Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Πολύ χαζομάρα να μην δέχονται κάρτα... Όποιος δεν το γνωρίζει και πάει χωρίς δολάρια τι κάνει?από περιέργεια γνωρίζεις αν δίνουν ρέστα στα δολάρια? Μάλλον θα πάω με ακριβώς αυτά που χρειάζονται.
Οταν ειχα κανει την αίτηση μου τονιζαν στο email οτι θα πρεπει να έχω τα χρηματα σε μετρητα και δολαρια. Οποτε θεωρητικα εισαι ενήμερος οτι πρεπει να εχεις μαζι σου μετρητα. Οταν φτασαμε στο αεροδρόμιο Χο τσι Μιν πολλοι την ειχαν πατησει ετσι...σαν να μην έφτανε αυτο ακριβως διπλα απο εκει που σφραγιζονται τα διαβατηρια είχε γραφειο που εκαναν συνάλλαγμα..στο οποιο ομως δεν μπορούσαν να πανε γιατι θεωρούταν πως ηταν στην εξοδο του αεροδρομιου και χωρις σφραγισμένο διαβατηριο δεν επιτρεποταν να βγεις. Οποτε ρωτούσαν οσους βρισκομασταν εκει εαν εχουμε εξτρα δολαρια ωστε να τους τα αλλαξουμε εμείς απο ευρω-κορωνες κλπ. Εμείς στο Βιετναμ περα απο την βιζα δεν πληρωσαμε τιποτα αλλο σε δολαρια. Τα πληρωναμε ολα στο δικο τους νόμισμα. Για αυτο τον λογο ειχαμε κανει συναλλαγμα σε δολαρια το ποσο που πιστευαμε οτι θα χρειαστούμε. Επιστρεφουν ρεστα κ σε δολάρια και στο δικο τους νομισμα. Εξαρτάται τι θες εσύ...
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Γεια χαρα .1)Θυμασαι οσον αφορα φωτογραφιες αν χρειαζονται μαζι με το approval letter?

2)για single entry αν καταλαβα μπορεις να βγαλεις e-visa ενω για multiple entry μονο visa on arrival με approval letter?

3)Οσον αφορα τα 25 δολλαρια πληρωνεις το ποσο και με euro η καρτα.?
1)συνηθως ζητανε 2 φωτος τυπου διαβατηριου που πρεπει να εχεις μαζι σου 2)ειτε single entry ειτε multiple μπορεις να βγαλεις e-visa (το approval letter ειναι αυτο που σου στελνουν σαν θετικη απαντηση κ τυπωνεις κ κρατας μαζι σου μεχρι να παρεις το αυτοκολλητο που ειναι η βιζα) 3)δεχονται δολλαρια μονο μετρητα
 

voulrafael

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Ξέρει κανείς τι παίζει με βίζα για Βιετνάμ; Αλλού βλέπω πως μπορείς να βγάλεις βίζα για 30 μέρες και να κάνεις extension όσο βρίσκεσαι εκεί και αλλού οτι μπορείς να βγάλεις 90 days single entry visa. Θέλω να μείνω 33 μέρες, γνωρίζει κάποιος;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ξέρει κανείς τι παίζει με βίζα για Βιετνάμ; Αλλού βλέπω πως μπορείς να βγάλεις βίζα για 30 μέρες και να κάνεις extension όσο βρίσκεσαι εκεί και αλλού οτι μπορείς να βγάλεις 90 days single entry visa. Θέλω να μείνω 33 μέρες, γνωρίζει κάποιος;
Διάβασε τα μηνύματα που μόλις μετεφέρθηκαν σ' αυτό το θέμα (1-2 σελίδες πιο πριν). Μπορεί να σου φανούν χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλησπέρα,

Θα είμαι στο Βιετνάμ στις 9 Σεπτεμβρίου (cross my fingers για τον καιρό) και έχω κάνει ήδη την αίτηση για e-visa. Επειδή η εγκεκριμένη visa που την έχω τυπώσει δεν έχει attached φωτογραφία (αν και στην αίτηση έκανα upload) πιστεύω βάσιμα πως δεν θα έχει διαφορά από την VOA, δηλαδή θα πρέπει να περιμένω στο αεροδρόμιο να πάρω την φυσική visa. Ελπίζω μόνο να μην μου ζητήσουν εκ νέου τα 25 δολλάρια :). Θα σας ενημερώσω!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
ελππίζω μόνο να μην μου ζητήσουν εκ νέου τα 25 δολλάρια :). Θα σας ενημερώσω!
Όταν έκανες την e visa έδωσες 25 δολάρια με κάρτα προφανώς,οπότε λες δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις με μετρητά δολάρια φτάνοντας εκεί?
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Γεια σου Aeras. Εγκρίθηκαν οι αιτήσεις μας για e-visa αλλά διαπιστώνω πως δεν έχει φωτογραφία τυπωμένη στο έγγραφο που μας στείλανε. Συνεπώς, πιστεύω πως θα πρέπει να στηθούμε στην ουρά για να πάρουμε τις φυσικές βίζες. Θυμάστε αν είναι αυστηροί στη φωτογραφία που τους δίνεις ? Πρέπει να είναι η στημένη φωτογραφία διαβατηρίου ή μπορεί να λίγο πιο instagramiki :)
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Γεια σου Aeras. Εγκρίθηκαν οι αιτήσεις μας για e-visa αλλά διαπιστώνω πως δεν έχει φωτογραφία τυπωμένη στο έγγραφο που μας στείλανε. Συνεπώς, πιστεύω πως θα πρέπει να στηθούμε στην ουρά για να πάρουμε τις φυσικές βίζες. Θυμάστε αν είναι αυστηροί στη φωτογραφία που τους δίνεις ? Πρέπει να είναι η στημένη φωτογραφία διαβατηρίου ή μπορεί να λίγο πιο instagramiki :)
Μπορει να μη θυμαμαι και πολυ καλα αλλα το εγγραφο που ειχα εκτυπωσει και γω δεν ειχε πανω τη φωτογραφια, εφτασα στον γκισε του ελεγχου τους εδωσα το χαρτι της e-visa μαζι με το διαβατηριο και δεν ειχα κανενα θεμα
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Ωπ, σουπερ νέο γιατί δεν δεν θα ήθελα να δώσω φωτογραφία με φόντο τους φοίνικες του Cancun :)
Τσεκαρα ξανά από περιέργεια το χαρτί που είχα κατεβάσει και γω από το site του immigration και όντως δεν έχει φωτο, οπότε μην ανησυχείς και δε θα χρειαστεί photoshoot στο αεροδρόμιο ;)
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Γεια σου Aeras. Εγκρίθηκαν οι αιτήσεις μας για e-visa αλλά διαπιστώνω πως δεν έχει φωτογραφία τυπωμένη στο έγγραφο που μας στείλανε. Συνεπώς, πιστεύω πως θα πρέπει να στηθούμε στην ουρά για να πάρουμε τις φυσικές βίζες. Θυμάστε αν είναι αυστηροί στη φωτογραφία που τους δίνεις ? Πρέπει να είναι η στημένη φωτογραφία διαβατηρίου ή μπορεί να λίγο πιο instagramiki :)
Δεν θα σου ζητήσουν τίποτα παραπάνω, με το χαρτί αυτο εκτυπωμένο και το διαβατήριο σου είσαι μια χαρά!
Εμείς είχαμε και 2 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου μαζί μας για παν ενδεχόμενο αλλά δεν χρειάστηκαν ουτε στο Βιετνάμ, ούτε στην Καμπότζη

Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom