Ιταλία Βενετία->Λίμνη Κόμο->Τοσκάνη->Ρώμη

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά Καλημέρα!

Το αυτοκίνητο δεν έχει επιπλέον χρέωση επειδή το αφήνουμε σε άλλη πόλη και η Herz φαίνεται να είναι φτηνότερη από την Sixt. Έχετε να προτείνετε εσείς άλλη εταιρεία??
Όσον αφορά στην άφιξη στη Βενετία τα εισιτήρια (από Αθήνα) είναι 224 και για τους δύο οπότε δεν είναι και άσχημα.Μετά τη Βενετία λέμε να μείνουμε 2 νύχτες στο Belllagio. Είναι καλή επιλογή για διανυκτέρευση ή να προτιμήσουμε το Como?
Μετά τη Φλωρεντία θα μείνουμε κ 2 νύχτες στη εξοχή της Τοσκάνης και έχω βρει πολύ ωραία αγροτουριστικά καταλύματα στο San Gimignano. Έχετε να προτείνετε πιο κατάλληλο χωριό για διανυκτέρευση?Μήπως πριν την Ρώμη να προσθέσουμε και μια νύχτα Σιένα??

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!!!!!
Για τις εταιρείες δεν μπορώ να σου πώ κάτι,απλά χρησιμοποίησε ένα site που συγκρίνει εταιρείες ενοικιάσεων και κάνε την επιλογή σου από εκεί (πχ www.autoeurope.eu που είναι πολύ καλό).Από Bellagio ή Κόμο προτιμώ Κόμο.Bellagio νομίζω 2 νύχτες θα βαρεθείτε,ενώ στο Κόμο έχετε επιλογές ημερήσιας στο Lugano,στο Μιλάνο (40 λεπτά) ή ακόμα και ανάβαση με το Funikolar στο Brunatε (ενα υπέροχο χωριό πάνω στο βουνό από το Κόμο που έχει θέα όλη τη λίμνη).
Όλα τα μέρη που αναφέρεις (Σιένα,San Gimigliano κτλ) είναι φανταστικά και κοντινά σε απόσταση μεταξύ τους οπότε και να μην μείνετε στη Σιένα,μπορείτε να την επισκεφτείτε σαν ημερήσια μιας και θα μένετε σε απόσταση λιγότερης της μισής ώρας!Φυσικά ισχύει και το αντίθετο ότι αν μείνετε Σιένα μπορείτε να αφιερώσετε μια μέρα για να γυρίσετε τα παραπάνω μέρη!Τα πάντα είναι στο που προτιμάτε να μείνετε και η επιλογή δικιά σας!!
Και για να μην ξεχάσω,μην παραλείψετε τα Cinque Terre!!!!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επειδή περίπου κάπως έτσι ήταν και το δικό μας ταξίδι του μέλιτος φέτος τον Αύγουστο, νομίζω πως θα κουραστείτε, οπότε & εγώ θα πρότεινα να περιοριστείς λίγο. Είναι πάρα πολλά αυτα που θέλεις να δεις (αρχικά κ εγώ ένα τετοιο πόγραμμα είχα φτιάξει)
Εμείς ξεκινησαμε από Ρώμη & καταλήξαμε εκεί, επειδή μας εβγαινε πολύ ακριβότερο να αφήσουμε το αυτοκίνητο αλλού εκείνη την περίοδο. Ρώμη είχαμε ξαναπάει οποτε ήταν η αρχή και το τέλος του ταξιδιού, μόνο για βραδινή βόλτα.
Πήγαμε Ρώμη(διανυκτερευση)-Cinque Terre (2 βραδια)-Pisa-Lucca(1 Βραδυ)-Φλωρεντία (2 βράδια-εννοειται χωρίς να προλάβουμε να μπουμε σε κανενα μουσείο)-Τοσκάνη(2 βράδια)-Ορβιέτο(1 βραδυ)-Ρωμη (διανυκτερευση). Αν δεις εκτός από την πρώτη μέρα, όλες οι αλλες είχαν σχετικά λίγα χιλιόμετρα, οπότε δεν ήταν ιδιατερα κουραστικό, αλλά επειδή πρέπει να υπολογίσεις μπες βγες σε πόλεις, άσε αυτοκινητα σε παρκινγκ, μαθε τα κόλπα κάθε πόλης (πχ. Φλωρεντια, έπρεπε να αφήσουμε το αυτοκινητο σε ενα πάρκινγκ εκτος δακτυλιου κ να πάμε με ταξί στο κεντρο κλπ), νομίζω ένα πιο στριμωγμενο πρόγραμμα θα με κουραζε. Πχ ειχαμε βάλει στο πρόγραμμα και το Portofino αλλα το βγαλαμε για να μην χάσουμε απο Cinque Terre.
Οπότε θα σου πρότεινα να περιοριστείς σε μια γεωγραφική περιοχη, από Κόμο μέχρι Ρώμη είναι τεράστιο το τμήμα για να πεις ότι μπορείς να το γυρίσεις μέσα σε 10 μέρες.
Btw εμείς είχαμε νοικιάσει από την Sixt 8Ημερες 385Ε. Δεν ήταν η πιο φτηνη αλλά έδινε full cover οπότε είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι και αν συμβει
 

ellie87

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Έτσι όπως μου τα λέτε όλοι μάλλον θα προσθέσουμε κ άλλες διανυκτερεύσεις για να δούμε και άλλα μέρη...χεχεχεεχ!!Το μόνο που θα μπορούσε να αφαιρεθεί για να γλιτώσουμε χιλιόμετρα θα ήταν η Βενετία αλλά εκείνη την εποχή βρίσκω πιο ακριβές πτήσεις για Μιλάνο....Θα το ψάξω πιο διεξοδικά βέβαια....Σε ποιο μέρος μου προτείνετε διανυκτέρευση στη Cinque Terre?????
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Οντως πολύ κουραστικό ταξίδι. Θα συμφωνήσω με τα παιδια παραπάνω.
Μπορειτε να πατε Βενετια - Βερόνα -λίμνη Κομο -Μπέργκαμο(εχω ακούσει τα καλύτερα)- Φλωρεντία και μια σταση και Μιλάνο δεν θα ήταν κακό...Απο την λίμνη Κομο είναι σχεδόν μια ώρα. Για Ρώμη ούτε λόγος, εγω θυμάμαι είχα μείνει 4 ημέρες και πάλι δεν τα είδα όλα.εγω πιστεύω πως εαν ψάξεις λίγο υπάρχουν και άλλα μερη γύρω γύρω που αξίζουν να τα επισκεφτείς....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έτσι όπως μου τα λέτε όλοι μάλλον θα προσθέσουμε κ άλλες διανυκτερεύσεις για να δούμε και άλλα μέρη...χεχεχεεχ!!Το μόνο που θα μπορούσε να αφαιρεθεί για να γλιτώσουμε χιλιόμετρα θα ήταν η Βενετία αλλά εκείνη την εποχή βρίσκω πιο ακριβές πτήσεις για Μιλάνο....Θα το ψάξω πιο διεξοδικά βέβαια....Σε ποιο μέρος μου προτείνετε διανυκτέρευση στη Cinque Terre?????
Εμείς είχαμε μείνει Corniglia, βασικά είναι το λιγότερο τουριστικό νομίζω από όλα. Αλλά τον Αύγουστο που γινόταν πραγματικά χαμός σε όλα, μου άρεσε που το βράδυ γυρνούσαμε κ ήταν πιο χαλαρά. είχε μια ωραία πλατεία, πολύ γραφική με μερικά μαγαζάκια για φαγητό.
Επίσης τουλάχιστον εκεί που μείναμε εμείς, είχαμε μεγάλη ευκολία με το παρκάρισμα, γιατί στα υπόλοιπα πρέπει να το αφήσεις κάπου αρκετά μακρυα.
Επίσης μου άρεσε πολύ η Vernazza, που θα σου πρότεινα εαν θέλεις κάτι πιο τουριστικό.
Η Manarola είναι απίστευτα γραφική, αλλά δεν βρήκαμε κ πολλά πράγματα να κάνουμε,
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν και ανοίγετε κι άλλα μέτωπα και συμφωνώ κι εγώ με τους υπόλοιπους ότι θα πρέπει κάπως να το μαζέψετε το πρόγραμμα, αν τελικά συμπεριλάβετε τα Cinque Terre, το πιο εύκολο χωριό για το αυτοκίνητο μάλλον είναι η Corniglia. Ταυτόχρονα όμως και το πιο άβολο για τις περιηγήσεις.
Χωρίς αυτοκίνητο, το πιο άνετο και με περισσότερα πράγματα να κάνεις, είναι η Vernazza.
Το Monterosso είναι επίσης βολικό για το αυτοκίνητο, αλλά εγώ δεν το υπολογίζω ως Cinque Terre γιατί μου άρεσε λιγότερο απ'όλα.

Κάποιες πληροφορίες για την περιοχή μπορείς να διαβάσεις και στην παρακάτω ιστορία:
http://www.travelstories.gr/communi...-–-Ανοιξιάτικο-Ταξίδι-στις-Πέντε-Γαίες.28937/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για να σε μπερδέψω λοιπόν :haha: εμείς μείναμε στο Riomaggiore, τέλη Ιουλίου. Μας άρεσε πολύ ως προς τα πάντα: θέση, ομορφιά, δυνατότητες φαγητού/ποτού. Αν θυμάμαι καλά έχει ένα πάρκινγκ, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα βρίσκεις θέση. Η Vernazza, αν και πολύ ωραία, ήταν γεμάτη τουρίστες και η Corniglia ήταν η πιο ήσυχη. Για Manarola και Monterosso συμφωνώ με coco_ και anny αντίστοιχα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα και από μένα. Άμα τελικά αποφασίσεις να μην πας νότο και σου αρέσουν τα βουνά κανε και δυο διανυκτερεύσεις στους Δολομίτες, είχα ξετρελαθεί!!!!!!
Είχαμε πετάξει για Μιλάνο -Cinque Terre -Λίμνες- Βερόνα- Δολομίτες και ήταν πολύ ωραια!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ελα, όπου νάναι μπαίνει και η Σικελία στο πρόγραμμα :haha:
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Εγω παλι θα σου πω οτι θα το απολαυσετε πολυ, ειδικα αν σας αρεσει η οδηγηση.. Η δικια μου διαδρομη ειχε 2 νυχτες βενετια-1 μπεργκαμο-2 μπελατζιο-3 φλωρεντια-2 σιενα-2 ρωμη-1 πραϊανο και στασεις σε βερονα, μιλανο, πορτοφινο, πιζα, πομπηια. Για ολα θα ηθελα παραπανω μερες.. αλλα σιγουρα θα υπαρξει και δευτερη φορα. Όπως δεν με κούρασε και καμια διαδρομή (ευκολοι δρομοι, 300χιλ. η μεγαλυτερη αποσταση). Αν χρειαστεις καποια πληροφορια πες μου..η κοπέλα μου κραταγε σημειωσεις για τα παντα:bleh:.. Α και ειχαμε παει με πλοιο πατρα-βενετια, μπάρι-πάτρα. τσεκαρε αν σε συμφερει και ετσι..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom