Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

diakopakias

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Να κάνω μια ερώτηση χετικά με την βίζα. Μπορεί η μέρα έναρξης να είναι πριν την άφιξη? πχ εγώ να φτάνω στις 5 Απριλίου κ η βίζα να αρχίζει από την 1. Επίσης αν αλλάξει κάτι στο ξενοδοχείο που έχω δηλώσει σαν πρώτη διαμονή υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το τσεκάρουν κάπως? Διάβασα ότι κάποιοι βάζουν κ απλά την πόλη στην οποία θα είναι, όχι ξενοδοχείο.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Να κάνω μια ερώτηση χετικά με την βίζα. Μπορεί η μέρα έναρξης να είναι πριν την άφιξη? πχ εγώ να φτάνω στις 5 Απριλίου κ η βίζα να αρχίζει από την 1. Επίσης αν αλλάξει κάτι στο ξενοδοχείο που έχω δηλώσει σαν πρώτη διαμονή υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το τσεκάρουν κάπως? Διάβασα ότι κάποιοι βάζουν κ απλά την πόλη στην οποία θα είναι, όχι ξενοδοχείο.
Ναι. Μπορείς να μπεις όποτε θες μετά την ημερομηνία έναρξης και να φύγεις μέχρι την ημερομηνία λήξης.

Το ξενοδοχείο ή το μέρος που θα μείνεις δεν το ελέγχει ποτέ κανείς. Βάλε ότι θες φτάνει να μην είναι κάτι εντελώς άκυρο.
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
για μένα το χαιλαιτ στην Καμπότζη ήταν οι απομακρυσμενοι ναοί στη μέση δασών που περνούσα με το μηχανάκι από μικροσκοπικους οικισμούς για να πάω, έχει πολλούς και ειναι μαγικό να κάνεις τον Indiana Jones σε αρχαιολογικό χώρους φανταστικούς απολύτως μόνος σου, χωρια όλους αυτούς τους υπέροχους ανθρώπους που γνωρίζεις στο δρόμο (υποχρεωτικά επειδή θα χρειαστείς καθοδήγηση) . το angkor wat, που είναι εκπληκτικό, μου φάνηκε downgrade σε σχέση με την υπόλοιπη εμπειρία.
Μπορείς να αναφέρεις 1-2 τέτοιους και πόσο δύσκολη ήταν η πρόσβαση;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ονόματα δε θυμάμαι, θέλει ψάξιμο αλλά εύκολα τους βρίσκεις στο Lonely Planet. Μηχανάκι σε χωματόδρομους, σε κάποια λίγα σημεία οδηγούσες αναμεσα σε δέντρα, οπότε κι έβαζα κάποιον ντόπιο μπροστά, που ξέρουν πού έχει νάρκες και πού όχι, μη χαθώ και ανατιναχθώ πουθενά. Δεν ήθελε τίποτε motocross αν εννοείς αυτό. Πιθανόν να έχουν βελτιωθεί οι δρόμοι κιόλας, μιλάμε για 15 χρόνια πριν. Γενικά ήταν φοβερή αίσθηση, σαφώς ανώτερη του Angkor Wat (σαν ατμόσφαιρα εννοώ, ως έκταση καμία σχέση). Όταν οι ντόπιοι έβλεπαν το ενδιαφέρον που είχα γι αυτά τα απομονωμένα αρχαία, μου υποδείκνυαν άλλα, σε κάποιες περιπτώσεις ήταν και καλύτερα από τα "αρχικά". Οι διαδρομές προς αυτά τα "άλλα" μου έμειναν αξέχαστες, χωριά σχεδόν απάτητα, ατελείωτα παιδάκια να είναι πάνω σε μια μηχανή τρακτέρ για να περάσουν τις λάσπες να πάνε σχολείο, οικογένειες που κουβαλούσαν νερό επί χιλιόμετρα, μόνο χαμογελαστά πρόσωπα, καταλύματα απλά, οικογενειακά αλλά πολύ φιλικά και "σπιτικά".
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Ονόματα δε θυμάμαι, θέλει ψάξιμο αλλά εύκολα τους βρίσκεις στο Lonely Planet. Μηχανάκι σε χωματόδρομους, σε κάποια λίγα σημεία οδηγούσες αναμεσα σε δέντρα, οπότε κι έβαζα κάποιον ντόπιο μπροστά, που ξέρουν πού έχει νάρκες και πού όχι, μη χαθώ και ανατιναχθώ πουθενά. Δεν ήθελε τίποτε motocross αν εννοείς αυτό. Πιθανόν να έχουν βελτιωθεί οι δρόμοι κιόλας, μιλάμε για 15 χρόνια πριν. Γενικά ήταν φοβερή αίσθηση, σαφώς ανώτερη του Angkor Wat (σαν ατμόσφαιρα εννοώ, ως έκταση καμία σχέση). Όταν οι ντόπιοι έβλεπαν το ενδιαφέρον που είχα γι αυτά τα απομονωμένα αρχαία, μου υποδείκνυαν άλλα, σε κάποιες περιπτώσεις ήταν και καλύτερα από τα "αρχικά". Οι διαδρομές προς αυτά τα "άλλα" μου έμειναν αξέχαστες, χωριά σχεδόν απάτητα, ατελείωτα παιδάκια να είναι πάνω σε μια μηχανή τρακτέρ για να περάσουν τις λάσπες να πάνε σχολείο, οικογένειες που κουβαλούσαν νερό επί χιλιόμετρα, μόνο χαμογελαστά πρόσωπα, καταλύματα απλά, οικογενειακά αλλά πολύ φιλικά και "σπιτικά".
Οι ναοί αυτοί με μια μικρή έρευνα βρίσκονταν γύρω από την ευρύτερη περιοχή του Siem Reap σωστά?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι ναοί αυτοί με μια μικρή έρευνα βρίσκονταν γύρω από την ευρύτερη περιοχή του Siem Reap σωστά?
Όχι. πολλοί είναι πολύ πιο ανατολικά. είναι και ο λόγος που έχουν μικρή επισκεψιμοτητα.
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα, ξέρουμε κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια για Βιετνάμ - Ταϊλάνδη που να είναι σχετικά οικονομική. Ενδιαφέρομαι μόνο για ιατροφαρμακευτική κάλυψη καθώς για τα αεροπορικά έχω από την πιστωτική.
 

Vicky bb

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
Είχα επισκεφτεί το Βιετναμ το 2019, και ήταν πολύ ωραία εμπειρία!
Οι μέρες είναι καλές.
Είχαμε κάνει 2εσωτερικες πτήσεις, αν θυμάμαι ήταν:
Ho Chi Minh- Danang
Hue- Ninh Bing

Halong bay είχαμε επιλεξει την κρουαζιέρα με διανυκτέρευση , εκ των υστέρων θα προτιμούσα ημερήσια ή το υδροπλάνο.

Από τις αγαπημένες περιοχές , Hoi An, Tam Coc ,
ninh binh.
Danang- Ο πιο τέλειος καφές σε ένα κρυμμένο καφέ Noi Cafe
Sapa επιλέξαμε βραδινή μεταφορά με τρένο κ το συστήνω

Όταν τελείωνε το ταξίδι , ένας ντόπιος μας είπε για ένα μέρος παραδοσιακό σαν την Sapa αλλά όχι τόσο τουριστικό, δεν έχω συγκρατήσει το ονομα, όμως θυμάμαι ότι ήταν βορειοανατολικά στα σύνορα με Κίνα, ίσως αν ψάξεις βρεις πληροφορίες

❤
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Όταν τελείωνε το ταξίδι , ένας ντόπιος μας είπε για ένα μέρος παραδοσιακό σαν την Sapa αλλά όχι τόσο τουριστικό, δεν έχω συγκρατήσει το ονομα, όμως θυμάμαι ότι ήταν βορειοανατολικά στα σύνορα με Κίνα, ίσως αν ψάξεις βρεις πληροφορίες
Κατά πάσα πιθανότητα ha giang και οι καταρράκτες ban gioc που είναι στα σύνορα μισοί μισοί με Κίνα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Halong bay είχαμε επιλεξει την κρουαζιέρα με διανυκτέρευση , εκ των υστέρων θα προτιμούσα ημερήσια ή το υδροπλάνο.

❤
Στο halong bay Σκέφτομαι να κάνω 2 διανυκτερεύσεις με το καραβάκι, αλλά είναι αρκετά τα χρήματα. Ημερήσια θεωρώ ότι είμαι σκότωμα από το Hanoi κάτι δεν ξέρω πόσα προλαβαίνεις να δεις. Εσύ εκ των υστέρων γιατί θα την επέλεγες?
Επίσης για υδροπλάνο δεν έχω βρει τίποτα. Έχει κάποιο site?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom