Γερμανία Βερολίνο-Απορίες και βοήθεια

giodv

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Λοιπόν, σκοπευω τον απριλιο να παω Βερολινο και εχω τις έξς αποριες,οποιος μπορει και εχει τον χρονο ας με βοηθησει!!!!
εχουμε και λεμε...

μεταφορα απο το βερολινο απο και προς το αεροδρομιο Σονενφελντ
μεταφορα απο το βερολινο απο και προς το αεροδρομιο Tegel
ομορφα και ξεχωριστα σημεια της πολης που ισως ειναι λιγο κρυμμενα
προτασεις για φαγητο...ποτο..μπυρες!!!
Οσον αφορα το ποστνταμ..ειναι απλα μια περιοχη ομορφη με ωραια αξιοθετα; αξιζει κατι αλλο κοντα στο ποστνταμ; γιατι ειδα οτι εχει και αλλες περιοχες ομορφες.
αυτα!!! ευχαριστω πολυυυυυυυ

:D:lol::D
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Η καλυτερη αναζητηση στο φορουμ γινεται γραφοντας πχ: "βερολινο tegel" site:travelstories.gr
ή "βερολινο φαγητο"site:travelstories.gr
Δοκιμασε το για ολα αυτα που θες να ψαξεις.

Το ειχε προτεινει ο taver και ειναι το καλυτερο.
 

giodv

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
thanks!!!!!! θα προσπαθωσω να τα βρω οσο μπορω απο εκει που μου ειπατε!! ευχαριστω και παλι!!! ;-)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Από και προς Σόνεφελντ πανέυκολα με τραίνο.Από και προς το Τέγκελ μόνο λεωφορείο.Κρυμμένα σημεία δεν ξέρω τι εννοείς,με την αναζήτηση θα βρεις ότι σε ενδιαφέρει,τα γούστα ποικίλουν αλλα τα βασικά αξιοθέατα δεν θα είναι δύσκολο να τα βρεις.Γενικά το Βερολίνο είναι πολύ εύκολη πόλη με άριστο δίκτυο μέσων μαζικής μεταφοράς.
Φαγητό,το καλύτερο μου οι καντίνες!!!Από εστιατόρια δεν ξετρελάθηκα τόσο με κάποιο ώστε να προτείνω.Πολλοί όμως στο φόρουμ έχουν πάει πολλές φορές και μπορεί να έχουν αρκετά να σου προτείνουν.
Το Πότσδαμ αξίζει να νοικιάσεις ποδήλατο και να το γυρίσεις!Υπέροχα τεράστια πάρκα,λίμνες,παλάτια με ωραιότερο το ανάκτορο Σαν Σουσί,Ολλανδική αγορά κλπ και πολύ μα πολύ πράσινο!!!
Αν δεν σου αρεσει το ποδήλατο έχει λεωφορείο Hop on-Hop off.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
δε υπάρχει μεγαλύτερη κλεψιά από το λεωφορείο Hop on-Hop off
Συμφωνώ!Εγώ είχα νοικιάσει ποδήλατο απλά πρέπει να πας νωρίς το πρωί γιατί τα παίρνουν.Απλά το ανέφερα γιατί είναι ο επόμενος τρόπος για κάποιον που δεν ξέρει ή δεν του αρέσει το ποδήλατο.Δεν θυμάμαι να είδα άλλου τυπου συγκοινωνίες για να γυρίσει κανείς την ύπαιθρο και τα παλάτια του Πότσδαμ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.425
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σιγά ρε τζόβενα ηρεμήστε... μια χαρά είναι το λεωφορείο για το Πότσνταμ, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις όλες αυτές τις αποστάσεις με τα πόδια η ποδήλατο (μπρρρρρ....).
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
αγαπητοί συμφορουμήτες,

χρειάζομαι συμβουλες! Λοιπόν, 5 Δεκέμβρη πετάω για Βερολίνο για πέντε μέρες. Δεύτερη φορά που θα βρεθώ στην πρωτεύουσα της Γερμανίας΄(και αυτη τη φορα θα ταξιδευω μονη). Το εισητηριακι εκλεισε με την "εύκολη" φυσικα εναντι 90 ευρω. Διαμονή όπως και πριν ενα χρονο στο παρκ ινν στην Αλεξ (τα δωματια με πανοραμικη θεα απλα δεν υπαρχουν). Επειδη ακριβως εχω ξαναπαει, δεν θα χρειαστει να επισκεφθω τα γνωστα αξιοθεατα . Αυτη τη φορα θελω να κανω διαφορετικα πραγματα..απλα δεν ξερω τι.....!!! Τωρα θα μου πεις το Βερολινο ειναι τεραστιο μπορεις να κανεις τα παντα!! Θέλω καμμια πρόταση για κανενα πιο ψαγμενο καφε η εστιατοριο και ποια αλλα λιγοτερο γνωστα μουσεια υπαρχουν και αξιζει να επισκεφτω?Παιδια οποιαδηποτε συμβουλη και πληροφορια ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη...ευχαριστω πολυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.626
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom