Ιταλία Βενετία με τσάι στο Βόλο…

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Την επόμενη μέρα το πρωί, το τρένο μου για τη Βερόνα έφευγε στις 08:20. Εμφανίστηκα στο σταθμό, ήπια τον καπουτσίνο μου, μπήκα στη Frecia Rossa, βρήκα τη θέση μου στο βαγόνι της πρώτης θέσης (3 ευρώ παραπάνω την είχαν μόνο…), και αξιοποίησα λίγο το χρόνο της διαδρομής για να τακτοποιήσω τις φωτογραφίες μου.

Στη Βερόνα, ο σταθμός Porta Nuova είναι… στην Porta Nuova, δυο χιλιόμετρα δηλαδή από το ιστορικό κέντρο της πόλης. Και στη Βερόνα είναι η τρίτη μου επίσκεψη, ωστόσο είναι η πρώτη φορά που έρχομαι με τρένο, και η πρώτη φορά που έρχομαι πρωινή ώρα. Περπάτησα με τα πόδια ως το ιστορικό κέντρο, προσπέρασα επιδεικτικά τη Ρωμαϊκή αρένα (ως και παράσταση όπερας έχω παρακολουθήσει εντός της), και συνέχισα στο εμπορικό κέντρο. Πέρασα από το «σπίτι της Ιουλιέτας» όπου άντεξα να παραμείνω περί τα 30 δευτερόλεπτα, προτού κάνω αναστροφή προς την Piazza d’ Erbe, που τη θυμάμαι γεμάτη με πλανόδιους και καλλιτέχνες τις προηγούμενες φορές. Η αλλαγμένη νότα στο τουριστ τραπ είναι ότι πλέον έχουν επενδύσει τους τοίχους με ένα υλικό που δεν επιτρέπει στις τσίχλες να κολλάνε…

Το πριν:
20180610_141433.jpg


Το μετά:
20180610_102822.jpg


Έτσι είναι η τεχνολογία. Οι τσίχλες αντικαθίστανται με PostIt, και η καλτίλα χάνεται...

Είναι εντυπωσιακό πόσο πολύ μοιάζει η Verona με την Arles στη Γαλλία. Και οι δυο έχουν καλοσυντηρημένα Ρωμαϊκά αμφιθέατρα που χρησιμοποιούνται για παραστάσεις, και οι δυο έχουν και Ρωμαϊκά θέατρα εκτός από τα αμφιθέατρα που επίσης χρησιμοποιούνται, και οι δυο έχουν μια όμορφη μακρόστενη πλατεία στο κέντρο τους γεμάτη καλλιτέχνες, και οι δυο έχουν ένα μεγάλο ποτάμι στο κέντρο τους, και οι δυο έχουν σχέση με κάποιο μεγάλο καλλιτεχνικό έργο – με το Σαίξπηρ η Βερόνα, με το Βαν Γκόγκ η Άρλ. Η αρχιτεκτονική των κτηρίων μοιάζει αρκετά, επίσης, αλλά κάπου εκεί οι ομοιότητες τελειώνουν, καθώς οι Ρωμαϊκές αρχαιότητες στην Αρλ είναι περισσότερες και σημαντικότερες, υπάρχει κι ένας World Heritage καθεδρικός, η τριγύρω περιοχή (Camargue) τα σπάει από φυσική ομορφιά, και το Cote du Rhone της περιοχής είναι εξαιρετικό.

Ένα κομμάτι της Verona το οποίο δεν είχα επισκεφθεί τις προηγούμενες φορές, και αποφάσισα να εστιάσω περισσότερο, είναι το μέτωπό της στο ποτάμι και οι καθεδρικός της που βρίσκεται κι αυτός εκεί. Υπάρχει κι ένα τελεφερίκ που με 2 ευρώ ανεβάζει στο λόφο που βρίσκεται το Castel San Pietro, με πανοραμική θέα προς όλη την πόλη.

20180610_123838.jpg


20180610_124345.jpg


Επέστρεψα στο κέντρο της Βερόνα. Η ώρα είχε περάσει και είπα να ξεκινήσω για το αεροδρόμιο – αφού πρώτα πήρα το παγωτάκι μου από το GROM στη Via Mazzini, τον κεντρικό εμπορικό πεζόδρομο της πόλης. GROM είναι πάντα εγγύηση, μια εξαιρετική αλυσίδα παγωτού, με προέλευση από το Τορίνο και καταστήματα πλέον σε όλο τον κόσμο.

20180610_142515.jpg


Είδα στο internet ότι η διαδρομή με ταξί προς το αεροδρόμιο κοστίζει 17-18 ευρώ (ένα ιταλικό site που έβαζες σημείο Α και σημείο Β και σου έβγαζε το εκτιμώμενο κόστος διαδρομής ανάμεσά τους), και αποφάσισα να τα δώσω, προκειμένου να περπατήσω με τα πόδια ως το σταθμό, που βρίσκεται η αφετηρία του Aerobus για το αεροδρόμιο. Τελικώς η τιμή δεν ήταν 17-18 ευρώ, αλλά 17+18=35 ευρώ, αλλά πλέον είχα αργήσει. Δε με έκλεψαν, αυτή είναι η ταρίφα, την έγραφε και πάνω στην πόρτα του ταξί (που δεχόταν και κάρτες όλων των ειδών).

Το αεροδρόμιο της Βερόνα… έχει κάποιο χώρο πριν τον έλεγχο, αλλά μετά από αυτόν είναι χειρότερο από το χειρότερο ελληνικό αεροδρόμιο με διαφορά. Η αναλογία καθισμάτων ανά πύλη είναι κοντά στα 40, και φυσικά με όλες τις πύλες σε λειτουργία στην εντός Σέγκεν περιοχή, δε φτάνουν για όλους τους επιβάτες. Οι τουαλέτες είναι επίσης ανεπαρκείς για την κοσμοσυρροή που υποδέχεται. Οι πύλες – όλες με λεωφορεία – είναι απελπιστικά κοντά η μία στην άλλη, τόσο που μπροστά στην πύλη μας το λεωφορείο φόρτωνε επιβάτες από τη διπλανή πύλη – το δικό μας ήταν πιο πέρα, κι ένας κακομοίρης υπάλληλος έπρεπε να στέκει στον ήλιο για να προσέχει τους επιβάτες να μη μπουν σε λάθος λεωφορείο.

Με τα πολλά επιβιβαστήκαμε, και το Α319 EC-MUX αναχώρησε για την Αθήνα με ελαφρά μόνο καθυστέρηση, και έφτασε πάνω κάτω στην ώρα του στο Βενιζέλος. Για να πούμε κι ένα καλό για τη Βολοτέα, χρησιμοποιεί jetbridges στο Βενιζέλος, κι έτσι πρωτού καλά καλά το καταλάβω, ήμουνα στο δρόμο για το σπίτι μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γκρινιαζεις για το αεροδρομιο. . μηπως θυμασαι της Σαντορίνης? αντε κ στην Κεφαλονια, Ζακυνθο... μιλαμε προ γερμανων παιζαμε τελικό για το χειροτερο στον κοσμο.
η Freccia Rossa εχει 4 θεσεις, δεν εχει First.. σε ποια μπηκες? βαλε κ καμια φωτο. .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
γκρινιαζεις για το αεροδρομιο. . μηπως θυμασαι της Σαντορίνης? αντε κ στην Κεφαλονια, Ζακυνθο... μιλαμε προ γερμανων παιζαμε τελικό για το χειροτερο στον κοσμο.
Τότε ο τελικός πρέπει να ήταν Σαντορίνη - Βερόνα...

η Freccia Rossa εχει 4 θεσεις, δεν εχει First.. σε ποια μπηκες? βαλε κ καμια φωτο. .
Μιλάω για το σιδηροδρομικό προιόν που όλες οι άλλες εταιρίες στην Ευρώπη και την Ασία τουλάχιστον - από τη Σκωτία ως το Ουζμπεκιστάν κι από την Ιαπωνία ως την Αίγυπτο - το ονομάχουν πρώτη θέση. Τα αναβαπτίσματα των Ιταλών δε με αφορούν. Για την ιστορία, το εισιτήριό μου γράφει ότι ταξίδευα στη θέση Business, και δε θυμάμαι από τη διαδικασία της κράτησης να υπήρχε executive στο συγκεκριμένο τρένο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τότε ο τελικός πρέπει να ήταν Σαντορίνη - Βερόνα...



Μιλάω για το σιδηροδρομικό προιόν που όλες οι άλλες εταιρίες στην Ευρώπη και την Ασία τουλάχιστον - από τη Σκωτία ως το Ουζμπεκιστάν κι από την Ιαπωνία ως την Αίγυπτο - το ονομάχουν πρώτη θέση. Τα αναβαπτίσματα των Ιταλών δε με αφορούν. Για την ιστορία, το εισιτήριό μου γράφει ότι ταξίδευα στη θέση Business, και δε θυμάμαι από τη διαδικασία της κράτησης να υπήρχε executive στο συγκεκριμένο τρένο...
μη μπερδευεσαι κ μπερδευεις κόσμο με αλλα προιοντα. executive ουτε το tgv η τα γερμανικά δεν προσφερουν..θα ηθελες να τη δοκιμασεις... σε ενα απο τα ετήσια 10 ταξιδια σου στην ιταλικη επαρχια σου ευχομαι να φανεις πιο τυχερος.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
γκρινιαζεις για το αεροδρομιο. . μηπως θυμασαι της Σαντορίνης
Με πρόλαβες! Δεν έχω δει της Βερόνας αλλά πιο τραγικό από της Σαντορίνης αποκλείεται να είναι!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Εγω πάντως απο τον τίτλο της ιστορίας κ την απεργια που περιεγραψες περίμενα οτι αντι για το Ελ.Βεν θα σε στέλνανε στην Αγχίαλο στο Βόλο ;)
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Οταν στις 23/6/18 συζητήσαμε για την καθυστέρηση στην πτήση σου για Βενετία με Volotea σκεφτήκαμε ότι μάλλον έτυχε σε εσένα. Είχαμε και 3 καλές εμπειρίες πτήσης με τη συγκεκριμένη εταιρία πέρυσι το καλοκαίρι και ήμασταν αισιόδοξοι.

Λίγες ημέρες αργότερα, στις 29/6 πετούσαμε για Παλέρμο. Το δρομολόγιο ήταν προγραμματισμένο για τις 20.35
Στις 12/6, μας ήρθε ειδοποίηση ότι η ώρα άλλαξε και θα πετούσαμε στις 20.20 ένα τέταρτο νωρίτερα δηλαδή οπότε ΟΚ.:)

Στις 29/6 λοιπόν, στις 18.31 και ενώ κοντεύαμε να φτάσουμε στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος μες στο άγχος λόγω της τρελής κίνησης στους δρόμους εκείνο το απόγευμα, μας ήρθε ειδοποίηση στα κινητά μας ότι η πτήση μας θα είχε καθυστέρηση, χωρίς να αναφέρεται πόση και γιατί. :icon_redface:
Φτάνοντας στο αεροδρόμιο γύρω στις 18.45 στον πίνακα με τις αναχωρήσεις αναφερόταν κανονικά αναχώρηση στις 20.20.
Απευθυνθήκαμε στις πληροφορίες του αεροδρομίου και μας είπανε ότι η πτήση μας μεταφέρθηκε στις 21.55
Ρωτήσαμε τους υπαλλήλους της Volotea στο check in και δεν είχαν καμμία ενημέρωση για την αλλαγή της ώρας.
Στις 19.45 ρωτήσαμε πάλι στις πληροφορίες του αεροδρομίου και μας δώσανε νέα ώρα στις 22.05.
Μετά τις 20.00 άλλαξε η ώρα στον πίνακα ανακοινώσεων και εμφανίστηκε η ώρα 22.05.
Στις 20.40 μας ήρθε ειδοποίηση στα κινητά ότι η πτήση μας θα πραγματοποιούνταν στις 22.15.
Οπερ και εγένετο η πτήση.:clap:

Συνολική καθυστέρηση περίπου 2 ώρες. Συνολική εμπειρία κάπως απογοητευτική λόγω έλειψης επαρκούς πληροφόρησης.:(

Ξέχασα να αναφέρω ότι ενώ περιμέναμε την πτήση μας πίνοντας ένα μπουκαλάκι κρασί στο μπαρ, άρχισε να χτυπάει ο συναγερμός του αεροδρομίου και να αναβοσβήνουν κάτι φώτα. Κανείς δεν μας εξήγησε γιατί έγινε αυτό. :eek:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η τελευταία πράξη του δράματος παίχτηκε σήμερα 8/1/2024. Το προσωπικό security στα ιταλικά αεροδρόμια αποφάσισε να απεργήσει, και το προσωπικό ασφαλείας που είχε απομείνει, κωλυσιεργούσε. Αποτέλεσμα, τσράστιες ουρές και "δε νε νοιάζει που θα χάσετε την πτήση σας" αντιμετώπιση στα αεροδρόμια.

Μετά από 1,5 ώρα στην ουρά στο αεροδρόμιο της Βενετίας, ολοκλήρωσα τον έλεγχο στις 07:06, και η πτήση της Volotea για Αθήνα είχε αναχωρήσει κανονικά στην ώρα της στις 07:00 χωρίς να περιμένει κανένα (και ήταν πολλοί που την έχασαν: μετά από αυτό, η απογευματινή πτήση της Aegean ξεπούλησε...)

Μόνο δυο πτήσεις όλο το πρωί έφυγαν στην ώρα τους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η τελευταία πράξη του δράματος παίχτηκε σήμερα 8/1/2024. Το προσωπικό security στα ιταλικά αεροδρόμια αποφάσισε να απεργήσει,
Μονο σε 2 αεροδρομια ηταν η απεργια σεκιουριτυ Βενετια και Ρωμη που δεν επηρεαστηκε τοσο, ειχαν ακυρωθει καποιες πτησεις. Σε αλλα 3 Μιλανο, Φλωρεντια ειχε το χαντλινγκ που επισης δεν επηρεαστηκαν τοσο. Απλα ατυχος. Να μη ρωτησω ποσο κοστισε η απογευματινη…
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μονο σε 2 αεροδρομια ηταν η απεργια σεκιουριτυ Βενετια και Ρωμη που δεν επηρεαστηκε τοσο, ειχαν ακυρωθει καποιες πτησεις. Σε αλλα 3 Μιλανο, Φλωρεντια ειχε το χαντλινγκ που επισης δεν επηρεαστηκαν τοσο. Απλα ατυχος. Να μη ρωτησω ποσο κοστισε η απογευματινη…
Το θέμα είναι ότι η Volotea:
- Έστειλε ενημερωτικό που μιλούσε για απεργία Handling (τίποτα για security), και δεν έδινε κάποια οδηγία για προσέλευση νωρίτερα από το κανονικό
- Σε αντίθεση με ΟΛΕΣ τις άλλες εταιρίες (και με την Aegean, εννοείται) αναχώρησε στην ώρα της, με περίπου 40-50 επιβάτες από το Α319 (δικός μου υπολογισμός) να έχουν χάσει την πτήση.

H απογευματινή... εκείνη την ώρα ήταν όποιος πρόλαβε. Κάποιοι αγόρασαν με €74, κάποιοι με €199. Εγώ στα €122 (μέσω kiwi.com). Το εντυπωσιακό είναι ότι με τα €122 περίμενα τουλάχιστον μίλια, αλλά πήρα booking class... T (σε light).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom