Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Οι επισκέπτες φεύγουν, τα κουνούπια έρχονται. Keep walking όμως, στην Βενετία είσαι άλλωστε!
 

EFOUL

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη - Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
καλημερα παιδια. σκεφτομαστε για ταξιδακι στην Βενετια. ποτε όμως ειναι καλυτερα? εννοώ αν μην ειναι high seazon και να μην μυριζουν τα καναλια?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στη Βενετία στην ουσία είναι πάντα high season.

Σίγουρα τον περισσότερο κόσμο τον έχει κατά τη διάρκεια του καρναβαλιού και η μυρωδιά των καναλιών ενοχλεί τις πολύ ζεστές καλοκαιρινές ημέρες.

Πάντως το χειρότερο που θα μπορούσε να σου τύχει είναι να τη βρεις πλημμυρισμένη.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ είχα βρεθεί εκεί Πάσχα, να ταν Μάιος νομίζω και ήταν τέλεια! Ούτε πλημμυρισμένη, ούτε τίποτα μου μύριζε... :D
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
τέλη απριλίου και όλο τον μάιο είναι η καλύτερη εποχή κατά την γνώμη μου, πάντως αρχές αυγούστου που βρέθηκα ξανά εκεί 3 μέρες τα κανάλια δεν μύριζαν καθόλου άσχημα θα έλεγα ότι μοσχομύριζαν θάλασσα...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κι εγω με την σειρά μου, τελος Οκτώβρη που την επισκέφτηκα, ούτε "μυρωδάτη" ούτε "μούσκεμη" την βρήκα...
 

CellarDoor

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη;
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κορνουάλη
Απέφυγε το Φλεβάρη. Είχα πάει και κατέληξα να κολυμπάω (κυριολεκτικά) σε μισό μέτρο νερό στην πλατεία του Αγ. Μάρκου. Να επισκεφτείς οπωσδήποτε και τα νησάκια Murano και Burano. Κυρίως το τελευταίο. Πολύ γραφικό, σχετικά ήρεμο (σε σχέση με τον πανζουρλισμό της Βενετίας) και εξαιρετικά πολύχρωμο!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Να ξερεις οτι η Βενετια ειναι αρκετα ακριβη σε σχεση με αλλες πολεις ...πηρα πριν 3 χρονια ενα μπουκαλι νερο απο ενα φουρνο και το πληρωσα 3,40 ευρω..ενω το ιδιο μπουκαλι πηρα απο το νησακι Μπουρανο απο ενα μπακαλικο και το πληρωσα 70 λεπτα
Ενα πολυ καλο σελφ- σερβις με 3 διαφορετικες αιθουσες πολυ καλο φαγητο ειναι το chat qui rit στην οδο Celle Tron s Marco 1131
Με 34 ευρω δυο ατομα και με γλυκο...για τα δεδομενα της Βενετιας αρκετα οικονομικο

Αποφυγε τη Μ. Εβδομαδα του Πασχα γιατι χανει η μανα το παιδι και ο σκυλος τον αφεντη...την επομενη εβδομαδα του Πασχα που πηγα ήταν τελεια....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.330
΄Ανοιξη(Απρίλιο-Μσϊο) κσί φθινόπωρο(Οκτώβριος-αρχές Νοεμβρίου) είναι οί κατάλληλες εποχές πιστεύω.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Έχω επισκεφθεί πολλές φορές τη Βενετία και σε διάφορες εποχές.
Αυτή που μου έμεινε αξέχαστη, ήταν κάποιο χειμώνα.
Χωρίς τουρίστες, σκοτεινή, απόκοσμη σχεδόν.
Μου θύμισε έντονα κάτι σκηνές από ταινία του Φελίνι..
Υπέροχη ατμόσφαιρα.
Επομένως, όποτε και να πας, θα σου αρέσει.
Το κατακαλόκαιρο βέβαια γίνεται πανζουρλισμός.
Ζέστη και πολυκοσμία... κακός συνδυασμός.
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον χειμώνα.
Κρύο μεν, τσουχτερό μεν, αλλά, τα άδεια από τουρίστες σοκκάκια μετά τις 9 το βράδυ και η μυστηριακή ομίχλη της Βενετίας δεν σου αφήνουν περιθώρια να μην την λατρέψεις.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Έχω πάει κι εγώ αρκετές φορές-απλά έτυχε.Οκτώβρη μήνα ήταν μια χαρά.Τελευταία φορά τον Ιούλη που μας πέρασε όντως η ζέστη με τη υγρασία ιδιαίτερα ενοχλητική.
Και ναι, πανάκριβα όλα.Μέχρι και το κατούρημα σε δημόσιες τουαλέτες κόστιζε 1.50 ευρώ-ήμαρτον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom