Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αν εξαιρέσεις την απάντηση "πάντα",μάλλον το ιδανικότερο είναι μέσα Μαίου με μέσα Ιουνίου.Μετά η ζέστη μπορεί να γίνει αφόρητη...όπως και οι ορδές των τουριστών.Αλλιώς,αρχή φθινοπώρου.
καποιος απο εδώ μου ανοιξε την όρεξη που εγραψε οτι μπορεις να πας απο το μιλανο με τραίνο...δεν το ειχα σκεφτεί...και μιας και για εισητηρια για μιλανο
εχεις φτηνές επολογές...θα το δω...ευχαριστώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
...αρχες Σεπτεμβρη (την πρωτη εβδομαδα του Σεπτεμβριου την εξαιρω λογω φεστιβαλ=εξωφρενικες τιμες) η εποχη ειναι τελεια για να απολαυσεις ατελιωτες βολτες στα καναλια, στα καφε της πλατειας με τις υπαιθριες ορχηστρες κλπ...
Για μένα η καλύτερη εποχή είναι ο Σεπτέμβρης. Ναι, είναι η εποχή του φεστιβάλ και είναι ακριβότερα, αλλά είναι και η μεγάλη παρέλαση με τις γόνδολες και τα καρναβάλια, το πρώτο Σ/Κ του μήνα που είναι όλα τα λεφτά. Αν μπορεί κάποιος να το κανονίσει έγκαιρα για τότε και βρεί λογική τιμή, έχει κτυπήσει jackpot! (Έτσι κι αλλιώς ο Σεπτέμβρης είναι ιδανικός καιρός για όλη τη Βόρεια Ιταλία για κάποιον που θέλει να γυρίζει και να μην γίνεται μούσκεμα στον ιδρώτα).
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Παιδια, δεν ξερω τι λετε εσεις για ζεστες, μυρωδιες, κοσμοπλημμυρες κλπ αλλα 2 φορες που πηγα καλοκαιρι δεκαπενταγουστο και 25 αυγουστου ηταν ΤΕΛΕΙΑ!!

Μπαμπαντουμα καμια αντιρρηση για αρχες Σεπτεμβρη σιγουρα η ατμοσφαιρα ειναι ακρως γιορτινη και εντυπωσιακη. Η ενσταση μου αφορα στα οικονομικα, κατι τετοιες περιοδους (special event) δεν σε σωζει ουτε το early booking. Εαν υπαρχει όμως το χρημα..
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Τον χειμωνα δεν θα τον ελεγες σιγουρα ιδανικη εποχη..
Αν μπορεις να πας Ιουνιο, τελος Αυγουστου η αρχες Σεπτεμβρη (την πρωτη εβδομαδα του Σεπτεμβριου την εξαιρω λογω φεστιβαλ=εξωφρενικες τιμες) η εποχη ειναι τελεια για να απολαυσεις ατελιωτες βολτες στα καναλια, στα καφε της πλατειας με τις υπαιθριες ορχηστρες κλπ

Τωρα, για ξενοδοχειο με θεα σε καποιο καναλι (μια χαρα ειναι η θεα και στα μικροτερα καναλια.. ακους τα τραγουδια, βλεπεις τις γόνδολες κλπ),ειναι θεμα προτεραιοτητων
Για μενα ειναι must να εχεις αμεση επαφη με το νερο
αλλωστε στη βενετια δεν εχεις την ευκαιρια να εισαι καθε μερα
Κατα πασα πιθανοτητα θα κλεισω καποιο δωματιο με θεα σε ενα καναλι. Απλα δεν γνωριζω αν μπορω να ειμαι σιγουρος με καποιο τροπο ετσι ωστε το δωματιο οντως να εχει θεα και να μην βλεπει στο πουθενα.Ελπιζω να μην την πατησω. Και ο καιρος να ειναι οκ γιατι θα παω τελος Νοεμβριου!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κοίταξε αν βρεις στο κανάλι della Giudecca είναι μεγάλο και έχει πολλά hotels. κι από θέα η πρώτη, όλα τα κρουαζιερόπλοια, γόνδολες και βαπορέτα θα περνούν κάτω από το μπαλκόνι σου
 

arimpou

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
γειά σας
σκεφτόμαστε να πάμε Βενετία το πρώτο δεκαήμερο του αυγούστου.
αλλά γενικά διαβάζουμε διάφορα για ζέστη, κόσμο, κουνούπια, μυρωδιά...
Υπάρχει κάποιος που έχει πάει τέτοια περίοδο για να μας διαφωτίσει λίγο?
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
καλησπερα, αν διαβασεις σε σχετικα θεματα θα δεις οτι η περιοδος που θα πατε ειναι σουπερ. Μη τρελενεσαι για την μυρωδια αλλα μονο για την ζεστη κατα την γνωμη μου. Εγω θα παω τελος Νοεμβριου. Δεν θε εχω σαν εσενα την ζεστη αλλα δυστυχως θα εχω βροχες. Καλα να περασετε. Εχετε κλεισει ξενοδοχεια και αεροπορικα?
 

arimpou

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
καλησπερα, αν διαβασεις σε σχετικα θεματα θα δεις οτι η περιοδος που θα πατε ειναι σουπερ. Μη τρελενεσαι για την μυρωδια αλλα μονο για την ζεστη κατα την γνωμη μου. Εγω θα παω τελος Νοεμβριου. Δεν θε εχω σαν εσενα την ζεστη αλλα δυστυχως θα εχω βροχες. Καλα να περασετε. Εχετε κλεισει ξενοδοχεια και αεροπορικα?
έχουμε κλείσει εισιτηρια με την aegean σε απευθειας πτηση λιγο πιο ακριβη απο τις αλλες αλλα πιστευω οτι αξιζει τα χρηματα! ξενοδοχειο ψαχνουμε ακομα απο το booking και εχουμε βρει καποια καλα στο κεντρο της βενετιας αρκετα κοντα στην πλατεια! Εχεις καμια καλη προταση?
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Και εγω εχω βρει αρκετα. Ψαχνετε κατι συγκεκριμενο? ποσα λεφτα και που να ειναι?
 

arimpou

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Και εγω εχω βρει αρκετα. Ψαχνετε κατι συγκεκριμενο? ποσα λεφτα και που να ειναι?
γυρω στα 150-170 την ημερα, οχι πολυ μακρια απο Αγ. Μαρκο. γενικα θελουμε να ειναι καθαρο και να εχει ενα καλο πρωινο για να ξεκιναμε την ημερα(μεσες ακρες οτι ζηταει ο καθενας) ! Πιστευω οτι εχουμε αρκετες επιλογες, τουλαχιστον απο οτι εχουμε δει! Εσυ εχεις βρει κατι ενδιαφερον? μπορεις να κανεις καμια προταση?
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Με τοσα λεφτα βρισκετε δωματιο μαγικο στο κεντρο με θεα σε καναλι. Μπορει και να εισαστε πανω σε καναλι.!!!!! Δεν χρειαζεται να σου προτεινω κατι. Θεωρω οτι ειναι πολλα λεφτα και σιγουρα θε βρεις εκπληκτικο ξενοδοχειο. Η δικια μου ερευνα αγορας κυμαινεται μεχρι τα 100 ευρο την ημερα αρα δεν σε καλυπτω. Παντως με τα λεφτα αυτα νομιζω οτι μπορεις να εχεις σουπερ πακετο. Ποσες ημερες?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
γυρω στα 150-170 την ημερα, οχι πολυ μακρια απο Αγ. Μαρκο. γενικα θελουμε να ειναι καθαρο και να εχει ενα καλο πρωινο για να ξεκιναμε την ημερα(μεσες ακρες οτι ζηταει ο καθενας) ! Πιστευω οτι εχουμε αρκετες επιλογες, τουλαχιστον απο οτι εχουμε δει! Εσυ εχεις βρει κατι ενδιαφερον? μπορεις να κανεις καμια προταση?

Ρίξε μια ματιά σ΄αυτό το ξενοδοχείο Hotel Bonvecchiati Venice hotels - Official Site - four 4 star hotel Venice Italy . Έμεινα σε αυτό πέρυσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom