Γερμανία Βερολινο πώς μπορώ να μετακινηθώ

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
s bahn = προστιακός
bus = λεωφορειο
tram = τραμ

απλά αγοραζεις στο μηχάνημα ticket ABC
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Μια βοήθεια σχετικά με το αεροδρόμιο- για να προλάβουμε πρωινή πτήση επιστροφής για Θεσσαλονική (7.00 η ώρα), με ποίο τρόπο να μεταφερθόυμε απο το Βερολίνο στο αεροδρομιο Schoenfield? ύπαρχει τρένο νύχτερινές ώρες? λογικά, το μετρό κλείνει τη νύχτα . θέλω τα φώτα σας για να κλείσω σωστά το ξενοδοχείο.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Χωρίς να είμαι απόλυτος, οι συγκοινωνίες στις 00:00 σταματάνε και συνεχίζονται με νυχτερινά λεωφορεία και κοντά στις 04:00 ξαναρχιζουν. Αυτά εκτός από Π. Σ. Κ. που απλά αραιώνουν την νύχτα (δουλεύοντας παράλληλα τα νυχτερινά λεωφορεία)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μια βοήθεια σχετικά με το αεροδρόμιο- για να προλάβουμε πρωινή πτήση επιστροφής για Θεσσαλονική (7.00 η ώρα), με ποίο τρόπο να μεταφερθόυμε απο το Βερολίνο στο αεροδρομιο Schoenfield? ύπαρχει τρένο νύχτερινές ώρες? λογικά, το μετρό κλείνει τη νύχτα . θέλω τα φώτα σας για να κλείσω σωστά το ξενοδοχείο.
Χθες επιστρέψαμε από το Βερολίνο. Είχαμε προγραμματίσει να πάρουμε το τρένο από την Alexanterpαltz που αναχωρεί στις 4:18 το πρωί αλλά λόγω έργων δεν εκτελείτο κανένα δρομολόγιο εκείνη την ώρα. Έτσι πήραμε ταξί και φτάσαμε οριακά στο αεροδρόμιο.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Μια βοήθεια σχετικά με το αεροδρόμιο- για να προλάβουμε πρωινή πτήση επιστροφής για Θεσσαλονική (7.00 η ώρα), με ποίο τρόπο να μεταφερθόυμε απο το Βερολίνο στο αεροδρομιο Schoenfield? ύπαρχει τρένο νύχτερινές ώρες? λογικά, το μετρό κλείνει τη νύχτα . θέλω τα φώτα σας για να κλείσω σωστά το ξενοδοχείο.
Κι εμεις περιπου τετοια ωρα ειχαμε την πτηση και πηραμε ενα τρενο που εφευγε περιπου στις 4:30 απο Alexanderplatz. Εμεις βεβαια μεναμε εκει στο Park Inn, οποτε ηταν διπλα μας. Τα τρενα ηταν στην ωρα τους κ σε 30 λεπτα φτανεις αεροδρομιο.
 

LinGian

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα
Άφιξη στο Βερολίνο στο αεροδρόμιο Σόνενφελντ περίπου 12 το μεσημέρι. Με τι μέσο μπορώ να μετακινηθώ προς το ξενοδοχείο μου εκτός από ταξί;
ΤΟ ξενοδοχείο γράφει ότι βρίσκεται 5 λεπτά με τον υπόγειο από περιοχή Kurfurstendamm και πλατεία Potsdamer και 200 μέτρα από το σταθμό Bulowstrabe της γραμμής U2 του μετρό. Έψαξα να βρω με τι μπορώ να φτασω και το μόνο που μου έβγαλε είναι ένα τρένο 5 με 8 ευρώ και αυτό νομίζω συγκεκριμένες ώρες, μετά τις 15:00.

Επίσης, κάπου διάβασα ότι υπάρχει ημερήσιο εισητηριο 6.5 ευρώ. υπάρχει ακόμη; και αν ναι λήγει στις 12 το βράδυ ή είναι 24ωρο ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Η διαδρομή που ξέρω εγώ είναι λίγο περίπλοκη (πιθανότατα να υπάρχει κανένα ντολμούς που πάει κατευθείαν)
α. παίρνεις το λεωφορείο για Pankow
β. εκεί τον S για Αλεξάντερπλατζ
γ. εκεί τον U2, φτάνεις σε κάτι λιγότερο από μια ώρα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom