Ιταλία Βενετία->Λίμνη Κόμο->Τοσκάνη->Ρώμη

ellie87

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα!!Θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους ειδικούς!
Σκεφτόμαστε με τον σύντροφο μου να κάνουμε ένα 10ήμερο (plus) ταξίδι οδικώς στην Ιταλία.Το πλάνο έχει ως εξής: Προσγειωνόμαστε Βενετία,μένουμε 2 βράδια, νοικιάζουμε αυτοκίνητο, πάμε λίμνη Κόμο,μένουμε 2 βράδια, μετά Τοσκάνη, μένουμε 3 βράδια (2Φλωρεντία,1 σε κάποιο χωριό) και μετά Ρώμη όπου αφήνουμε αυτοκίνητο και μένουμε 3 νύχτες. Πως σας φαίνεται σαν διαδρομή?
Έχετε να προτείνετε χωριουδάκια που πρέπει να δούμε/που θα μπορούσαμε να μείνουμε σε λίμνη Κόμο και Τοσκάνη??
Ευχαριστώ πολύ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Πως σας φαίνεται σαν διαδρομή?
2. Προσγειωνόμαστε Βενετία,,, και μετά Ρώμη όπου αφήνουμε αυτοκίνητο και μένουμε 3 νύχτες.
3. Ρώμη όπου αφήνουμε αυτοκίνητο και μένουμε 3 νύχτες
1. πολύ πολύ κουραστικό. αγώνας δρόμου. 3 μεγαλες πόλεις και 2 χωριά σε 10 μέρες?!!! διαλέξτε ή βορρά ή νότο.
2. καλή ιδέα να το αφήσετε σε άλλη πόλη. αν δεν εχει κοστος επιπλεον στα αεροπορικά. για το ΙΧ μπορειτε να βρειτε ιδια τιμή με το να το αφησετε στην ιδια πόλη.
3. 3 νυχτες στη Ρώμη? δηλ 2 μερες? να δειτε τι? δεν προλαβαινετε ουτε τα πολυ βασικά. εκτός αν εχετε ξαναπαει. και δεν λες και τι εποχή.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μια γεύση από κάποια από τα μέρη που θέλετε να πάτε, μπορείς να πάρεις διαβάζοντας την παρακάτω ιστορία:
http://www.travelstories.gr/community/threads/un-sogno-italiano.31940/

Υπάρχουν κι άλλες ιστορίες για κάθε μία από τις υποψήφιες περιοχές, τις οποίες θα βρεις εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Συμφωνω με Σαμιον, η Ιταλια ειναι η ωραιοτερη χωρα του κοσμου και δεν ειναι για ξεπετες! Το προγραμμα εχει πολυ τρεξιμο και λιγο χρονο για να απολαυσετε τις πολεις και τις εξοχες οπως πρεπει. Εγω με τοσες μερες θα διαλεγα βορρα η νοτο. Ας πουμε για βορρα Βενετια, λιμνες, κατι αλλο εκει κοντα και θα αφηνα Τοσκανη και Ρωμη...αριστα τα λεει ο Σαμιον.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Και εγώ συμφωνώ με τον Samion ότι είναι πολύ κουραστικό το ταξίδι αλλά βέβαια είσαι μικρή και έχουμε ακόμα όρεξη (βάζω και μένα μέσα) να γυρνάμε και να μην σκεφτόμαστε αποστάσεις και ταλαιπωρία!!Παρόλα αυτά αν έσπαγες το ταξίδι θα ήταν πολύ καλύτερα!!
Καταρχήν θέλω να σε ρωτήσω πως και θέλετε να έχετε πρώτο προορισμό Βενετία,μιας και είναι από τα μέρη που δεν έχουν φτηνά αεροπορικά (τουλάχιστον εγώ που είμαι από Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να βρω ενώ πχ Milan Bergamo,Pisa και Rome είναι πιο προσιτοί προορισμοί οικονομικά).
2ον το να αφήσετε το αμάξι σε άλλη πόλη είναι σίγουρο ότι θα σας τσακίσει οικονομικά αν και η αλήθεια είναι σας γλυτώνει από πολύ ταλαιπωρία!
3oν έχωντας επισκεφτεί την περιοχή του Κόμο θα σου πρότεινα σαν πιο must μέρη το Κόμο φυσικά,το Bellagio και την επίσκεψη με καραβάκι απέναντι απο το Bellagio στη πανεμορφη Varenna!!
4ον μπορεί να μην έχω επισκεφτεί την Τοσκάνη αλλά επειδή την έχω μελετήσει πάρα πολύ μιας και θα αποτελέσει έναν από τους κοντινους επόμενους προορισμούς μου θέλει οπωσδήποτε επίσκεψη στα Cinque Terre (Manarola,Monterosso κτλ και ίσως και διανυκτέρευση ειδικά αν πάτε καλοκαιρινούς μήνες),Σιένα και San Gimigliano και φυσικά Φλωρεντία!!!
Εγώ πάντως θα σας πρότεινα αφού θέλετε να δείτε πολλά μέρη και δεν σας πειράζει να είστε τόσο στο αμάξι να αφαιρέσετε τη Ρώμη για την οποία μπορείτε να αφιερώσετε ένα ταξίδι για να την απολαύσετε μόνη της και να κάνετε ένα κύκλο (Milan - Como - Cinque Terre - Florence - Siena - Venice - Milan) που θα σας μειώσει την ταλαιπωρία και τα έξοδα!!
Ελπίζω να βοήθησα:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
2ον το να αφήσετε το αμάξι σε άλλη πόλη είναι σίγουρο ότι θα σας τσακίσει οικονομικά
Δε νομιζω..στην Ιταλια αυτο δεν συμβαινει παντα. Ενδεικτικα ενα 10ημερο τελος μαιου εχει ακριβως ιδια τιμη (235) ειτε το αφησεις Βενετια ειτε Ρωμη.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δε νομιζω..στην Ιταλια αυτο δεν συμβαινει παντα. Ενδεικτικα ενα 10ημερο τελος μαιου εχει ακριβως ιδια τιμη (235) ειτε το αφησεις Βενετια ειτε Ρωμη.
Αν το κοίταξες τότε θα ισχύει,απλά από εμπειρία επειδή κοιτάω και εγω συχνά να το αφήσω σε άλλη πόλη (όχι απαραίτητα Ιταλία) ,έχω εγκαταλείψει αυτή την ιδέα γτ βλέπω μεγάλες διαφορές στην τιμή συν κάτι fee 50Ε τα οποία τα πληρώνεις εκεί!!! Μπορεί στο συγκεκριμένο μέρος να μην είναι έτσι..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν το κοίταξες τότε θα ισχύει,απλά από εμπειρία επειδή κοιτάω και εγω συχνά να το αφήσω σε άλλη πόλη (όχι απαραίτητα Ιταλία) ,έχω εγκαταλείψει αυτή την ιδέα γτ βλέπω μεγάλες διαφορές στην τιμή συν κάτι fee 50Ε τα οποία τα πληρώνεις εκεί!!! Μπορεί στο συγκεκριμένο μέρος να μην είναι έτσι..
Το να μην πληρωνεις fee ειναι καθαρα θεμα προσφορας. Υπαρχουν εταιρειες που στο κανουν δωρεαν πανω απο εβδομαδα ενοικιασης συνηθως. Και βεβαια εξαρταται απο την εποχη, τις πολεις. Γι αυτο ειπα οτι δεν συμβαινει παντα να πληρωσεις fee. Η σουν κανουν κι εκπτωση επ αυτου.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με... Αλιταλια εψαξες? :D
Όχι δεν κοίταξα αλλά η κοπέλα λογικά θα μένει σε κάποιο νησί (Κέρκυρα,Ρόδο) όπου η ryanair βγάζει φτηνά αεροπορικά τους καλοκαιρινούς μήνες ή Αθήνα και κοιτάει με την air one την οποία μόλις είδα ότι πετάει από Αθήνα και έχει επίσης φτηνά αεροπορικά!!!Εγώ πχ να φανταστείς που μένω Θεσσαλονίκη για να πάω Βενετία προτιμάω να πάω με το αμάξι ως τα Σκόπια (2 ώρες,να το αφήσω εκεί σε ένα παρκινγκ στο αεροδρόμιο με μηδαμηνό κόστος), και να πετάξω round trip με 30Ε όπου στα 3-4 άτομα κερδίζεις πολλά χρήματα!!Αλλιώς από Θεσσαλονίκγ θες ένα 250άρι μέσα στο νερό!!!
 

ellie87

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Παιδιά Καλημέρα!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας!!! :)
Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για την κούραση αλλά επειδή είμαστε και οι δύο "της ταλαιπώριας" και μας αρέσουν τα χιλιόμετρα αποφασίσαμε να το κάνουμε!
Το αυτοκίνητο δεν έχει επιπλέον χρέωση επειδή το αφήνουμε σε άλλη πόλη και η Herz φαίνεται να είναι φτηνότερη από την Sixt. Έχετε να προτείνετε εσείς άλλη εταιρεία??
Όσον αφορά στην άφιξη στη Βενετία τα εισιτήρια (από Αθήνα) είναι 224 και για τους δύο οπότε δεν είναι και άσχημα.Μετά τη Βενετία λέμε να μείνουμε 2 νύχτες στο Belllagio. Είναι καλή επιλογή για διανυκτέρευση ή να προτιμήσουμε το Como?
Μετά τη Φλωρεντία θα μείνουμε κ 2 νύχτες στη εξοχή της Τοσκάνης και έχω βρει πολύ ωραία αγροτουριστικά καταλύματα στο San Gimignano. Έχετε να προτείνετε πιο κατάλληλο χωριό για διανυκτέρευση?Μήπως πριν την Ρώμη να προσθέσουμε και μια νύχτα Σιένα??
Συνολικά μέχρι τώρα βγαίνουν 11 νύχτες και ξέχασα να σας πω ότι πρόκειται για μήνα του μέλιτος οπότε θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και άλλες 2-3 διανυκτερεύσεις αλλά πλέον θα είμαστε πολύ οριακά με το budget μας.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αυτό που δεν μας λες, είναι ποια εποχή θα πάτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom