Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion θα βρεθώ στην Βενετία τις ημερομηνίες που είναι οι απόκριες (9 - 13 Φεβρουαρίου) , δεν γράφεις κανένα καλό μαγαζί για φαγητό?
Δυστυχως δεν το κατεχω το θεμα. Δεν μπορω να βοηθησω περα απο κανα αξιοπιστο λινκ για να κανεις ελεγχο μονος..
https://www.lucianopignataro.it/a/bacari-venezia-migliori/101149/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυο γεμάτες μέρες είναι αρκετές για μένα, άντε τρεις αν μαζεύετε σε καφέ, ψώνια κλπ. Η Μπολόνια δικαιολογεί διανυκτέρευση και με το παραπάνω, πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, καθόλου υπερτουρισμος, εξαιρετική γαστρονομική κουλτούρα και ωραία ατμόσφαιρα. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο πόλεις είναι αστεία. Λίγο μεγαλύτερη είναι η απόσταση για μπεργκαμο, στην επιστροφή από το οποίο θα μπορούσατε να κάνετε και μια σύντομη επίσκεψη στη Βερόνα.

5 μέρες στη Βενετία για μένα είναι πάρα πολλές, τουλάχιστον για κάποιον που περπατάει ασταμάτητα και καταπίνει μουσεία αδηφάγα, κουράζει ο υπερτουρισμος από κάποιο σημείο κι έπειτα, με πόσα σελφοκονταρα να παλέψεις ανά τετραγωνικό μέτρο; Φανταστική πόλη, αλλά τρεις μέρες για μένα είναι υπεραρκετες.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εμένα 4 μέρες δεν μου έφτασαν και δεν πρόλαβα να τα γυρίσω όλα. Επίσης ακόμα και αν τα έβλεπα όλα, θα καθόμουν άλλες 2 βδομάδες για πλάκα, μόνο και μόνο γιατι την Βενετία δεν την βαριέσαι. Εγώ έπαθα σοκ όσο έμεινα εκεί, είναι κάτι το τελείως διαφορετικό από την καθημερινότητα μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δυο γεμάτες μέρες είναι αρκετές για μένα,
Υπερβολη. Αν η Κεφαλονια των 800 τετραγωνικων χιλιομετρων ηθελε για σενα 2 μερες, αναλογικα η Βενετια θα θελει κανα 4ωρο..

Η απόσταση ανάμεσα στις δύο πόλεις είναι αστεία. .
Ε ναι. Τι ειναι 150 χιλιομετρα? Ενας καφες δρομος (+3 ωρες με το γρηγορο πηγαινελα, + 70+€...).
Αυτο με ημερησια στη Μπολονια απο Βενετια με ξεπερνα ομολογω...αφηνεις τα νησια κ πας Μπολονια..ελεος...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ το Μπολόνια-Βενετία το είχα κάνει με 12€, 1 ώρα και 20 λεπτά αν θυμάμαι καλά, με Italotreno!
Αυτο δε λεει κατι. Κι εγω εχω παει Ιταλια παμπολλες φορες με 5-9.99€. Δεν κανει κανονα, το ταξιδι αυτο ειναι ακριβο. Ακομα κ να το βρεις με 25€ πηγαινελα, ειναι παντα 3 ωρες πηγαινελα κ πεταμενα χρηματα. Η πολη δεν ενδεικνυται για ημερησια.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Συμφώνω και εγώ, η Μπολόνια για εμένα δεν είναι για πάνω από 4 ώρες απλά έγραψα για κάποιον που μπορεί να ενδιαφέρεται, ότι είναι πανεύκολο να πάει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπερβολη. Αν η Κεφαλονια των 800 τετραγωνικων χιλιομετρων ηθελε για σενα 2 μερες, αναλογικα η Βενετια θα θελει κανα 4ωρο..


Ε ναι. Τι ειναι 150 χιλιομετρα? Ενας καφες δρομος (+3 ωρες με το γρηγορο πηγαινελα, + 70+€...).
Αυτο με ημερησια στη Μπολονια απο Βενετια με ξεπερνα ομολογω...αφηνεις τα νησια κ πας Μπολονια..ελεος...
Μιάμιση ώρα να πας και μιάμιση να γυρίσεις είναι αστεία απόσταση, άλλοι τόσο κάνουν να πάνε στη δουλειά τους καθημερινά, αν είσαι καποιας ηλικιας, εχεις κινητικες δυσκολιες η πρεπει νανπηγαιβεις συχνα προς νερου σου μπορεί να σου φαίνεται και Οδύσσεια τα 80 λεπτα μεταβασης βέβαια.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να "αφησεις" τα νησιά, σε 3 μερες ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται να δει την πόλη τη βλέπει άνετα, με τα μουσεία της, τις βόλτες και τα πάντα όλα. Πρέπει κανείς να ταξιδεύει πάρα πολύ αργά για να θέλει 5 μέρες στη Βενετία, αλλά ο καθένας έχει το ρυθμό του.

Για την Κεφαλλονιά αν θυμάσαι ο άνθρωπος πήγαινε από τον Έβρο και το ερώτημα ήταν αν αξίζει τον κόπο να πάει και σε διπλανό νησί, είχα βάλει πρόγραμμα του πως τη γυρίζεις κι η ένσταση σου ήταν ότι δεννρπολαβαινρις να πας σε ολα τα μοναστήρια. Οι περισσότεροι άνθρωποι φαντάζομαι πως προτιμούν να δουν δεύτερο, διπλανό νησί και μάλιστα εντελώς διαφορετικό, παρά το τέταρτο εκκλησάκι αφιερώνει στον όσιο Ονούφριο. Εν τελει αυτο ειχε προτιμήσει και ο πόστερ.

Γούστα είναι αυτά, εγώ ξαναλέω με 5 μέρες στη Βενετία θα έκοβα φλέβες. Αντίθετα η Μπολόνια είναι εντελώς αλλού είδους πόλη που εύκολα δικαιολογεί μια μέρα και επειδή δεν έχει το αίσχος του υπερτουρισμου της Βενετίας , μρτα απο 3 μερες σε μια πόλη όπου τα πάντα όλα απευθύνονται στον τουρισμό και μόνο είναι ευχάριστη αλλαγή να είσαι σε ένα περιβάλλον με γειτονιές ντόπιων, εστιατόρια με οικογένειες, καφέ με φοιτητές και την αίσθηση ότι δεν είσαι σε κάποια ντισνειλαντ για Ασιάτες με σελφοκονταρα.
 
Last edited:
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εδώ καταλήγουμε άλλη μια φορα στο ότι υπάρχουν πολλά είδη ταξιδιωτών.

Άλλοι θέλουν να ξεπετάνε μέρη και να τριγυρνάνε, άλλοι να απόλαμβάνουν αυτό που βλέπουν κτλ κτλ.

Και εγώ πχ την Βενετία αν θέλω και σε 2 μέρες την βλέπω όλη, μένω όμως στην Αθήνα και δεν πρόκειται να αφήσω αυτό το ΤΟΣΟ διαφορετικό μερός να φύγει έτσι απλά, θα κάνω τα πάντα για να απολαύσω.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Μιάμιση ώρα να πας και μιάμιση να γυρίσεις είναι αστεία απόσταση, άλλοι τόσο κάνουν να πάνε στη δουλειά τους καθημερινά, αν είσαι καποιας ηλικιας, εχεις κινητικες δυσκολιες η πρεπει νανπηγαιβεις συχνα προς νερου σου μπορεί να σου φαίνεται και Οδύσσεια τα 80 λεπτα μεταβασης βέβαια.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να "αφησεις" τα νησιά, σε 3 μερες ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται να δει την πόλη τη βλέπει άνετα, με τα μουσεία της, τις βόλτες και τα πάντα όλα. Πρέπει κανείς να ταξιδεύει πάρα πολύ αργά για να θέλει 5 μέρες στη Βενετία, αλλά ο καθένας έχει το ρυθμό του.

Για την Κεφαλλονιά αν θυμάσαι ο άνθρωπος πήγαινε από τον Έβρο και το ερώτημα ήταν αν αξίζει τον κόπο να πάει και σε διπλανό νησί, είχα βάλει πρόγραμμα του πως τη γυρίζεις κι η ένσταση σου ήταν ότι δεννρπολαβαινρις να πας σε ολα τα μοναστήρια. Οι περισσότεροι άνθρωποι φαντάζομαι πως προτιμούν να δουν δεύτερο, διπλανό νησί και μάλιστα εντελώς διαφορετικό, παρά το τέταρτο εκκλησάκι αφιερώνει στον όσιο Ονούφριο. Εν τελει αυτο ειχε προτιμήσει και ο πόστερ.

Γούστα είναι αυτά, εγώ ξαναλέω με 5 μέρες στη Βενετία θα έκοβα φλέβες. Αντίθετα η Μπολόνια είναι εντελώς αλλού είδους πόλη που εύκολα δικαιολογεί μια μέρα και επειδή δεν έχει το αίσχος του υπερτουρισμου της Βενετίας , μρτα απο 3 μερες σε μια πόλη όπου τα πάντα όλα απευθύνονται στον τουρισμό και μόνο είναι ευχάριστη αλλαγή να είσαι σε ένα περιβάλλον με γειτονιές ντόπιων, εστιατόρια με οικογένειες, καφέ με φοιτητές και την αίσθηση ότι δεν είσαι σε κάποια ντισνειλαντ για Ασιάτες με σελφοκονταρα.
Ας μεινει Μπολονια τοτε κι ας παει στη Βενετια ημερησια. Γνωστη πολη για την ιστορια της και πηγη εμπνευσης για πληθος συγγραφεων :
Θανατος στη Μπολονια
Ο Εμπορος της Μπολονιας
Οθελλος η Ο Μαυρος της Μπολονιας

Α συγγνωμη, για τη Βενετια τα εγραψαν.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, από ότι κατάλαβα οι απόψεις γενικά ποικίλλουν. Σκέφτομαι να κάνω σίγουρα πάντως κάποια ημερήσια μάλλον προς Μπολόνια. Δεν νομίζω πως θα αντέξω 5 μέρες μόνο Βενετία και από αυτά που είπατε και έκατσα και διάβασα η Μπολόνια μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα και αυθεντική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom