Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Πάντως σε ψώνια και σε φαγητό από το δρόμο, κοίταξε τί γίνεται τριγύρω. Πολλοί θα σου δώσουν τιμές διπλάσιες και τριπλάσιες, μόνο επειδή είσαι ξένος. Κάνε σοβαρά παζάρια. Επίσης μπορεί να τύχει ο αγγλικός κατάλογος να έχει διπλάσιες τιμές από τον βιετναμέζικο. Έχε τα μάτια σου ανοιχτά. Νταξει θα πληρώσεις παραπάνω σίγουρα, αλλά ας μην είναι και κερατιατικα.
σε ολα τα εστιατορια που τρωγαμε street food ρωτουσαμε παντα ντοπιους ποσο κοστιζει το πιατο αν κ σχεδον παντου υπαρχουν αναρτημενες τιμες
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις, βρε παίδες?!
Θα τις κάνω!
Θα φύγω 16 μέρες(14 ολόκληρες δλδ εκεί), Απρίλη!
Από Χο τσι μινχ θ' ανέβω Ανόι, οπου και θα επιστρέψω στα πάτρεια από εκεί!
Το πρόχειρο πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου είναι 2 μέρες Χο τσι μινχ , 2 ημέρες Χοι Αν, 1-2 ημέρες Hue, τις υπόλοιπες Ανόι- Σαπα- Χαλονγ Μπέι- Νινχ Μπινχ (ακούω πρόταση, ποιο να αφαιρέσω από τα 2 τελευταία, αν δεν μου βγει ο χρόνος)
Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι: Πόσο θα μου στοιχίσει στο περίπου το ταξίδι, κατά τη γνώμη σας με μια μποέμ διαχείριση, δλδ φτηνα(αλλα αρκετά καλα, απ'ότι βρίσκω) hostels, MMM, κλπ, εσωτερικες πτήσεις,αξιοθέατα και τις μονοήμερες (ένα μάξιμουμ μπάτζετ βρε αδερφέ)?!
Και αν δεν είστε μέντιουμ ή καλοι στους πρόχειρους υπολογισμους, απαντήστε μου όσοι ξέρετε σχετικά με
1)το ιντερνετ σε περίπτωση που δεν θέλω να πάρω άλλη sim, αν υπάρχει πρόσβαση σε messeger/viber και booking? 2)Είναι καλύτερα να κλείσω από εκεί τις εσωτερικές πτήσεις ή από εδώ εκ των προτέρων?
3)Τι παίζει σχετικά με τη visa, δεν εχω πολυκαταλάβει!Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω?!
Αυτα προς το παρόν
Μερσώ :)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
1) Ίντερνετ βρίσκεις σχεδόν σε όλα τα καφέ και εστιατόρια και προφανώς έχεις πρόσβαση στα πάντα.
2) Εσωτερικές πτήσεις κλείσε απο εδώ καλύτερα, αφού θέλεις να μην ξεφύγει το Budget. Η πιο οικονομική εταιρεία είναι η vietjet(https://www.vietjetair.com/Sites/Web/en-US/Home). Θέλει προσοχή στις βαλίτσες σου και να φροντίσεις να είναι ακριβώς στα κιλά που θέλουνε, αφού θα στις ζυγίσουνε.
3) Για τη βίζα θα κάνεις μία αίτηση Online απο εδώ για e-visa.

Για το μπάτζετ και για ένα πρόγραμμα λιγότερων ήμερών, μπορείς να πάρεις μία καλή ιδεά απο την ιστορία του @psilos3 (
https://www.travelstories.gr/community/threads/vietnam-9-μέρες-με-χαμηλό-μπάτζετ-Γίνεται.61210/). Η ιστορία είναι πολύ καλογραμμένη και νομίζω θα σου λύσει τις περισσότερες απορίες που έχεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις, βρε παίδες?!
Θα τις κάνω...
Μπορείς να βγάλεις εξαιρετικό πρόγραμμα με τόσες μέρες, και μου αρέσει έτσι όπως το έχεις σκεφτεί.
Αναλυτικές πληροφορίες θα βρείς στην ιστορία μου, και ευχαριστώ τη φίλη @mysteredgar για τη προτροπή και τα καλά της λόγια. Συνοπτικά σου απαντώ:
Το ταξίδι δε μπορεί να σου πει κανείς πόσο θα κοστίσει. Αν θέλεις πολύ οικονομικό, αν πάλι όχι υπάρχει ο τρόπος και να ξεφύγει. Το δεδομένο όμως είναι ότι πας σε μια αρκετά οικονομική χώρα, κάτι που σημαίνει ότι μπορείς να βγάλεις την εκδρομή σε πολύ πολύ χαμηλό κόστος. Το δύσκολο είναι να πας.
1) Γιατί να μη πάρεις άλλη sim? Με 10 δολάρια έχεις απεριόριστο ιντερνετ παντού και πάντα, δεν αξίζει να μη το κάνεις.
2) Καλύτερα να τις κλείσεις από εδώ, και όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά.
3) Πρέπει να μπεις στη σελίδα και να αιτηθείς βιζα, να σου απαντήσουν κάποιες μέρες μετά το approval letter, το οποίο το εκτυπώνεις μαζί με ακόμη ένα έγγραφο που σου ζητούν να συμπληρώσεις, και όλα αυτά τα παραδίδεις όταν προσγειωθέις μαζί με 2 φωτογραφίες διαβατηρίου και 25 δολάρια σε μετρητά, προκειμένου να παραλάβεις τη βιζα.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
1) Ίντερνετ βρίσκεις σχεδόν σε όλα τα καφέ και εστιατόρια και προφανώς έχεις πρόσβαση στα πάντα.
2) Εσωτερικές πτήσεις κλείσε απο εδώ καλύτερα, αφού θέλεις να μην ξεφύγει το Budget. Η πιο οικονομική εταιρεία είναι η vietjet(https://www.vietjetair.com/Sites/Web/en-US/Home). Θέλει προσοχή στις βαλίτσες σου και να φροντίσεις να είναι ακριβώς στα κιλά που θέλουνε, αφού θα στις ζυγίσουνε.
3) Για τη βίζα θα κάνεις μία αίτηση Online απο εδώ για e-visa.

Για το μπάτζετ και για ένα πρόγραμμα λιγότερων ήμερών, μπορείς να πάρεις μία καλή ιδεά απο την ιστορία του @psilos3 (
https://www.travelstories.gr/community/threads/vietnam-9-μέρες-με-χαμηλό-μπάτζετ-Γίνεται.61210/). Η ιστορία είναι πολύ καλογραμμένη και νομίζω θα σου λύσει τις περισσότερες απορίες που έχεις.
Μπορείς να βγάλεις εξαιρετικό πρόγραμμα με τόσες μέρες, και μου αρέσει έτσι όπως το έχεις σκεφτεί.
Αναλυτικές πληροφορίες θα βρείς στην ιστορία μου, και ευχαριστώ τη φίλη @mysteredgar για τη προτροπή και τα καλά της λόγια. Συνοπτικά σου απαντώ:
Το ταξίδι δε μπορεί να σου πει κανείς πόσο θα κοστίσει. Αν θέλεις πολύ οικονομικό, αν πάλι όχι υπάρχει ο τρόπος και να ξεφύγει. Το δεδομένο όμως είναι ότι πας σε μια αρκετά οικονομική χώρα, κάτι που σημαίνει ότι μπορείς να βγάλεις την εκδρομή σε πολύ πολύ χαμηλό κόστος. Το δύσκολο είναι να πας.
1) Γιατί να μη πάρεις άλλη sim? Με 10 δολάρια έχεις απεριόριστο ιντερνετ παντού και πάντα, δεν αξίζει να μη το κάνεις.
2) Καλύτερα να τις κλείσεις από εδώ, και όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά.
3) Πρέπει να μπεις στη σελίδα και να αιτηθείς βιζα, να σου απαντήσουν κάποιες μέρες μετά το approval letter, το οποίο το εκτυπώνεις μαζί με ακόμη ένα έγγραφο που σου ζητούν να συμπληρώσεις, και όλα αυτά τα παραδίδεις όταν προσγειωθέις μαζί με 2 φωτογραφίες διαβατηρίου και 25 δολάρια σε μετρητά, προκειμένου να παραλάβεις τη βιζα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2! Καλά και πολά ταξίδια σε όλους
Υ.Γ. Αν έχω κάποια άλλη απορία θα ξαναενοχλήσω με δημόσιο σχόλιο ή σε μνμ (και αυτό ΕΙΝΑΙ απειλή ;) )
 

Giannis171

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους θα ταξιδέψω τον Ιανουάριο 10-31 Βιετνάμ θα φτάσω Χο Τσι μινχ κ θα ανέβω Ανόι με ενδιαμεσες στάσεις σε μερικές πόλεις.Είναι καλύτερα να βγάλω από Ελλάδα βιζα η να βγάλω στο αεροδρόμιο?επίσης θα ήθελα να μάθω οι εσωτερικές πτήσεις είναι τόσο ακριβές?Γιατί ψάχνω μέσω Skyscanner κ βλέπω κάτι 100αρια
 

jtod

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω μερικές απορίες σχετικά με τα χρήματα στο Βιετνάμ. Είναι καλύτερα να έχω μαζί μου σε μετρητά ευρώ ή δολλάρια;
Ανταλλαγή συνήθως πού αξίζει να κάνεις: αεροδρόμιο, ανταλακτήρια, ξενοδοχεία;
Επίσης παίζει η ανάληψη μετρητών από ATMs(?) ή πληρωμές με κάρτα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω μερικές απορίες σχετικά με τα χρήματα στο Βιετνάμ. Είναι καλύτερα να έχω μαζί μου σε μετρητά ευρώ ή δολλάρια;
Ανταλλαγή συνήθως πού αξίζει να κάνεις: αεροδρόμιο, ανταλακτήρια, ξενοδοχεία;
Επίσης παίζει η ανάληψη μετρητών από ATMs(?) ή πληρωμές με κάρτα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
ειτε ευρω ειτε δολλαρια θα χρειαστει να αλλαξεις σε βιετναμεζικα ντογκ. ανταλλαγη σε ανταλακτηρια οπου εχει καλη ισοτιμια κ οχι προμηθεια.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Εντάξει αν έχεις δολλάρια μαζί σου είναι καλύτερα απο ευρώ. Εγώ αρκετές φορές έτυχε και πλήρωσα με δολλάρια σε αρκετους μικροπωλητές και μου έκαναν και καλύτερη τιμή σε σχέση με το να πλήρωνα σε ντονγκ. Ντάξει άλλες φορές ήταν χειρότερη, αλλά σίγουρα το δολλάριο είναι πιο δυνατός παίκτης απο το ευρώ στη Νοτιοανατολική Ασία.
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν, έχω κλείσει εισητήρια για το Βιετνάμ 18 Φεβρουαρίου έως 9 Μαρτίου που επιστρέφουμε. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα πρόχειρο πλάνο που έχω κάνει στο μυαλό μου όσον αφορά το μοίρασμα των ημερών. Θα έχουμε 19 βράδια στο Βιετνάμ οπότε δεν θα έχουμε θέμα πίεσης χρόνου.
  • Ξεκινάμε με άφιξη στο Χο τσι Μινχ:
Διαμονή 3 βράδια με εκδρομή στο Δέλτα Μεγκονγκ και στα τουνελ των βιετκονγκ
  • Πτήση για Ντα νανγκ και μετάβαση στο Χόι Αν:
Διαμονή 4 Βράδια
  • Μετάβαση στο Χιού:
Διαμονή 3 μέρες σε κάποιο ριζόρτ και πιθανόν άλλη μία σεκάποιο ξενοδοχείο για να γυρίσουμε απαγορευμένη πόλη,κλπ.
  • Πτήση για Ανόι:
Από εκεί θα πάμε 2 βράδια Σάπα, 1 βράδυ θα το περάσουμε στο χάλονγκ μπέι και τα υπόλοιπα 5 μάλλον στο Ανόι.

Οποιεσδήποτε προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!Αν έχετε και κάποια άλλη περιοχή η οποία είναι αξιόλογη για να την δούμε και να μείνουμε κιόλας κάποιο βράδυ,αφαιρόντας από κάπου αλλού, εννοείται πείτε την. Σαν πρόγραμμα πως το βλέπετε εσείς που έχετε επισκεφτεί το Βιετνάμ;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν, έχω κλείσει εισητήρια για το Βιετνάμ 18 Φεβρουαρίου έως 9 Μαρτίου που επιστρέφουμε. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα πρόχειρο πλάνο που έχω κάνει στο μυαλό μου όσον αφορά το μοίρασμα των ημερών. Θα έχουμε 19 βράδια στο Βιετνάμ οπότε δεν θα έχουμε θέμα πίεσης χρόνου.
  • Ξεκινάμε με άφιξη στο Χο τσι Μινχ:
Διαμονή 3 βράδια με εκδρομή στο Δέλτα Μεγκονγκ και στα τουνελ των βιετκονγκ
  • Πτήση για Ντα νανγκ και μετάβαση στο Χόι Αν:
Διαμονή 4 Βράδια
  • Μετάβαση στο Χιού:
Διαμονή 3 μέρες σε κάποιο ριζόρτ και πιθανόν άλλη μία σεκάποιο ξενοδοχείο για να γυρίσουμε απαγορευμένη πόλη,κλπ.
  • Πτήση για Ανόι:
Από εκεί θα πάμε 2 βράδια Σάπα, 1 βράδυ θα το περάσουμε στο χάλονγκ μπέι και τα υπόλοιπα 5 μάλλον στο Ανόι.

Οποιεσδήποτε προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!Αν έχετε και κάποια άλλη περιοχή η οποία είναι αξιόλογη για να την δούμε και να μείνουμε κιόλας κάποιο βράδυ,αφαιρόντας από κάπου αλλού, εννοείται πείτε την. Σαν πρόγραμμα πως το βλέπετε εσείς που έχετε επισκεφτεί το Βιετνάμ;
Αντί για πτήση Da Nang επέλεξε πτήση προς Dong Hoi και επισκέψου το Phong Nha-Kẻ Bàng National Park. Θα περάσετε μια πολύ όμορφη μέρα αν σας αρέσουν οι δραστηριότητες (μπάνιο, zip line, σπήλαια κτλ). Μείνε κάπου εκεί και την επόμενη μέρα ξεκίνα οδικώς για Hue. Αν ψάχνεις για resort στην Hue είχα μείνει εδω και είναι ονειρεμένο https://www.tripadvisor.com/Hotel_R...mage_Village-Hue_Thua_Thien_Hue_Province.html. Αν είναι έντος budget σου, κλείστο με κλειστά μάτια...

Μένεις Hue όσα βράδια θες και πας Hoi An με ενδιάμεση στάση στα Marble Mountains.
Hoi An είχαμε μείνει εδώ https://www.tripadvisor.com/Hotel_R...ina_Resort_Spa-Hoi_An_Quang_Nam_Province.html
Επίσης εξαιρετικό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν, έχω κλείσει εισητήρια για το Βιετνάμ 18 Φεβρουαρίου έως 9 Μαρτίου
Συμφωνώ απόλυτα με τις προτάσεις του @panlek30
To ίδιο θα σου έλεγα κι εγώ, είναι κρίμα να μη δεις κάποιο σπήλαιο από τα αξιοθαύμαστα που διαθέτει η χώρα.
Οι μέρες που έχεις είναι υπέρ αρκετές να τα κάνεις όλα, και η διανομή που έχεις επιλέξει στα υπόλοιπα πολύ σωστή κατά τη γνώμη μου. Προμηνύεται ταξιδάρα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom