Γερμανία Βερολίνο-Απορίες και βοήθεια

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εμεις περυσι,μειναμε το βραδυ στο αεροδρομιο.Πηγαμε το βραδυ γυρω στις 12 και την αραξαμε σε μια μικρη καφετερια.Το αεροδρομιο δεν λεει τιποτα και δεν νομιζω οτι υπαρχει τιποτα τριγυρω(δεν θα το ρισκαριζα με τις 2 κορες μου)Τις βαλιτσες μας την προηγουμενη μερα τις εβαλα για φυλαξη,σε ειδικα ντουλαπια,πολυ οικονομικα, στον σιδηροδρομικο σταθμο Hauptbahnhof,που ειναι και ομορφος να τον δεις και πολυ καινουργιος.Και αφου καναμε τις βολτιτσες μας,γυρισαμε το βραδυ,πηραμε τις βαλιτσες και με συνδυασμο 2 τρενων φτασαμε στο αεροδρομιο.
 

mary_tgk

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πόρτο
Ξέρει κανείς να μου πει αν θεωρείται ασφαλής για διαμονή η περιοχή Kreuzberg ανατολικά του Βερολίνου;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ασφαλής είναι. Που βρήκες ξενοδοχείο?
A, και πριν την πτώση του τείχους το Kreuzberg άνηκε στο Δυτικό Βερολίνο και βρίσκεται αρκετά κεντρικά.
 

mary_tgk

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πόρτο
δε βρήκα ξενοδοχείο. WG βρήκα γιατί θα μείνω για κάποιο διάστημα. Αισθητικά μου ταιριάζει πολύ η περιοχή, αλλά διάβασα σε κάποια site ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο και αγχώθηκα.. Λέω να σ' εμπιστευτώ, όμως, και να το "κλείσω" το σπιτάκι..
εκτός αν έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο, ήσυχο, κεντρικό (ή ανατολικό) και κοντά στο Humbolt..

Δυτικά ε;; Δεν είμαι τόσο καλή στον προσανατολισμό ;)
 

Wspr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Rio de Janeiro
Το kreuzberg ειναι μια απο τις ωραοτερες και δημοφιλεστερες συνοικιες του βερολινου...κλεισε αφοβα και μαλιστα αναζητησε το lucia για να πιεις το καφε η το ποτο σου...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
δε βρήκα ξενοδοχείο. WG βρήκα γιατί θα μείνω για κάποιο διάστημα. Αισθητικά μου ταιριάζει πολύ η περιοχή, αλλά διάβασα σε κάποια site ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο και αγχώθηκα.. Λέω να σ' εμπιστευτώ, όμως, και να το "κλείσω" το σπιτάκι..
εκτός αν έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο, ήσυχο, κεντρικό (ή ανατολικό) και κοντά στο Humbolt..

Δυτικά ε;; Δεν είμαι τόσο καλή στον προσανατολισμό ;)
Όχι δεν είναι δυτικά: ήταν στο δυτικό Βερολίνο. Και εμένα μου άρεσε πολύ το Kreuzberg. Που είναι το διαμέρισμα; Για να πάρεις μια ιδέα χρησιμοποίησε το street view των google maps για το δρόμο του διαμερίσματός σου.
 

mary_tgk

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πόρτο
Το σπίτι είναι στη Möckernstraße, κοντά στο Nelly Sachs Park. H γειτονιά, απ' όσο είδα, είναι πανέμορφη, εχει και μετρό στα δυο βήματα, πολλά θετικά γενικά..
Απλά διάβασα ότι τελευταία παρουσιάζεται μια ρατσιστική έξαρση στην περιοχή και κόλλησα κάπως. Είμαι και λίγο σκουρόχρωμη για τα γούστα τους :)
Πήγες πρόσφατα;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στον χάρτη η Möckernstraße δεν φαίνεται να είναι δίπλα στο Nelly Sachs Park. Τα οικοδομικά τετράγωνο στο Βερολίνο είναι πραγματικά τεράστια. Δεν έχω πάει πρόσφατα Βερολίνο, αλλά στην περιοχή γύρω από το Kottbusser Tor μένει μεγάλος πληθυσμός μεταναστών. Πρόκειται κυρίως για Τούρκους και γι' αυτό η περιοχή έχει πάρει το όνομα Klein-Istanbul. Η αλήθεια είναι ότι είναι μια άσχημη περιοχή. Πολύ πιθανόν λοιπόν οι ρατσιστικές επιθέσεις να σχετίζονται με αυτήν. Το σπίτι που έχεις βρει βρίσκεται στο δυτικό Kreuzberg, δηλαδή καμία σχέση και αρκετά μακριά.
 

mary_tgk

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πόρτο
katkats είσαι φοβερή..
σ' ευχαριστώ πολύ....

μια τελευταία ερώτηση. Μου είπαν ότι Γενάρη, Φλεβάρη παίζει πολύ κρύο. Ξέρεις για τί θερμοκρασίες μιλάμε;; Να πάρω τα ρούχα του σκι;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γκούγκλαρέ το και εσύ. Η δικιά μου αναζήτηση δίνει τη μέγιστη 2-3 βαθμούς Κελσίου πάνω από το μηδέν. Η ελάχιστη είναι άλλους τόσους βαθμούς κάτω από το μηδέν, αλλά νομίζω ότι άνετα πάει και παρακάτω. Ως προς τα ρούχα, κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ, νομίζω έχει συζητηθεί.
 

SILONAM

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπούρη
Αγαπητοί φίλοι . Θα ήθελα τα φώτα σας , σχετικά με το πως θα κινηθούμε (ζευγάρι στα 40) , από και πρός το αεροδρόμιο του Σόνεφελντ , και συμβουλές για ένα παραγωγικό 2ήμερο στο Βερολίνο μα τα σημαντικότερα αξιοθέατα , καθώς και βοηθητικά στοιχεία για καιρό και φαγητό : Πετάμε 13/04 8:35 με άφιξξη 10 στο Σόνεφελντ. Αν έχει κάποις λεπτομέρειες για το μετρό (γραμμή , εισητήρια , διαδικασία ) θα ήταν πολύ βοηθητικό . Επιστροφή 15/04 10:50 ! Θα μείνουμε στο Park In στην Alexander Platz.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom