ΗΠΑ Βιζα ΗΠΑ

giwrgospal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδία!

Θα ήθελα μερικές πληροφορείες σχετικά με την εκδοση τουριστικής βίζας.
Να επισειμάνω το εξής: Ταξήδεψα στις ΗΠΑ τα Χριστούγεννα του 2012 για 17 μέρες!
Το καλοκαίρι του 2013 και συγκεκριμένα το Ιούλιο έκανα αιτιση για τουριστική βίζα για να μείνω στους συγγενοίς μου για μερικούς μηνες(πανω απο 3 μηνες συγκεκριμενα)! Αλλα στην πρεσβια μου απορειψανε την τουριστική βίζα, και ο λογος ηταν: και καλα δεν εχω λευτα για να ταξηδευσω. Και οτι δεν εχω δουλεια, οικογενεια και οικ. δικια μου!!
Επιπλεον σκευτικαμε να γινει καποια προσκληση! Ερωτιση: Την προσκληση μου την στελνουν σε εμενα και εγω οταν κανω ξανα αιτιση τους την δινω; ή θα την στειλει καποιος συγγενης μου στην πρεσβια;
Τωρα κανω πρακτικη σε καποια μεγαλη εταιρια!
 

emanaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα..εκανα αιτηση για βιζα β1-β2 και μου την αρνηθηκαν λεγοντας μου οτι η εικονα μου δεν ειναι καταλληλη αυτην την περιοδο για να ταξιδεψω στην Αμερικη εχω ιρακινο διαβατηριο....Θελω να παω μονο για ενα μηνα και να ξαναγυρισω..Βρηκα τον πατερα μου μετα απο 37 χρονια και ζει στην Αριζονα.και ειναι βαρια αρρωστος με εγκεφαλικο...θελω μονο να παω να τον δω και να ξαναγυρισω στην Ελλαδα.ειμαι παντρεμενη με Ελληνα και εχω μαζι του ενα παιδι.εχουμε δικο μας σπιτι και εχω εποχικη εργασια .θελω να ξανακανω αιτηση για βιζα ..τι πρεπει να εχω μαζι μου η τι πρεπει να τουσς πω για να εχω περισσοτερες πιθανοτητες να παρω την βιζα? αν μου την αρνηθουν παλι υπαρχει καποια διαδικασια ενστασης της αποφασης?θα εχω και την ιατρικη αναφορα απο Αμερικανο γιατρο για την κατασταση υγειας του πατερα μου.Ειλικρινα δεν εχω σκοπο να μεινω παραπανω απο ενα μηνα...ευχαριστω.εκ των προτερων για τυχον απαντησεις..
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος άλλος να βοηθήσει αλλά σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω πως μπορεί να σου δώσει κάποιος μία ξεκάθαρη απάντηση και να βασιστείς σε αυτό για κάτι τόσο σημαντικό. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο υποθέτω που έχει γνώση τέτοιων θεμάτων.
 

Ioanna0

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αμερικανική βίζα για αλλοδαπούς

Καλημέρα. Είμαι από την Αλβανία και εδώ και 17 χρόνια μένω στην Ελλάδα. Λόγω της κρίσης τώρα σκέφτομαι να πάω στην Αμερική που έχω κάτι ξαδέρφια και είναι πρόθυμα να με βοηθήσουν. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Γίνεται να πάρω αμερικανική βίζα απο την Ελλάδα για ταξίδι στην Αμερική; Και αν γίνει αυτό πόσο χρόνο θέλει να βγει η βίζα και πόσο διαρκεί; Επίσης αν βρω δουλειά εκεί μπορώ να βγάλω κάποια άδεια εργασίας στην Αμερική για να μπορώ να μείνω μόνιμα εκεί;
 
Last edited by a moderator:

lipsummm

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα στη παρέα της σελίδας, νέο μέλος!! :)

Ενδιαφέρομαι να κάνω πρακτική ασκηση(internship) στην Αμερική ως φοιτητής. Εχω τις εξής απορίες

1) Η κατηγορια βιζας που πρεπει να εκδωσω ειναι η J?
2) Για την εκδοση της, δεν πρέπει να εχω πρόσκληση για προσωρινή εργασία από τον εργοδότη?(Υποθέτουμε ότι εχω στειλει βιογραφικό, περασα συνεντευξη και έγινα δεκτός)
3)Συμπληρώνω την αιτηση, παραβολο κτλ και κανονιζω ραντεβου στην πρεσβεια της Αθήνας? Μετά την τυπική συνεντευξη ποσο καιρό κανει η βιζα να εκδωθει??

4)Υποθέτοντας πάλι οτι διαθετω τα προσόντα που ζητά ο εργοδότης για την πρακτική, πόσο πιθανό ειναι να επιλέξουν εμένα, ως Ελληνα, αντί για τον Αμερικανό συναδελφό μου? Αν ναι, δεν έχουν κόστος??(δηλαδή μου κανουν προσκληση, εισητηρια, διαδικασία ευρεσης σπιτιου κτλ)

Ευχαριστώ πολύ :)
 

travelstud

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!
Σκοπεύω να κάνω αιτήσεις σε 2 σχολές των ΗΠΑ για σπουδές και ΕΛΠΙΖΩ πως θα γίνω δεκτή ώστε να προχωρήσω στην έκδοση της φοιτητικής βίζας... στο μεταξύ όμως με έχουν καλέσει (συγγενείς) για έναν γάμο (+τουρισμό) στη Νέα Υόρκη οπότε θα κάνω αίτηση για τουριστική βίζα.

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω πρόβλημα με την έγκριση της φοιτητικής βίζας επειδή θα βρίσκομαι στις ΗΠΑ για περίπου ένα μήνα για τουρισμό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα!
Σκοπεύω να κάνω αιτήσεις σε 2 σχολές των ΗΠΑ για σπουδές και ΕΛΠΙΖΩ πως θα γίνω δεκτή ώστε να προχωρήσω στην έκδοση της φοιτητικής βίζας... στο μεταξύ όμως με έχουν καλέσει (συγγενείς) για έναν γάμο (+τουρισμό) στη Νέα Υόρκη οπότε θα κάνω αίτηση για τουριστική βίζα.

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω πρόβλημα με την έγκριση της φοιτητικής βίζας επειδή θα βρίσκομαι στις ΗΠΑ για περίπου ένα μήνα για τουρισμό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;
Αν έχεις ελληνικό διαβατήριο γιατί να κάνεις αίτηση για τουριστική βίζα; Δεν έχεις δικαίωμα για ESTA ή πήγες και συ σε κανένα Σουδάν και Συρία και το απώλεσες;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Οχι τουριστική βίζα!...μόνο esta θα κάνεις για να πας για τουρισμό(+γάμο)
Εκτός αν συμβαίνει αυτό που λέει ο @Yorgos .
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω πρόβλημα με την έγκριση της φοιτητικής βίζας επειδή θα βρίσκομαι στις ΗΠΑ για περίπου ένα μήνα για τουρισμό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;
Δε νομίζω να αποτελεί πρόβλημα αυτό..
Όμως αν κάνεις αίτηση για τουριστική βιζα και στην αρνηθούν (πολύ πιθανό με βάση τα πολύ αυστηρά οικονομικά και οικογενειακά κριτήρια που έχουν), μετά έχοντας στο ιστορικό σου άρνηση τουριστικής βίζας πιθανότατα θα σου αρνηθούν και την φοιτητική.. Γι αυτό για τουρισμό πας μόνο με ESTA.
 

Διαμαντής

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα σας και καλως σας βρηκα..λοιπον η δικη μου εμπειρια εχει ως εξης.Εχω απορριφθει δυο φορες απο Visa και απο την ΕSTA εχω συγγενεις θειους για την ακριβεια στην Αμερικη...Εκεινοι μου ειπαν οτι προσπαθησαν και 3η φορα μεσω προσκλησης απο εργασια ως μηχανολογος που εχω τελειωσει αλλα δν με δεχτηκαν(μπορει και να μην εκαναν καμια ενεργεια)ετσι πιστευω εγω...Δυο χρονια μετα σε ενα νησι που πηγα για δουλεια σεζον γνωρισα μια κοπελα απ την Καλιφορνια μ αρεσει πολυ και στο ολο σκηνικο που παιχτηκε θα γινω πατερας ηταν καθαρα τυχαιο ολο αυτο...Τι γινεται τωρα στην περιπτωση αυτη θα μπορω να φυγω να ζησω με την γυναικα μου και το παιδι μου?Ουτως η αλλιως πρεπει να παντρευτουμε το ξερουμε αυτο και ειναι και λογικο θελουμε να ειμαστε μαζι πραγματικα αλλα της εχω πει την ιστορια μου με την Αμερικη και πως ειναι πολυ δυσκολο να εχω αδεια εισοδου στη χωρα....Οσον αφορα τους λογους που δν μου εδωσαν την βιζα εκανα πολλα λαθη στη συνεντευξη δν τους εδειξα τα απαραιτητα στοιχεια οπως ας πουμε τραπεζικο λογαριασμο με χρηματα δν μου τα ειπαν οπως επρεπε πηγα κατευθειαν για κρεμαλα..τι μου προετεινετε να κανω?Σας ευχαριστω!!!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
καλησπερα σας και καλως σας βρηκα..λοιπον η δικη μου εμπειρια εχει ως εξης.Εχω απορριφθει δυο φορες απο Visa και απο την ΕSTA εχω συγγενεις θειους για την ακριβεια στην Αμερικη...Εκεινοι μου ειπαν οτι προσπαθησαν και 3η φορα μεσω προσκλησης απο εργασια ως μηχανολογος που εχω τελειωσει αλλα δν με δεχτηκαν(μπορει και να μην εκαναν καμια ενεργεια)ετσι πιστευω εγω...Δυο χρονια μετα σε ενα νησι που πηγα για δουλεια σεζον γνωρισα μια κοπελα απ την Καλιφορνια μ αρεσει πολυ και στο ολο σκηνικο που παιχτηκε θα γινω πατερας ηταν καθαρα τυχαιο ολο αυτο...Τι γινεται τωρα στην περιπτωση αυτη θα μπορω να φυγω να ζησω με την γυναικα μου και το παιδι μου?Ουτως η αλλιως πρεπει να παντρευτουμε το ξερουμε αυτο και ειναι και λογικο θελουμε να ειμαστε μαζι πραγματικα αλλα της εχω πει την ιστορια μου με την Αμερικη και πως ειναι πολυ δυσκολο να εχω αδεια εισοδου στη χωρα....Οσον αφορα τους λογους που δν μου εδωσαν την βιζα εκανα πολλα λαθη στη συνεντευξη δν τους εδειξα τα απαραιτητα στοιχεια οπως ας πουμε τραπεζικο λογαριασμο με χρηματα δν μου τα ειπαν οπως επρεπε πηγα κατευθειαν για κρεμαλα..τι μου προετεινετε να κανω?Σας ευχαριστω!!!
Το ότι σου αρνήθηκαν βίζα παλιότερα δεν σημαίνει κάτι. Τώρα που πλέον θα παντρευτείς αμερικανίδα υπήκοο εμπίπτεις σε άλλη κατηγορία. Το οτι υπάρχει παιδί που έρχεται με το καλό είναι στα συν σαν απόδειξη, γιατί αλλιώς οι γάμοι έχουν γίνει επιχείρηση και οι αρχές έχουν γίνει ιδιαίτερα σχολαστικες στο ψάξιμο. Ψάξε με ένα δικηγόρο η πάρε ένα τηλέφωνο στη πρεσβεία να μάθεις πιο ειναι το επόμενο βήμα ( γάμος, αίτηση προσωρινής άδειας παραμονής σαν σύζυγος κτλ).
 

Διαμαντής

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε ευχαριστω πολυ καταλαβα πανω κατω πως θα κινηθω καλη συνεχεια ευχομαι και καλες γιορτες με υγεια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom