Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καληπερά και πάλι!Επανήλθα με ερώτηση!
Τελικώς, το πρόγραμμα έχει ως εξης:24-25/12 Μιλάνο,26/12 αυτοκίνητο με άγνωστο προορισμό, 26/12 βράδυ Βενετία διανυκτέρευση, 27-30 ξημερώματα Βενετία. 30/12 το χάραμα παίρνουμε το αυτοκινητάκι και αναχώρηση για αεροδρόμιο Μιλάνου και επιστροφή.
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι για 26/12 φεύγοντας από Μιλάνο το πρωί γιαν να καταλήξουμε Βενετία το βράδυ, πού να πάμε. Η αρχική σκέψη ήταν Κόμο,Brunate, Bergamo,Verona αλλά είναι μάλλον αδύνατο. Όπως το υπολογίζω δηλαδή μ' ένα 2-3ωρο στο καθένα και τις διαδρομές θα είμαστε στη Βερόνα αργά το απόγευμα. Έχω δει εδώ ότι χειμώνα δεν είναι ωραία στις λίμνες και σκέφτηκα να παραλείψουμε Κομο και Brunate και να πάμε Bergamo και Βερόνα. Από την άλλη να είμαι μια ανάσα από το Κόμο και να μη το δω;;;Κανονικά είναι ταξίδι μόνο του αλλά τέτοιες εποχές ποιος ξέρει πότε και αν θα μπορέσουμε να πάμε ξανά! Ουφ, άντε πάλι πελάγωσα!Πείτε μου γνώμες pls!Να πάω σε όλα και να δω τη Βερόνα μόνο βράδυ (αξίζει; ) ή να παραλείψω τα πρώτα και να πάω Bergamo και Βερόνα;;;; Ή να πάω Κόμο, Brunate, Bergamo και να αφήσω τη Βερόνα;;;; :roll: :roll: :roll:
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Να παραλείψεις τις λίμνες γιατί αυτό το πρόγραμμα δεν βγαίνει με τίποτα....είναι όντως ταξίδι από μόνο του!Πήγαινε bergamo verona!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
εγω μεθαυριο παω μιλανο κ μαλλον θα πεταχτω κ βενετια,ισως κ κομο,τωρα αν αξιζει το κομο τετοια εποχη θα στο πω μολις επιστρεψω...
Τέτοια εποχή είχα πάεο πέρυσι Κόμο κι αν δε βρέξει, θα το χαρείς...Τα φθινοπωρινά χρώματα γύρω από τη λίμνη είναι μαγικά, το ίδιο και τα κοντινά χωριά. Για μένα, μη το χάσεις.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
μετα απο ενα μαγικο κ απιστευτο 4μερο στο μιλανο που ειλικρινα δεν το περιμενα να μου κανει τετοια μεγαλη εντυπωση,διαβαζοντας ολα αυτα στο site,αυτο που ξερω ειναι οτι θα ξαναπαω κ θα ξαναπαω μιλανο...τελικα δεν πηγαμε βενετια,θεωρησαμε να απολαυσουμε το μιλανο ακομα μια μερα παραπανω,πηγαμε ομως κομο που αυτην την εποχη ειναι παλι ωραιο αλλα δεν εχει τον πολυ κοσμο που εχει το καλοκαιρι,,,,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι πανεμορφο...και μια πληροφορια για το κομο που δεν διαβασα παντου ειναι οτι υπαρχει και 4.5ε εισητηριο για κομο που κανει 1 ωρα και το περνεις ειτε απο το σταθμο του μετρο gardona ειτε απο galibardi....
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
επιτελους , καποιος να πει κατι καλο και για το μιλανο:)
συμφωνωωω;)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπορει να το ανεβαλα αλλα η Βενετια μου εχει κολλησει...Εχει πάει καποιος στη Βενετια την περιοδο του καρναβαλιου? Αξιζει? Προλαβαινεις να δεις την πολη με τοσο κοσμο ή βλεπεις μονο το καρναβαλι?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έχει πάει ο giannismits αν θυμάμαι καλά! Θα το δει και θα σου απαντήσει φαντάζομαι, αλλιώς μπορείς να του στείλεις pm.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχει πάει ο giannismits αν θυμάμαι καλά! Θα το δει και θα σου απαντήσει φαντάζομαι, αλλιώς μπορείς να του στείλεις pm.
πως φαινεται ο ανθρωπος που εχει μνημη..μαρεσεις:cool:

λοιπον για την φιλη που ρωταει..οσον αφορα τον κοσμο ναι ηταν παρα πολυς αλλα οχι κατι εξωφρενικο..στα πλαισια της βενετιας ειναι κατι λογικο φανταζομαι..

με εξαιρεση την piazza san marco και γυρω σε κανενα αλλο σημειο δεν θα αντιλειφθεις οτι εισαι σε περιοδο καρναβαλιου..

ηπια πραγματα..αυτο που μου εμεινε ειναι φυσικα τα εκπληκτικα κοστουμια και οι μασκες ολο μυστηριο απο τα καρναβαλια που ειναι στημενα σε διαφορα σημεια..
amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_61968698.jpg

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_61969923.jpg

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_61969979.jpg

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_61971131.jpg


στην πλατεια του αγιου μαρκου ειχαν στησει μια εξεδρα με κατι μουσικους που αμφιβαλω αν ειχε στηθει κανενας να δει..ολοι περπατουσαν απο δω κι απο κει..ειδικα βραδυ σχεδον τιποτα μιας και ειχε ψωφοκρυο..

να το λαβεις υποψιν αυτο γιατι το κρυο ηταν κατι παραπανω απο ανυποφορο!

με λιγα λογια η βενετια παρ ολο που ειναι απιστευτα τουριστικη μεχρι εκει που δεν παει ειναι εκπληκτικη και μοναδικη..
και οποια εποχη και να πας αξιζει..ομως θα προτιμουσα να την δω ανοιξη για να απολαυσω τις βολτες μου ανετα..μην ειναι αφορμη το καρναβαλι για να πας.

οτι αλλο θες μπορεις να ρωτησεις..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.887
Likes
14.464
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και πότε πέφτει φέτος; Δε θέλω να το πετύχω εν αγνοία μου...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Και πότε πέφτει φέτος; Δε θέλω να το πετύχω εν αγνοία μου...
νομιζω 26/2 τελειωνει...
εγω εν αγνοια μου πηγα καθως σιχαινομαι τις αποκριες σαν γιορτη..αλλα ευτυχως δεν συναντησα τις γνωστες αηδιες που ξερουμε..ηταν ησυχα..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.723
Likes
11.549
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για εμένα το καρναβάλι εν γένει είναι η χειρότερη εορταστική περίοδος ever και δεν θα πήγαινα ούτε δεμένη με αλυσίδες Βενετία.:D Οι γονείς μου μολαταύτα είχαν πάει πρόπερσι νομίζω και τους άρεσε πολύ, σε σημείο που να σκέφτονται να ξαναπάνε και φέτος. Μου είπαν ότι αν και έχει πολύ κόσμο η ατμόσφαιρα στην ούτως ή άλλως πανέμορφη πόλη είναι ξεχωριστή και ότι είναι ωραίο να την περιδιαβαίνεις εκείνες τις μέρες. Να ξεκαθαρίσω βέβαια ότι δεν είχαν περάσει ολόκληρο το τριήμερο στην πόλη, αλλά μία μέρα πάνω-κάτω (την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς).

Πάντως από το ανεκδιήγητο πατρινό καρναβάλι πιστεύω θα είναι καλύτερα.:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.582
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom