Σερβία Βελιγράδι

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν το πιστευω ....... !!!! Δεν αρκουσαμε εμεις εεεε, ηθελες να ανοιξεις τοπικ!!:rolleyes:
Αφου απαντηθηκε η ερωτηση σου , ρωτα και κατι αλλο για την πολη...
Οπως π.χ. εστιατορια, αξιοθεατα κτλ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάποιες προτάσεις μπορείς να βρεις εδώ σε ένα review που είχα κάνει μετά από την επίσκεψη που έκανα τον Οκτώβριο εκεί! Κι έχει γράψει και η romantic woman στο ίδιο topic μερικές ίνφο!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Συγχαρητήρια για το review σου... πραγματικά!
Πολύ χρήσιμο και ιδιαίτερα κατατοπιστικό! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γενικά κορίτσια τα πάντα είναι παμφτηνα στο Βελιγράδι εκτός από τα ρούχα.
Εκεί ευχαριστήθηκα καφέ και οι καφετεριες τους είναι πολύ προσεγμένες και γουστόζικες. Το παλιό Βελιγράδι μου θύμιζε έντονα κάποιες γειτονιές του Μανχάταν και ντρεπόμουν να το πω ώσπου μια ντόπια με ενημέρωσε ότι πράγματι θυμίζει και μάλιστα πολύ το αποκαλούν και "Μικρό Μανχάταν". (δε ξέρω αν συμφωνει και η Ιβάνα)
Επίσης, μου είχαν αρέσει κάποια εστιατόρια πάνω στον ποταμό Σάβα. Προτείνω ανεπιφύλακτα να πάτε εκεί γιατί είναι πολύ όμορφα .
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικά κορίτσια τα πάντα είναι παμφτηνα στο Βελιγράδι εκτός από τα ρούχα.
Και τα παπούτσια, και τα αξεσουάρ, και τα καλλυντικά, για να μην μιλήσω για τα απαράδεκτα duty free.

Εκεί ευχαριστήθηκα καφέ και οι καφετεριες τους είναι πολύ προσεγμένες και γουστόζικες. Το παλιό Βελιγράδι μου θύμιζε έντονα κάποιες γειτονιές του Μανχάταν και ντρεπόμουν να το πω ώσπου μια ντόπια με ενημέρωσε ότι πράγματι θυμίζει και μάλιστα πολύ το αποκαλούν και "Μικρό Μανχάταν". (δε ξέρω αν συμφωνει και η Ιβάνα)
Εμένα η αλήθεια είναι ότι δεν μου θύμισε Μανχάταν, αλλά υπάρχουν αρκετά όμορφα και σοφιστικέ μέρη. Αλλά και πολλές τρέντικες και ποζέρικες καφετέριες επίσης (σε μία μας επιτέθηκε και μία κατσαρίδα!). Επιλογές μολαταύτα σίγουρα υπάρχουν.

Επίσης, μου είχαν αρέσει κάποια εστιατόρια πάνω στον ποταμό Σάβα. Προτείνω ανεπιφύλακτα να πάτε εκεί γιατί είναι πολύ όμορφα .
Εκεί δυστυχώς δεν πήγαμε και κρίμα! Κάτι ντόπιοι μας είπαν ότι στο Δούναβη στο Zemun είναι καλύτερα για φαγητό και έτσι και κάναμε. Θα ήθελα πάντως σίγουρα να δοκιμάσω και την πλευρά του Σάβα.

Το καλό είναι ότι πρόκειται για κοντινό, εύκολα προσβάσιμο και οικονομικό προορισμό, επομένως μπορεί κάποιος εύκολα να δει όσα του διέφυγαν.:D
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
copyright aakunz (Airliners.gr)

Με αφορμή άλλο θέμα, αναφορικά με την ισχύ του Δελτίου Ταυτότητας της Ελληνικής Δημοκρατίας, θα ήθελα να υπενθυμίσω, πως αυτή τη στιγμή, εκτός από τα 27 μέλη της ΕΕ, η ελληνική ταυτότητα γίνεται δεκτή ως νόμιμο ταξιδιωτικό έγγραφο και για τους παρακάτω προορισμούς και μόνο για ενηλίκους:

α) Χώρες μη μέλη ΕΕ, που ανήκουν στον ΕΟΧ (Ισλανδία, Νορβηγία, Ελβετία, Λιχτενστάιν)
β) Σερβία (όχι Κοσσυφοπέδιο), Κροατία, ΠΓΔΜ, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, (90 ημέρες)
γ) Αλβανία
Πάντως Κροατία που πήγα φέτος το καλοκαίρι στο αεροδρόμιο του Σπλιτ την ταυτότητα με τους λατινικούς χαρακτήρες την κοιτάζανε κανά 10 λεπτό και αφου ρώτησαν και τους 3 υπαλλήλους που ήταν εκει κοντά και πάλι δεν έβγαλαν συμπέρασμα τι είναι αυτό το πλαστικό που κρατάνε στα χέρια τους! Στην συνέχεια ακολούθησαν ηλίθιες ερωτησεις του στυλ...αυτή είναι η ταυτότητα σας? δεν υπαρχει κάτι άλλο? μεχρι ποτε ισχύει?
Ε στο τέλος άκρη δεν έβγαλαν αλλά περάσαμε!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μιας που ανοίχτηκε πρόσφατο θέμα και δεν έχω βρει κάτι στα άλλα τόπικ για Βελιγράδι...Ξέρει κανένας κάποιο μέρος που να έχει live balkan music ? χάλκινα κτλ όχι όμως τουριστικό, καμιά μικρή ανεξάρτητη σκηνή δεν έχω απαίτηση να δω και τον Bregovic...:D
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ανοίγω το τοπικό για να έχουμε συγκεντρωμένες πληροφορίες για διαμονή.

Μεταξύ των κάτωθι 4 ξενοδοχείων , (όσον αφορά την τοποθεσία) , ποιο θα προτείνατε;;;;
θα έχουμε μαζί και 2 πιτσιρίκια υπ όψιν...:grouphug:

1) https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...1066-Reviews-Public_House_Hotel-Belgrade.html

2) https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...284-Reviews-MARK_Hotel_Belgrade-Belgrade.html

3) https://passpartu-home-belgrade.ibooked.gr/

4) https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...1714-Reviews-Hotel_Townhouse_27-Belgrade.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom