλαβα καλα και δε θα ισχυει το πιστοποιητικο μου;
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Επειδη εχω καραμπερδευτει με το πιστοποιητικο, ληγει στους 6 ή 7 μηνες;
Μπολιαστηκα για δευτερη φορα στις 20/09 οπερ σημαινει οτι στις 20/03/2022 θα εχουν περασει ακριβως 6 μηνες. Προς το παρον δε μπορω να επιλεξω το ποτε θα κανω την αναμνηστικη, απλα θα περιμενω να μου στειλει μηνυμα η Τζενεραλιτατ. Θελω να κλεισω ενα ταξίδι Ιταλία όμως 17 με 21/03, θα εχω θεμα στο γυρισμο αν καταλαβα καλα και δε θα ισχυει το πιστοποιητικο μου;
Για χρήση εντός Ελλάδος (εργασία, εστίαση, διασκέδαση κλπ) έχει ισχύ 7 μήνες. Ραντεβού μπορείς να κλείσεις σίγουρα νωρίτερα. Ωστόσο εσύ μένεις Ισπανία (αν έχω καταλάβει καλά) κι εκεί δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.
Από 01/02/2022 η περίοδος αποδοχής του ψηφιακού πιστοποιητικού COVID της ΕΕ θα είναι 9 μήνες (270 ημέρες), δηλαδή για χρήση σε ταξίδια κλπ.
Ποιος ξέρει βέβαια μέχρι τότε αν θα ισχύουν όλα αυτά! Υποθέτω ότι και για εσένα θα ανοίξει η δυνατότητα 3ης δόσης, επομένως δεν θα έχεις αυτό το εμπόδιο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Για χρήση εντός Ελλάδος (εργασία, εστίαση, διασκέδαση κλπ) έχει ισχύ 7 μήνες. Ραντεβού μπορείς να κλείσεις σίγουρα νωρίτερα. Ωστόσο εσύ μένεις Ισπανία (αν έχω καταλάβει καλά) κι εκεί δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.
Από 01/02/2022 η περίοδος αποδοχής του ψηφιακού πιστοποιητικού COVID της ΕΕ θα είναι 9 μήνες (270 ημέρες), δηλαδή για χρήση σε ταξίδια κλπ.
Ποιος ξέρει βέβαια μέχρι τότε αν θα ισχύουν όλα αυτά! Υποθέτω ότι και για εσένα θα ανοίξει η δυνατότητα 3ης δόσης, επομένως δεν θα έχεις αυτό το εμπόδιο.
Ευχαριστω! Ξερω οτι ολα ειναι μεταβλητα. Στη Βαλενθια δεν εχω τη δυνατοτητα να επιλεξω ουτε τη μερα ουτε την ωρα, μου στελνουν αυτοι μηνυμα και πρεπει να παω (εδω στη δευτερη δοση με εβαλαν δευτερα στις 15:57 και τους πηρα τηλ αν γινεται να το αλλαξουμε για πιο μετα να τελειωσω τη δουλεια και μου ειπαν οτι δε γινεται). Οποτε ειναι παρα πολυ πιθανο, αν δεν εχει αλλαξει κατι, να μην εχω την τριτη δοση. Εν πασει περιπτωσει φανταζομαι οτι στη χειροτερη θα θεωρουμαι απλα ανεμβολιαστη, αν και αυτο στην Ιταλια μπορει να ειναι μεγαλο προβλημα. Την πτηση την εχω κλεισει ηδη οποτε θα δειξει :)
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Ευχαριστω! Ξερω οτι ολα ειναι μεταβλητα. Στη Βαλενθια δεν εχω τη δυνατοτητα να επιλεξω ουτε τη μερα ουτε την ωρα, μου στελνουν αυτοι μηνυμα και πρεπει να παω (εδω στη δευτερη δοση με εβαλαν δευτερα στις 15:57 και τους πηρα τηλ αν γινεται να το αλλαξουμε για πιο μετα να τελειωσω τη δουλεια και μου ειπαν οτι δε γινεται). Οποτε ειναι παρα πολυ πιθανο, αν δεν εχει αλλαξει κατι, να μην εχω την τριτη δοση. Εν πασει περιπτωσει φανταζομαι οτι στη χειροτερη θα θεωρουμαι απλα ανεμβολιαστη, αν και αυτο στην Ιταλια μπορει να ειναι μεγαλο προβλημα. Την πτηση την εχω κλεισει ηδη οποτε θα δειξει :)
Στο χειρότερο σενάριο, 21/03 είναι η μέρα που ίσως συναντήσεις πρόβλημα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να χαρείς το ταξίδι σου!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για χρήση εντός Ελλάδος (εργασία, εστίαση, διασκέδαση κλπ) έχει ισχύ 7 μήνες. Ραντεβού μπορείς να κλείσεις σίγουρα νωρίτερα. Ωστόσο εσύ μένεις Ισπανία (αν έχω καταλάβει καλά) κι εκεί δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.
Από 01/02/2022 η περίοδος αποδοχής του ψηφιακού πιστοποιητικού COVID της ΕΕ θα είναι 9 μήνες (270 ημέρες), δηλαδή για χρήση σε ταξίδια κλπ.
Ποιος ξέρει βέβαια μέχρι τότε αν θα ισχύουν όλα αυτά! Υποθέτω ότι και για εσένα θα ανοίξει η δυνατότητα 3ης δόσης, επομένως δεν θα έχεις αυτό το εμπόδιο.
Το 7μηνο για μένα έληξε προχθες. Πριν φυγω ταξίδι, το σύστημα ειχε μόλις ανοιξει για την τριτη δοση, αλλα εκείνη τη μία μερα που θα προλάβαινα, δεν υπήρχαν διαθέσιμα ραντεβού. Νοσησα ομως πριν ένα μήνα στο εξωτερικό, αλλά το Ελληνικό κράτος δεν το ξέρει και δε μου δίνει και τρόπο να το δηλώσω. Ραντεβού για τρίτη δόση δε μπορω να κλείσω, καθως το emvolio.gov.gr δέχεται μόνο συνδέσεις από Ελληνικες IP (κι αυτές όχι όλες, μιλάμε για άσχετους ηλίθιους). Δηλαδή τωρα θα πρέπει να ακολουθώ τα μέτρα για τους ανεμβολίαστους μέχρι να κάνω την τρίτη δοση; Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Το 7μηνο για μένα έληξε προχθες. Πριν φυγω ταξίδι, το σύστημα ειχε μόλις ανοιξει για την τριτη δοση, αλλα εκείνη τη μία μερα που θα προλάβαινα, δεν υπήρχαν διαθέσιμα ραντεβού. Νοσησα ομως πριν ένα μήνα στο εξωτερικό, αλλά το Ελληνικό κράτος δεν το ξέρει και δε μου δίνει και τρόπο να το δηλώσω. Ραντεβού για τρίτη δόση δε μπορω να κλείσω, καθως το emvolio.gov.gr δέχεται μόνο συνδέσεις από Ελληνικες IP (κι αυτές όχι όλες, μιλάμε για άσχετους ηλίθιους). Δηλαδή τωρα θα πρέπει να ακολουθώ τα μέτρα για τους ανεμβολίαστους μέχρι να κάνω την τρίτη δοση; Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
ειναι πολυ νωρις δυστυχως να θεσεις τον εαυτο σου και παλι σε δοκιμασια...θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο και ισως να μιλησεις με τον εοδυ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
Φίλη μας εδώ στην Ισπανία είχε νοσήσει στις 22/12. Την Κυριακή που μας πέρασε έκανε την τρίτη
δόση αφού είχε πάρει το ελεύθερο από τον γιατρό του ΕΣΥ.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Υπάρχει ένα μπαχαλο γενικότερα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι πως γίνεται ο διαχωρισμός του Ευρωπαϊκού πιστοποιητικού και του ελληνικού εντός Ελλάδος;;

Ένας τουρίστας δηλαδή θα χρησιμοποιεί το ευρωπαϊκό και θα είναι έγκυρο στην Ελλάδα ενώ το ευρωπαϊκό τον Ελλήνων θα εμφανίζει "άκυρο";

Το νόσησης ισχύει ένα μήνα μετά τον θετικό έλεγχο, λίγες μέρες πριν λήγει το 7μηνο μου. Θα δοκιμάσω να κινηθώ με το Ευρωπαϊκό και βλέπουμε...

Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
Φίλος μου το έκανε την ημέρα που πιθανότατα κόλλησε, ταλαιπωρήθηκε λίγο 2 μέρες με πυρετό. Νόμιζε πως ήταν από το εμβόλιο αλλα με pcr απεδείχθη ότι νοσούσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom