Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Μπορείς να πας Χούε, να κάνεις την εκδρομή σου και να πετάξεις από εκεί, δεν υπάρχει λόγος επιστροφής στο Χοι Αν.
H Hoi An δεν έχει αεροδρόμιο έτσι και αλλιώς, η πτήση θα πρέπει να γίνει από Da Nang που έχει πολλές (δεκάδες) συνδέσεις με hanoi μέσα στη μέρα. Το αεροδρόμιο της Hue είναι μισή ώρα εκτός πόλης και έχει λιγότερες πτήσεις την μέρα, αν βρεις από εκεί αργά την μέρα που θα είσαι Hue όντως συμφέρει.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Κάτι ακόμα που ίσως αξίζει να δεις αν μπορείς να κάνεις, είναι από Da Nang σε Hue μέσω του Hai Van pass. Είναι μία πολύ εντυπωσιακή διαδρομή που μπορεί να γίνει με τρένο (καθήμενος στην δεξιά πλευρά) ή οδικώς και αν έτσι με μηχανάκι ακόμα καλύτερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κάτι ακόμα που ίσως αξίζει να δεις αν μπορείς να κάνεις, είναι από Da Nang σε Hue μέσω του Hai Van pass. Είναι μία πολύ εντυπωσιακή διαδρομή που μπορεί να γίνει με τρένο (καθήμενος στην δεξιά πλευρά) ή οδικώς και αν έτσι με μηχανάκι ακόμα καλύτερα.
Φανταστική, την είχαμε κάνει κι εμείς, με αυτοκίνητο και οδηγό βέβαια αλλά με όλες τις απαραίτητες στάσεις, καταλήγοντας να πετάξουμε το βράδυ από Hue. Είναι μια πολύ καλή περίπτωση και για να μη χάσεις μέρα και για να δεις αξιοθέατα.
 

Evripides

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Μάλλον θα ακούσω τις εισηγήσεις σας και θα προσπαθήσω να το βγάλω έτσι:
Τρεις διανυκτερέυσεις Da Nang:

10/7: Πρωινή άφηξη Da Nang και επίσκεψη Marble mountains, monkey mountain και ότι άλλο προλαμβαίνω
11/7: Αφιερωμένη μέρα εξ ολοκλήρου στο Hoi an
12/7: Ολοήμερη Ba Na Hills - Golden Bridge
13/7: Επίσκεψη Hue μέσω Hai Van pass και νυκτερινή πτήση προς Hanoi
Τώρα νομίζω ακούγεται καλύτερο

Θεωρείτε ότι θα ήταν καλύτερο η μία διανυκτέρευση να είναι στο Hoi an, ή θα είναι πολύ κουραστικό να αλλάζουμε συνέχεια ξεονδοχεία;
@psilos3 Οι μέρες στο Hanoi είναι όντως λίγες αλλά αξίζει να θυσιάσω την Σάπα για άλλη μία μέρα στο Hanoi;
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Θεωρείτε ότι θα ήταν καλύτερο η μία διανυκτέρευση να είναι στο Hoi an, ή θα είναι πολύ κουραστικό να αλλάζουμε συνέχεια ξεονδοχεία;
1 βραδύ οπωσδήποτε στο Χοι Αν,το βράδυ η πολη είναι μαγεία.
Εγω στη θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν απο αεροδρόμιο
Στο Hoi An 1 η 2 διανυκτερεύσεις και να τα παρω με τη σειρά μετα, Hoi An-Da Nang-Hue και αναχώρηση από κει για Ανοι απο κει.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
10/7: Πρωινή άφηξη Da Nang και επίσκεψη Marble mountains, monkey mountain και ότι άλλο προλαμβαίνω
11/7: Αφιερωμένη μέρα εξ ολοκλήρου στο Hoi an
12/7: Ολοήμερη Ba Na Hills - Golden Bridge
13/7: Επίσκεψη Hue μέσω Hai Van pass και νυκτερινή πτήση προς Hanoi
Και εγώ συμφωνώ ότι είναι καλύτερα να κάνεις τουλάχιστον μία διαμονή στην Hoi An και στις 10 να πας κατευθείαν hoi an. Η πόλη αξίζει περισσότερο σούρουπο και βράδυ αλλά πρέπει να την δεις και με λίγο φως μία φορά.

Στις 11 πήγαινε Da Nang για ba na, μπορείς να κλείσεις μεταφορά για εκεί κατευθείαν όσο πιο πρωί μπορείς. Δεν σου χρειάζεται όλη η μέρα στη ba na, theme park στη μέση του πουθενά είναι. Δε λέω, εξαιρετικό το περιβάλλον και πανέμορφη η ανάβαση με τα τελεφερίκ στο βουνό αλλά από κει και πέρα μην περιμένεις πολλά. Η γέφυρα "χέρι" για εμένα είναι υπερεκτιμημένη και επίσης είναι δύσκολο να την πετύχεις χωρίς ομίχλη, άντε να φας 15' για φωτογραφίες. Μετά έχει κάτι "τρενάκια" σαν έλκηθρο που μπορεί να έχουν μεγάλη ουρά αναμονής και τα υπόλοιπα είναι μέτρια παιχνίδια λουναπάρκ. Επέλεξε αν θες να επιστρέψεις στη hoi an για διανυκτέρευση στις 11 ή να μείνεις da nang. Αν μείνεις ίσως χωράει να δεις κάτι ακόμα από αυτά που σκοπεύεις ανάλογα με το τι ώρα θα γυρίσεις. Δεν υπάρχει δημόσια μεταφορά προς/από ba na οπότε θα πρέπει να το έχεις κανονίσει από πριν.

Στις 13 θα πρέπει να ξεκινήσεις νωρίς για να προλάβεις hai van και μία καλή ιδέα της hue χωρίς άγχος. Πάλι για αυτό καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις ιδιωτική μεταφορά αλλιώς θα σου είναι πιεσμένο χρονικά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
10/7: Πρωινή άφηξη Da Nang και επίσκεψη Marble mountains, monkey mountain και ότι άλλο προλαμβαίνω
Εγώ πάλι συμφωνώ με αυτό το σενάριο. Εφόσον φτάσεις πρωί στη Da Nang, σε παίρνει να κάνεις μια στάση στα Marble mountains για μια ώρα και να είσαι νωρίς το μεσημεράκι στο Hoi An. Δεύτερη στάση δε θα έβαζα.

12/7: Ολοήμερη Ba Na Hills - Golden Bridge
Εδώ θα συμφωνήσω με @poised .Κι εγώ με τα τωρινά μου δεδομένα δε θα έδινα τόσο πολύ χρόνο σ' αυτό το υπερ-τουριστικό αξιοθέατο, ίσως μάλιστα αν πήγανα τώρα στη χώρα να μη το είχα σαν προτεραιότητα. Και προ τετραετίας βέβαια δεν αφιερώσαμε (ευτυχώς) ολόκληρη τη μέρα σ' αυτό.
Που θέλω να καταλήξω;
Μη θεωρείς ότι χρειάζεται ν' αφιερώσεις ολοήμερη εκεί. Για παράδειγμα μπορείς να πας το πρωί στον αρχαιολογικό χώρο MySon και μετά στη γέφυρα που οκ, είναι ωραία φάση για λίγη ώρα. Επίσης μπορείς να βάλεις στην επιστροφή το απόγευμα και την παραλία An Bang, καταλήγοντας και πάλι στο Hoi An το βραδάκι. Έτσι γεμίζει πολύ καλύτερα η μέρα κατά τη γνώμη μου.

@psilos3 Οι μέρες στο Hanoi είναι όντως λίγες αλλά αξίζει να θυσιάσω την Σάπα για άλλη μία μέρα στο Hanoi;
Σ' αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω, παρά μόνο να σου προτείνω να εμπιστευτείς την κρίση σου και τις προτεραιότητες σου. Θα θυσιάσεις μια μέρα απ' τη Sapa, το Halong Bay ή από κάπου αλλού; Θα βγάλεις άλλο πρόγραμμα; Δε ξέρω, είναι δύσκολη επιλογή όταν έχεις λίγες μέρες σε μια τόσο όμορφη κι ενδιαφέρουσα χώρα.
Το Ανόι σε πολλούς μπορεί να μη λέει τίποτα, ωστόσο προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ, τη βρήκα τρομερά αυθεντική πόλη.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αν δεν έχεις κλείσει ήδη αεροπορικά γιατί δεν τσεκάρεις πτήσεις hue-hanoi; Μπορείς μετά την golden bridge να φύγεις με λεωφορείο για hue να κάνεις εκεί μια διανυκτέρευση στις 12 του μήνα και στις 13 να σηκωθείς με το πάσο σου να γυρίσεις όλο το hue γιατί έχει αξιοθέατα και εκτός πόλης και αργά το βράδυ να πάρεις πτήση.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Tο Ανόι εγώ το λάτρεψα, έμεινα 4 βράδια και άνετα έμενα άλλα τόσα!!
Εγώ έκατσα στην αρχη για 5 μέρες και στο τέλος άλλες 4 μέρες. Τότε Γενάρη-Φλεβάρη του 20. Δεν το χόρταινα με τίποτα !!! Λες καο ζεις σε άλλη εποχή ..
 

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
Ήρθε και η σειρά μου να θέσω τους προβληματισμούς που έχω με το ταξίδι που θα κάνουμε στο Βιετνάμ!! Κλείσαμε αεροπορικά με Qatar 7/10 για ho chi mihn με επιστροφή 22/10 από Hanoi. Τις 3 πρώτες μέρες σίγουρα θα κάτσουμε στο νότο να γυρίσουμε εκεί τα αξιοθέατα. Αυτό που με προβληματιζει πολύ είναι ο καιρός στα κεντρικά που θα θέλαμε να μείνουμε 4-5 μέρες σε Hoi an και χουε πριν ανηφορίσουμε προς βορρά. Διαβάζω για βροχές, καταιγίδες, τυφώνες, πλημμύρες και δεν συμμαζευεται και δεν ξέρω σε τι να κάνω κράτηση από εσωτερικές πτήσεις και δωμάτια. Νομίζω τόσες μέρες που θα βρεθουμε εκεί είναι κρίμα να μην πάμε καθόλου σ αυτά τα μέρη. Έχει πάει κανείς αυτή την περίοδο; Οι βροχές κρατάνε μέρες η είναι όπως στην Ταϊλάνδη που έριχνε το πολύ καμία ώρα και μετά όλα ήταν οκ. Σημειωτέον είχα πάει πουκετ low season τέλη Αυγούστου και ο καιρός πέρα απ' την υγρασία και τα μικρής διάρκειας ντουζακια δεν μας ταλαιπώρησε ούτε μας χάλασε κάτι στο πρόγραμμα μας. Έχετε να μου προτείνεται όσοι έχετε πάει πως μπορώ να φτιάξω ένα plan b σε περίπτωση που μάθω εκείνες τις μέρες ότι έρχονται καταιγίδες και τυφώνες στο κεντρικό Βιετνάμ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.635
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom