Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Αν σου αρέσουν οι δραστηριότητες, τα σπήλαια κτλ. να πας οποιαδήποτε στο Εθνικό πάρκο Phong Nha - Ke Bang και να κλείσεις κάτι να κάνεις.
Επίσης είναι πολύ ωραία τα Marble Mountains και τo πάρκο Ba Na Hills που βρίσκεται η golden bridge.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Halong bay οπωσδηποτε. Εμεις ολες τις εσωτερικες μεγαλες διαδρομες τις καναμε με vietjet. Φτηνα εισιτηρια αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αλλαξει η ωρα πτησης απο 10-20 λεπτα μεχρι και καποιες ωρες. Αν θυμαμαι καλα η πτητση Hue Hanoi πρεπει να αλλαξε πανω απο 4 φορες, οχι τραγικες αλλαγες γυρω στις 2 ωρες απο την αρχικη πτηση. Επισης να ρωτησετε τα καταλύματα που θα μείνετε για καποιες πιο κοντινες διαδρομες πχ Hue - Hoi An. Δεν ηταν κατι δυσκολο στο να οργανωσεις το ταξιδι στο Βιετναμ. Ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι το φανταζεσαι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κακή εποχή κυρίως για το κεντρικό Βιετναμ, όπου η περίοδος των βροχών αργεί να τελειώσει. Έχω πέσει σε πλυμμήρες (=νερό ως τους γοφούς στο δρόμο) σε An και Hue στις 15-17/12 (2016). Εννοείται ατην κατάσταση αυτή δεν παίζει καμμία τουριστική δραστηριότητα στο Hoi An και μόνο με αυτοκίνητο στο Hue.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Ο Δεκέμβρης θεωρητικά δεν ανήκει στο μήνα της "υγρής εποχής" όπως ονομάζεται η περίοδος Μαίου-Οκτωβρίου, αλλά η θεωρία από την πράξη, ειδικά τώρα με την κλιματική αλλαγή, έχει μεγάλη απόσταση. Το 16 και το 17 είχε μεγάλες πλημμύρες με αρκετούς νεκρούς στο κεντρικό Βιετνάμ με την διαφορά ότι το 16 ήταν αργά όπως λέει ο taver ενώ το 17 νωρίς, ήδη από Οκτώβρη πρακτικά δεν έβρεξε καθόλου, αλλά στα κεντρικά πήρε ένα δύο μήνες να φύγει το νερό. Το 19 οι σοβαρές βροχές άρχισαν Νοέμβρη. Γενικά έχει γίνει απρόβλεπτο, φέτος στα μισά της ξηρής περιόδου, Απρίλη, έβρεχε μια βδομάδα και πλημμύρισε και το Hanoi.
 

manfo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω ποιοι είναι οι καλύτεροι μήνες για να επισκεφθείς το Βιετνάμ. Επίσης, σε οικονομικό επίπεδο, ποιο είναι το μέσο κόστος αεροπορικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω ποιοι είναι οι καλύτεροι μήνες για να επισκεφθείς το Βιετνάμ. Επίσης, σε οικονομικό επίπεδο, ποιο είναι το μέσο κόστος αεροπορικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Έχεις επιλογή για οποιοδήποτε μήνα του χρόνου ή κάποιους συγκεκριμένους; Πόσο καιρό θα διαθέσεις και που; Οι εποχές είναι χοντρικά δύο ή τρεις, ανάλογα το αν είσαι νότο ή βορά. Ξηρή: ζέστη και υψηλή υγρασία αλλά όχι (πολλές) βροχές, Υγρή: πολύ βροχή αλλά λίγο καλύτερη θερμοκρασία και στο Βορά Κρύα (πέφτει δηλαδή η ελάχιστη θερμοκρασία ως 15 βαθμούς για 2-3 μέρες και αρκετή συννεφιά αλλά όχι πολύ βροχή).

Αεροπορικά το χαμηλότερο που έχω πληρώσει ποτέ είναι 180 ευρώ one-way και 400λίγο πηγαινέλα με scoot χωρίς τίποτε άλλο (φαγητό, βαλίτσα).

Οι τιμές κυμαίνονταν περίπου 600-800 για πηγαινέλα οποιαδήποτε στιγμή εκτός peak με διάφορες εταιρίες. Τώρα με μπλοκαρισμένο τον εναέριο χώρο της Ρωσίας είναι ασύμφορο για τις περισσότερες ευρωπαϊκές εταιρίες και πρακτικά πετάνε οι εταιρίες της μέσης ανατολής, ΝΑ Ασίας και η Turkish, με μέσο κόστος σε τυχαίες στιγμές που έχω δει 900-1500, αλλά έχουν υπάρξει και προσφορές.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να κάνω ένα ταξίδι Βιετνάμ τον Νοέμβρη και θέλω να ρωτήσω αν τελικά χρειάζεται ασφάλεια ή όχι. Στο IATA δεν αναφέρει κάτι άλλα σάιτ όμως την αναφέρουν ως υποχρεωτική.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω ποιοι είναι οι καλύτεροι μήνες για να επισκεφθείς το Βιετνάμ. Επίσης, σε οικονομικό επίπεδο, ποιο είναι το μέσο κόστος αεροπορικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Το 20’ πήγα για 2 μήνες Φλεβάρη κ Μάρτιο μια φορα είδαμε βροχή στο ανοι. Οσο πιο κάτω δεν είδαμε βροχή
 

sakis anelka

Member
Μηνύματα
16
Likes
98
Καλημέρα παιδιά..
Σκεφτόμαστε τον οκτωμβριο να πάμε Βιετνάμ.Σκεφτομαστε οργανωμένο ομαδικό με Πρακτορειο.Έχεις κανείς εμπειρία και ανα αξίζει η μόνο καλύτερα..;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα παιδιά..
Σκεφτόμαστε τον οκτωμβριο να πάμε Βιετνάμ.Σκεφτομαστε οργανωμένο ομαδικό με Πρακτορειο.Έχεις κανείς εμπειρία και ανα αξίζει η μόνο καλύτερα..;;
Είναι ένα ταξίδι που μπορείτε να οργανώσετε κάλλιστα μόνοι σας, απλά το πρακτορείο θα σας διασφαλίσει χωρίς άγχος. Με καλό διάβασμα και οργάνωση πάντως γίνεται εύκολα.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλημέρα παιδιά..
Σκεφτόμαστε τον οκτωμβριο να πάμε Βιετνάμ.Σκεφτομαστε οργανωμένο ομαδικό με Πρακτορειο.Έχεις κανείς εμπειρία και ανα αξίζει η μόνο καλύτερα..;;
[/QUOTE Αν έχεις ξαναταξιδέψει μόνος ο προορισμός του βιετνάμ δεν είναι δύσκολος θα πρότεινα να διοργανώσεται μόνοι το ταξίδι σας
 

mpampiscap

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος -α Βιετνάμ τον Αύγουστο και πως ήταν από θέμα καιρού.
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom