Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Halong εμείς μείναμε 1 βράδυ στο καραβάκι. Ημερήσια κ εγώ θεωρώ οτι είναι σκότωμα. Αν έχεις μέρες κ βγαίνεις κ οικονομικά μείνε κ 2η μέρα. Ήταν υπέροχα!!
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Δυστυχώς δεν δέχεται Έλληνες υπηκόους
θα κοιτάξω αυτή ευχαριστώ.
Επίσης από το Google μου έβγαλε μια ιστοσελίδα addvalue η οποία μου βγάζει μια κυπριακή με την ονομασία Kemter insurance η οποία πουλάει πακέτα μια Βέλγικης της Lloyd's Insurance Company στα μισά λεφτά από ότι οι άλλες ασφάλειες. Την έχει δοκιμάσει κάποιος? κατι με χαλάει...
 

Vicky bb

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
Στο halong bay Σκέφτομαι να κάνω 2 διανυκτερεύσεις με το καραβάκι, αλλά είναι αρκετά τα χρήματα. Ημερήσια θεωρώ ότι είμαι σκότωμα από το Hanoi κάτι δεν ξέρω πόσα προλαβαίνεις να δεις. Εσύ εκ των υστέρων γιατί θα την επέλεγες?
Επίσης για υδροπλάνο δεν έχω βρει τίποτα. Έχει κάποιο site?
Για υδροπλάνο κάποιες πληροφορίες:
https://azlocaltrip.com/seaplane-halong/

Στην κρουαζιέρα καναμε 1 διανυκτέρευση , προσωπικά δεν μου άρεσε που ήμουν στάσιμη-περιορισμένη σε ένα καραβι.
Δεν γνωρίζω αν είχα κ 2η ημερα αν θα έβλεπα κάτι Τόσο διαφορετικό κ ιδιαίτερο.
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα θυσίαζα τίποτα απο τα υπόλοιπα αξιοθέατα για να αφιερώσω άλλη 1 μέρα στο Halong εκτός αν το ταξίδι είχε διάρκεια πάνω από μήνα.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όχι. πολλοί είναι πολύ πιο ανατολικά. είναι και ο λόγος που έχουν μικρή επισκεψιμοτητα.
Επειδή κι εμενα με ενδιαφέρει θυμάσαι περίπου κοντά σε ποια περιοχή ανατολικά? Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
τώρα πρέπει να γυρίσω από το ταξίδι να σκαλισω ημερολόγια. αλλά με ρνα γκουγκλαρισμα βρίσκεις άπειρα,ξαναλέω καμία σχέση με την ευρύτερη περιοχή του angkor wat. στα γρήγορα βρήκα αυτό, θα βρεις και αλλα:
Remote Cambodian Archaeological Sites You Need to Explore

αλλιώς αγόρασε έναν οδηγό.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Από 15 Μάη η Hoi An αποφάσισε να βάλει "είσοδο" περίπου 5 δολάρια στην παλιά πόλη με στόχο την διατήρηση και αναστήλωσή της.

Εκτός του ότι θεωρώ ότι το ποσό είναι μεγάλο, αναρωτιέμαι πως θα το εφαρμόσουν αφού υπάρχουν δεκάδες δρόμοι και δρομάκια που οδηγούν σε αυτή και επίσης, ειδικά βράδυ, γίνεται χαμός από κόσμο.

Ούτε να τα κλείσουν ή ελέγχουν όλα τα σημεία γίνεται ούτε τους πάντες που έχουν μπει μέσα. Υποθέτω ότι αν τελικά εφαρμοστεί θα είναι σε ένα μικρό χώρο γύρω από την γέφυρα.
 

Evripides

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα βοήθεια για το πρόγραμμα του ταξιδιού που πρόκειται να κάνω στο Βιετνάμ τον ερχόμενο Ιούλιο. Παραθέτω πιο κάτω ενδεικτικό πρόγραμμα που σχεδιάζω και οποιαδήποτε εισήγηση για τροποιήση είναι καλοδεχούμενη.

Άφιξη 7/7 HCM πρωι
8/7: HCM (εκδρομή Cu Chi tunels)
9/7: ΗCM (εκδρομή Mekong Delta)
10/7: Πρωινή πτήση για Da Nang (παραλαβή από αεροδρόμιο και εκδρομή marble mountains) Διανυκτέρευση Hoi An
11/7: Hoi An
12/7: Ηoi An (μονοήμερη εκδρομή Ba Na Hills - Golden Bridge)
13/7: Ηoi An (μονοήμερη εκδρομή Hue)
14/7: Πρωινή πτήση για Hanoi
15/7: Sa Pa
16/7: Sa Pa (Διανυκτέρευση Hanoi)
17/7: Hanoi (Μονοήμερη Ninh Binh, Trang An και Mua Cave)
18/7: Halong Bay
19/7: Hanoi
20/7: Πρωινή πτήση επιστροφής

Με προβληματίζουν τα εξής και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας:

Ο Ιούλιος είναι καλός καιρός για Σάπα ή να το αφήσω;
Οι μέρες που έχω βάλει για Ανόι είναι ικανοποιητικές; (2 μέρες περίπου)
Η μονοήμερη Χούε από Χόι Αν αξίζει τον κόπο ή θα είναι εξαντλητικό;
Θα ήθελα αν μπορούσα να αφιερώσω και κάποια μέρα σε ένα από τα σπήλαια στην Phong Nha - Ke αλλά θα πρέπει να θυσιάσω κάτι άλλο. Ποιά η γνώμη σας.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Η μονοήμερη Χούε από Χόι Αν αξίζει τον κόπο ή θα είναι εξαντλητικό;
Νομίζω ότι τόσο για Hue όσο και για ba na θα ήταν καλύτερα αν έμενες στην Da Nang αντί για hoi an. Θα κερδίσεις 1-2 ώρες στο πηγαινέλα κάθε μέρα (και αντίστοιχα χρήματα) και η Da Nang έχει το Monkey mountain που είναι εξίσου αξιόλογο να το γυρίσεις (με μεταφορικό) το απόγευμα της μέρας που θα πας ba na.

Βέβαια στο λέω σαν κάποιος που την Hoi An την βρίσκω πανέμορφη, αλλά όχι για δεύτερη μέρα. Είναι ένα πολύ μικρό μέρος που σε μία μέρα τα έχεις δει όλα και μετά είναι μάλλον επαναλαμβανόμενο ως κουραστικό λόγω του υπερτουρισμού, ειδικά το απόγευμα και βράδυ που θα είσαι εκεί. Άλλοι βέβαια δεν το χορταίνουν.

Άλλο που μπορείς να κάνεις από Da Nang ή Hoi An (είναι πιο κοντά στο δεύτερο) είναι οι ναοί My Son, μισή μέρα χοντρικά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα βοήθεια για το πρόγραμμα του ταξιδιού που πρόκειται να κάνω στο Βιετνάμ
Καλώς ήρθες.
Μου αρέσει καταρχάς το πρόγραμμα σου αλλα με ένα - δυο αλλαγές:
Οι μέρες που έχω βάλει για Ανόι είναι ικανοποιητικές; (2 μέρες περίπου)
Όχι κατά τη γνώμη μου, θέλει άλλη μία.
Η μονοήμερη Χούε από Χόι Αν αξίζει τον κόπο ή θα είναι εξαντλητικό;
Μπορείς να πας Χούε, να κάνεις την εκδρομή σου και να πετάξεις από εκεί, δεν υπάρχει λόγος επιστροφής στο Χοι Αν.
Θα ήθελα αν μπορούσα να αφιερώσω και κάποια μέρα σε ένα από τα σπήλαια στην Phong Nha - Ke αλλά θα πρέπει να θυσιάσω κάτι άλλο.
Πρέπει να κόψεις τη Sapa ή το Halong bay, δε νομίζω ότι βγαίνει αλλιώς.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.230
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Συμφωνώ κι εγω οτι για αυτά που θελεις να κάνεις καλύτερα να μεινεις Ντα Νταγκ τα 2 βραδια και μετα να πας 2 καθαρές ήμερες στη Χοι Αν. Αλλιώς θα σε φανε οι δρόμοι. Δες το σαν ενα πιο χαλαρο 2ημερο του ταξιδιού σου. Εχει και παραλια στη Χοι Αν και μην παραλείψεις να κανεις βολτα με ποδήλατο μέσα στη πολη αλλα και γύρω απο αυτήν. Αξέχαστη εμπειρία Επίσης 1 μόνο ήμερα Σαιγκον ,ισα που θα προλάβεις να δεις τα βασικά αν δεν εισαι κουρασμένος απο το ταξίδι και κανεις φουλ πρόγραμμα. Μη χάσεις τι μουσείο του πολέμου και το Προεδρικά μεγάλο. μεγάλη ιστορική αξία.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.230
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Μπορείς να πας Χούε, να κάνεις την εκδρομή σου και να πετάξεις από εκεί, δεν υπάρχει λόγος επιστροφής στο Χοι Αν.
Σωστά, πιθανόν να ειναι και πιο φθηνές οι πτήσεις από εκει, εγω εκανα την ανάποδη διαδρομή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom