Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Πάντως την Κυριακή στο αεροδρόμιο της Σαϊγκόν είχε πολύ μεγάλες και χαοτικές ουρές για να ελέγξουν για τον ιό (βασικά συμπληρωνες ένα ερωτηματολόγιο, και αν δεν είχες ταξιδέψει στις πιο "χοτ" περιοχές και δεν είχες κανένα σύμπτωμα, σου σφραγιζαν ένα χαρτί και συνεχιζες, ενώ αν δηλωνες ότι έχεις έστω και βήχα, όπως έκανε η κοπέλα μου, σε πήγαιναν σε ξεχωριστό χώρο όπου μάλλον εξεταζαν τους περισσότερους).

Λέω χαοτικές γιατί δεν υπήρχε μόνο μια ουρά όπως σε πήγαινε ο δρόμος, αλλά μπορούσες να πας από την άλλη πλευρά και να βρεθείς σε κάποια πιο γρήγορη, άλλους τους έπαιρναν εργαζόμενοι του αεροδρομίου και τους πήγαιναν κατευθείαν στον έλεγχο ενώ περίμενε κόσμος μπροστά τους πιο πολλή ώρα, γενικά ένιωθα ηλιθιος που περίμενα μιαμιση περίπου ώρα και μάλιστα κολλητά με εκατοντάδες ακόμη άτομα που θεωρουμασταν όλοι πιθανοί φορείς του ιού, και γενικά δεν περίμενα τέτοια ανοργανωσιά.

Πάντως όπως μας είπε μια κοπέλα ήταν μάλλον μόλις η δεύτερη μέρα που συνέβαινε κάτι τέτοιο (προφανώς λόγω του νέου κρουσματους που βγήκε τότε), οπότε πιθανόν να κυλάνε κάπως πιο ομαλά τα πράγματα.

IMG_20200308_151044.jpg
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Παιδιά άσχημα νέα, το υπουργείο σταμάτησε να επιτρέπει έκδοση VOA (το χαρτί που πληρώνεις κάποιο πρακτορείο να σου στείλει) για οποιοδήποτε ευρωπαϊκό διαβατήριο. Όχι μόνο ΕΕ ή shengen, αλλά όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Έφαγα άκυρο από δύο πρακτορεία. Οι λύσεις αυτή την στιγμή όπως μου είπαν είναι e-visa αν εγκριθεί - με όριο 30 ημέρες και μία είσοδο μόνο - ή αλλιώς μέσω πρεσβείας για πολλαπλές εισόδους ή τρίμηνο που ήθελα εγώ.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Παιδιά άσχημα νέα, το υπουργείο σταμάτησε να επιτρέπει VOA (το χαρτί που πληρώνεις κάποιο πρακτορείο να σου στείλει) για οποιοδήποτε ευρωπαϊκό διαβατήριο. Όχι μόνο ΕΕ ή shengen, αλλά όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Έφαγα άκυρο από δύο πρακτορεία. Οι λύσεις αυτή την στιγμή όπως μου είπαν είναι e-visa αν εγκριθεί - με όριο 30 ημέρες και μία είσοδο μόνο - ή αλλιώς μέσω πρεσβείας για πολλαπλές εισόδους ή τρίμηνο που ήθελα εγώ.
Αρχίσανε τα όργανα...
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!
Θα δοκιμάσεις e-visa; Αν ναι, θα μας πεις σε παρακαλούμε την κατάληξη;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γνωστος μου που πηγε σημερα να βγαλει visa στην πρεσβεια του Βιετναμ στο Παρισι του επαν πως πλεον σταματησαν να δεινουν visa παρα μονο σε οσους εχουν προσκληση απο το Τμημα Μεταναστευσης του Βιετναμ. e-visa επισης δεν μπορει μπορει να βγαλει ως κατοικος Γαλλιας. Του ειπαν πως ισχυει για αρκετα ευρωπαικα κρατη αλλα δεν ηξεραν να του πουν για Ελλαδα (γιατι τους ρωτησε αν ειναι να τη βγαλει απο την πρεσβεια στην Αθηνα).
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Θα δοκιμάσεις e-visa; Αν ναι, θα μας πεις σε παρακαλούμε την κατάληξη;
Όχι γιατί πρέπει να μείνω περισσότερο από 1 μήνα και την e-visa - ακόμα και αν τελικά δοθεί - δε μπορώ να την παρατείνω όντας εκεί όπως γίνεται με τις άλλες κατηγορίες βίζα. Θα μπορούσα να βγω από την χώρα για την σφραγίδα εξόδου και να επιστρέψω αμέσως με νέα βίζα (το γνωστό visa run) αλλά αν δεν επιτρέπουν να ξαναμπώ εντελώς μετά το μήνα λόγω των περιορισμών - ή ακόμα χειρότερα να ταξιδέψω στις διπλανές χώρες, θα την έχω πατήσει εντελώς.

Ανατρέπονται εντελώς σημαντικά προσωπικά και εργασιακά πλάνα αυτή τη στιγμή...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Κι αν έχεις ήδη πρόσκληση, εδώ και κανένα μήνα; Είναι άκυρη; Είναι κάποιο λινκ να δω λεπτομέρειες; :)
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Θεωρητικά όχι αλλά αυτή τη στιγμή όσοι έρχονται από Ιταλία μπαίνουν υποχρεωτικά σε καραντίνα και κάπου είχα διαβάσει ή μου είχαν πει ότι θα γίνει το ίδιο για χώρες με πάνω από 50 νέα κρούσματα τη μέρα ή πάνω από 500 σύνολο.

https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Θεωρητικά όχι αλλά αυτή τη στιγμή όσοι έρχονται από Ιταλία μπαίνουν υποχρεωτικά σε καραντίνα και κάπου είχα διαβάσει ή μου είχαν πει ότι θα γίνει το ίδιο για χώρες με πάνω από 50 νέα κρούσματα τη μέρα ή πάνω από 500 σύνολο.

https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm
Ναι, αυτό το διάβασα για τον αριθμό κρουσμάτων. Αλλά, έτσι κι αλλιώς μας πρόλαβαν οι εξελίξεις, οπότε άκυρη η ερώτησή μου. Πλέον τσεκάρω πώς να γυρίσουμε, πριν σταματήσουν οι πτήσεις για Ελλάδα. Με τόσες περιοχές κλειστές στο Βιετνάμ, δεν υπάρχει λόγος να μένουμε εδώ.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Παιδιά μίλησα με Βιετναμέζο που ανέλαβε να ρωτήσει και μου έστειλε μήνυμα το οποίο παραθέτω οπως το έλαβα:

"Shocking news: tourist visa on arrival at all land borders for england and 26 countries in europe+shengen will stop from March 15"

Απ' ότι είχαμε μιλήσει νωρίτερα, σκοπεύουν να μη δέχονται γενικά οποιονδήποτε από Ευρώπη μέχρι νεοτέρας, εκτός αν έχουν βίζα από πρεσβεία και αυτό αν δεν αλλάξει κάτι σε χειρότερα τις επόμενες μέρες.

Με λίγα λόγια για τουρισμό το βιετνάμ το ξεχνάμε μέχρι να καταλαγιάσει όλο αυτό το πράγμα ή να πεθάνουμε όλοι, όποιο έρθει πρώτο :)

Για μένα τώρα ειδικά, το να βγάλω business visa είναι τεράστια μανούρα - γι αυτό και δεν το έκανα μέχρι τώρα, χαρτιά, προσκλήσεις, υπογραφές από υπουργεία, χρόνος αναμονής και κόστος να πάνε και να έρθουν τα χαρτιά από Βιετνάμ Ελλάδα και πίσω και όπως είναι τα πράγματα δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα μπορέσω να πάω στην χώρα όταν τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Παιδιά μίλησα με Βιετναμέζο που ανέλαβε να ρωτήσει και μου έστειλε μήνυμα το οποίο παραθέτω οπως το έλαβα:

"Shocking news: tourist visa on arrival at all land borders for england and 26 countries in europe+shengen will stop from March 15"
Αυτά είναι.............
Οπότε θα βγει και επίσημα από στιγμή σε στιγμή, ε;
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Για μένα τώρα ειδικά, το να βγάλω business visa είναι τεράστια μανούρα - γι αυτό και δεν το έκανα μέχρι τώρα, χαρτιά, προσκλήσεις, υπογραφές από υπουργεία, χρόνος αναμονής και κόστος να πάνε και να έρθουν τα χαρτιά από Βιετνάμ Ελλάδα και πίσω και όπως είναι τα πράγματα δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα μπορέσω να πάω στην χώρα όταν τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία.
Κρίμα...
Μακάρι να βρεις άκρη φίλε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom