Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Προσωπική άποψη, πρέπει να έχεις πολλές μέρες στη διάθεσή σου στο Βιετνάμ για να αφιερώσεις χρόνο στο Danang.
 

anna68

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Το Da Nang έχει μεγάλη υποδομή από ξενοδοχεία, για όλα τα βαλάντια. Γενικά είναι μια πολύ αναπτυσσόμενη μεγαλούπολη, θα δεις και εκεί να κτίζονται τεράστια συγκροτήματα.

Το κλασικό σημείο όπου βρίσκονται τα περισσότερα γνωστά ξενοδοχεία-αλυσίδες είναι κατά μήκος της παραλίας - σημείο, τρόπος του λέγειν, καθώς έχει μήκος πολλά χιλιόμετρα. Εκεί θα βρεις πολλά πεντάστερα ξενοδοχεία με τις αντίστοιχες υποδομές (μεγάλους κήπους, άμεση πρόσβαση στην παραλία κλπ).

Από παραλία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ειδικά για Έλληνες δε νομίζω ότι αξίζει σαν προορισμός τέτοιου τύπου, εκτός αν συνδυαστεί με το γενικότερο πακέτο Hoi An - Hue - επίσκεψη Marble Mountains - επίσκεψη Ba Na Hills αλλά και πάλι οι αποστάσεις δεν είναι μικρές (ειδικά για Hue).
Καλησπέρα και παλι !ξερεις από το Da Nahg πως μπορω να παω[ εκτος λεωφοριου]Marble Mountains και Ba Na Hills?

Σα δυο αυτά μερη πηγαίνεις σε μια ημερα??/είναι κοντα το ένα με το άλλο?και κατι ακομα η γεφυρα η χρυση που την κρατουν τα χερια είναι εκει κοντα?

οχι,δεν ειχαμε κανενα προβλημα.απλα πρεπει να εισαι απιστευτα προσεκτικος γιατι υπαρχει τεραστιο κυκλοφοριακο θεμα-στις μεγαλες πολεις κυριως-κ δεν υπαρχει η εννοια του κωδικα οδικης κυκλοφοριας οπως την εννοουμε εμεις!!!

φροντιστε να εχετε κατεβασει χαρτες εκτος συνδεσης στο κινητο σας για να κανει πιο ευκολη την οδηγηση σας.το μηχανακι το νοικιασαμε στη Hue
Καλησπέρα ποιους χαρτες να κατεβασω χωρις ιντερντ??στα ξενοδοχεια με ιντερνετ ποιανουμε κανονικα στο βαιπερ??γιατι στην ΚΙΝΑ ειχα πρόβλημα επρεπε να εχα καρτα δικη τους η μια εφαρμογή δεν επινα την goolge

Και εγώ νοίκιασα μηχανάκι στο Βιετνάμ σε 3 μερη και κανένας δεν μου ζήτησε κάτι άλλο περα του διπλώματος μου .
Kaλησπερα!Για θεμα κλοπης στο μηχανακι οπου το αφηνεις δεν υπαρχει πρόβλημα?Ηπρεπει να το αφηνες σε παρκιν
?
 
Last edited by a moderator:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα ποιους χαρτες να κατεβασω χωρις ιντερντ??στα ξενοδοχεια με ιντερνετ ποιανουμε κανονικα στο βαιπερ??γιατι στην ΚΙΝΑ ειχα πρόβλημα επρεπε να εχα καρτα δικη τους η μια εφαρμογή δεν επινα την goolge
να κατεβασεις τους χαρτες της εκαστοτε περιοχης που σε ενδιαφερει (google maps) που μπορεις να χρησιμοποιησεις εκτος συνδεσης
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα και παλι !ξερεις από το Da Nahg πως μπορω να παω[ εκτος λεωφοριου]Marble Mountains και Ba Na Hills?
Μην ασχοληθείς καν με το Da Nang. Επειδή φαντάζομαι πριν το Da Nang θα είσαι Hue, απλά νοικιασε ένα αμάξι με οδηγό, σταμάτα Marble Mountains και Ba Na Hills και συνέχισε μέχρι Hoi An.
 

anna68

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Μην ασχοληθείς καν με το Da Nang. Επειδή φαντάζομαι πριν το Da Nang θα είσαι Hue, απλά νοικιασε ένα αμάξι με οδηγό, σταμάτα Marble Mountains και Ba Na Hills και συνέχισε μέχρι Hoi An.
ok Ευχαριστω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
4 ημέρες πλέον απο την επιστροφή μας απο τη καταπληκτική αυτή χώρα.
Μια χώρα που πέρασε τόσα πολλά, και έχει τόσα να δώσει στον επισκέπτη.
Μη το σκέφτεστε καθόλου.
Δε περίμενα σε καμία περίπτωση το ταξίδι να είναι τόσο βολικό & οργανωμένο.
Δουλεύουν άψογα με τον τουρισμό, και δε δυσκολεύεσαι καθόλου.
Ιντερνετ παντού, πληροφορίες διαθέσιμες, πολλές εκδρομές & δραστηριότητες, ψώνια, τρομερά οικονομική και κυρίως ασφαλέστατη χώρα! Όλες οι εκδρομές οργανωμένες στην εντέλεια, με οδηγό πολλές φορές.
Τι να πω περισσότερο, Ανόι-Χοι Αν-Χο τσι Μινχ-Marble mountains-golden Bridge-Απαγορευμένη πόλη-Αυτοκρατορικό παλάτι-Κατακόμβες, και άλλα πολλά είναι ακόμα στο μυαλό μου.
Η εικόνα ήταν απίστευτη.

Στη διάθεση σας για οποιεσδήποτε πληροφορίες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
4 ημέρες πλέον απο την επιστροφή μας απο τη καταπληκτική αυτή χώρα.
Μια χώρα που πέρασε τόσα πολλά, και έχει τόσα να δώσει στον επισκέπτη.
Μη το σκέφτεστε καθόλου.
Δε περίμενα σε καμία περίπτωση το ταξίδι να είναι τόσο βολικό & οργανωμένο.
Δουλεύουν άψογα με τον τουρισμό, και δε δυσκολεύεσαι καθόλου.
Ιντερνετ παντού, πληροφορίες διαθέσιμες, πολλές εκδρομές & δραστηριότητες, ψώνια, τρομερά οικονομική και κυρίως ασφαλέστατη χώρα! Όλες οι εκδρομές οργανωμένες στην εντέλεια, με οδηγό πολλές φορές.
Τι να πω περισσότερο, Ανόι-Χοι Αν-Χο τσι Μινχ-Marble mountains-golden Bridge-Απαγορευμένη πόλη-Αυτοκρατορικό παλάτι-Κατακόμβες, και άλλα πολλά είναι ακόμα στο μυαλό μου.
Η εικόνα ήταν απίστευτη.

Στη διάθεση σας για οποιεσδήποτε πληροφορίες.
Να μας γράψεις ιστορία ;). Για πόσες μέρες πήγες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να μας γράψεις ιστορία ;). Για πόσες μέρες πήγες;
Να σας γράψω, αν και δε νομίζω ότι τα καταφέρνω καλά σ'αυτό..
Θα ήταν πολύ χρήσιμο όμως μιας και ήταν ένα τρομερά value for money ταξίδι μου, και ίσως θα βοηθούσε πολύ κόσμο που του φαίνονται άπιαστοι τέτοιοι προορισμοί. Επιφυλάσσομαι λοιπόν...

Πήγα 9 μόλις μέρες, νομίζω λίγες για μια τόσο μεγάλη χώρα, αλλά δεν έβγαινε αλλιώς.
Θεωρώ ιδανικές τις 15 πάνω κάτω για το Βιετνάμ, αν θέλει κάποιος να πάρει μια πολύ καλή γεύση από τη χώρα, και παράλληλα να έχει ένα γεμμάτο πρόγραμμα με εκδρομές-δραστηριότητες.

Ο κανόνας που ισχύει βέβαια στις περισσότερες εκδρομες τέτοιου είδους «όσες περισσότερες μέρες τόσο καλύτερα» επιβεβαιώνεται. Ωστόσο πάντα είμαι θετικός για κάποιον που θέλει να κάνει το βήμα με λιγότερες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να σας γράψω, αν και δε νομίζω ότι τα καταφέρνω καλά σ'αυτό..
Θα ήταν πολύ χρήσιμο όμως μιας και ήταν ένα τρομερά value for money ταξίδι μου, και ίσως θα βοηθούσε πολύ κόσμο που του φαίνονται άπιαστοι τέτοιοι προορισμοί. Επιφυλάσσομαι λοιπόν...

Πήγα 9 μόλις μέρες, νομίζω λίγες για μια τόσο μεγάλη χώρα, αλλά δεν έβγαινε αλλιώς.
Θεωρώ ιδανικές τις 15 πάνω κάτω για το Βιετνάμ, αν θέλει κάποιος να πάρει μια πολύ καλή γεύση από τη χώρα, και παράλληλα να έχει ένα γεμμάτο πρόγραμμα με εκδρομές-δραστηριότητες.

Ο κανόνας που ισχύει βέβαια στις περισσότερες εκδρομες τέτοιου είδους «όσες περισσότερες μέρες τόσο καλύτερα» επιβεβαιώνεται. Ωστόσο πάντα είμαι θετικός για κάποιον που θέλει να κάνει το βήμα με λιγότερες.
Βιετνάμ, value for money και λίγες μέρες. Σίγουρα πρέπει να γράψεις!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Βιετνάμ, value for money και λίγες μέρες. Σίγουρα πρέπει να γράψεις!
Όλα σχετικά είναι (για τις μέρες μιλάω). Εγώ έκανα πάνω από μήνα (σε 2 ταξίδια) και είδα τα μισά απ'όσα θα ήθελα. Αν το σκέφτεσαι, πάντως, δεν ξέρω καν αν προλαβαίνεις (με τους ρυθμούς που "προοδεύει" η τουριστική βιομηχανία τους δεν θ'αργήσουν να γίνουν σαν την Ταϋλάνδη ή την Κίνα - αν δεν τό'χουν "επιτύχει" ήδη σε ορισμένα μέρη).
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
καλησπέρα,
να τολμησω Βιετναμ αρχες Σεπτεμβρη ή θα ειναι χαλια ο καιρος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom