Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Για τις προσωπικές απόψεις είμαστε εδώ, άσε που παρακολουθώντας το φόρουμ καταλαβα;iνει στο περίπου και ο καθένας ποιανού οι απόψεις ταιριάζουν. ;)

Κοίτα, να ξεκινήσω ανάποδα. Στην Καμπότζη έχουμε προγραμματίσει 4 νύχτες στη Σιεμ Ρεπ (με άφιξη μεσημέρι αεροπορικώς από Ταιλάνδη, και 3ήμερο πάσο για ναούς τις επόμενες), κατόπιν 2 διανυκτεύσεις στην Πνομ Πεν, φτάνοντας πάλι μεσημεμέρι* οδικώς από Σιεμ.

Και από εκεί θα μπούμε Βιετνάμ. Μιας και θα έχουμε και τους γονείς μου μαζί, δεν πιέζουμε το πρόγραμμα γενικά. Άρα ίσως απευθείας στο Can Tho με κάποιο τρόπο, κατόπιν στην πόλη.

Αν η μέρα προστεθεί στην Καμπότζη, θα είναι απλά για να μείνουμε μία εξτρά στη Σιεμ Ρεπ, για αραλίκι χωρίς ναούς, χωρίς τίποτα.

Αυτό το μέρος το παραθαλάσσιο το έχω δει, είναι τόσο εντυπωσιακοί οι αμμόλοφοι όσο φαίνονται, ή μπα;

Μετά φεύγουμε για 11 μέρες βόρεια, προς το παρόν δεν έχω απορίες για εκεί. :p

*Μου άρεσε σαν λέξη το "μεσημεμέρι", το αφήνω ως έχει....
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Κοίτα, να ξεκινήσω ανάποδα. Στην Καμπότζη έχουμε προγραμματίσει 4 νύχτες στη Σιεμ Ρεπ (με άφιξη μεσημέρι αεροπορικώς από Ταιλάνδη, και 3ήμερο πάσο για ναούς τις επόμενες), κατόπιν 2 διανυκτεύσεις στην Πνομ Πεν, φτάνοντας πάλι μεσημεμέρι* οδικώς από Σιεμ.
Μου ακούγεται εξαιρετικό πλάνο. Μην κάτσετε άλλη μέρα στην Σίεμ Ριπ, εκτός αν είναι σε resort για πλήρη χαλάρωση. Η πόλη δεν έχει τίποτα να δώσει. Το τριήμερο εισιτήριο είναι εξαιρετικό, μη σου πω θα βαρεθείτε γιατί τα εντυπωσιακά θα τα έχεις δει τις πρώτες δύο μέρες. Λογικά θα σας προτείνουν και μία (κάπως ακριβή) βόλτα με καράβι στα χωριά πάνω στη λίμνη, την οποία μάλλον θα πρέπει να κάνετε παρόλο που τα λεφτά είναι πολλά.

Και από εκεί θα μπούμε Βιετνάμ. Μιας και θα έχουμε και τους γονείς μου μαζί, δεν πιέζουμε το πρόγραμμα γενικά. Άρα ίσως απευθείας στο Can Tho με κάποιο τρόπο, κατόπιν στην πόλη.
Υπάρχει και άλλο πέρασμα από πνομ πεν προς το δέλτα (σιγουρέψου ότι περιλαμβάνεται στα επίσημα περάσματα για e-visa), αλλά υποθέτω το παίρνουν μόνο ντόπιοι οπότε δεν θα το πρότεινα εκτός αν βρίσκοντας κάτι γύρω από το can tho ρωτήσεις το κατάλυμα και σου βρουν λύση.

Αυτό το μέρος το παραθαλάσσιο το έχω δει, είναι τόσο εντυπωσιακοί οι αμμόλοφοι όσο φαίνονται, ή μπα;
Ενδιαφέρον είναι και φωτογενές, όχι κάτι που θα σου μείνει χαραγμένο στη μνήμη ως μοναδικό (καθώς δεν είναι). Εγώ που πήγα με μηχανάκι τον παραλιακό δίπλα στη θάλασσα μου έβγαλε κάτι πολύ ευχάριστο και στην διαδρομή αλλά και στην διαμονή καθώς ήταν σχετικά χαλαρά σε σχέση με άλλα υπερτουριστικοποιημένα μέρη. Τώρα τι να σου πω μπορεί να ξαναπάω και να μην μου αρέσει τόσο.

*Μου άρεσε σαν λέξη το "μεσημεμέρι", το αφήνω ως έχει....
Νόμιζα ότι το είχα γράψει εγώ και ψαχνόμουν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
για μένα το χαιλαιτ στην Καμπότζη ήταν οι απομακρυσμενοι ναοί στη μέση δασών που περνούσα με το μηχανάκι από μικροσκοπικους οικισμούς για να πάω, έχει πολλούς και ειναι μαγικό να κάνεις τον Indiana Jones σε αρχαιολογικό χώρους φανταστικούς απολύτως μόνος σου, χωρια όλους αυτούς τους υπέροχους ανθρώπους που γνωρίζεις στο δρόμο (υποχρεωτικά επειδή θα χρειαστείς καθοδήγηση) . το angkor wat, που είναι εκπληκτικό, μου φάνηκε downgrade σε σχέση με την υπόλοιπη εμπειρία.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Σε πιστεύω βρε Κουβανέ, αλλά πού να πάρω μηχανάκι με την Αλιόνα και τον μικρό μαζί, τι να κάνουμε με τους γονείς μου, δεν είναι εύκολα αυτά τα καουμποϊλίκια σε τούτη τη φάση.
Αν ξέρειες βέβαια για ενοικίαση μηχανής με καλάθι δίπλα, για βόρειο Βιετνάμ που θα έιμαστε οι 3 μας, πες μου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε πιστεύω βρε Κουβανέ, αλλά πού να πάρω μηχανάκι με την Αλιόνα και τον μικρό μαζί, τι να κάνουμε με τους γονείς μου, δεν είναι εύκολα αυτά τα καουμποϊλίκια σε τούτη τη φάση.
Αν ξέρειες βέβαια για ενοικίαση μηχανής με καλάθι δίπλα, για βόρειο Βιετνάμ που θα έιμαστε οι 3 μας, πες μου
πιο πολύ ήταν απάντηση γενικώς στο τι αξίζει να κάνει κάποιος στην Καμπότζη κι ότι τα βασικά αξιοθέατα της χώρας είναι οι δραματικές μνήμες και το Seam Reap, διαφωνώ με τον κατά τ άλλα χρησιμοτατο και γνώστη της ΝΑ Ασιας συμφορουμιτη.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
πιο πολύ ήταν απάντηση γενικώς στο τι αξίζει να κάνει κάποιος στην Καμπότζη κι ότι τα βασικά αξιοθέατα της χώρας είναι οι δραματικές μνήμες και το Seam Reap, διαφωνώ με τον κατά τ άλλα χρησιμοτατο και γνώστη της ΝΑ Ασιας συμφορουμιτη.
Eγώ από την άλλη συμφωνώ μαζί σου όσο και αν δεν φάνηκε γιατί δεν το διατύπωσα σωστά. Η άποψή μου αφορά τον μέσο ταξιδιώτη που ναι μεν δεν πάει με γραφείο πακέτο αλλά ούτε διατίθεται να ξεφύγει υπερβολικά από την πεπατημένη.

Σε κάθε χώρα αν έχεις χρόνο να γυρίσεις την επαρχία βλέπεις πράγματα και ανθρώπους που σε γεμίζουν με διαφορετικό τρόπο, αλλά και αυτό είναι λίγο εμπειρία ατομική, ανάλογα το τι θα τύχει του καθένα, δεν επαναλαμβάνεται με τον ίδιο τρόπο για όλους. Και αντικειμενικά μιλώντας, στην Καμπότζη με τόσες άσκαστες νάρκες που ακρωτηριάζονται δεκάδες κάθε χρόνο έχει ένα ρίσκο το να κινηθείς ελεύθερα σε μέρη που δεν πατάει πολύς κόσμος. Πες με χέστη, αλλά εγώ σε ζούγκλα να ψάχνω ναούς ρωτώντας δεν θα πήγαινα.

Για την Πνομ Πεν όμως συνεχίζω να υποστηρίζω ότι το κύριο τουριστικό προϊόν είναι το δράμα. Εκτός αν σου αρέσουν τα σκουπίδια και η εξαθλίωση. Εμένα με πόνεσε και με στενοχώρησε και δεν θέλω να ξαναπάω. Θα πήγαινα πάλι εύκολα Μπάταμπανγκ και Κάμπονγκ Τομ για τους ανθρώπους.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
72
Καλημέρα, σκέφτομαι για ταξίδι στο Βιετνάμ για 20 μέρες περίπου τον Ιούλιο. Οικογένεια με 2 παιδιά ηλικίας 10 και 14. Αυτό που με προβληματίζει και δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα είναι στο θέμα του καιρού. Ο Ιούλιος θεωρείται ως περίοδος έντονων βροχοπτώσεων?? Θα γυρίσουμε όλο το Βιετνάμ, βόρειο, κεντρικό και νότιο. Κάποιες συμβουλές του τι θα αντιμετωπίσουμε από θέμα κλίματος εκεί?? Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλημέρα, σκέφτομαι για ταξίδι στο Βιετνάμ για 20 μέρες περίπου τον Ιούλιο. Οικογένεια με 2 παιδιά ηλικίας 10 και 14. Αυτό που με προβληματίζει και δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα είναι στο θέμα του καιρού. Ο Ιούλιος θεωρείται ως περίοδος έντονων βροχοπτώσεων?? Θα γυρίσουμε όλο το Βιετνάμ, βόρειο, κεντρικό και νότιο. Κάποιες συμβουλές του τι θα αντιμετωπίσουμε από θέμα κλίματος εκεί?? Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας.
πολλά κοινά έχουμε. βασικά από όσα περιγράφεις το μόνο διαφορετικό είναι ότι σκεφτόμαστε να πάμε τον Ιούλιο του 2024 και όχι του 23 με παιδί 10 ετών
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Η περίοδος των βροχών είναι καλύτερη από θέμα θερμοκρασίας και στην αρχή της συνήθως σημαίνει μη προβλεπόμενες καταιγίδες που δεν κρατάνε πολύ. Αργότερα αρχίζει να κατεβάζει συστήματα από τον ειρηνικό, οπότε και μπορεί να να πέσει κάποιος σε πολλές μέρες συνεχόμενης βροχής και πλημμυρών.

Έχει τύχει να έρθει φίλος Οκτώβρη και να μην δει σταγόνα για δύο βδομάδες και μια βδομάδα αφού έφυγε πήγαινε ο στρατός με βάρκες να μαζέψει κόσμο από την Χόι Αν.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι απρόβλεπτο και κατά την άποψη μου κάποιος που δεν έχει το περιθώριο να διαλέξει εποχή (που και να διαλέξει δε σημαίνει ότι θα του κάτσει, απλά ο πιθανότητες αλλάζουν) θα πρέπει να πάει όποτε μπορεί. Απλά καλό είναι το πρόγραμμα να είναι σχετικά ελαστικό για να μην δημιουργηθεί πίεση αν αλλάξουν οι συνθήκες.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
72
Η περίοδος των βροχών είναι καλύτερη από θέμα θερμοκρασίας και στην αρχή της συνήθως σημαίνει μη προβλεπόμενες καταιγίδες που δεν κρατάνε πολύ. Αργότερα αρχίζει να κατεβάζει συστήματα από τον ειρηνικό, οπότε και μπορεί να να πέσει κάποιος σε πολλές μέρες συνεχόμενης βροχής και πλημμυρών.

Έχει τύχει να έρθει φίλος Οκτώβρη και να μην δει σταγόνα για δύο βδομάδες και μια βδομάδα αφού έφυγε πήγαινε ο στρατός με βάρκες να μαζέψει κόσμο από την Χόι Αν.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι απρόβλεπτο και κατά την άποψη μου κάποιος που δεν έχει το περιθώριο να διαλέξει εποχή (που και να διαλέξει δε σημαίνει ότι θα του κάτσει, απλά ο πιθανότητες αλλάζουν) θα πρέπει να πάει όποτε μπορεί. Απλά καλό είναι το πρόγραμμα να είναι σχετικά ελαστικό για να μην δημιουργηθεί πίεση αν αλλάξουν οι συνθήκες.
Όταν λέμε περίοδος των βροχών ποιους μήνες εννοούμε??
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Είναι διαφορετικό ανάλογα την περιοχή και το τοπικό μικροκλίμα, δεν υπάρχει μια απάντηση.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Όταν λέμε περίοδος των βροχών ποιους μήνες εννοούμε??
Τους καλοκαιρινούς μήνες δεν γνωρίζω. Ας απαντήσει κάποιος που πήγε. Εγώ πχ πήγα 20ιαν έως 12 Μαρτίου. Στην ανοι τέλη Ίαν βρήκα μόνο μια βροχη στης 5 μέρες. Στους υπόλοιπους 2 μήνες φεβ κ Μάρτιο δεν είδα σε Σαϊγκόν, να τρανγκ,χοι αν, ντα νανγκ. Ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom