Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Αυτό σημαίνει πολλαπλών εισόδων! Όσο διαρκεί η βίζα μπαίνεις βγαίνεις χωρίς πρόβλημα.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αυτό σημαίνει πολλαπλών εισόδων! Όσο διαρκεί η βίζα μπαίνεις βγαίνεις χωρίς πρόβλημα.
Άρα όταν μπω ανοι και οταν πάω Σαϊγκόν και μπορω να βγω από εκεί για μπανκγκοκ και γυρίζω είτε ανοι είτε Σαϊγκόν; Δλδ δεν χρειάζεται να βγω μόνο από ανοι, σε ευχαριστώ φίλε.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Με προβλημάτισες και το ξανασκέφτηκα γιατί δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

Παλιά multiple entry έβγαζες μόνο από πρεσβεία ή με pre-authorization που πρακτικά ήταν ένα χαρτί από το υπουργείο που σου έστελνε διαμεσολαβητικό γραφείο με το αζημίωτο και μετά έβγαζες βίζα στην άφιξη.

Σε εκείνες τις βίζες ακόμα και όταν δήλωνες στην αίτηση σημείο εισόδου και εξόδου δεν έπαιζε κανένα ρόλο, εγγυημένα, έμπαινες από οποιοδήποτε αναγνωρισμένο σημείο το επέτρεπε.

Τώρα που γίνεται μόνο online σαν evisa δε ξέρω κάποιον που να το έχει δοκιμάσει. Στο παρελθόν με την evisa μιας εισόδου μπορούσες να μπεις και να βγεις από όπου ήθελες, δεν το κοίταζε κανείς, αλλά επειδή νομίζω εκτυπώνεται η πληροφορία στην αίτηση μπορούσαν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο αεροδρόμιο αναχώρησης, αν το πρόσεχαν.

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις επίσημα για να είσαι καλυμμένος αν θες να μπεις από διαφορετικό σημείο τη δεύτερη φορά. Στην έξοδο δεν έχει καμία σημασία, δε κοιτάνε το χαρτί αλλά την σφραγίδα στο διαβατήριο που λέει μόνο την ημερομηνία που μπορείς να παραμείνεις.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Με προβλημάτισες και το ξανασκέφτηκα γιατί δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

Παλιά multiple entry έβγαζες μόνο από πρεσβεία ή με pre-authorization που πρακτικά ήταν ένα χαρτί από το υπουργείο που σου έστελνε διαμεσολαβητικό γραφείο με το αζημίωτο και μετά έβγαζες βίζα στην άφιξη.

Σε εκείνες τις βίζες ακόμα και όταν δήλωνες στην αίτηση σημείο εισόδου και εξόδου δεν έπαιζε κανένα ρόλο, εγγυημένα, έμπαινες από οποιοδήποτε αναγνωρισμένο σημείο το επέτρεπε.

Τώρα που γίνεται μόνο online σαν evisa δε ξέρω κάποιον που να το έχει δοκιμάσει. Στο παρελθόν με την evisa μιας εισόδου μπορούσες να μπεις και να βγεις από όπου ήθελες, δεν το κοίταζε κανείς, αλλά επειδή νομίζω εκτυπώνεται η πληροφορία στην αίτηση μπορούσαν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο αεροδρόμιο αναχώρησης, αν το πρόσεχαν.

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις επίσημα για να είσαι καλυμμένος αν θες να μπεις από διαφορετικό σημείο τη δεύτερη φορά. Στην έξοδο δεν έχει καμία σημασία, δε κοιτάνε το χαρτί αλλά την σφραγίδα στο διαβατήριο που λέει μόνο την ημερομηνία που μπορείς να παραμείνεις.
Παντως όταν φτάσω στην ανοι πρώτα θα περάσω στον έλεγχο μετα θα παω σε γραφειο η σε information να ρωτήσω αν ισχύει να βγω και ξαναμπώ σε οποιοδήποτε διεθνές αεροδρόμιο Βιετνάμ. Αφού δεν το έχει κάνει κάποιος εδω τότε θα ενημερωσω εδω. 🙂
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Ταξιδεύω στην Ασία αυτήν την εβδομάδα και μια από τις στάσεις μου θα είναι το Βιετναμ!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες στο περιπου κάνει να εκδοθεί η evisa μου για το Βιετνάμ ωστέ να ξέρω πότε να την κάνω!
(το πότε θα παμε θα αποφασιστεί όσο θα ειμαστε στην Ασια γι'αυτό ρωτάω).
Ευχαριστώ εκ των προτερών!
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα σε όλους!
Ταξιδεύω στην Ασία αυτήν την εβδομάδα και μια από τις στάσεις μου θα είναι το Βιετναμ!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες στο περιπου κάνει να εκδοθεί η evisa μου για το Βιετνάμ ωστέ να ξέρω πότε να την κάνω!
(το πότε θα παμε θα αποφασιστεί όσο θα ειμαστε στην Ασια γι'αυτό ρωτάω).
Ευχαριστώ εκ των προτερών!
Αν είναι 30 ημερών τότε έχει 2-3 εργάσιμες μέρες .
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Αν είναι 30 ημερών τότε έχει 2-3 εργάσιμες μέρες .
Eυχαριστώ για την πληροφορία !
Επίσης γνωρίζεις αν κατα την είσοδο στην χώρα σου ζητάν υποχρεωτικά να τους δειξεις εισητήριο εξόδου?
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Ποτέ δεν το έχουν κάνει σε εμένα και όποιον ξέρω.
Καθησυχαστικό αυτο! Ευχαριστώ.
Ας ελπίσουμε τώρα, τελη νοέμβρη αρχες δεκέμβρη να πετύχουμε κάπως καλό καιρό!
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Για πόσες ημέρες διαρκεί η single entry e-visa για κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων?
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Για πόσες ημέρες διαρκεί η single entry e-visa για κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων?
Για μέχρι 30. Όμως μπορεί και λιγότερο εμένα ας πούμε είναι 20 γιατί έγραψα ότι θα φύγω τότε. Αλλά μπορείς να βάλεις μετά από 30 μέρες ότι θα φύγεις.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Εκτός και αν άλλαξε κάτι, μέσα στην διάρκεια της ισχύος εισόδου μπορείς να μπεις στην χώρα, ακόμα και τη τελευταία μέρα και σου βάζουν μια σφραγίδα που λέει ότι πρέπει να βγεις μέχρι μια ημερομηνία η οποία είναι 30 ή 90 ημέρες ανάλογα με την διάρκεια της βίζας που ζήτησες.

Δεν έχω ακούσει ποτέ να δίνουν μικρότερη διάρκεια, σου είχαν βάλει στην σφραγίδα έξοδο στις 20 ημέρες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom