Βεβαίωση νόσησης στο εξωτερικό, πιστοποιητικό εμβολισμού και νόσησης.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τσέκαρε λίγο αυτή την ηλεκτρονική διεύθυνση Αναγνώριση ψηφιακών πιστοποιητικών Covid-19

Σου δίνει τη δυνατότητα να καταχωρήσεις δικαιολογητικά εμβολίων και νόσησης από ΕΕ και από κάποιες τρίτες χώρες.
Καλα κρασιά, δεν υπαρχουν ψηφιακά πιστοποιητικα εδω στον τρίτο κόσμο :)
Μόνο εξιτήριο στα Ισπανικά εχω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλα κρασιά, δεν υπαρχουν ψηφιακά πιστοποιητικα εδω στον τρίτο κόσμο :)
Μόνο εξιτήριο στα Ισπανικά εχω.
Δεν μπορείς να το δηλώσεις μέσω ελληνικής πρεσβείας ή προξενείου; Να σου δώσουν κάποιο έγγραφο αναγνώρισης, κάτι τέλος πάντων!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για το θέμα του πιστοποιητικού νόσησης τα μαντάτα είναι άσχημα, δεν έχουν θεσμοθετήσει ακόμα πρωτόκολλα γι αυτή την εκδοχή οπότε και πρέπει να προχωρήσεις κανονικά με τον εμβολιασμό προκειμένου να μην θεωρείσαι ανεμβολίαστος για το ελληνικό κράτος και επομένως να στερείσαι του πιστοποιητικού. @taver αυτά δυστυχώς!
Οτι να ναι δηλαδή!......
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Από την Πολιτική Προστασία-θυμίζω σε συνέχεια του ερωτήματός μου για το πως μπορεί Ελληνας πολίτης να αποδείξει νόσηση από κόβιντ στο εξωτερικό σε χώρα εκτός Σένγκεν και πως αναγνωρίζεται τυχόν αναρρωτική άδεια σε αυτή την περίπτωση όταν ο άνθρωπος αυτός είναι υπάλληλος....και όμως μου απάντησαν!!

Και μάλιστα με κάλεσαν στο κινητό μου (είχα γράψει στο μέιλ τηλέφωνο υπηρεσιακό και κινητό)
Με εξαιρετική ευγένεια μάλιστα, μου εξήγησαν πως μαζεύουν όλα τα ερωτήματα προκειμένου να καλύψουν τα όποια κενά υπάρχουν στις διατάξεις-παραδέχθηκαν πως τα θέματα με τα ταξίδια τους έχουν πονοκεφαλιάσει τελικά η απάντηση ήταν πως ο ασθενής ότνα επιστρέψει να φέρει μαζί του κάθε αποδεικτικό της νόσησης (θετικό τεστ, τυχόν εισαγωγή σε νοσοκομείο κλπ) αλλά το αν θα πληρωθεί απο τον ΕΦΚΑ ή όχι αφήνεται στην καλή διάθεση του εργοδότη του...
Για τους δημόσιους υπηλλήλους ομοίως μαζεύεται όλο το χαρτομάνι και κατατίθεται στην υπηρεσία του προκειμένου να αξιολογηθεί από επιτροπή που θα αποφανθεί αν θα του χορηγηθεί αναρρωτική άδεια και δεν θα χρεωθεί επιπλέον από την κανονική του άδεια για όσο διάστημα παρέμεινε σε καραντίνα στο εξωτερικό.

Για το θέμα του πιστοποιητικού νόσησης τα μαντάτα είναι άσχημα, δεν έχουν θεσμοθετήσει ακόμα πρωτόκολλα γι αυτή την εκδοχή οπότε και πρέπει να προχωρήσεις κανονικά με τον εμβολιασμό προκειμένου να μην θεωρείσαι ανεμβολίαστος για το ελληνικό κράτος και επομένως να στερείσαι του πιστοποιητικού. @taver αυτά δυστυχώς!
Στην περίπτωσή μου, το θέμα με τον εργοδότη ειναι λυμμένο επειδή νοσηλευτηκα και υπάρχει επίσημο εξιτήριο. Έλαβα κανονικά αναρρωτική άδεια και αμοιβή για τις ημέρες νοσηλείας (και μόνο, αλλά το βρίσκω δίκαιο).
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.640
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έλαβα κανονικά αναρρωτική άδεια και αμοιβή για τις ημέρες νοσηλείας (και μόνο, αλλά το βρίσκω δίκαιο)
Φυσικά για το δίκαιο μιλάμε...δε ζητήσαμε και αποζημίωση ηθικής βλάβης!
Το θέμα είναι αφενός πως όλοι οι εργοδότες δεν είναι το ίδιο και αφετέρου πως κοτζάμ κράτος δεν έχει μεριμνήσει να υπάρχει 2 χρόνια με την πανδημία τώρα μια πολιτική νόσησης στο εξωτερικό παρά μόνο για την ΕΕ.
Εργάζομαι σε οργανισμό με 4.500 υπαλλήλους και η προισταμένη στο προσωπικό δεν είχε ιδέα του τι ισχύει για μια τέτοια περίπτωση.
Αν υποθέσουμε ότι όλα τα ταξίδια άνοιξαν διάπλατα ήδη από τον Ιούνιο, τότε είτε οι 'Ελληνες δεν ταξιδεύουμε ή όσοι από μας αρμενίζουν στην υφήλιο δεν ανήκουν στην κατηγορία του μισθωτού για να μπει στον κόπο το κράτος να ασχοληθεί μαζί μας.
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ονειρεμένο Ταξίδι
Dark Side Of The Moon
Ενωσιακό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID

Αυτή η περίοδος ισχύος 9 μηνών λαμβάνει υπόψη τις κατευθυντήριες γραμμές του Ευρωπαϊκού Κέντρου Πρόληψης και Ελέγχου Νόσων, σύμφωνα με τις οποίες οι αναμνηστικές δόσεις συνιστώνται το αργότερο έξι μήνες μετά την ολοκλήρωση του αρχικού κύκλου εμβολιασμού. Το πιστοποιητικό θα παραμείνει σε ισχύ για περίοδο χάριτος τριών επιπλέον μηνών πέραν αυτών των έξι μηνών, ώστε να διασφαλιστεί η προσαρμογή των εθνικών εκστρατειών εμβολιασμού και η πρόσβαση των πολιτών σε αναμνηστικές δόσεις.

Οι νέοι κανόνες θα τεθούν σε ισχύ από την 1η Φεβρουαρίου 2022.

Αναμνηστικές δόσεις: Προς το παρόν, δεν υπάρχουν μελέτες που να εξετάζουν συγκεκριμένα την αποτελεσματικότητα των αναμνηστικών δόσεων κατά τη μετάδοση της νόσου COVID-19 και, ως εκ τούτου, δεν είναι δυνατόν να καθοριστεί περίοδος αποδοχής για τις αναμνηστικές δόσεις.

Τα κράτη μέλη θα πρέπει να αποδέχονται τα πιστοποιητικά εμβολιασμού και ανάρρωσης που έχουν εκδοθεί εκτός της ΕΕ και που θεωρούνται ισοδύναμα προς το Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID της ΕΕ.
 
Last edited:

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ονειρεμένο Ταξίδι
Dark Side Of The Moon
Σύμφωνα με το Ενωσιακό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID:

Ισχύς των πιστοποιητικών:
Η Επιτροπή πρότεινε, και τα κράτη μέλη ενέκριναν, επικαιροποίηση της σύστασης του Συμβουλίου για τους περιορισμούς της ελεύθερης μετακίνησης. Η επικαιροποίηση αυτή περιλαμβάνει συγκεκριμένες διατάξεις, μολονότι τα κράτη μέλη έχουν τη διακριτική ευχέρεια να είναι λιγότερο αυστηρά:
  • Τα πλήρως εμβολιασμένα άτομα που διαθέτουν ψηφιακό πιστοποιητικό COVID της ΕΕ θα πρέπει να εξαιρούνται από διαγνωστικές εξετάσεις που συνδέονται με τα ταξίδια ή από την υποχρέωση καραντίνας, 14 ημέρες αφότου λάβουν την τελευταία δόση. Αυτό θα πρέπει επίσης να καλύπτει τα άτομα που έχουν αναρρώσει και έχουν λάβει μία δόση εμβολίου 2 δόσεων.
  • Τα άτομα που έχουν αναρρώσει και τα οποία διαθέτουν ψηφιακό πιστοποιητικό COVID της ΕΕ θα πρέπει να εξαιρούνται από διαγνωστικές εξετάσεις που συνδέονται με τα ταξίδια ή από την υποχρέωση καραντίνας, κατά τη διάρκεια των πρώτων 180 ημερών μετά τη διενέργεια δοκιμής PCR με θετικό αποτέλεσμα.
  • Τα άτομα με ψηφιακό πιστοποιητικό δοκιμής COVID της ΕΕ θα πρέπει να εξαιρούνται από ενδεχόμενες απαιτήσεις καραντίνας: 72 ώρες για δοκιμή PCR και, όταν είναι αποδεκτό από το κράτος μέλος, 48 ώρες για ταχείες δοκιμές αντιγόνων.
Η ερώτησή μου είναι για το πιστοποιητικό νόσησης (ανάρρωσης) το οποίο στο "ανόητο" κράτος μας ισχύει για 3 μήνες (στην ουσία 2 μήνες), ενώ στην Ευρώπη ισχύει για 6 μήνες. Δηλαδή, κάποιος που νόσησε π.χ. 10/01/2022 το πιστοποιητικό του (EU DIGITAL COVID CERTIFICATE) λέει ότι ισχύει από 10/2/2022 μέχρι και 10/04/2022 !!!!
Η Ερώτησή μου είναι: Εάν θέλει αυτός ο άνθρωπος να ταξιδεύσει μετά τις 10/04/2022, θα ισχύει το 6μηνο που λέει η Ευρωπαϊκή Ένωση για τα ταξίδια;;; Δηλαδή θα κοιτάξουν την ημερομηνία νόσησης και θα ισχύει το 6μηνο ή θα κοιτάξουν την ημερομηνία που λέει ότι λήγει το πιστοποιητικό (2μηνο);;; Επίσης τι ρόλο μπορεί να παίξει το QR σε αυτό; Δηλαδή το QR θα βγαίνει έγκυρο ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των πρότερο.
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Σύμφωνα με το Ενωσιακό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID:



Η ερώτησή μου είναι για το πιστοποιητικό νόσησης (ανάρρωσης) το οποίο στο "ανόητο" κράτος μας ισχύει για 3 μήνες (στην ουσία 2 μήνες), ενώ στην Ευρώπη ισχύει για 6 μήνες. Δηλαδή, κάποιος που νόσησε π.χ. 10/01/2022 το πιστοποιητικό του (EU DIGITAL COVID CERTIFICATE) λέει ότι ισχύει από 10/2/2022 μέχρι και 10/04/2022 !!!!
Η Ερώτησή μου είναι: Εάν θέλει αυτός ο άνθρωπος να ταξιδεύσει μετά τις 10/04/2022, θα ισχύει το 6μηνο που λέει η Ευρωπαϊκή Ένωση για τα ταξίδια;;; Δηλαδή θα κοιτάξουν την ημερομηνία νόσησης και θα ισχύει το 6μηνο ή θα κοιτάξουν την ημερομηνία που λέει ότι λήγει το πιστοποιητικό (2μηνο);;; Επίσης τι ρόλο μπορεί να παίξει το QR σε αυτό; Δηλαδή το QR θα βγαίνει έγκυρο ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των πρότερο.
Παρακολουθώ...
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλημέρα παιδια! Και εγω το ιδιο θεμα εχω με το πιστοποιητικο νοσησης για νοσηση στο εξωτερικο. Κατα τη διαρκεια των γιορτων νοσησα με τη γυναικα μου σε Ασιατικη χωρα, οπου μπηκαμε και σε υποχρεωτικη καραντινα σε νοσοκομειο για 10 μερες! Εχω βεβαιωση νοσησης στα αγγλικα απο το νοσοκομειο αλλα και βεβαιωση νοσησης και καραντινας στην ελληνικη γλωσσα απο το εκει ελληνικο Προξενειο. Παρολα αυτα δεν εχω βρει καποιο τροπο να δηλωσουμε την νοσηση μας, αν δεν βρεθει καποιος τροπος, απο 1 Φλεβαρη θα θεωρουμαστε ανεμβολιαστοι! ΕΟΔΔΥ εννοειται δεν το σηκωνει κανεις. Αν υπαρξει καποιο update ενημερωστε παιδια να δουμε τι μπορουμε να κανουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα παιδια! Και εγω το ιδιο θεμα εχω με το πιστοποιητικο νοσησης για νοσηση στο εξωτερικο. Κατα τη διαρκεια των γιορτων νοσησα με τη γυναικα μου σε Ασιατικη χωρα, οπου μπηκαμε και σε υποχρεωτικη καραντινα σε νοσοκομειο για 10 μερες! Εχω βεβαιωση νοσησης στα αγγλικα απο το νοσοκομειο αλλα και βεβαιωση νοσησης και καραντινας στην ελληνικη γλωσσα απο το εκει ελληνικο Προξενειο. Παρολα αυτα δεν εχω βρει καποιο τροπο να δηλωσουμε την νοσηση μας, αν δεν βρεθει καποιος τροπος, απο 1 Φλεβαρη θα θεωρουμαστε ανεμβολιαστοι! ΕΟΔΔΥ εννοειται δεν το σηκωνει κανεις. Αν υπαρξει καποιο update ενημερωστε παιδια να δουμε τι μπορουμε να κανουμε.
Στο gov.gr εκεί που λέει δήλωση νοσησης στο εξωτερικό, δεν το παιρνει;
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Στο gov.gr εκεί που λέει δήλωση νοσησης στο εξωτερικό, δεν το παιρνει;
Δεν εχω βρει καπου να λέει δήλωση νόσησης για εξωτερικο, παρα μόνο δήλωση εμβολιασμου σε εξωτερικο. Αν όντως υπάρχει τέοια δήλωση, μπορεις να στείλεις ενα λινκ σε παρακαλω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom