Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παιδιά μίλησα με Βιετναμέζο που ανέλαβε να ρωτήσει και μου έστειλε μήνυμα το οποίο παραθέτω οπως το έλαβα:

"Shocking news: tourist visa on arrival at all land borders for england and 26 countries in europe+shengen will stop from March 15"

Απ' ότι είχαμε μιλήσει νωρίτερα, σκοπεύουν να μη δέχονται γενικά οποιονδήποτε από Ευρώπη μέχρι νεοτέρας, εκτός αν έχουν βίζα από πρεσβεία και αυτό αν δεν αλλάξει κάτι σε χειρότερα τις επόμενες μέρες.

Με λίγα λόγια για τουρισμό το βιετνάμ το ξεχνάμε μέχρι να καταλαγιάσει όλο αυτό το πράγμα ή να πεθάνουμε όλοι, όποιο έρθει πρώτο :)

Για μένα τώρα ειδικά, το να βγάλω business visa είναι τεράστια μανούρα - γι αυτό και δεν το έκανα μέχρι τώρα, χαρτιά, προσκλήσεις, υπογραφές από υπουργεία, χρόνος αναμονής και κόστος να πάνε και να έρθουν τα χαρτιά από Βιετνάμ Ελλάδα και πίσω και όπως είναι τα πράγματα δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα μπορέσω να πάω στην χώρα όταν τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία.
Ευχομαι να βρεις λυση...Το Foreign Office εξεδωσε ταξιδιωτικη οδηγια οπου λεει αυτα που σου ειπε ο φιλος σου (λεει και αλλα ασχετα βεβαια) και για τον κινδυνο που υπαρχει να τεθει καποιος σε καραντινα.

https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/vietnam
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.321
Μου είπαν ότι σήμερα βάλανε σε υποχρεωτική καραντίνα ξένους στην Hoi An, κάπου 25 άτομα αν κατάλαβα καλά, που είχαν πάρει εσωτερική πτήση με ένα από τα κρούσματα παρόλο που δεν είχαν άμεση σχέση.

Επίσης μου λένε ότι στην Σαιγκόν, καφέ, εστιατόρια και ξενοδοχεία, εκτός από τα πολύ μεγάλα , σταμάτησαν να δέχονται δυτικούς (ότι συνέβαινε και πριν ένα και κάτι μήνα όταν ήμουν εκεί αλλά για κινέζους). Κρίμα για όσους είναι ήδη εκεί. Άσχημα πράγματα αλλά από την άλλη και η Τσεχία έκλεισε μόλις τα σύνορά της στην πράξη, οπότε πια μιλάμε για πρωτόγνωρες καταστάσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μου είπαν ότι σήμερα βάλανε σε υποχρεωτική καραντίνα ξένους στην Hoi An, κάπου 25 άτομα αν κατάλαβα καλά, που είχαν πάρει εσωτερική πτήση με ένα από τα κρούσματα παρόλο που δεν είχαν άμεση σχέση.

Επίσης μου λένε ότι στην Σαιγκόν, καφέ, εστιατόρια και ξενοδοχεία, εκτός από τα πολύ μεγάλα , σταμάτησαν να δέχονται δυτικούς (ότι συνέβαινε και πριν ένα και κάτι μήνα όταν ήμουν εκεί αλλά για κινέζους). Κρίμα για όσους είναι ήδη εκεί. Άσχημα πράγματα αλλά από την άλλη και η Τσεχία έκλεισε μόλις τα σύνορά της στην πράξη, οπότε πια μιλάμε για πρωτόγνωρες καταστάσεις.
Ναι και η Μαλτα βαζει σε υποχρεωτικη καραντινα 14 ημερων τους παντες. Η Αυστρια ειναι ετοιμη να κλεισει τα παντα περα απο σουπερμαρκετ και φαρμακεια και η μια μετα την αλλη οι χωρες παιρνουν δραστικα μετρα. Νομιζω οποιοδηποτε ταξιδι (για τουρισμο) σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου πλεον ειναι παρακινδυνευμενο.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΒΙΕΤΝΑΜ
https://vietnam.travel/things-to-do/information-travellers-novel-coronavirus-vietnam
UPDATE: To staunch the spread of COVID-19, for 30 days from March 18, 2020, Vietnam will not be issuing visas to any foreign nationals. Travellers from countries with visa exemptions will only be allowed to enter if they can show medical papers certifying they are free of the virus. All incoming travellers from the United States, European and ASEAN nations must undergo medical checks and 14-day quarantine upon arrival in Vietnam.
 
Last edited:

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Υπάρχει η δυνατότητα refund και της evisa που βγάλαμε εφόσον δεν μας αφήνουν να μπούμε? (όχι οτι θα πηγαίναμε).
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.321
Σε όλες τις χώρες που έχω κάνει διαδικασία για visa, refund δεν υπάρχει, γίνει ή δε γίνει δεκτή, πας ή δε πας, ακόμα και αν σου απαγορέψουν μετά την είσοδο (κάτι που πάντα διατηρούν το δικαίωμα) τα λεφτά τα δίνεις για την εξέταση του αιτήματος.

Παρόλα αυτά δε χάνεις κάτι να στείλεις ένα email να ρωτήσεις αλλά θα είναι έκπληξη αν πάρεις άλλη απάντηση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχω πάθει έναν μικρό πανικό και θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι περισσότερο.
Εμείς δεν κάναμε κανένα εμβόλιο για να πάμε κ δεν πήραμε κανένα φάρμακο για την ελονοσία.
Ομοίως κι εμείς, δε κάναμε κανένα εμβόλιο και δε θυμάμαι να μας τσίμπησε καν κουνούπι, αν και πήραμε αντικουνουπικό μαζί μας προληπτικά.
Είναι και λίγο τυχερά αυτά τα πράγματα, καλό είναι να εφοδιαστείτε κι ας μη χρειαστούν ποτέ.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλημέρα.
Εμείς είχαμε κάνει κάτι αναμνηστικά εμβόλια (για τέτανο-διφθερίτιδα, που είναι ανά 10 χρόνια, και την ενήλικη δόση για πολιομυελίτιδα) που πρέπει έτσι κι αλλιώς να τα κάνουμε, αλλά οι περισσότεροι δεν ασχολούμαστε καν. Παίζει να μου είχαν κάνει ένα συνδυαστικό για όλα, βασικά, δεν είμαι σίγουρος.

Για κουνούπια και ελονοσία, κι εμείς είχαμε κάνει ό,τι έγραψαν και οι υπόλοιποι.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Τι νέα έχουμε από Βιετνάμ; Χρειάζεται να έχεις υποχρεωτικά ακόμη ταξιδιωτική ασφάλεια; Χρειάζεται βίζα εκ των προτέρων;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom