Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δεν είναι η Σάπα καθαρά τουριστική. Σαν εξωγήινο δεν σε κοιτάνε μεν, αλλά δεν παύουν να είναι πολύ αυθεντικοί.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Ξανά εδώ, με ερώτηση:
Τι γίνεται με το ίντερνετ στο Βιετνάμ?! Ποιες λύσεις προτείνετε?
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ξανά εδώ, με ερώτηση:
Τι γίνεται με το ίντερνετ στο Βιετνάμ?! Ποιες λύσεις προτείνετε?
Κάρτα της Viettel είχαμε πάρει εμείς και με 10 δολάρια είχαμε απεριόριστο ίντερνετ.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Κάρτα της Viettel είχαμε πάρει εμείς και με 10 δολάρια είχαμε απεριόριστο ίντερνετ.
Ωραιότατα! Και την προμηθευτήκατε από το αεροδρόμιο?!
(όταν λες"απεριόριστο"?!για πόσες μέρες)
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Και πού νομίζεις ότι θα το βρεις αυτό;
Sake και ruou can?!
Πιθανολογώ(και γνωρίζω) σε πολλά σημεία! Θελετε να μας πληροφορήσετε εσείς που έχετε πάει, τι μπορούμε να πιούμε εμεις οι ταπεινοί νεοτουρίστες, εκτός μπύρας και πάμπολλων συνδυασμών χυμών?!:)
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ωραιότατα! Και την προμηθευτήκατε από το αεροδρόμιο?!
(όταν λες"απεριόριστο"?!για πόσες μέρες)
Ναι απο το αεροδρόμιο του Ανόι. Αν θυμάμαι καλά για ένα μήνα μας είπε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Sake και ruou can?!
Πιθανολογώ(και γνωρίζω) σε πολλά σημεία! Θελετε να μας πληροφορήσετε εσείς που έχετε πάει, τι μπορούμε να πιούμε εμεις οι ταπεινοί νεοτουρίστες, εκτός μπύρας και πάμπολλων συνδυασμών χυμών?!:)
Δεν ειρωνεύτηκα, απλά όταν ήμουν εκεί δεν είδα πουθενά να πουλάνε σακέ. Αν εσείς γνωρίζετε ή αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, πάσο. Αν, πάντως, σας ιντριγκάρει να δοκιμάσετε τοπικό ποτό ωριμασμένο με δέρμα αρκούδας ή κοκτέιλ με αίμα κόμπρας, μπορώ να σας προτείνω.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Δεν ειρωνεύτηκα, απλά όταν ήμουν εκεί δεν είδα πουθενά να πουλάνε σακέ. Αν εσείς γνωρίζετε ή αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, πάσο. Αν, πάντως, σας ιντριγκάρει να δοκιμάσετε τοπικό ποτό ωριμασμένο με δέρμα αρκούδας ή κοκτέιλ με αίμα κόμπρας, μπορώ να σας προτείνω.
Πιθανοτατα να μη το ψαξατε!
Το κρασι ρυζιού ειναι από τα καλύτερα τους ποτά.
Την επόμενη φορά που θα πάτε βεβαια, θα το γνωριζετε...
καθώς ειναι και βασικο συστατικο για παραδοσιακα φαγητα, οπως το Pho(εκτος κ αν ουτε αυτο δεν το δοκιμασατε)
Οσο για το ωριμασμενο ποτο σε δερμα αρκουδας, που αμφιβαλω αν υπαρχει(πιθανολογώ χιουμορακι της στιγμης και της ταβλας) δεν θα το επέλεγα, εν αντιθέση με το αίμα φιδιού που θα το δοκίμαζα ευχαρίστως.
Σας ευχομαι ολόψυχα, καλή συνέχεια
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Πιθανοτατα να μη το ψαξατε!
Το κρασι ρυζιού ειναι από τα καλύτερα τους ποτά.
Την επόμενη φορά που θα πάτε βεβαια, θα το γνωριζετε...
καθώς ειναι και βασικο συστατικο για παραδοσιακα φαγητα, οπως το Pho(εκτος κ αν ουτε αυτο δεν το δοκιμασατε)
Οσο για το ωριμασμενο ποτο σε δερμα αρκουδας, που αμφιβαλω αν υπαρχει(πιθανολογώ χιουμορακι της στιγμης και της ταβλας) δεν θα το επέλεγα, εν αντιθέση με το αίμα φιδιού που θα το δοκίμαζα ευχαρίστως.
Σας ευχομαι ολόψυχα, καλή συνέχεια
το βιετναμεζικο κρασι ρυζιου ΔΕΝ ειναι σακε...το σακε ειναι γιαπωνεζικο κ φτιαχνεται μονο εκει. στο χωριο le mat στο ανοι μπορειτε να βρειτε εστιατορια για να δοκιμασετε φιδι αν θελετε...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πιθανοτατα να μη το ψαξατε!
Το κρασι ρυζιού ειναι από τα καλύτερα τους ποτά.
Εξακολουθείτε να ειρωνεύεστε αγαπητή @VARONI1000 (αναμενόμενον ενδεχομένως από μίαν Βαρώνην προς έναν πληβείον) αλλ' αντί απαντήσεως σας παραθέτω την ρήσιν του αγαπητού συμφορουμίτη @mpampis1979.

το βιετναμεζικο κρασι ρυζιου ΔΕΝ ειναι σακε...το σακε ειναι γιαπωνεζικο κ φτιαχνεται μονο εκει. στο χωριο le mat στο ανοι μπορειτε να βρειτε εστιατορια για να δοκιμασετε φιδι αν θελετε...
Ως παιδί του λαού την Pho την γευόμουν σχεδόν καθημερινώς... ωρισμένες φορές, μάλιστα, παρακολουθούσα την παρασκευήν της από τα πρώτα βήματα (εμείς οι λαϊκοί, ξέρετε, αναγκαζόμαστε να μαγειρεύουμε μόνοι μας και - ως εκ τούτου - οι γνώσεις που αποκτούμε αποβαίνουν πολύτιμες) αλλά ουδέποτε παρετήρησα χρήση σακέ. Θα είμαι πιο προσεκτικός την επόμενη φορά.

Οσο για το ωριμασμενο ποτο σε δερμα αρκουδας, που αμφιβαλω αν υπαρχει(πιθανολογώ χιουμορακι της στιγμης και της ταβλας) δεν θα το επέλεγα, εν αντιθέση με το αίμα φιδιού που θα το δοκίμαζα ευχαρίστως.
Σας ευχομαι ολόψυχα, καλή συνέχεια
Την μία και μοναδική φορά που αποφασίσαμε να δούμε πώς διασκεδάζει η ανωτέρα τάξις εις το Ανόιον, επισκεφθήκαμε ένα νυκτερινόν κέντρον (εμείς στην εποχή μας έτσι τα λέγαμε - εσείς ίσως τα αποκαλείτε μπουζουξίδικα ή σκυλάδικα) όπου μου προσεφέρθη το συγκεκριμένο ποτό, μέσα από τη δεξαμενή που γινόταν η ζύμωση (μαζί με τον κορμό της αρκούδας). Ο συνταξιδιώτης μου δεν τόλμησε να δοκιμάσει, εγώ το έπραξα και το βρήκα δυνατό, όπως μου αρέσει (κάτι αναμενόμενον, ίσως, δια την τάξιν μου). Μου ελέχθη ότι το προσφέρουν μόνον εις τους υψηλότερους των καλεσμένων τους. Δια μίαν φοράν κι εγώ στη ζωή μου ένοιωσα Βαρώνος!

Επίσης, εάν δεν δύνασθε να το πράξετε μόνη σας, ζητείστε να σας ενημερώσουν (είτε από τον Lonely Planet, είτε από άλλες πηγές, έντυπες ή ηλεκτρονικές) δια την σημασίαν του αίματος της κόμπρας εις τας τοπικάς δοξασίας και την χρήσιν του - δυστυχώς μόνον από τα, φευ, λαϊκά στρώματα.

P.S. Θα το εκτιμούσα εάν με ενημερώνατε περί του ποιού της "ταβλας" και του είδους του χιούμορ που αυτή προκαλεί. Ευχαριστώ δια τον χρόνον σας και δια τας ευχάς εκ ψυχής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom