Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

INTACTO

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αιγυπτος
Γεια χαρά συνταξιδιώτες- ισσες

Αναζητώντας στα posts του forum δεν ειδα κάτι για την πολύπαθη βίζα του Βιετνάμ(μπορεί να υπάρχει και να μην την ειδα φυσικα, έχουμε και μια Α ηλικία). Μιας και τον Σεπτεμβριο θα παω προς τα εκει, θα ηθελα να ρωτησω ποιός ειναι κατά τη γνώμη σας ο πιο ασφαλής τροπος να εκδοθεί βιζα...Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα τους εξης 2 τρόπους

1)Να στειλω διαβατηριο και αλλα έγγραφα που ζητώνται σε πρεσβεια του Βιετνάμ στην αλλοδαπή (πχ Ιταλία, Αγγλία) αλλά εκεί εγείρεται αυθόρμητα ο φοβος της απώλειας του διαβατηριου και θα ηθελα να το αποφύγω..

2)Οn line visa απο κάποιο απο τα site, όπως το vietnam-visa. com...Σου δινει την επιλογή on arrival visa...Εκεί η μονη μου ανησυχία είναι αν οντως ειναι αξιοπιστο. Όχι για τα χρήματα αλλά για τον να μην βρεθώ ξεκρεμαστος στην Μπανγκόγκ και περιμένω να βγαλω βιζα απο εκει πληρώνοντας έξτρα αεροπορικό εισιτήριο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά

Ηλίας
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Γεια σου Ηλία,
Όντως το θέμα της visa για Βιετνάμ απασχολεί πολλούς κατά καιρούς. Οι επιλογές (όπως σωστά τα γράφεις) είναι 3:
α)Κάνεις στάση σε μια γειτονική χώρα και τη βγάζεις εκεί
β)Στέλνεις το διαβατήριο σου ταχυδρομικώς σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα με Βιετναμέζικη πρεσβεία
γ)Με το pre-approved letter

Το (γ) ισχύει ΜΟΝΟ αν μπαίνεις αεροπορικώς στη χώρα. Αν έχεις πχ σκοπό να πετάξεις ως την Bankgok και από εκεί να πας οδικός στο Βιετνάμ μέσω Καμπότζης, στα χερσαία σύνορα δεν αναγνωρίζουν preapproved letter, πρέπει να έχεις ήδη τη visa στο διαβατήριο σου. Αν λοιπόν μπεις στη χώρα αεροπορικώς δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι δοκιμασμένο και από τον ipanag (διάβασε εδώ) και φαντάζομαι και από άλλους συνφορουμίτες. Αντίθεατα οι eleana και paragianna (αν δεν κάνω λάθος) βγάλαν τη βίζα στέλνοντας τα διαβατήρια σε πρεσβεία του εξωτερικού και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Διάβασε και το Λάος, Β.Βιετνάμ ανεξάρτητα - προετοιμασία και συμβουλές που έχει πληροφορίες για τη visa.
Τέλος επειδή η visa για το Βιετνάμ είναι λίγο διαφορετική από αυτή των περισσότερων χωρών (για το πότε ξεκινάει να ισχύει και πότε λήγει) κοίτα και αυτά που έχουν γραφεί και εδώ: ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΒΙΕΤΝΑΜ - traveltips.gr.
Αν θέλεις να διαβάσεις και άλλα, πήγαινε και εδώ: VIETNAM VISA GENERAL INFORMATION.

Ελπίζω να σε κάλυψα! :D
Πες μας τώρα και για που ετοιμάζεσαι στο Vietnam, πόσο καιρό θα κάτσεις κτλ! Πες τα όλα! :p

Πληροφορίες για το Βιετνάμ θα βρεις πολλές στο forum. Επίσης εγώ έχω γράψει αυτά τα δυο κείμενα: Κόστος και συμβουλές για διακοπές στο Βιετνάμ,
Πληροφορίες για ταξίδι στο Vietnam. Ίσως να βρεις κάτι χρήσιμο. :)
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Namimbia
mpiftex τα έγραψες όλα!
Εγώ απλά να προσθέσω την προσωπική μου εμπειρία.Βγάλαμε visa στέλνοντας τα διαβατήρια στην βιετναμέζικη πρεσβεία της Δανίας (επειδή εκεί έιχα κάποιον φίλο).Τα διαβατήρια ήρθαν πίσω ασφαλή και με την πολυπόθητη βίζα ύστερα απο ένα προβληματάκι με την courier που ήθελε μια πίεση για να κάνει την δουλειά της.Τελοσπάντων απλά άν αποφασίσει να το κάνει κάποιος έτσι να υπολογίσει αρκετές μερούλες διαδικασίας όχι απο την πρεσβεία απλά τα διαδικαστικά της courier :shock:.
Εναλλακτικά κάνεις μια στάση στην Bangkok και βγάζεις εκεί την βίζα σου.
Το pre-approved letter δεν το έχω δοκιμάσει.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική... Πας για 2-3 μέρες ταξιδάκι σε Παρίσι/Λονδίνο/Βερολίνο/Ρώμη κλπ, και κάνεις επιτόπου τη δουλειά σου! Δες το σαν ευκαιρία....
Και γιατί να μην το κάνεις στην Ταϊλάνδη ή την Καμπότζη πού έγραψα στο (α); ;) Θέμα προτιμήσεων είναι, απλά υποθέτω πως για να πηγαίνεις στο Βιετνάμ μάλλον βρίσκεις πιο ενδιαφέρουσες αυτές τις χώρες! :D
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
γεια σας...εμεις την βιζα την πηραμε μεσω ενος ταξιδιωτικου πρακτορειου στο ανοι...απλως στειλαμε τα στοιχεια του διαβατηριου μας και τις ημερομηνιες αφιξης και αναχωησης απο βιετναμ...αριθμος πτησης και ωρα αφιξης...οταν εφθασε το αεροπλανο στο ανοι στο ελεγχο για βιζα δειξαμε το χαρτι της προ - κρατησης που μας εστειλε το πρακτορειο και αμεσως μας εδωσαν την βιζα...τα ονοματα μας ηταν γραμμενα εκει ...και μας περιμεναν...πληρωσαμε εαν θυμαμαι καλα 25 usd εκει και αλλα τοσα στο πρακτορειο στο ανοι...επισης στο αεροδρομιο της αθηνας ζητουν να δουν εαν εχει χαρτια για εγκριση βιζας στο βιετναμ εαν η πτηση σου ειναι βιετναμ..
επ ευκαιρεια να χαιρετισω και την γιαννα < paragianna 75>:clap::clap:και τον mpiftex :clap::clap:.το πεθυμησα το βιετναμ ....................................
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Namimbia
Την καλησπέρα μου Γιώργο! Μάλλον την δεύτερη φορά θα προτιμήσω τον δικό σου τρόπο έκδοσης βίζας.Αχ και εγώ πεθύμησα το Βιετνάμ και ας μην έχει περάσει ούτε ένας χρόνος...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
ηλια , οπως βλεπεις μας ενεργοποιησες τα ευχαριστα συναισθηματα και αναμνησεις απο το βιετναμ....σου ευχομαι να περασεις καλα και να ξερεις οτι η ....καρδια σου θα θελει να γυρισεις πισω συντομα στο βιετναμ.............συμφωνεις γιαννα ??????????:D:D:D:D:D
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
γραφω το πρακτορειο στο βιετναμ με το οποιο ειχαμε συνεργασθει δυο χρονιες και δεν ειχαμε κανενα προβλημα...την προμηθεια τους πηγαμε εμεις και την δωσαμε στο γραφειο τους την επομενη που φθασαμε...επισης απο αυτους βγαλαμε τα εισιτηρια επιστροφης με το καινουργιο τρενο απο sapa για hanoi.πληρης και αμεση εξυπηρετηση................
AURORA TRAVEL ...EMAIL : [email protected] ΚΑΙ Vietnam hotels & accommodation, Vietnam tours, Holidays in Vietnam, Tour in Vietnam
διευθυνση στο ανοι .37 Ly Nam De , Hoan Kiem Dist. HANOI.FAX 0084 47472598..
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Namimbia
ηλια , οπως βλεπεις μας ενεργοποιησες τα ευχαριστα συναισθηματα και αναμνησεις απο το βιετναμ....σου ευχομαι να περασεις καλα και να ξερεις οτι η ....καρδια σου θα θελει να γυρισεις πισω συντομα στο βιετναμ.............συμφωνεις γιαννα ??????????:D:D:D:D:D
Συμφωνώ :D
πρέπει να φτιάξουμε ένα γκρούπ για τους Vietnam Lovers :D
Kαλά να περάσεις και απο μένα!
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Βραζιλία
καλησπέρα σε όλους σας..
εχω φυσικα διαβάσει ολες τις ιστορίες που υπάρχουν στο φορουμ για το Βιετναμ και έχω μαγευτει..
σκεφτομαι και γω λοιπον πως αν τα καταφέρω ισως για του χρόνου να πραγματοποιήσω ενα ταξιδάκι προς τα εκει..εχω βεβαια αρκετο χρονο μπροστα μου (ενα ταξιδακι στη φινλανδια)αλλα θα ηθελα σιγα σιγα να μαζεψω μερικές πληροφοριες...
καταρχην θα ηθελα να ρωτησω το εξης: πρωτα βγαζεις εισητήριο και μετα την βιζα ή αντιστροφα??
επειτα η βιζα ισχυει απο την στιγμη που την παίρνεις στα χέρια σου ή απο όταν έχεις σκοπό να ταξιδέψεις?? δηλ. ποσο καιρο πριν ταξιδέψω θα πρέπει να στείλω τα διαβατήρια σε προξενείο κάπου στην Ευρώπη?? το ίδιο ισχύει και για την βίζα για Καμπότζη??αν έχω σκοπό δηλ. να πεταχτώ Καμποτζη για λίγες μερούλες και μετα ξανά Βιετναμ θα πρέπει να βγάλω βίζα δύο φορές???εχω παρα πολλες απορίες γιαυτό και έχω ξεκινήσει το ψαξιμο απο τώρα...
 

Lia-Kostas

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Βραζιλία
καμία απάντηση ρε παιδιά...??
κάποιος που να ξέρει...???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom