Ρουμανία Σερβία Βελιγράδι οδικώς

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Το κομμάτι απο Σοφια εως συνορα Σερβιας είναι αυτοκινητοδρομος;;
Ναι, εκτός από τα τελευταία 5ΚΜ...

Αν κατάλαβα καλά αυτά τα πρωτα 60 χιλιόμετραμμετά την εισοδο στη Βουλγαρία από Ελλάδα, δοθηκαν στην κυκλοφορία αυτές τις μέρες;;
Όχι, τα 60ΚΜ είναι όντως αυτά αλλά μόνο στην επιστροφή προς Ελλάδα (όχι όταν μπαίνεις Βουλγαρία, αλλά όταν γυρνάς προς Ελλάδα).
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Μολις προεβην σε αγορα χειμερινων ελαστικων με αφορμη το οδικο ταξιδι στο Βελιγραδι.
Πολυ ωραια αναλυση σου topmar, περιμενουμε τη συνεχεια!
Το θεμα με την καρτα για τα διοδια και τα καυσιμα ειναι αν κρατανε προμηθεια ή με τι αντιστοιχια γινεται η αλλαγη νομισματος. Αν ξερει καποιος ας βοηθησει. Γιατι εγω σκοπευω να κανω δηναρια στα συνορα σκοπιων - σερβιας, αν βρω ανταλλακτηριο, για τα εξοδα καυσιμων - διοδιων μεχρι το βελιγραδι.
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Η Revolut δεν έχει προμήθεια, η ανταλλαγή γίνεται με ισοτιμία 117,5 RSD/1€....Στα σύνορα κάνε 20€ σε δηνάρια, δε σε συμφέρει περισσότερα ...
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Τη Revolut (κάρτα εξωτερικού) την χρησιμοποιώ απο το 2015 (λόγω των CapitalControls :icon_evil: ) ανελλιπώς για διαδικτυακές αγορές και στα ταξίδια στο εξωτερικό. Είναι αξιόπιστη και πολύ βολική λύση @soka βγάλε μια αν προλαβαίνεις πριν το ταξίδι σου και δεν θα μετανιώσεις ;) . Δεν έχει έξτρα προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος (όπως οι Ελληνικές κάρτες) σου χρεώνει την συναλλαγή με βάση την επίσημη ισοτιμία συναλλάγματος της mastercard ή της visa ανάλογα. Εχεις και δωρεάν ανάληψη σε συνάλλαγμα 200 ευρώ το μήνα, μετά έχει κάποια χρέωση.
θα βρεις πολλές αναλυτικές πληροφορίες στο αντίστοιχο νήμα εδώ :
https://www.insomnia.gr/forums/topic/682622-revolut-οδηγός-επιβίωσης-part-2/

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ κάρτες ελληνικών τραπεζών στο εξωτερικό....λόγω των απαράδεκτων προμηθειών - χρεώσεων τους.

Eπίσης μια καλή λύση για κινητή τηλεφωνία και Internet τουλάχιστον για Βαλκάνια όπου οι χρεώσεις είναι υψηλές (παραπάνω και απο την Ελλάδα) είναι οι διεθνείς κάρτες sim.
Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτή απο Καναδά https://knowroaming.telna.com
Στις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες απλά παίρνεις μια τοπική sim και ενα πακέτο με δεδομένα ομιλία και είσαι ΟΚ.
 
Last edited:

Sandy.p

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα! Καλη χρονιά σε όλους!
Τον επόμενο μήνα, ετοιμάζω ένα ταξίδι, στη Νις στη Σερβία. Είναι το πρώτο ταξίδι που θα κάνω οδικώς, εκτός Ελλάδας, μόνη μου και με σμαρτάκι. Μηχανικά το αυτοκίνητο είναι άψογο, οπότε δεν με ανησυχεί κάτι σε αυτό το κομμάτι. Έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα έτσι, ειδικά λόγω επαγγέλματος και ήρθε η ώρα να πάω λίγο παραέξω. Θα ήθελα συμβουλές, τι να προσέξω, τι θα χρειαστώ από χαρτιά, χρήματα. Και όσες περισσότερες πληροφορίες θεωρείτε οτι θα φανούν χρήσιμες. Το ταξίδι θα γίνει από Αθήνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Φιλιά σε όλους!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα! Καλη χρονιά σε όλους!
Τον επόμενο μήνα, ετοιμάζω ένα ταξίδι, στη Νις στη Σερβία. Είναι το πρώτο ταξίδι που θα κάνω οδικώς, εκτός Ελλάδας, μόνη μου και με σμαρτάκι. Μηχανικά το αυτοκίνητο είναι άψογο, οπότε δεν με ανησυχεί κάτι σε αυτό το κομμάτι. Έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα έτσι, ειδικά λόγω επαγγέλματος και ήρθε η ώρα να πάω λίγο παραέξω. Θα ήθελα συμβουλές, τι να προσέξω, τι θα χρειαστώ από χαρτιά, χρήματα. Και όσες περισσότερες πληροφορίες θεωρείτε οτι θα φανούν χρήσιμες. Το ταξίδι θα γίνει από Αθήνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Φιλιά σε όλους!
Καλώς ήρθες
Διάβασε εδώ
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στο-Βελιγράδι.41965/page-16
Αναφέρονται και σε οδηγικά θεματα
Αλλά και ταξιδιωτικές ιστορίες που περιλαμβανουν και πολλές με αυτοκίνητο
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=35
Θα σου λυθούν πολλές απορίες νομιζω
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Καλησπέρα! Την ερχόμενη εβδομάδα, σκοπεύουμε με άλλον έναν φίλο να πάμε οδικώς από Θεσσαλονίκη Σερβία.Εχει κάνει κάποιος ανάλογη διαδρομή? Στάσεις που ενδεχομένως να αξίζει να κάνουμε? Λόγω χειμώνα θεωρείτε τη διαδρομή επικίνδυνη? Θα μείνουμε περίπου μια εβδομάδα. Κατι που θα άξιζε να επισκεφτούμε εκτός το Βελιγράδι? Επίσης έχει παει κάνεις στο εικαστικό φεστιβάλ του Κουστουριτσα το οποίο γίνεται το Γενάρη? Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Στάσεις μόνο για καφέ και καύσιμο, διόδια πληρώνετε με κάρτα παντού, και μιας και θα μείνετε τόσες μέρες, αξίζει ένα διήμερο στο Νόβι Σαντ. Και μια σύντομη βόλτα στην επιστροφή στο Νις, λίγες ώρες καλά είναι.
Υπόψην, απαιτούνται χειμερινά ελαστικά, η απόφαση δική σας.
(Αλυσίδες δε μετράνε, τα αυτοκίνητα πρέπει να έχουν χειμερινά.)
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Έχουμε χειμερινά ναι.ευχαριστω πολύ! Περίπου πόσες ώρες ταξιδι να είναι?( δεν οδηγαω εγω)κάποιο βουνό η χωριό που να αξίζει, ίσως κάποια ιδιαίτερη αγορά αν έχει κάποιος υπόψιν?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εχμμ, προσωπικά δεν έχω σταματησει σε κάποιο άλλο μέρος στη διαδρομή, την οποία την έκανα συνήθως 7-8 ώρες, με στάσεις, διόδια, σύνορα κατά νου. Και φυσικά με τα όρια ταχύτητας, όχι με 160 στην εθνική. :)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
... έλεγχος δεν υπάρχει.
Απλά δεν σου έτυχε.
Αυτές τις μέρες (και είμαι από τις 28/12 εδώ) κάθε μέρα βλέπω ελέγχους σε πολλά μέρη.
Το Νοέμβριο που είχα έρθει με αμάξι σταμάτησα επίτηδες και ρώτησα τον αστυνομικό αν απαιτούνται και από ξένους που είναι μόνο περαστικοί και μου απάντησε θετικά.
Όπως το λέει και ο Θάνος εδώ
Και ο ΚΟΚ ισχύει για κάθε οδηγό μη κάνοντας εξαιρέσεις για τουριστες και εκδρομείς από άλλες χώρες!

Ρε παιδιά αληθεια το εννοειτε αυτο που λέτε; τα χειμερινά λάστιχα για το αμαξι μου μπορεί να κάνουν πανω από 500€
...και το πρόστιμο επίσης, μη μιλάμε για ενδεχόμενη αποζημίωση αν (χτύπα ξύλο) κάτι θα συνέβαινε

Έχεις βρεθεί ποτέ σε αυτοκίνητο που γλιστράει στο πάγο; Σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ !
και πέρα από νομιμότητα και το πρόστιμο, πάντα υπάρχει αυτό από πάνω.
Με καλοκαιρινά γλυστράει ακόμα και σε βροχούλα αμάξι, για το πάγο ούτε ο λόγος.

Φυσικά δεν ξέρουμε πόσο είναι το σχετικό πρόστιμο, ίσως καποιο μέλος να μπορούσε να μας ενημερώσει σχετικά.
ξεκινάει από 20.000 ντινάρια = περίπου 170 ευρώ

Οι αλυσίδες δεν είναι η ιδανική λύση, γιατί η συχνή χρήση προκαλεί ζημιά στα ελαστικά και είναι μία "αρχαία μέθοδος " αντιολισθησης!
...και καταστρέφει το οδόστρωμα!
Άλλωστε οι αλυσίδες δεν είναι για πάγο ή για δρόμο με λίγο χιόνι (που αν έχει χίονι στους δρόμους στη Σερβία είναι εκείνο που ρίχνει τη δεδομένη στιγμή ανάμσεα με 2 περάσματα των καθαριστικών).
ΟΙ αλυσίδες είναι χρήσιμες μόνο στο δρόμο που έχει μπολικο χιόνι που δεν έχει καθαριστεί καν. Γι αυτό γράφει παρακάτω... εκεί που υπάρχει σήμανση. Η σήμανση υπάρχει στα βουνά και δρόμους δεύτερης και τρίτης προτεραιότητας που δνε καθαρίζονται άμεσα (παράπλευροι, κλπ δρόμοι).

Καταλαβαίνω τη γνώμη σας ωστόσο τη θεωρώ υπερβολικη. Πέρσι που πήγα Βελιγράδι είχε λιγοτερο κρυο από τι Χορτιατη σίγουρα.
Αυτό δνε έιναι κάτι που μπορείς να προβλέψεις ποτέ.

Στίς 07/01/ 2017 είχε -15
Στίς 07/01/ 2018 είχε +18 και έπινα καφέ στην λίμνη φορώντας μόνο ένα πουκάμισο
Προχτές στις 07/01/2019 το αμάξι μου πάλι έδειξε -15

Κια να σημειωθεί ότι μέχρι και τις 20/12 οι προβλεπόμενες θερμοκρασίες ήταν γύρω στους 5 βαθμούς.

Άρα, για να ταξιδέψει κάποιος απο 01/11-01/04 στη Σερβία θα πρέπει πρώτα να τσεκάρει τον καιρό και αν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές, τότε θα πρέπει να βάλει στο αυτοκίνητο του χειμερινά ελαστικά. Χρησιμοποιούν επιπλέον και τις αλυσίδες όπου υπάρχει η σχετική σήμανση.
Αν καταλαβαίνω κάτι λάθος διορθώστε με!
δεν κατάλαβες τίποτα λάθος, το βρίσκω έτσι και στα σερβικά, αλλά δεν είναι αυτό που ισχύει. Ανεξαρτήτως συνθηκών τα χιονολάστικα είναι υποχρεωθηκά και δεν ξέρω ποιος τα έγραψε έτσι.


Γιατι εγω σκοπευω να κανω δηναρια στα συνορα σκοπιων - σερβιας, αν βρω ανταλλακτηριο, για τα εξοδα καυσιμων - διοδιων μεχρι το βελιγραδι.
Υπάρχει και στα ελληνικά σύνορα, λίγο πριν περάσεις τον έλεγχο, στα δεξιά.
Αλλάζεις μόνο 20 ευρώ για διόδια και καφέ.

Τ
Eπίσης μια καλή λύση για κινητή τηλεφωνία και Internet τουλάχιστον για Βαλκάνια όπου οι χρεώσεις είναι υψηλές (παραπάνω και απο την Ελλάδα) είναι οι διεθνείς κάρτες sim.
Κάθε εταιρεία στη Σερβία δίνει με την αγορά SIM κάρτας το λεγόμενο welcome bonus που αναλόγως την εταιρεία και με ενεργοποίηση συγκεκριμένων κωδικών δίνει πολλά γιγαμπάιτ που αρκούν για μια εβδομαδιαία παραμονή. Το κόστος είανι γύρω στα 300 ντινάρια = 2,5 ευρώ. Εγώ πάντα σταματάω στο βενζινάδικο μετά τα σερβικά σύνορα στα δεξιά και εκεί το παίρνω. Ρωτήστε τα παιδιά που δουλεύουν εκεί για την ενεργοποίηση του welcome bonus, είναι πολύ ευγενικά.

Καλησπέρα! Την ερχόμενη εβδομάδα, σκοπεύουμε με άλλον έναν φίλο να πάμε οδικώς από Θεσσαλονίκη Σερβία.Εχει κάνει κάποιος ανάλογη διαδρομή? Στάσεις που ενδεχομένως να αξίζει να κάνουμε? Λόγω χειμώνα θεωρείτε τη διαδρομή επικίνδυνη? Θα μείνουμε περίπου μια εβδομάδα. Κατι που θα άξιζε να επισκεφτούμε εκτός το Βελιγράδι? Επίσης έχει παει κάνεις στο εικαστικό φεστιβάλ του Κουστουριτσα το οποίο γίνεται το Γενάρη? Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ!!
Έχουμε χειμερινά ναι.ευχαριστω πολύ! Περίπου πόσες ώρες ταξιδι να είναι?( δεν οδηγαω εγω)κάποιο βουνό η χωριό που να αξίζει, ίσως κάποια ιδιαίτερη αγορά αν έχει κάποιος υπόψιν?
Καλό ταξίδι να έχετε. Θα διαρκέσει 7 με 8 ώρες αναλόγως τις στάσεις που θα κάνετε.
Υπάρχουν ωραία, καλά και άγνωστα μέρη, αλλά δεν είναι τόσο κοντά στον αυτοκιμητόδρομο ή αποτελούν ταξίδι από μόνα τους.
Μια καλή πρόταση είναι το Κουστενντορφ που αναφέρεις. Είναι στα δυτικά της χώρας, έχει καταπληκτικά βουνά, παραδοσιακά χωριά και διάφορα άλλα. Έχω πάει να δω τον Τζόνη Ντέπ με τον Κούστουριτσα μια χρονιά :). Δεν είναι εικαστικό, αλλά κινηματογραφικό και μουσικό φεστιβάλ πιο πολύ.
Διαρκεί από σήμερα έως τις 16/1 http://www.kustendorf-filmandmusicfestival.org/2019/
 

leik1982

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά σε όλους για αντίστοιχο ταξίδι από Θεσσαλονίκη με στάση μικρή Βελιγράδι και τελικό προορισμό Βιέννη περίοδο Χριστούγεννα σε ελαστικα για το αμάξι έχω all season & 4 εποχών με το σημάδι επάνω το τρικορφο τρεις κορυφές βουνού θα έχω κάποιο πρόβλημα τα ελαστικά είναι φετινά 2019 καινούργια η θα πρέπει να πάρω καθαρά χειμερινα ελαστικά ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom