Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Σχεδόν κάθε είδους μεταφορά γίνεται αλλά δεν είναι όπως τα ΚΤΕΛ εδώ, είναι όλα ιδιωτικά βανάκια, κανονίζονται ανάλογα την κίνηση και δεν είναι πάντα όπως στα λένε όταν σου πουλάνε το εισιτήριο.

Μπορείς να δεις το vexere.com ή να το αφήσεις να το κανονίσεις τοπικά αν έχεις χρόνο γιατί και από μακριά να το κάνεις πάλι 1-2 μέρες πριν θα σου κλείσουν ότι είναι διαθέσιμο περίπου σε αυτό που διάλεξες απλά θα σου πάρουν παραπάνω λεφτά. Βέβαια χωρίς διαπραγματευτική ικανότητα μπορεί να σου πάρουν και παραπάνω λεφτά στο τοπικό πρακτορείο, εξαρτάται από σένα, την ανάγκη τους και την ανάγκη σου, οπότε ζύγισε τα και διάλεξε ότι σου κάθεται καλύτερα.

Εσύ θα πληρώσεις από το Α στο Β και αυτοί θα σε πάνε, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι η συντομότερη διαδρομή ή το ίδιο μέσο. Στην χειρότερη περίπτωση θα σε στείλουν παράκαμψη από Hanoi. Μπορεί να μην μπεις στην πόλη αλλά να σε κατεβάσουν στην "εθνική" να πάρεις άλλο βανάκι για ninh binh, στην καλύτερη όντως θα πας απευθείας, εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα.

Πάντως προ πανδημίας ήταν συχνή διαδρομή οπότε δεν ζητάς κάτι δύσκολο. Τώρα δε ξέρω τι γίνεται (ο τουρισμός είναι διαισθητικά στο 30% περίπου) αλλά θεωρώ ότι συνεχίζει να είναι δημοφιλής διαδρομή.
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Σχεδόν κάθε είδους μεταφορά γίνεται αλλά δεν είναι όπως τα ΚΤΕΛ εδώ, είναι όλα ιδιωτικά βανάκια, κανονίζονται ανάλογα την κίνηση και δεν είναι πάντα όπως στα λένε όταν σου πουλάνε το εισιτήριο.

Μπορείς να δεις το vexere.com ή να το αφήσεις να το κανονίσεις τοπικά αν έχεις χρόνο γιατί και από μακριά να το κάνεις πάλι 1-2 μέρες πριν θα σου κλείσουν ότι είναι διαθέσιμο περίπου σε αυτό που διάλεξες απλά θα σου πάρουν παραπάνω λεφτά. Βέβαια χωρίς διαπραγματευτική ικανότητα μπορεί να σου πάρουν και παραπάνω λεφτά στο τοπικό πρακτορείο, εξαρτάται από σένα, την ανάγκη τους και την ανάγκη σου, οπότε ζύγισε τα και διάλεξε ότι σου κάθεται καλύτερα.

Εσύ θα πληρώσεις από το Α στο Β και αυτοί θα σε πάνε, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι η συντομότερη διαδρομή ή το ίδιο μέσο. Στην χειρότερη περίπτωση θα σε στείλουν παράκαμψη από Hanoi. Μπορεί να μην μπεις στην πόλη αλλά να σε κατεβάσουν στην "εθνική" να πάρεις άλλο βανάκι για ninh binh, στην καλύτερη όντως θα πας απευθείας, εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα.

Πάντως προ πανδημίας ήταν συχνή διαδρομή οπότε δεν ζητάς κάτι δύσκολο. Τώρα δε ξέρω τι γίνεται (ο τουρισμός είναι διαισθητικά στο 30% περίπου) αλλά θεωρώ ότι συνεχίζει να είναι δημοφιλής διαδρομή.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Εμείς θα είμαστε 5 άτομα. λεω να τα κλείσω απο πιο πριν και να μην ψαχνομαι εκει, καθως η μεταφορά θέλω να γίνει αμεσως μετα την κρουαζιέρα. Εάν ξέρεις μια καλή τίμη πόσο είναι, μπας και τους κανω διαδυκτικο παζάρι.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Για 5 άτομα και ειδικά αν θέλετε συγκεκριμένη ώρα μάλλον θα πρέπει να δεις για ιδιωτική μεταφορά, τα οποία ονομάζονται "λιμουζίνα" (καμία σχέση), vip, private car ή ανάλογο.

Ρώτα το πρακτορείο που έκλεισες την κρουαζιέρα αν έχει κάτι να σου προτείνει λέγοντας τους ότι έχεις ήδη βρει από αλλού αλλά θα προτιμούσες να μην πας σε άλλο πρακτορείο αν σε καλύψουν αυτοί (ουσιαστικά τους λες να μην χτυπήσουν ψηλά, αν σε πιστέψουν).

Γενικά μην περιμένεις να βρεις όχημα να σας περιμένει να σας πάρει με το που θα τελειώσει και να το πληρώσεις σε τιμές δημόσιας μεταφοράς, εκτός αν είσαι τυχερός και το πρακτορείο στέλνει και άλλους ή έχει ήδη έρθει από ninh binh και θα έφευγε άδειο, οπότε εσείς θα είστε έξτρα λεφτά και όσα και να πάρουν κέρδος έχουν.

Από το vexere έχεις ήδη μία ιδέα του τι τιμές παίζουν, χρησιμοποίησέ το μαζί με την γνώση του πόσο σημαντικό είναι αυτό που θες για την παρέα σας και πόσο αξίζει να το πληρώσετε.
 

Jo.Ba

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Γεια σας,

Προσπαθώ να ετοιμάσω εκδρομή της τελευταίας στιγμής για τέλη Μαϊου σε βόρειο Βιετνάμ κ μετά Ιούνιο να πάω προς Μπαλί. Έχει κανείς πάει Μάιο Βιετνάμ γιατί ανησυχώ για βροχές. Είναι το πρώτο ταξίδι σε Ασία κ δεν έχω γενικά εμπειρία με τις εναλλαγές καιρού εκεί.

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Τελευταία στιγμή το 2-3 μήνες πριν; :)

Μάη στο βορρά έχει ακόμα ζέστη, θεωρείται η αρχή της βροχερής περιόδου αλλά υποθέτω ότι αν βρέξει θα είναι απλά προσωρινές τροπικές καταιγίδες που δεν θα κρατάνε. Πήγαινε.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Τελευταία στιγμή το 2-3 μήνες πριν; :)

Μάη στο βορρά έχει ακόμα ζέστη, θεωρείται η αρχή της βροχερής περιόδου αλλά υποθέτω ότι αν βρέξει θα είναι απλά προσωρινές τροπικές καταιγίδες που δεν θα κρατάνε. Πήγαινε.
Για Ιούλιο το σκέφτομαι εγώ... Χο τσι μινχ - χοι αν - Ανόι- halong bay... Κάνε την πρόβλεψη σου για τον καιρό φίλε @poised να πάω? ....για το 2024 ενδιαφέρομαι αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο στην πρότασή σου...
 

Jo.Ba

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Σε σχέση με την οργάνωση που κάνουμε συνήθως, μου φαίνεται αρκετά αργά για τετοιο ταξίδι ειδικα για τα μέρη που λέμε να πάμε καθώς δεν έχουμε ξαναπάει Ασία. Σκεφτόμαστε 3 βδομαδες, να ξεκινήσουμε με Βόρειο Βιετνάμ (Χόι αν, Ανόι, Halong Bay) τέλη Μαϊου κ αρχές Ιουνίου να πάμε Μπαλί κ επιστροφή με μια στάση 3 βράδια Σιγκαπούρη. Οπότε έχουμε να δούμε visa, πτήσεις, travel insurance κλπ.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Για Ιούλιο το σκέφτομαι εγώ... Χο τσι μινχ - χοι αν - Ανόι- halong bay... Κάνε την πρόβλεψη σου για τον καιρό φίλε @poised να πάω? ....για το 2024 ενδιαφέρομαι αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο στην πρότασή σου...
Φέτος από Νοέμβρη ως Φλεβάρη το πέθανε στη βροχή ενώ υποτίθεται ότι δεν είναι βροχερή περίοδος, οπότε δε ξέρεις τι θα τύχει.

Ο Ιούλιος είναι μήνας βροχής τόσο στο νότο όσο και στο βορρά αλλά όχι στο κεντρικό που ξεκινάει πιο μετά. Τώρα το τι θα γίνει στην πράξη ποιος ξέρει.
 

Jo.Ba

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Πράγματι, έχω διαβάσει τόσο διαφορετικές απόψεις κ γνώμες/εμπειρίες που έχουμε μπερδευτεί απίστευτα κ μέχρι που λέγαμε να το αφήσουμε τελείως. Απλά μας έχει αρέσει απίστευτα το Βόρειο Βιετνάμ που ότι άλλο κ να κοιτάμε πάλι εκεί καταλήγουμε να ψάχνουμε. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες, οποιαδηποτε άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ρώτα κάτι συγκεκριμένο και όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το κάνει!
Έρχομαι εγώ λοιπόν, με κάτι συγκεκριμένο :p

4 ή 5 διανυκτερεύσεις για νότιο Βιετνάμ; (Είσοδος οδικώς από Moc Bai από Καμπότζη). Δεν πολυβρίσκω τόσα ενδιαφέροντα ώστε να περάσουμε 5 νύχτες στο Χο Τσι Μινχ και πέριξ, κι έτσι λέω να μείνουμε μία παραπάνω στην Καμπότζη.

Αν είναι να μείνουμε και σε κάποιο μέρος στο δέλτα, γνωρίζεις κάτι που να αξίζει, με δεδομένο τον πολύ τουρισμό, έτσι κι αλλιώς;
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Είμαι αναγκασμένος να γράψω προκαταβολικά ότι τα παρακάτω είναι προσωπικές απόψεις και δεν σημαίνει ότι θα τις συμμερίζονται όλοι.

Δεν το αγαπάω πολύ το δέλτα πολύ ζέστη και μονοτονία για τα γούστα μου, άσε που τι είσαι Ταϊλάνδη, τι Καμπότζη, τι Βιετνάμ, ο μεκόνγκ ο ίδιος είναι, για εμένα δεν υπάρχει τίποτα ξεχωριστό εκεί. Ίσως αν βρείτε κάτι να μείνετε γύρω από την Can Tho ώστε να είστε κοντά στις αυθεντικές floating market οι οποίες ξεκινάνε στις 5 το πρωί και ως τις 8 έχουν κλείσει. Όλες οι άλλες αγορές είναι τουριστικές, κανείς "τρελός" δεν πηγαίνει με 40 βαθμούς στις 10-11 το μεσημέρι (που φτάνουν τα πρακτορεία) να πάρει πράγματα. Εκείνη η ώρα είναι φαγητού και μετά ύπνου.

Για το HCMC θα έλεγα 3 μέρες είναι αρκετές. Όλα τα αξιοθέατα τα βλέπεις την ίδια μέρα, δίνεις και μισή στο cu chi, άντε και λίγες ώρες σε μία παγόδα λίγο εκτός πόλης δίπλα στο ποτάμι (ειδικά αν πάρεις πακέτο που το συμπεριλαμβάνει) και αυτά είναι. Δηλαδή βγαίνει και σε 2 μέρες με σφιχτό πρόγραμμα αλλά λέω 3 για να υπάρξει ένα περιθώριο ανάσας ή χαλάρωσης. Οριακά ίσως αξίζει μισή ή ολόκληρη μέρα επίσκεψη η Vung Tau, η "επίσημη παραλία" του HCMC εφόσον δεν είναι ΠΣΚ με καλό καιρό γιατί τότε πηγαίνουν όλοι για παραθερισμό.

Αν "κόβω" από το νότιο Βιετνάμ, που να με δεις για την Καμπότζη. Δε ξέρω που ακριβώς σκοπεύετε να περάσετε την έξτρα μέρα, αλλά εκτός και αν είναι σε κάποιο πολύ καλό resort δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Οι άνθρωποι είναι απίθανοι αλλά η φτώχεια και η εκμετάλλευση ατελείωτη και εκτός σίεμ ριεπ το μόνο τουριστικό τους προϊόν είναι το ανθρώπινο δράμα. Φυσικά αξίζει να το δει κανείς, αλλά πέρα από αυτό, ούτε βόλτα δεν μπορείς να ευχαριστηθείς.

Ίσως αξίζει να βάλετε την περιοχή της Μούι Νε (Mũi Né), με διαμονή καλύτερα στην Phan Tiet που έχει περισσότερες επιλογές και να νοικιάσετε μεταφορικό για τα πηγαινέλα. Χωρίς να είναι το σούπερ ουάου, έχει ιδιαίτερο χρώμα ακόμα και πέρα από τα sand dunes και καλά θαλασσινά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom