Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Vicky bb

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Κολομβία
Είχα επισκεφτεί το Βιετναμ το 2019, και ήταν πολύ ωραία εμπειρία!
Οι μέρες είναι καλές.
Είχαμε κάνει 2εσωτερικες πτήσεις, αν θυμάμαι ήταν:
Ho Chi Minh- Danang
Hue- Ninh Bing

Halong bay είχαμε επιλεξει την κρουαζιέρα με διανυκτέρευση , εκ των υστέρων θα προτιμούσα ημερήσια ή το υδροπλάνο.

Από τις αγαπημένες περιοχές , Hoi An, Tam Coc ,
ninh binh.
Danang- Ο πιο τέλειος καφές σε ένα κρυμμένο καφέ Noi Cafe
Sapa επιλέξαμε βραδινή μεταφορά με τρένο κ το συστήνω

Όταν τελείωνε το ταξίδι , ένας ντόπιος μας είπε για ένα μέρος παραδοσιακό σαν την Sapa αλλά όχι τόσο τουριστικό, δεν έχω συγκρατήσει το ονομα, όμως θυμάμαι ότι ήταν βορειοανατολικά στα σύνορα με Κίνα, ίσως αν ψάξεις βρεις πληροφορίες

❤
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
8.234
Όταν τελείωνε το ταξίδι , ένας ντόπιος μας είπε για ένα μέρος παραδοσιακό σαν την Sapa αλλά όχι τόσο τουριστικό, δεν έχω συγκρατήσει το ονομα, όμως θυμάμαι ότι ήταν βορειοανατολικά στα σύνορα με Κίνα, ίσως αν ψάξεις βρεις πληροφορίες
Κατά πάσα πιθανότητα ha giang και οι καταρράκτες ban gioc που είναι στα σύνορα μισοί μισοί με Κίνα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
803
Likes
1.188
Halong bay είχαμε επιλεξει την κρουαζιέρα με διανυκτέρευση , εκ των υστέρων θα προτιμούσα ημερήσια ή το υδροπλάνο.

❤
Στο halong bay Σκέφτομαι να κάνω 2 διανυκτερεύσεις με το καραβάκι, αλλά είναι αρκετά τα χρήματα. Ημερήσια θεωρώ ότι είμαι σκότωμα από το Hanoi κάτι δεν ξέρω πόσα προλαβαίνεις να δεις. Εσύ εκ των υστέρων γιατί θα την επέλεγες?
Επίσης για υδροπλάνο δεν έχω βρει τίποτα. Έχει κάποιο site?
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
544
Likes
1.104
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Halong εμείς μείναμε 1 βράδυ στο καραβάκι. Ημερήσια κ εγώ θεωρώ οτι είναι σκότωμα. Αν έχεις μέρες κ βγαίνεις κ οικονομικά μείνε κ 2η μέρα. Ήταν υπέροχα!!
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Δυστυχώς δεν δέχεται Έλληνες υπηκόους
θα κοιτάξω αυτή ευχαριστώ.
Επίσης από το Google μου έβγαλε μια ιστοσελίδα addvalue η οποία μου βγάζει μια κυπριακή με την ονομασία Kemter insurance η οποία πουλάει πακέτα μια Βέλγικης της Lloyd's Insurance Company στα μισά λεφτά από ότι οι άλλες ασφάλειες. Την έχει δοκιμάσει κάποιος? κατι με χαλάει...
 

Vicky bb

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Κολομβία
Στο halong bay Σκέφτομαι να κάνω 2 διανυκτερεύσεις με το καραβάκι, αλλά είναι αρκετά τα χρήματα. Ημερήσια θεωρώ ότι είμαι σκότωμα από το Hanoi κάτι δεν ξέρω πόσα προλαβαίνεις να δεις. Εσύ εκ των υστέρων γιατί θα την επέλεγες?
Επίσης για υδροπλάνο δεν έχω βρει τίποτα. Έχει κάποιο site?
Για υδροπλάνο κάποιες πληροφορίες:
https://azlocaltrip.com/seaplane-halong/

Στην κρουαζιέρα καναμε 1 διανυκτέρευση , προσωπικά δεν μου άρεσε που ήμουν στάσιμη-περιορισμένη σε ένα καραβι.
Δεν γνωρίζω αν είχα κ 2η ημερα αν θα έβλεπα κάτι Τόσο διαφορετικό κ ιδιαίτερο.
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα θυσίαζα τίποτα απο τα υπόλοιπα αξιοθέατα για να αφιερώσω άλλη 1 μέρα στο Halong εκτός αν το ταξίδι είχε διάρκεια πάνω από μήνα.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι. πολλοί είναι πολύ πιο ανατολικά. είναι και ο λόγος που έχουν μικρή επισκεψιμοτητα.
Επειδή κι εμενα με ενδιαφέρει θυμάσαι περίπου κοντά σε ποια περιοχή ανατολικά? Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.942
Likes
52.282
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τώρα πρέπει να γυρίσω από το ταξίδι να σκαλισω ημερολόγια. αλλά με ρνα γκουγκλαρισμα βρίσκεις άπειρα,ξαναλέω καμία σχέση με την ευρύτερη περιοχή του angkor wat. στα γρήγορα βρήκα αυτό, θα βρεις και αλλα:
Remote Cambodian Archaeological Sites You Need to Explore

αλλιώς αγόρασε έναν οδηγό.
 

poised

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
8.234
Από 15 Μάη η Hoi An αποφάσισε να βάλει "είσοδο" περίπου 5 δολάρια στην παλιά πόλη με στόχο την διατήρηση και αναστήλωσή της.

Εκτός του ότι θεωρώ ότι το ποσό είναι μεγάλο, αναρωτιέμαι πως θα το εφαρμόσουν αφού υπάρχουν δεκάδες δρόμοι και δρομάκια που οδηγούν σε αυτή και επίσης, ειδικά βράδυ, γίνεται χαμός από κόσμο.

Ούτε να τα κλείσουν ή ελέγχουν όλα τα σημεία γίνεται ούτε τους πάντες που έχουν μπει μέσα. Υποθέτω ότι αν τελικά εφαρμοστεί θα είναι σε ένα μικρό χώρο γύρω από την γέφυρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.583
Μηνύματα
902.333
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom