Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι το Hotel Saturnia & International- Via XXII Marzo - San Marco.Πως λοιπόν θα πάω από την Piazza le Roma στο ξενοδοχείο.Πιό βαπορέτο θα πάρω?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα πάρεις το 52 και θα κατέβεις στο S.Zaccaria... το 1 είναι γραφικό αλλά για άλλη ώρα...αν το πάρεις θα κάνεις να φτάσεις στο ξενοδοχείο σου γύρω στη μία ώρα... δεν λέει... πήγαινε πρώτα να αποθέσεις και μετά θα απολαύσεις απαλλαγμένος από το βάρος των αποσκευών σου... να επαναλάβω και την υπερχλιδάτη λύση των 90 ευρώ... παίρνεις ένα θαλάσσιο ταξί από το αεροδρόμιο και φτάνεις γρήγορα και ατσαλάκωτος στο κατάλυμα σου απολαμβάνοντας συγχρόνως και μια υπέροχη διαδρομή... αξίζει η οικονομική υπέρβαση...
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Ευχαριστώ Traveller, το S.Zaccaria είναι μάλλον αποβάθρα? κοντά στην πλατεία Piazza le Roma? Το ξενοδοχείο που έκλεισα λέει?
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
To San Zaccharia είναι αποβάθρα-στάση κοντά στην Piazza San Marco. Είναι λίγες στάσεις μακριά από την Piazzale Roma και αμέσως μετά την γέφυρα Accademia. Για το ξενοδοχείο δεν ξέρω, έτσι κι αλλιώς όμως στην Βενετία μόνο για έναν ύπνο θα σου χρειαστεί.
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Φίλοι μου με καλύψατε για την μεταφορά.Όμως χθες συνάδελφος μου είπε ότι ο Αύγουστος δεν είναι καλή εποχή για Βενετία διότι μυρίζουν τα κανάλια, έχει κουνούπια και πολλή ζέστη στα ξενοδοχεία της πόλης.Μήπως ζηλεύει ή έχει δίκιο? Έχει πάει κάποιος Αύγουστο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλοι μου με καλύψατε για την μεταφορά.Όμως χθες συνάδελφος μου είπε ότι ο Αύγουστος δεν είναι καλή εποχή για Βενετία διότι μυρίζουν τα κανάλια, έχει κουνούπια και πολλή ζέστη στα ξενοδοχεία της πόλης.Μήπως ζηλεύει ή έχει δίκιο? Έχει πάει κάποιος Αύγουστο.
Εγώ - το μεγαλύτερο πρόβλημα τον Αύγουστο είναι η υπερπληθώρα τουριστών. Εϊναι τόσο πολλοί (τη μέρα), που η ιδρωτίλα σκεπάζει κατά κράτος την καναλίλα.... Αλλά πάντως παλεύεται - μην ακυρώσεις για αυτό.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
κάπου μπορεί να έχει δίκιο αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, θα πας το βράδυ στην πλατεία και θα απολάυσεις ένα ποτήρι prosecco και θα τα ξεχάσεις όλα:D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπορεί ο Αύγουστος να μην είναι η καλύτερη εποχή, αλλά η Βενετία είναι έτσι κι αλλιώς μοναδική. Οπότε μη σκεφθείς καν, να ακυρώσεις το ταξίδι σου.
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μια χαρά θα είναι. Οι περισσότεροι επισκέπτες δεν μένουν στην Βενετία αλλά έξω, οπότε μετά τις 6:00 περίπου θα αρχίσουν να φεύγουν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan

vasilis k

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
Φίλοι μου με καλύψατε για την μεταφορά.Όμως χθες συνάδελφος μου είπε ότι ο Αύγουστος δεν είναι καλή εποχή για Βενετία διότι μυρίζουν τα κανάλια, έχει κουνούπια και πολλή ζέστη στα ξενοδοχεία της πόλης.Μήπως ζηλεύει ή έχει δίκιο? Έχει πάει κάποιος Αύγουστο.
Μάλλον δίκιο έχει αν κ πιστεύω ότι ζηλέυει, πολύς κόσμος, ζέστη, δυσοσμία, κουνούπια κ πολλή υγρασία θα προσθέσω εγώ, αλλά αν πας προς το τέλος του μήνα τα πράγματα είναι σίγουρα καλύτερα κ πιο δροσερά (Ιούλιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα) κ βέβαια Βενετία είναι αυτή, πάντα ωραία είναι όλες τις εποχές κ δε νομίζω να σε απογοητεύσει απλά έναν μήνα αργότερα θα ήταν καλύτερα. Το καλό είναι βέβαια σε σχέση με το χειμώνα ότι κυκλοφορείς πιο άνετα κ μπορείς να κάτσεις έξω στα πολύ ωραία καφέ, bar κ εστιατόρια που έχει. Αν θες κ μια συμβουλή μην περιοριστείς στη διασκέδαση γύρω από το San Marco, περιπλανήσου στα στενάκια μακριά από τον κόσμο κ ειδικά προς την περιοχή Dorsoduro δεξιά από το Rialto που έχει πολλά μπαράκια κ cafe που συχνάζουν οι Ιταλοί κ κάποιες γωνιές που είναι φοιτητοστέκια κ λιγο alternative. Καλά να περάσεις....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom