Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα,ετοιμάζουμε ταξίδι με τρεις φίλους για Βιετνάμ,σκεφτόμαστε γύρω στις 15-17 ημέρες ,θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε ,οι μέρες είναι αρκετές?
Πόσες διανυκτερεύσεις προτείνετε για Ανόι και Σαϊγκόν?
Σκεφτόμαστε μια εσωτερική πτήση διότι είναι αρκετά φτηνές,είναι αξιόπιστες?
Επίσης διαβάζω οτί αξίζει δυο διανυκτερεύσεις στο Halong bay αλλά ανεβαίνει πολύ το μπατζετ μας,μια διανυκτέρευση είναι αρκετή?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
17 μερες μονο Ανοι και Σαιγκον ειναι παρα πολλες. Στο Halong και μια μερα ειναι οκ.
Στις 17 μερες θα εβαζα σιγουρα Χοι-Αν και Χουε (3 και 2 μερες αντιστοιχα) και 2 ή 3 μερες Σαπα. Ανοι σε 4 μερες το βλεπεις ολο και Σαιγκον επισης 3-4 μερες ειναι οκ
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ναι σκοπεύουμε να γυρίσουμε,δεν θα μείνουμε μόνο στο Ανόι και Σαϊγκόν
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν ξερω αν εχετε δει τις αποστασεις αλλα δεν μπορειτε να «γυρισετε» απο την μια πολη στην αλλη (αν αντιλαμβανομαι σωστα πως το εννοεις). Το λεω επειδη αναφερεις 1 εσωτερικη πτηση. Απο Σαιγκον να πας Χοι Αν θες πτηση απο Χοι Αν να πας Χουε λεωφορειο ή τρενο και απο εκει για να πας Ανοι αλλη πτηση. Επισης για Χοι Αν το κοντινοτερο αεροδρομιο ειναι στη Ντα Νανγκ που ειναι καποια χιλιομετρα μακρια. Αν δεν θελετε πτησεις η αλλη λυση ειναι να πατε με βραδινο λεωφορειο αλλα μπορει να μιλαμε και για διαδρομη 10 ωρων. Επισης απο Ανοι να πας Σαπα ειναι 5 ωρες οδικως.
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
σκεφτόμουν:
Ανόι 4 μέρες
Σάπα 3 μέρες
Χουέ 2 μέρες
Χόι Αν 2 μέρες
Σαϊγκόν 4 μέρες
μπορώ να μετακινούμαι αποκλειστικά με λεωφορεία και τρένα ή θα ταλαιπωρηθούμε πολύ και είναι καλύτερα να τσεκάρω για πτήσεις?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σαν μερες μου φαινονται καλες. Αν μπορεις να βαλεις αλλη μια μερα στο ταξιδι συνολικα και να την προσθεσεις Χοι Αν.
Επειδη δεν το θυμομουν και το τσεκαρα Σαιγκον για Χοι Αν ειναι 15 ωρες με λεωφορειο και κοστιζει περιπου 20-25ε και χανεις και μια μερα. Πανω κατω τα ιδια ισχυουν για το τρενο. Εμεις ειχαμε πεταξει με Jet Star μεσα στο Βιετναμ (35+10 για την αποσκευη απο Σαιγκον για Ντα Νανγκ και δεν θυμαμαι ποσο ειχαμε δωσει για να παμε Ανοι). Με τις πτησεις προβλημα δεν ειχαμε.
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κρίμα να χάσουμε μια μέρα στο λεωφορείο και να ταλαιπωρηθούμε καλύτερα να κλείσω αεροπλάνο και βλέπω είναι πολύ φθηνά , σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Θα σου πρότεινα αν πας στο hallong bay να βάλεις δύο διανυκτερεύσεις αντί για μιας,θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Βάλε μια μέρα παραπάνω για Χόι Αν (είτε την προσθέτεις είτε αφαιρείς από Σαιγκόν).
Επίσης τουλάχιστον μια νύχτα κρουαζιέρα Halong Bay (αν ήσασταν ζευγάρι θα έλεγα και δεύτερη).
Για Χουε δεν έχω προσωπική άποψη, καθώς δεν έχω πάει, οι υπόλοιπες μέρες είναι ΟΚ.
Εννοείται με εσωτερικές πτήσεις Ανόι-Χοι Αν (αεοδρόμιο Danang)-Σαιγκόν. Οι αεροπορικές εταιρίες που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είναι η Vietnam airlines, η Vietjet και η Jetstar (με σειρά προτίμησης όπως τις έχω βάλει). Οικονομικές είναι, ειδικά οι 2 τελευταίες (low cost), προσοχή όμως στις συχνές καθυστερήσεις πτήσεων.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ να πω την αμαρτία μου στο Halong Bay που έμεινα στο πλοίο ένα βράδυ βαρέθηκα. Οι ξένοι που ήταν μαζί τρελάθηκαν και λυπήθηκαν που είχαμε μόνο ένα βράδυ, βάζανε τα μαγιό τους και τρέχανε να κάνουν ηλιοθεραπεία στην ταράτσα και βουτούσαν όλο χαρά στα νερά, που ήταν όλο φουσκάλες και στην Ελλάδα δεν θα βουτάγαμε ούτε κατά διάνοια. Πολύ ωραίο τοπίο, σίγουρα αξίζει να το δεις, αλλά ένα βράδυ αρκεί νομίζω, αν θέλεις να εξοικονομήσεις χρόνο και χρήμα για να δεις όσα περισσότερα προλάβεις αλλού.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εγω θα καθομουν halong bay και κανα μηνα. οι δραστηριοτητες δεν με τρελαναν, αλλα ανετα καθομουν στο μπαλκονι και απολαμβανα την θεα για μια ζωη. Βέβαια αυτό έχει κ κόστος. Αλλιώς η μια μέρα καλή είναι.

Βέβαια πρέπει να υπολογίσεις ότι το πρωί της δεύτερης μέρας το καράβι πρέπει να φύγει κ να παραδώσει τους ημερήσιους κ να παραλάβει τους καινούργιους, επομένως λογικά κάποια δραστηριότητα θα κάνετε κ δεν είστε στο καράβι.
29872807_10156248455789655_3795019585991338503_o.jpg



υγ. βασει των παραπανω θα προτεινα στο πλοιο να κλεισεις δωματιο με ιδιωτικο μπαλκονακι, για μενα ηταν η μιση απολαυση
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα,ετοιμάζουμε ταξίδι με τρεις φίλους για Βιετνάμ,σκεφτόμαστε γύρω στις 15-17 ημέρες ,θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε ,οι μέρες είναι αρκετές?
Πόσες διανυκτερεύσεις προτείνετε για Ανόι και Σαϊγκόν?
Σκεφτόμαστε μια εσωτερική πτήση διότι είναι αρκετά φτηνές,είναι αξιόπιστες?
Επίσης διαβάζω οτί αξίζει δυο διανυκτερεύσεις στο Halong bay αλλά ανεβαίνει πολύ το μπατζετ μας,μια διανυκτέρευση είναι αρκετή?
Σαϊγκόν τη βλέπεις και σε μια μέρα αν βιάζεσαι, με δυο είσαι ΟΚ. Ανόι θες δυο μέρες επίσης, αλλά είναι και βάση για εκδρομές (π.χ. Ha Long bay, Sapa), οπότε θα σου βγούνε και κάποιες μισές μέρες εδώ κι εκεί.

Για το Ha Long bay, αν δε σου φτάνουν οι μέρες ή/και τα χρήματα, και με μια μέρα το απολαμβάνεις, με δυο είναι καλύτερα.

Hue με μια μέρα (ολόκληρη όμως, χωρίς μετακινήσεις) είσαι καλά, Hoi An βάλε 2 (3 αν θες και εκδρομή στο My Son).

Οι εσωτερικές τους πτήσεις είναι μια χαρά (αναλόγως με την εταιρία, φυσικά, αλλάζουν και οι παροχές).

Τα λεωφορεία είναι διαφορων κατηγοριών, τα περισσότερα αξιοπρεπέστατα. Θυμάμαι πολυτελές λεωφορείο στη διαδρομή Hoi An - Hue είχε €7 πριν 2 χρόνια (το απλό είχε €5 αν θυμάμαι καλά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom