Γερμανία Βερολίνο Χριστούγεννα 2013 (φωτοϊστορία).

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
δεν πειραζει!!σ ευχαριστω παρα πολυ!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Πολυ ωραια η φωτοιστορια σου...σαν να πηγα μου φαινεται.Που ειναι καλυτερα για χριστουγεννα Βερολινο η Μοναχο?Δηλαδη να καταλαβεις χριστουγεννα πχ χιονια στολισμενα παντου κλπ.
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.660
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολυ ωραια η φωτοιστορια σου...σαν να πηγα μου φαινεται.Που ειναι καλυτερα για χριστουγεννα Βερολινο η Μοναχο?Δηλαδη να καταλαβεις χριστουγεννα πχ χιονια στολισμενα παντου κλπ.
Και οι δύο πόλεις μου αρέσουν πολύ, όμως δεν επισκέφτηκα το Μόναχο τα Χριστούγεννα. Φαντάζομαι πάντως ότι θα είναι υπέροχα κι εκεί.
Χιόνια πάντως δεν είδαμε καθόλου στο Βερολίνο πέρσι. Οι χριστουγεννιάτικες αγορές υπέροχες.
Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Με βλεπω για Βερολινο τελικα αν και εχω τα τελευταια 4-5 χρονια που λεω θα παω Πραγα για χριστουγεννα ολο και κατι γινεται και δεν παμε εκει,απλα μου αρεσαν πολυ οι φωτο βρηκα και φτηνα εισητηρια για 2 ατομα 4 διαν.με αεροπρικα 650ευρω και οι δυο μαζι.Οποτε παει για του χρονου η Πραγα:haha:Για το μοναχο απλα ρωτησα επειδη μου ειπαν οτι και εκει ειναι ομορφα.Απ'οτι καταλαβαινω Γερμανια οπου και να πας τοτε ειναι πολυ καλα.Σαν το καλοκαιρι εμας εδω
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Έχω κάνει Πρωτοχρονιά και Πράγα και Βερολίνο. Θέμα γούστου είναι όλα αλλά το Βερολίνο δε συγκρίνεται! Έχει πολύ περισσότερα πράγματα να δεις, να κάνεις, να ζήσεις από την Πράγα που, οκ, είναι μια ακόμη πόλη τουριστοπαγίδα!
 

dafooou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
καλησπερα....
σκεφτομαι το Βερολινο γι 5 μερες αρχες Δεκεμβριου....
η wittenbergplatz εχει μπυραριες και μαγαζια για το βραδυ?το κρυο του παλευεται η θα μας βγει ξινη η αποδραση??
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.660
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Για τη Wittenbergplatz δεν γνωρίζω αν έχει μπυραρίες. Ξέρω μόνο ότι εκεί κοντά είναι το Ka-de-we.
Τώρα, για το κρύο, δεν μπορείς να το γνωρίζεις από τόσο νωρίς. Συνήθως έχει αρκετό κρύο. Εμείς πάντως, πέρσι τα Χριστούγεννα δεν κρυώσαμε καθόλου. Ούτε χιόνια, ούτε παγωνιά είχαμε.
Πάντως το Βερολίνο είναι μια πολύ καλή επιλογή για εκδρομή το Δεκέμβρη λόγω των Χριστουγεννιάτικων Αγορών που είναι θαυμάσιες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εχω ακουσει απο πολλους , οτι αλλοτε κανει τρελο κρυο στο Βερολινο και αλλοτε υποφερεται...συνηθως ομως κανει πολυ περισσοτερο κρυο απο το Μο ναχο ...γενικοτερα δεν συγκρινεται ο καιρος του βορρα της Γερμανιας με το νοτο.
Να προτιμησετε Βερολινο για Χριστουγεννα ..ειναι ωραιοτερο και εχει πολυ περισσοτερα μουσεια και πραγματα για να δειτε.
Εχοντας παει στο Μοναχο και βλεποντας τωρα και το Βερολινο..κλινω υπερ του δευτερου.
Και οι 2 πολεις εχουν πολλες χριστουγεννιατικες αγορες ..αυτη ομως που λεγεται οτι κραταει τα σκηπτρα ειναι η αγορα της Νυρεμβεργης.
 

dafooou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
ευχαριστω για τις απαντησεις σας...ειμαστε αναμεσα σε gedarmenplatz και wittenbergplatz και δε ξερουμε που ειναι καλυτερα να μεινουμε για να εχει και κατι το βραδυ να πινουμε μια μπυριτσα!
δηλαδη αξιζει ενα τετοιο ταξιδι τα χριστουγεννα ε??
οτι καλο εχετε να μου προτεινετε καλοδεχουμενο!!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
καλησπερα....
σκεφτομαι το Βερολινο γι 5 μερες αρχες Δεκεμβριου....
η wittenbergplatz εχει μπυραριες και μαγαζια για το βραδυ?το κρυο του παλευεται η θα μας βγει ξινη η αποδραση??
Η Wittenbergplatz και η γύρω περιοχή έχουν πάνω στην πλατεία πολλά μαγαζιά καφετέριες και παμπ. Το ξενοδοχείο που μέναμε ήταν σχετικά κοντά και έτσι πηγαίναμε συχνά γιά φαγητό και ποτό στην πλατεία που βρίσκεται δεξιά όπως συναντάμε το σταθμό του μετρό.
Ηταν όμως καλοκαίρι και είχε πολλή κίνηση μέχρι αργά. Επειδή όμως η περιοχή λόγω του ομώνυμου σταθμού μετρό (σημ. είναι ο παλαιότερος του Βερολίνου) έχει πολλή κίνηση πιστεύω ότι και το χειμώνα θα είναι ανοικτά μέχρι αργά.

ευχαριστω για τις απαντησεις σας...ειμαστε αναμεσα σε gedarmenplatz και wittenbergplatz και δε ξερουμε που ειναι καλυτερα να μεινουμε για να εχει και κατι το βραδυ να πινουμε μια μπυριτσα!
δηλαδη αξιζει ενα τετοιο ταξιδι τα χριστουγεννα ε??
οτι καλο εχετε να μου προτεινετε καλοδεχουμενο!!
Τώρα είδα το τελευταίο σου μήνυμα. Η Gendarmenmarkt δεν συγκρίνεται. Είναι μία από τις ωραιότερες πλατείες του Βερολίνου. Από φίλους, που πήγαν Χριστούγεννα, μου είπαν ότι στην πλατεία φτιάχνουν μία από τις καλύτερες Χριστουγεννιάτικες αγορές. Εκεί κοντά βρίσκεται και το περίφημο Fassbender & Rausch ( ένα μοναδικό ζαχαροπλαστείο με ειδικότητα τα σοκολατάκια, η επίσκεψη είναι από μόνη της εμπειρία! Φτάνει σε αξία και αυτά του Βελγίου).
Η περιοχή όμως θεωρείται από τις ακριβές του Βερολίνου.
 
Last edited by a moderator:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
εχουμε βρει 10 λεπτα απο την gendarmenmarkt με 65 το δικλινο με πρωινο!!σε καλο ξενοδοχειο..
Για εποχή γύρω στα Χριστούγεννα και για την περιοχή, η τιμή είναι super.
Πριν αποφασίσεις όμως μπες και στο tripadvisor για να διαβάσεις και κριτικές πελατών για το ξενοδοχείο που βρήκες.
Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει τις ιστορίες των φίλων του forum για το Βερολίνο καθώς και την φωτοιστορία του chris7.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom