Γερμανία Βερολίνο-Απορίες και βοήθεια

one love

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μολις ανοιξα τον λογαρισμό στο σιτε σας, και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη, θα τα καταφερω ομως το υποσχομαι...

Πριν ομως κατατοπιστώ θα ηθελα τις πολυτιμες συμβουλες σας...

Εχω ταξιδεψει αρκετα στην ευρωπη, και το επομενο ταξιδι μου εκλεισε για βερολινο!
κλασσικα με easy jet (που λεφτα για κανονικη αεροπορικη αυτη τη περιοδο) και για να πω την αμαρτια μου δεν εχω ξαναταξιδεψει μαζι της. (εχω ακουσει τα χειροτερα βεβαια και ειμαι ψυχολογικα προετοιμασμενη για μεγαλη ταλαιπωρια)
Στο πηγαινε μιας και θα φτασω καπου στη 1 το μεσημερι δε νομιζω να αντιμετωπισω προβλημα για στο να παω απο το σενεφελντ στο μιτε οπου σκοπευω να μεινω...
Το θεμα μου ομως ειναι στην επιστροφή. Πετάω στις 6 τα ξημερωματα απο βερολινο, το οποιο σημαίνει οτι τουλαχιστον στις 4 θα πρεπει να βρισκομαι στο αεροδρομειο...
Θελω να γλιτώσω το ταξί οπως και να εχεί και γι αυτό θα χρειαστώ τη βοηθεια σας...
Εχω 3 πλάνα στο μυαλό μου...
1) αν υπαρχει καποιο μέσο μεταφοράς το οποιο ειναι 24ωρο και πηγαίνει απο το κέντρο στο σενεφελντ
2) σε περίπτωση που δεν βγαλω άκρη με το πρώτο να νοικιασω αμάξι απο το πρωί της κυριακής απο κάπου στο κεντρο και να το παραδώσω τα ξημερώματα της δευτέρας στο αεροδρόμειο
3) να μεταβώ σε κάποια κοντιωη περιοχη στο αεροδρόμειο οπου θα περάσω το βράδυ μου ωστε να μπορώ να πάω με το ελαχιστο δυνατό κοστος τα ξημερώματα να πάρω την πτήση μου!

Φυσικά και θα ήθελα να ακούσω και εναλλακτικές ή δικές σας ταξιδιωτικές εμπειρίες... οπως και τα highlights της πολης.

4 μέρες θα μείνω και οπως σε κάθε μου ταξίδι δε σκοπευω να περασω τον χρόνο μου σαν "τουρίστας" φωτογραφίζοντας κτηρια(αλλωστε γι αυτο υπάρχουν τα καστ ποσταλ), αλλα θα προσπαθήσω οσο προλαβω να μπω στο ρυθμό του βερολίνου και να χαθώ οσο μπορώ στις γειτονιές της πόλης!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχει απαντηθεί αυτό που ρωτάς πολλές φορές...

Με δυο κουβέντες... η καλύτερη περίπτωση είναι να μείνεις το προηγούμενο βράδυ στο Ηοlliday Inn του αεροδρομίου...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

one love

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
το να μείνω ενα βραδυ σε ενα ξενοδοχείο δεν με βοηθάει και πολύ. υπολογιζα οτι καποιος θα με βοηθούσε λεγοντας μου αν υπαρχει κατι αξιολογο γυρω απο το αεροδρομειο για να δω και οχι απλα να χάσω μια μερα σε ενα ξενοδοχείο στη μεση του πουθενα.ποσο μαλλον το να δωσω 60-70-80 ευρω στο holliday inn για να μη δωσω το 50αρικο στο ταξι και να χασω τη μερα μου!
Οι αποριες ηταν συγκεκριμένες. Αν καποιος εχει νοικιασει αμαξι και ξερει οτι γινεται να το παραδώσω τα ξημερώματα στο αεροδρόμειο ή αν γνωρίζει καποια κοντινή περιοχη στο αεροδρόμειο οπου εχει κατι αξιολογο να κανεις τις ωρες που θα εισαι εκει.
Και κατι τελευταιο, υπαρχει σημείο στο βερολίνο που μπορεις να αφησεις τα πραγματα σου (επι πληρωμή φυσικα) στα μετρό πχ, ή hostels τα οποια παρέχουν αυτη τη δυνατότητα?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
3) να μεταβώ σε κάποια κοντιωη περιοχη στο αεροδρόμειο οπου θα περάσω το βράδυ μου ωστε να μπορώ να πάω με το ελαχιστο δυνατό κοστος τα ξημερώματα να πάρω την πτήση μου!
Θα κάνω αντίστοιχο ταξίδι το Μάρτη και επέλεξα την τρίτη λύση.. Το τελευταίο βράδυ έκανα κράτηση στο Albergo hotel (60-70 ευρώ/βραδιά εκεινη τη περιοδο) που είναι δίπλα στο αεροδρόμιο και τον σταθμό του S-bahn και έχει και δωρεαν μεταφορά στο αεροδρόμιο (διάβασα πως σε 10 λεπτά πας και με τα πόδια αν δεν εχεις πολλά πράγματα μαζί)..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
το να μείνω ενα βραδυ σε ενα ξενοδοχείο δεν με βοηθάει και πολύ. υπολογιζα οτι καποιος θα με βοηθούσε λεγοντας μου αν υπαρχει κατι αξιολογο γυρω απο το αεροδρομειο για να δω και οχι απλα να χάσω μια μερα σε ενα ξενοδοχείο στη μεση του πουθενα.
Δεν είναι απαραίτητο να χάσεις τη μέρα σου! Αυτό που θα κάνουμε εμείς είναι να κάνουμε check out απ΄το πρώτο ξενοδοχείο, να αφήσουμε εκεί τα πράγματα μας (τα περισσότερα ξενοδοχεία σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα δωρεάν) και το βραδάκι που θα κουραστούμε από τις βόλτες θα παρουμε τα πράγματα μας και θα πάμε για check in στο Αlbergo. Και τα δύο ξενοδοχεία είναι δίπλα σε σταση μετρό οπότε δε θα ταλαιπωρηθούμε με τις μετακινήσεις.. Αυτή τη λύση επιλέξαμε εμείς, εσενα μπορεί να σε βολέψει κάτι άλλο..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
το να μείνω ενα βραδυ σε ενα ξενοδοχείο δεν με βοηθάει και πολύ. υπολογιζα οτι καποιος θα με βοηθούσε λεγοντας μου αν υπαρχει κατι αξιολογο γυρω απο το αεροδρομειο για να δω και οχι απλα να χάσω μια μερα σε ενα ξενοδοχείο στη μεση του πουθενα.ποσο μαλλον το να δωσω 60-70-80 ευρω στο holliday inn για να μη δωσω το 50αρικο στο ταξι και να χασω τη μερα μου!
Οι αποριες ηταν συγκεκριμένες. Αν καποιος εχει νοικιασει αμαξι και ξερει οτι γινεται να το παραδώσω τα ξημερώματα στο αεροδρόμειο ή αν γνωρίζει καποια κοντινή περιοχη στο αεροδρόμειο οπου εχει κατι αξιολογο να κανεις τις ωρες που θα εισαι εκει.
Και κατι τελευταιο, υπαρχει σημείο στο βερολίνο που μπορεις να αφησεις τα πραγματα σου (επι πληρωμή φυσικα) στα μετρό πχ, ή hostels τα οποια παρέχουν αυτη τη δυνατότητα?
Τι διάολο θέλω και μπλέκω...
 

natalia77

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ S BAHN TH ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ

Επειδή έκανα την ίδια διαδρομή πριν έξι μήνες με πολύ πρωινό δρομολόγιο με Easyjet από Βερολίνο προς Αθήνα, κάναμε το εξής:
μείναμε στην Alexanderplatz (πολύ κεντρικό μέρος στο Βερολίνο) και από εκεί πήραμε τον προαστιακό ο οποίος είναι όλη τη νύχτα με συγκεκριμένα δρομολόγια και πήγαμε κατευθείαν αεροδρόμιο. Είναι περίπου 45 λεπτά διαδρομή με μία αλλαγή απ ότι θυμάμαι αλλά no harm, το βρήκα βολικότατο και το κάλυπτε και η τριήμερη κάρτα μετακίνησης που είχα βγάλει με τα ΜΜΜ.
Αν δεν κάνω λάθος έχει δρομολόγιο στις 3,40 το πρωί και φτάνει αεροδρόμιο 4,27.

Μπες εδώ ... Fahrinfo S-Bahn - Fahrplanauskunft / Routenplaner f?r Berlin und Brandenburg - S-Bahn Berlin GmbH

και ψάξε δρομολόγια απο

Alexanderplatz Bhf (Berlin) (S+U)

σε

Flughafen Schönefeld Terminal (Airport)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1) αν υπαρχει καποιο μέσο μεταφοράς το οποιο ειναι 24ωρο και πηγαίνει απο το κέντρο στο σενεφελντ
edit: Γράψε λάθος.
Πάντως στη θέση σου δε θα έκλεινα ξενοδοχείο την τελευταία νύχτα, το θεωρώ ριψοκίνδυνο τόσο πρωινό ξύπνημα. Θα ζητούσα late-checkout απ' το ξενοδοχείο της προηγούμενης νύχτας αν αυτό είναι δυνατόν και μετά από μια βραδυνή βόλτα θα πήγαινα κατευθείαν αεροδρόμιο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πάντως προϋπολογίστε τα πάντα μέσα. Πόσα άτομα είστε, με τι βαλίτσες, πόσο θα κόστιζαν αθροιστικά όλα τα εισιτήρια μετάβασης και πόσο χρόνο θα σας πάρει. Αν η διαφορά είναι στα 10 ευρώ, πάρτε καλύτερα ταξί. Ψάξτε διάφορες εταιρείες ταξί, έχω την εντύπωση ότι δε μας είχε πάρει πάνω από 30 ευρώ. Πάνε 4 χρόνια όμως, ίσως δε θυμάμαι καλά.
 

one love

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
δε θα κλεισω ξενοδοχειο τη τελευταια νυχτα, σερι θα το παρω γιατι δε το ρισκαρω! αν δω οτι το κρυο ειναι ανυποφορο για να περιπλανηθω θα παω σε καποιο hostel για να περασω μερικες ωρες και αυτο κυριως για να μη κουβαλαω πραγματα! ευχαριστω για τις πληοφοριες! αλλα τελικα καταληγω στην ενοικιαση αμαξιου! γυρω στα 60ευρω βγαινει και το εχεις ολη μερα να περιπλανηθεις οσο προλαβαινεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom