Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Φίλε μου στο πρώτο μήνυμα σου απάντησα ότι ισχύει μόνο η e-visa και επανέρχεσαι για να ρωτήσεις το ίδιο πράγμα αλλιώς (άσε που στο ενδιάμεσο μου έστειλες και πμ).

Επίσης τα ίδια πράγματα λέγονται και στα προηγούμενα μηνύματα.

Δεν είναι προφορική η συζήτηση, μπορείς να σκεφτείς κάτι πριν το γράψεις. Αν δεν μπορείς να αποδεχθείς ένα πείραγμα όταν αυτό που βγαίνει είναι αστείο πάρε τηλέφωνο στην πρεσβεία που θα σου απαντήσουν επίσημα και σοβαρά.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλα εντάξει η ευγένεια δεν κάνει κακό. Είσαι ίδιος με άλλους «έξυπνους» δυστηχως δεν ξαναγράφω άλλο εδώ μόνο που απάντησες σε μένα απαξιωτικά. Δεν με λένε Γιάγκο δράκο. Καλή συνέχεια
Δε νομίζω ότι το είπε προσβλητικά, λέμε και καμία εξυπνάδα στα φόρουμ για χαβαλέ, δεν είναι για να τα παίρνουμε τόσο στα σοβαρά. Μπορούσες να απαντήσεις "σε ευχαριστώ βίρνα". Ελπίζω να ξαναγράψεις (και να μας γράψεις κι εντυπώσεις από το ταξίδι).
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Πόσο καιρό πριν πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω αίτηση για βίζα; Με αγχώνει αυτό γιατί πρώτη φορά θα το κάνω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πόσο καιρό πριν πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω αίτηση για βίζα; Με αγχώνει αυτό γιατί πρώτη φορά θα το κάνω.
Ενα - δυο μήνες πριν είναι καλά. Να κοιτάξεις μάλιστα για περιπτώσεις e-visa εφόσον υπάρχει για να γλιτώσετε ταλαιπωρία κατά την άφιξη.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ενα - δυο μήνες πριν είναι καλά. Να κοιτάξεις μάλιστα για περιπτώσεις e-visa εφόσον υπάρχει για να γλιτώσετε ταλαιπωρία κατά την άφιξη.
Ναι e-visa αίτηση εννοούσα. Ευχαριστώ!
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Προσοχή, ακόμα μόνο η e-visa από το επίσημο site ισχύει για είσοδο. Έχει ανακοινωθεί ότι θα γίνει 90 ημερών και πολλαπλών εισόδων (από 30 ημερων και μίας εισόδου) με το ίδιο κόστος, πιθανώς μέσα στον Αύγουστο για εισόδους από 1η Σεπτέμβρη, αν και η ημερομηνία εφαρμογής είναι ανοιχτή ακόμα. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και έχεις περιθώρια καθυστέρησέ το, συνήθως η έκδοση παίρνει 2-3 εργάσιμες (Βιετνάμ).

ΥΓ. Επίσης συζητείται να υπάρξει άρση της υποχρέωσης visa για 30 μέρες για όλες τις χώρες της ΕΕ και μερικές ακόμα, αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο αν και πότε θα εφαρμοστεί, οπότε μη το περιμένεις εκτός και αν το ταξίδι είναι για πολύ στο μέλλον.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Προσοχή, ακόμα μόνο η e-visa από το επίσημο site ισχύει για είσοδο. Έχει ανακοινωθεί ότι θα γίνει 90 ημερών και πολλαπλών εισόδων (από 30 ημερων και μίας εισόδου) με το ίδιο κόστος, πιθανώς μέσα στον Αύγουστο για εισόδους από 1η Σεπτέμβρη, αν και η ημερομηνία εφαρμογής είναι ανοιχτή ακόμα. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και έχεις περιθώρια καθυστέρησέ το, συνήθως η έκδοση παίρνει 2-3 εργάσιμες (Βιετνάμ).

ΥΓ. Επίσης συζητείται να υπάρξει άρση της υποχρέωσης visa για 30 μέρες για όλες τις χώρες της ΕΕ και μερικές ακόμα, αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο αν και πότε θα εφαρμοστεί, οπότε μη το περιμένεις εκτός και αν το ταξίδι είναι για πολύ στο μέλλον.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στο επίσημο site τουρισμού του Βιετνάμ αυτό είδα και γω για e-visa. Το ταξίδι ξεκινάει 3 Ιανουαρίου οπότε πιστεύω έχω χρόνο για να κάνω αίτηση αργότερα σε περίπτωση που έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Από σήμερα άλλαξε η e-visa σε πολλαπλών εισόδων, 90 ημερών και επιτρέπεται για διαβατήρια όλων των χωρών (πριν δεν ήταν για όλες, πχ Αλβανία).

Οι 13 χώρες που είχαν εξαίρεση 15 ημερών τώρα έχουν 45 ημερών.

Αυτό μόνο από το επίσημο site το οποίο το άλλαξαν και αυτό και αυτή τη στιγμή υπολειτουργεί ή πέφτει συνέχεια. Αν κάποιος θέλει να βγάλει και δεν την χρειάζεται άμεσα καλύτερα να περιμένει τουλάχιστον μερικές μέρες να έρθει στα ίσα του.
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Τι βάλατε στο κουτάκι Religion που είναι και υποχρεωτικό?
Δεν καταλαβαίνω τι θα ήταν καλύτερο να βάλω.
Μπορεί να σας φαίνεται χαζή η ερώτηση αλλά δείξτε κατανόηση , δεν έχω ξανά αιτηθεί για βίζα.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Αν θες αυτό που θα τους αρέσει περισσότερο γράψε άθεη, αν δεν θες την βίζα και ψάχνεις για λόγο να την απορρίψουν γράψε cao dai.

Εγώ παύλα έβαζα και πότε κάνεις δεν ασχολήθηκε.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Καλησπερα σας. Έχω βιζα πολλαπλή εισόδου. Φτάνω Ανοι αρχές Ιανουαρίου. Η ερώτηση μου είναι αν πχ πάω Σαϊγκόν και πετάξω από εκεί για μπανγκοκ και μετα γυρίζω Σαϊγκόν με την ίδια βιζα;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom