Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Μάλιστα κατάλαβα!
Εχείς να προτείνεις κάποιες άλλες χώρες εκεί που θα είναι πιο ιδανικές οι συνθήκες?
Δεν ειναι η τελεια αλλα ειναι μια χαρα εποχη. Για ολες τις χωρες της περιοχης τα ιδια περιπου ισχυουν. Ο καιρος εχει γινει τοσο απρόβλεπτος που τιποτε δεν σου εγγυάται οτι θα ειναι ετσι οπως προβλέπεται.
Απλα καλυτερα να ξεκινησεις απο τον Βορα ου ειναι πιο ψυχρος και να καταληξεις στο νοτο που εχει παντα υψηλες θερμοκρασιες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ειχα ταξιδεψει τον Απριλη του 2017 στο Βιετναμ και δεν θα χαρακτηριζα τη ζεστη ανυποφορη. Στο Hanoi πχ. ειχε ιδανικο καιρο, πιο νοτια ειχε ζεστη αλλα στην Ελλαδα ζουμε. Προσωπικα δεν τη βρηκα ακραια με μια εξαιρεση, τη Hue. Εκει πραγματικα ηταν πολυ ζορικα τα πραγματα. Ο καιρος ηταν αποπνικτικος ακομα κ το βραδυ. Ηταν ομως η μοναδικη πολη που ειχε τοοση ζεστη.
Γενικα το ευχαριστηθηκα παντως και δεν μου περασε καν απ το μυαλο οτι ταξιδεψα λαθος εποχη.
Το Δεκεμβρη που λες να πας θα ναι σουπερ αν θες να αποφυγεις τις ζεστες. Επισης η χωρα ειναι τεραστια και παντα υπαρχουν σημαντικες διαφορες στον καιρο στο βορρα και στο νοτο, οποιο μηνα κ να πας. Το Δεκεμβρη π.χ Σαπα μπορει να χει 15° και στη Σαϊγκον 30°. Σε γενικες γραμμες προσωπικα θεωρω το Δεκεμβρη καλο μηνα παντως.
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους.
θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μήνες νοέμβριος-δεκέμβριος είναι ιδανικοί για ταξιδι στο Βιετνάμ?
και αν όχι ποιες χώρες της ΝΑ Ασίας θα προτείνατε??
Εμείς είχαμε πάει τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου. Μια χαρά ήταν! Τέλειος καιρός στο βορρά κ νότο κ λίγες βροχές στο κεντρικό Βιετνάμ.
 

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
Καλησπέρα ξανά και από μένα. Βγάλαμε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα για να μπαίνουμε σιγά σιγά σε κλίμα διακοπών. Το πρόγραμμα προς το παρόν είναι το εξής:
8/10. Σαϊγκόν
9/10. Σαϊγκόν
10/10. Σαϊγκόν
11/10 πτήση ντανανγκ και μετάβαση σε Χόι αν
12/10 Χόι αν
13/10 Χόι αν
14/10 οδικώς σε Χουέ
15/10 Χουέ
16/10 οδικώς η τραίνο για Ντονγκ Χόι
17/10 Ντονγκ Χόι επίσκεψη στα σπήλαια paradice, dark
18/10 Ανόι
19/10 Ανόι
20-21/10 χαλονγκ μπει
22/10. Ανόι αναχώρηση το απόγευμα

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η μόνη πτήση που βρίσκω από Ντονγκ Χόι για Ανόι είναι καθημερινά στις 8 το απόγευμα. Το ιδανικό θα ήταν μετά την εκδρομή στα σπήλαια να αναχωρήσουμε για Ανόι στις 17 αλλά αμφιβάλω αν θα προλάβουμε την πτήση. Δεν έχω ψάξει ακόμα ιδιαίτερα για νυχτερινό τραίνο η λεωφορείο από Ντονγκ Χόι για ανοη.Η άλλη εναλλακτική είναι να κόψουμε μια μέρα από Χόι αν η Χουέ ώστε να μαστε Ανόι μια μέρα νωρίτερα. Θα προλάβουμε να δούμε όμως το Χουέ σε μια μέρα η αξίζει η δεύτερη διανυκτέρευση που έχουμε βάλει;

Πως το βλέπετε σαν πρόγραμμα έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή η κάποιον άλλο τρόπο η ώρα μετακίνησης ώστε να γλιτώσουμε καμία μέρα παραπάνω για το Ανοι;

Προς το παρόν τα μόνο που έχω κλείσει είναι τα αεροπορικά και η διανυκτέρευση στη Σαϊγκόν.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Καλησπέρα ξανά και από μένα. Βγάλαμε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα για να μπαίνουμε σιγά σιγά σε κλίμα διακοπών. Το πρόγραμμα προς το παρόν είναι το εξής:
8/10. Σαϊγκόν
9/10. Σαϊγκόν
10/10. Σαϊγκόν
11/10 πτήση ντανανγκ και μετάβαση σε Χόι αν
12/10 Χόι αν
13/10 Χόι αν
14/10 οδικώς σε Χουέ
15/10 Χουέ
16/10 οδικώς η τραίνο για Ντονγκ Χόι
17/10 Ντονγκ Χόι επίσκεψη στα σπήλαια paradice, dark
18/10 Ανόι
19/10 Ανόι
20-21/10 χαλονγκ μπει
22/10. Ανόι αναχώρηση το απόγευμα

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η μόνη πτήση που βρίσκω από Ντονγκ Χόι για Ανόι είναι καθημερινά στις 8 το απόγευμα. Το ιδανικό θα ήταν μετά την εκδρομή στα σπήλαια να αναχωρήσουμε για Ανόι στις 17 αλλά αμφιβάλω αν θα προλάβουμε την πτήση. Δεν έχω ψάξει ακόμα ιδιαίτερα για νυχτερινό τραίνο η λεωφορείο από Ντονγκ Χόι για ανοη.Η άλλη εναλλακτική είναι να κόψουμε μια μέρα από Χόι αν η Χουέ ώστε να μαστε Ανόι μια μέρα νωρίτερα. Θα προλάβουμε να δούμε όμως το Χουέ σε μια μέρα η αξίζει η δεύτερη διανυκτέρευση που έχουμε βάλει;

Πως το βλέπετε σαν πρόγραμμα έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή η κάποιον άλλο τρόπο η ώρα μετακίνησης ώστε να γλιτώσουμε καμία μέρα παραπάνω για το Ανοι;

Προς το παρόν τα μόνο που έχω κλείσει είναι τα αεροπορικά και η διανυκτέρευση στη Σαϊγκόν.
Απο αυτα που ξερω να σου πω εγω, 1 μερα ολοκληρη στο Χουε ειναι αρκετη. Ακομα και μεσημερακι να φτασεις προλαβαινεις να δεις τα ανακτορα,ισως και καναν ταφο το επομενο πρωι και φευγεις .
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα ξανά και από μένα. Βγάλαμε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα για να μπαίνουμε σιγά σιγά σε κλίμα διακοπών. Το πρόγραμμα προς το παρόν είναι το εξής:
8/10. Σαϊγκόν
9/10. Σαϊγκόν
10/10. Σαϊγκόν
11/10 πτήση ντανανγκ και μετάβαση σε Χόι αν
12/10 Χόι αν
13/10 Χόι αν
14/10 οδικώς σε Χουέ
15/10 Χουέ
16/10 οδικώς η τραίνο για Ντονγκ Χόι
17/10 Ντονγκ Χόι επίσκεψη στα σπήλαια paradice, dark
18/10 Ανόι
19/10 Ανόι
20-21/10 χαλονγκ μπει
22/10. Ανόι αναχώρηση το απόγευμα

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η μόνη πτήση που βρίσκω από Ντονγκ Χόι για Ανόι είναι καθημερινά στις 8 το απόγευμα. Το ιδανικό θα ήταν μετά την εκδρομή στα σπήλαια να αναχωρήσουμε για Ανόι στις 17 αλλά αμφιβάλω αν θα προλάβουμε την πτήση. Δεν έχω ψάξει ακόμα ιδιαίτερα για νυχτερινό τραίνο η λεωφορείο από Ντονγκ Χόι για ανοη.Η άλλη εναλλακτική είναι να κόψουμε μια μέρα από Χόι αν η Χουέ ώστε να μαστε Ανόι μια μέρα νωρίτερα. Θα προλάβουμε να δούμε όμως το Χουέ σε μια μέρα η αξίζει η δεύτερη διανυκτέρευση που έχουμε βάλει;

Πως το βλέπετε σαν πρόγραμμα έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή η κάποιον άλλο τρόπο η ώρα μετακίνησης ώστε να γλιτώσουμε καμία μέρα παραπάνω για το Ανοι;

Προς το παρόν τα μόνο που έχω κλείσει είναι τα αεροπορικά και η διανυκτέρευση στη Σαϊγκόν.
Ξερω δεν θα σου αρεσει αυτο που θα πω αλλα πρεπει να βγαλεις τα σπηλαια και να πεταξεις απο ντανανγκ κατευθειαν για ανοι. Οπως εχεις το προγραμμα ειναι απαραιτητες οι 2 νυχτες στη hue. Xoi an - Hue ειναι 2,5 ωρες και ενδιαμεσα ειναι τα marble mountains και τα ba na hills τα οποια πρεπει να δεις. Οποτε παει η πρωτη μερα. Ουσιαστικα την επομενη εχεις καθαρη για hue και την τριτη φευγεις. Περα απο το ιστορικο κομματι, ειναι γοητευτικη πολη. Ειδικα το βραδυ η πλευρα του πεζοδρομου διπλα στο ποταμι ειναι πολυ ομορφη. Xoi an σε καμια περιπτωση δεν κοβεις. Και αυτες λιγες ειναι. Ανοι επισης λιγες. Tam Coc δεν εχεις στο προγραμμα;
 

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
Ξερω δεν θα σου αρεσει αυτο που θα πω αλλα πρεπει να βγαλεις τα σπηλαια και να πεταξεις απο ντανανγκ κατευθειαν για ανοι. Οπως εχεις το προγραμμα ειναι απαραιτητες οι 2 νυχτες στη hue. Xoi an - Hue ειναι 2,5 ωρες και ενδιαμεσα ειναι τα marble mountains και τα ba na hills τα οποια πρεπει να δεις. Οποτε παει η πρωτη μερα. Ουσιαστικα την επομενη εχεις καθαρη για hue και την τριτη φευγεις. Περα απο το ιστορικο κομματι, ειναι γοητευτικη πολη. Ειδικα το βραδυ η πλευρα του πεζοδρομου διπλα στο ποταμι ειναι πολυ ομορφη. Xoi an σε καμια περιπτωση δεν κοβεις. Και αυτες λιγες ειναι. Ανοι επισης λιγες. Tam Coc δεν εχεις στο προγραμμα;
Σκεφτόμουν να έβλεπα τα marble κατευθείαν με οδηγό απ' το αεροδρόμιο όταν θα φτάσουμε ντανανγκ (πρωινή πτήση) προς Χόι αν και να κάνουμε μια μονοήμερη σε ba na hiils από τις 3 που θα κάτσουμε Χόι αν. Άρα να φύγουμε σχετικά νωρίς από Χόι αν για Χουέ χωρίς στάσεις και να χουμε σχεδόν όλη την μέρα εκει. Ιδανικά και εγώ θα ήθελα να μείνουμε παραπάνω Χουέ γιατί Μ αρέσει και το ξενοδοχείο που έχουν προτείνει κάποια παιδιά μέσα στη ζούγκλα που μάλλον θα κλείσω και θα θελα να το χαρούμε και αυτό λίγο. Απ την άλλη το Βιετνάμ φημίζεται για τα σπήλαια του και θεωρώ αμαρτία να μην επισκεφτώ κανένα όσο θα μαι εκεί... Tam coc σκεφτόμαστε επίσης μονοήμερη από Ανόι. Γι αυτό μετά μένουν λίγες μέρες για το Ανοη.

Τώρα είδα τα τρένα και βλέπω απ' την μια ότι χουε-ντονγκ Χόι είναι μόνο 3,5 ώρες (άρα μπορώ να φύγω με το απογευματινό από χουε)και από την άλλη βολεύει το νυχτερινό από Ντονγκ Χόι για ανοη( για να φύγω την ίδια μέρα που θα πάμε στα σπήλαια). Ετσι στην ουσία κερδίζουμε άλλη μια μιάμιση μέρα στο Ανοη.
Έχει πραγματικά ένα σωρό πράγματα να δεις και να κάνεις η χώρα και πρέπει αναγκαστικά να κόψεις κάποια. Αλλά έχω κάνει ήδη μια τεράστια έκπτωση που δεν θα πάω προς σαπα και προσπαθώ να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερες σ αυτά που θα θελα να δω..

Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ίσως τελικά τις ακολουθήσω και πάω περισσότερες μέρες στο βορρά μπας και χώσω κ λίγη σαπα που την έχω άχτι...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αντί για ba na hills θα πρότεινα My Son ή και τα 2 αν φυσικά σου φτάνει ο χρόνος.

Επίσης αν πας κ Tam Coc (να πας) δεν μένει σχεδόν καθόλου χρονος για να δεις το Ανοι!
 

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
Αντί για ba na hills θα πρότεινα My Son ή και τα 2 αν φυσικά σου φτάνει ο χρόνος.

Επίσης αν πας κ Tam Coc (να πας) δεν μένει σχεδόν καθόλου χρονος για να δεις το Ανοι!
Το χω υπόψιν το my son.. Αναλόγως τον καιρό θα πάμε κ εκεί... Όντως μένουν λίγες για Ανοη για αυτό προσπαθώ να κερδίσω μια μέρα ακόμα από τις μετακινήσεις τη νύχτα με τρένο!!

Στη Σαϊγκόν τι πρόγραμμα έχεις;
Μια μέρα μουσεία, μια τούνελ κτλ, και την τρίτη μονοήμερη στο δέλτα του ποταμού.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σκεφτόμουν να έβλεπα τα marble κατευθείαν με οδηγό απ' το αεροδρόμιο όταν θα φτάσουμε ντανανγκ (πρωινή πτήση) προς Χόι αν και να κάνουμε μια μονοήμερη σε ba na hiils από τις 3 που θα κάτσουμε Χόι αν. Άρα να φύγουμε σχετικά νωρίς από Χόι αν για Χουέ χωρίς στάσεις και να χουμε σχεδόν όλη την μέρα εκει. Ιδανικά και εγώ θα ήθελα να μείνουμε παραπάνω Χουέ γιατί Μ αρέσει και το ξενοδοχείο που έχουν προτείνει κάποια παιδιά μέσα στη ζούγκλα που μάλλον θα κλείσω και θα θελα να το χαρούμε και αυτό λίγο. Απ την άλλη το Βιετνάμ φημίζεται για τα σπήλαια του και θεωρώ αμαρτία να μην επισκεφτώ κανένα όσο θα μαι εκεί... Tam coc σκεφτόμαστε επίσης μονοήμερη από Ανόι. Γι αυτό μετά μένουν λίγες μέρες για το Ανοη.

Τώρα είδα τα τρένα και βλέπω απ' την μια ότι χουε-ντονγκ Χόι είναι μόνο 3,5 ώρες (άρα μπορώ να φύγω με το απογευματινό από χουε)και από την άλλη βολεύει το νυχτερινό από Ντονγκ Χόι για ανοη( για να φύγω την ίδια μέρα που θα πάμε στα σπήλαια). Ετσι στην ουσία κερδίζουμε άλλη μια μιάμιση μέρα στο Ανοη.
Έχει πραγματικά ένα σωρό πράγματα να δεις και να κάνεις η χώρα και πρέπει αναγκαστικά να κόψεις κάποια. Αλλά έχω κάνει ήδη μια τεράστια έκπτωση που δεν θα πάω προς σαπα και προσπαθώ να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερες σ αυτά που θα θελα να δω..

Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ίσως τελικά τις ακολουθήσω και πάω περισσότερες μέρες στο βορρά μπας και χώσω κ λίγη σαπα που την έχω άχτι...
1. Αν βαλεις τοσες εκδρομες δεν θα χαρεις ρε συ τη Xoi An που ειναι πραγματικα ενα παραμυθι. (Εκει εχει κ καποιες συμπαθητικες παραλιες αν θες καμια βουτια).
2. Πες μου οτι στη Hue εκλεισες στο pilgrimage. Δεν υπαρχει αυτο το ξενοδοχειο πραγματικα...
3. Μην παραλειψεις στην Σαιγκον το μουσειο εγκληματων πολεμου Αμερικης. Ανατριχιαστικο!
4. Επιμενω να παραλειψεις τα σπηλαια. Τα εχω δει και τα 2. Δεν ειναι πια τοοσοο εντυπωσιακα τα συγκεκριμενα. Αυτα που αξιζουν ειναι τα πολυημερα που θελουν χρονο κ ειναι κ πανακριβα. Αν τελικα θες να πας, τουλαχιστον προτιμησε αντι να κανεις το combo paradise + dark (το οποιο επελεξα κ εγω τοτε), να κανεις μονο της paradise αλλα το extended 7χμλ. για να προχωρησεις μεσα αρκετα. Η αισθηση που ειχα εγω ειναι οτι ηθελα να δω κι αλλο απο paradise ενω δεν μου προσεφερε κατι συγκλονιστικο η dark cave στην οποια μπαινεις για λιγο σε απολυτο σκοταδι,κανεις σε ενα ανοιγμα λασπολουτρο κ ξαναβγαινεις.
5. Η Σαπα κι αν δε χωραει. Θες 3 μερες με τα πηγαινε-ελα. Ηδη οι μερες που εχεις Ανοι ειναι λιγες.
 
Last edited:

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
1. Αν βαλεις τοσες εκδρομες δεν θα χαρεις ρε συ τη Xoi An που ειναι πραγματικα ενα παραμυθι. (Εκει εχει κ καποιες συμπαθητικες παραλιες αν θες καμια βουτια).
2. Πες μου οτι στη Hue εκλεισες στο pilgrimage. Δεν υπαρχει αυτο το ξενοδοχειο πραγματικα...
3. Μην παραλειψεις στην Σαιγκον το μουσειο εγκληματων πολεμου Αμερικης. Ανατριχιαστικο!
4. Επιμενω να παραλειψεις τα σπηλαια. Τα εχω δει και τα 2. Δεν ειναι πια τοοσοο εντυπωσιακα τα συγκεκριμενα. Αυτα που αξιζουν ειναι τα πολυημερα που θελουν χρονο κ ειναι κ πανακριβα. Αν τελικα θες να πας, τουλαχιστον προτιμησε αντι να κανεις το combo paradise + dark (το οποιο επελεξα κ εγω τοτε), να κανεις μονο της paradise αλλα το extended 7χμλ. για να προχωρησεις μεσα αρκετα. Η αισθηση που ειχα εγω ειναι οτι ηθελα να δω κι αλλο απο paradise ενω δεν μου προσεφερε κατι συγκλονιστικο η dark cave στην οποια μπαινεις για λιγο σε απολυτο σκοταδι,κανεις σε ενα ανοιγμα λασπολουτρο κ ξαναβγαινεις.
5. Η Σαπα παλι και αν δεν χωραει. Θες 3 μερες με τα πηγαινε-ελα. Ηδη οι μερες που εχεις Ανοι ειναι λιγες.
1.το ξέρω γι αυτό δεν ξέρω αν θα πάμε my son. Από παραλίες Οκτωβρη πιο πιθανόν να κάνουμε κάνα μπανάκι στους δρόμους απ' τις πλημμύρες παρά σε θάλασσα 🤣🤣
2. Ο ναι σ αυτό θα κλείσω.. όχι βέβαια τις δωματιαρες που είδα εδώ ότι είπατε... Δε με παίρνει..
3. Σίγουρα θα το επισκεφτούμε!! Είναι το πρώτο που θα πάμε!!
4. Νομίζω από σένα είχα διαβάσει ότι οκ είχε fun η dark cave αλλά θα προτιμούσες να καθοσουν κ άλλο στην paradice. Γι αυτό εχω δει μια εκδρομή που σε πάει μόνο στην paradice σε συνδυασμό με το άλλο το σπήλαιο που μπαίνεις με βάρκα που μου διαφεύγει τώρα το όνομα του αλλά το βρήκα ενδιαφέρον. Για το μεγάλο σπήλαιο που λες ήταν το πρώτο που είδα και όπως το είδα το προσπέρασα λόγω τιμών..
5. Καλά ναι για σαπα το χω πάρει απόφαση ότι δεν βγαίνει με κανένα τρόπο. Δεν πειράζει next time!!

Σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και τις πληροφορίες που έγραψες. Νομίζω θα κλείσω μεταφορικά και ξενοδοχεία μέχρι το Χουέ και μετά θα τα αφήσω φλου όπως μας βγει!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom