Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

x7777

Member
Μηνύματα
872
Likes
3.399
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
, ή πολυ τουριστικό
Η διαδρομη παντως που εχεις επιλεξει ειναι η πιο τουριστικη, που επιλεγουν ολοι (οπως και εγω).
Περισσοτερους Αυστραλους, Κινεζους και Γαλλους θα δεις παρα Βιετναμεζους σε πολλα σημεια απο τις πολεις που επελεξες.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Η διαδρομη παντως που εχεις επιλεξει ειναι η πιο τουριστικη, που επιλεγουν ολοι (οπως και εγω).
Περισσοτερους Αυστραλους, Κινεζους και Γαλλους θα δεις παρα Βιετναμεζους σε πολλα σημεια απο τις πολεις που επελεξες.
Μαλιστα!Ειναι σα να πας στην Ιορδανία και να μην πας στη Πέτρα και στο Wadi Rum! Η' όταν πας στη Κουβα δεν θα περάσεις από Havana!Προφανέστατα θέλω να δω τα μνημεία της χώρας! Για "εναλλακτικές" διακοπές θα προτιμήσω την επόμενη φορά Συρία και Καστελόριζο :)!
ΥΓ: Μιας που πήγες σε αυτά λοιπον, μίλησε μου για το Bach national park που θέλω να περάσω μια μέρα....
 
Last edited:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπερα σας και καλη χρονια! εχω μια ερωτηση σχετικα με τα εμβολια για Βιετναμ, οσοι απο εσας ειναι να πατε ή εχετε παει ήδη κανατε καποια εμβολια ή πηρατε προληπτικα χαπια για την Ελονοσια? Εγω που ρωτησα τον παθολογο μου μου ειπε οτι τα χαπια αυτα θα τα παρω σε περιπτωση που συμβει κατι και οχι προληπτικα γτ εχουν αρκετες παρενεργιες. Για εμβολια δεν μου ανεφερε κατι συγκεκριμενο και μου ειπε να απευθυνθω στην υπηρεσια ταξιδιωτικης ιατρικης. Θα ειμαι Βιετναμ μεσα Απριλη μεχρι αρχες Μαη.

Επισης θα ηθελα να μου πειτε πως σας φαινεται το παρακατω προγραμμα (τα νουμερα μπροστα ειναι βραδυα σε καθε πολη).

4 Hanoi
1 HaLongBay
1 Hanoi (επιστρεφουμε την μερα αυτη απτην Κρουαζιερα και την επομενη μερα το πρωι φευγουμε οδικως για Pu Long)
2 Pu Long
1 Hanoi (επιστρεφουμε την μερα αυτη απο Pu Long και την επομενη μερα το πρωι παιρνουμε πτηση για Hoi An)
2 Hoi An
2 Hue
3 HCM



Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Last edited:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Γνωριζει κανεις στο vietnam κανενα αξιολογο food tour για Hanoi? Και γενικοτερα εχετε κανει καποιο tour στο Vietnam που να σας ενθουσιασε?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα σας και καλη χρονια! εχω μια ερωτηση σχετικα με τα εμβολια για Βιετναμ
Καλησπέρα, δεν είχαμε κάνει κανένα εμβόλιο πριν το Βιετνάμ, καθώς στο ψάξιμο που κάναμε δεν είχε κάποιο προαπαιτούμενο. Μόνο προληπτικά όποιο θέλεις.

Επισης θα ηθελα να μου πειτε πως σας φαινεται το παρακατω προγραμμα...
Μου αρέσει πάρα πολύ το πρόγραμμα σου ;) . Δε θα άλλαζα τίποτα.
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Αρχικά θέλω να σας πω ένα μπράβο για τα σχόλια σας!
Θα πάμε στο βιετναμ 2 ζευγάρια για 14 ημέρες το Πάσχα.
Τώρα διαμορφώνουμε το πρόγραμμα και είναι το παρακάτω:
Ημέρα 1: Άφιξη Hanoi
Ημέρα 2: Hanoi
Ημέρα 3: Ha Long Bay (Ερώτηση: μπορούμε να διανυχτερέσουμε πχ στο Cat Ba? Έχουμε ένα θέμα με ζαλάδες με τα πλεούμενα)
Ημέρα 4: Ha Long Bay και το βράδυ διανυχτέρευση στο Nihn Bihn
Ημέρα 5: Nihn Bihn --> Trang An και το βράδυ overnigh train για Phong Nha
Ημέρα 6: Άφιξη στο Phong Nha Ke Bang και εκδρομή στις σπηλιές και ύπνος
Ημέρα 7: Θα οδεύσουμε προς Hue και διανυχτέρευση
Ημέρα 8: Hoi An
Ημέρα 9: Hoi An
Εδώ λέμε να βάλουμε στοπ στην περιπέτεια και να πάρουμε αεροπλάνο απο Da Nang προς το νησί Phu Quoc για την απόλυτη χαλάρωση!
Ημέρα 10: Phu Quoc
Ημέρα 11: Phu Quoc
Ημέρα 12: Phu Quoc
Ημέρα 13: Saigon
Ημέρα 14: Saigon Επιστροφή.

Με στεναχωρεί που δεν έχουμε βάλει την Sapa μέσα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν θα βγάζατε το Phong Nha Ke Bang ή Nihn Bihn για την Sapa!

Επίσης τι καιρό να περιμένουμε?
Ευχαριστώ πολύ!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Χθες μιλουσα με την Βιετναμεζα συναδελφο μου για το θεμα εμβολιασμος ολως τυχαιως και μου ανεφερε οτι καθε φορα που ταξιδευει για την χωρα της εμβολιαζεται για να προστατευτει απο ελονοσια. Γνωμη μου καλο κανει, εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Χθες μιλουσα με την Βιετναμεζα συναδελφο μου για το θεμα εμβολιασμος ολως τυχαιως και μου ανεφερε οτι καθε φορα που ταξιδευει για την χωρα της εμβολιαζεται για να προστατευτει απο ελονοσια. Γνωμη μου καλο κανει, εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.
Υπάρχει εμβόλιο για την ελονοσία?? :oops:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αρχικά θέλω να σας πω ένα μπράβο για τα σχόλια σας!
Θα πάμε στο βιετναμ 2 ζευγάρια για 14 ημέρες το Πάσχα.
Τώρα διαμορφώνουμε το πρόγραμμα και είναι το παρακάτω:
Ωραίο πρόγραμμα. Είναι ξεκάθαρο ότι ακόμα και σε 14 μέρες δε βλέπεις καν τα βασικά σ' αυτή τη χώρα... Με προβληματίζει ο λίγος χρόνος που έβαλες στο Ανόι. Μια μέρα και κάτι μόνο;

Με στεναχωρεί που δεν έχουμε βάλει την Sapa μέσα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν θα βγάζατε το Phong Nha Ke Bang ή Nihn Bihn για την Sapa!
Είναι μεγάλη εμπειρία το σπήλαιο απ' ότι λέγεται και δε θα σας πρότεινα να το βγάλετε αφού μπορείτε να πάτε. Αν διάλεγα εγώ θα άφηνα έξω το νησί για να κάνω τα υπόλοιπα σωστά και με καλύτερη κατανομή χρόνου.
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου-Βολιβια
Ωραίο πρόγραμμα. Είναι ξεκάθαρο ότι ακόμα και σε 14 μέρες δε βλέπεις καν τα βασικά σ' αυτή τη χώρα... Με προβληματίζει ο λίγος χρόνος που έβαλες στο Ανόι. Μια μέρα και κάτι μόνο;



Είναι μεγάλη εμπειρία το σπήλαιο απ' ότι λέγεται και δε θα σας πρότεινα να το βγάλετε αφού μπορείτε να πάτε. Αν διάλεγα εγώ θα άφηνα έξω το νησί για να κάνω τα υπόλοιπα σωστά και με καλύτερη κατανομή χρόνου.
Το σπηλαιο ειναι οντως εξωπραγματικο, ακομη και για τα γιηνα δεδομενα, ειναι must ειδικα για καποιο φυσιολατρη με το που θα βρεθει στην χωρα (θα ειμαι και εγω παρων το ερχομενο Πασχα στο Βιετναμ με group, αν το σπηλαιο δεν θα περιλαμβανετε στο προγραμμα μας), παρολα αυτα απο οσο γνωριζω αυτη την στιγμη επισκεψεις γινονται κλεινοντας θεση μεσω μιας ιδιωτικης εταιρειας και δεν ξερω αν ειναι εφικτη καποια μεμονωμενη επισκεψη απο μεμονωμενους ταξιδιωτες.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Αρχικά θέλω να σας πω ένα μπράβο για τα σχόλια σας!
Θα πάμε στο βιετναμ 2 ζευγάρια για 14 ημέρες το Πάσχα.
Τώρα διαμορφώνουμε το πρόγραμμα και είναι το παρακάτω:
Ημέρα 1: Άφιξη Hanoi
Ημέρα 2: Hanoi
Ημέρα 3: Ha Long Bay (Ερώτηση: μπορούμε να διανυχτερέσουμε πχ στο Cat Ba? Έχουμε ένα θέμα με ζαλάδες με τα πλεούμενα)
Ημέρα 4: Ha Long Bay και το βράδυ διανυχτέρευση στο Nihn Bihn
Ημέρα 5: Nihn Bihn --> Trang An και το βράδυ overnigh train για Phong Nha
Ημέρα 6: Άφιξη στο Phong Nha Ke Bang και εκδρομή στις σπηλιές και ύπνος
Ημέρα 7: Θα οδεύσουμε προς Hue και διανυχτέρευση
Ημέρα 8: Hoi An
Ημέρα 9: Hoi An
Εδώ λέμε να βάλουμε στοπ στην περιπέτεια και να πάρουμε αεροπλάνο απο Da Nang προς το νησί Phu Quoc για την απόλυτη χαλάρωση!
Ημέρα 10: Phu Quoc
Ημέρα 11: Phu Quoc
Ημέρα 12: Phu Quoc
Ημέρα 13: Saigon
Ημέρα 14: Saigon Επιστροφή.

Με στεναχωρεί που δεν έχουμε βάλει την Sapa μέσα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν θα βγάζατε το Phong Nha Ke Bang ή Nihn Bihn για την Sapa!

Επίσης τι καιρό να περιμένουμε?
Ευχαριστώ πολύ!
Καλημέρα Θα σου πρότεινα να κάνεις ημερήσια στο Halong bay από το Hanoi αφου δεν μπορείς τα πλοία, τα ίδια θα δεις, θα σου κοστίσει γύρω στα 30 ευρώ, ενω η κρουαζιέρα θέλει 120-150ε. Βέβαια άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Το Φεβρουάριο θα πάω δεύτερη φορά στο Βιετνάμ.Το κάνω για να μείνω λίγες μέρες στο Hanoi. Θα συνεχίσω για Λάος. Η γνώμη μου είναι να αφήσεις πιο πολλές μέρες στο Hanoi. Η πόλη είναι εκπληκτική. Να ζήσεις στο ρυθμό της.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom