Κούβα Βιζα για Κούβα!!

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Καλησπερα. πρόκειται να ταξιδέψω 11/ του μηνός στην Κούβα . Γνωρίζει κάποιος Έλληνας που μένει Γερμανία σχετικά με έκδοση βίζας εδώ και σχετικά με ταξιδιωτική ασφάλιση; Ευχαριστώ
Καλημέρα! Ήταν να πάω Κούβα με τον σύντροφό μου τον Απρίλιο του 2020 είχα πάει στο αεροδρόμιο τον Μάρτιο 2020 και είχα αγοράσει τις βίζες από το αεροδρόμιο του Ντύσσελντορφ απλά από εκεί που δίνουν πληροφορίες για πτήσεις νομίζω! Τελικά δεν πήγαμε Κούβα έχουμε ακόμα τις βίζες για όταν πάμε! Καλά να περάσετε!!!!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είχα δει αυτό πριν λίγο καιρό:

Visa online για Κούβα στην κάτωθι διεύθυνση:

Welcome | Visas

Δεν ξέρω όμως αν είναι ΟΚ. Δεν φαίνεται να το έχει δοκιμάσει κανείς από το forum.
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Είχα δει αυτό πριν λίγο καιρό:

Visa online για Κούβα στην κάτωθι διεύθυνση:

Welcome | Visas

Δεν ξέρω όμως αν είναι ΟΚ. Δεν φαίνεται να το έχει δοκιμάσει κανείς από το forum.
Δεν το ξέρω αυτό! Δε το έχω δοκιμάσει ίσως τώρα υπάρχει! Τότε είχα βρει πως την πουλάνε στο αεροδρόμιο οπότε μου φάνηκε πιο εύκολο να τη παρω από έκει!
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
Χμ, εμένα δε με αφήνει να βάλω ημερομηνία γέννησης πριν το 2010. Κάνω κάτι λαθος;
Eπιλέγεις 2010 και ξαναδοκιμάζεις την λίστα που ανεβαίνει κατά 10 έτη και συνεχίζεις έτσι μέχρι να βρεις την χρονιά γέννησής σου.
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
Σήμερα συνέβησαν δύο παράδοξα. Σε τηλεφώνημα στην πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα, μια ευγενική κυρία με ενημέρωσε ότι βίζα για Κούβα βγαίνει μόνο μέσω συμβεβλημένων πρακτορείων. Όμως από την ιστοσελίδα
https://visasonline.cubaminrex.cu/en?title=&page=1
διαπιστώνει κανείς ότι μπορεί να βγει βίζα online και φυσικά χωρίς έξοδα. Τι από τα δύο να πιστέψει και να πράξει κανείς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σήμερα συνέβησαν δύο παράδοξα. Σε τηλεφώνημα στην πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα, μια ευγενική κυρία με ενημέρωσε ότι βίζα για Κούβα βγαίνει μόνο μέσω συμβεβλημένων πρακτορείων. Όμως από την ιστοσελίδα
https://visasonline.cubaminrex.cu/en?title=&page=1
διαπιστώνει κανείς ότι μπορεί να βγει βίζα online και φυσικά χωρίς έξοδα. Τι από τα δύο να πιστέψει και να πράξει κανείς;
Έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ακόμη δεν ξέρω κάποιον που να την έβγαλε ονλάιν από την Ελλάδα. Μακάρι να είσαι ο πρώτος να μας πεις και την εμπειρία σου.

To "χωρίς έξοδα" που λες, μου φαίνεται περίεργο, η βίζα είναι καθαρά εισπρακτικό μέτρο απο πλευράς Κούβας και δεν πιστεύω να απεμπολήσουν τόσα εκατομμύρια δολάρια για πλάκα. Επιπλέον εδώ λέει ξεκάθαρα πως ακόμη κι αν την εκδώσεις ονλάιν πληρώνεις κι επιπλέον ότι με το που ολοκληρώνεις τη διαδικασία... σε ειδοποιεί πώς να πας να την παραλάβεις από το προξενείο. https://www.cubanoticias360.com/nuevo-servicio-en-linea-para-tramites-de-visas-a-cuba/
Άρα αν το προξενείο σου είπε πως πρέπει να πας σε πρακτορείο, έτσι θα είναι, πιθανόν να μην έχει ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός για το προξενείο στην Ελλάδα. Σε κάθε περίπτωση, στα πρακτορεία η διαδικασία είναι 30 δευτερόλεπτα, μπαίνεις πληρώνεις, την πήρες κι έφυγες. Στο σάιτ, σύμφωνα με το βίντεο του κουβανικού ΥΠΕΞ, "αναμένεις ειδοποίηση από το πλησιέστερο προξενείο", άσε καλύτερα.
 

mesmerized

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους σας!

Σκεφτόμαστε εντελως ξαφνικά (δεν υπηρχε η σκεψη για διακοπες εκτος ελλαδας) να παμε στα μεσα Αυγουστου Κουβα.
Και ακριβως λογω του τοσο ξαφνικου προσπαθώ να προυπολογισω το μπατζετ που θα χρειαστουμε!

Οποτε εχω μια SOS ερωτηση, προς οσους ταξιδεψαν προσφατα ή προκειται να ταξιδεψουν και το εχουν ψαξει καλα.

Διαβασα οτι χρειαζεται ταξιδιωτικη ασφαλεια. Ειναι απαραιτητο; αν δεν εχει δηλαδη ασφαλιση φτανοντας εκει, τι θα γινει;
Επισης ποσο κοστιζει; ποια ειναι γ πιο φθηνη που μπορεις ν βρεις; (γιατι σιγουρα πχ δε θα θελα να δωσω +100€ για κατι τετοιο)

Πλιζ αν καποιος εχει σχετικες πληροφοριες να με διαφωτισει, καθως και για το αν υπαρχουν κι αλλα τετοια εξτρα εξοδα για την εισοδο στη χωρα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα σε όλους σας!

Σκεφτόμαστε εντελως ξαφνικά (δεν υπηρχε η σκεψη για διακοπες εκτος ελλαδας) να παμε στα μεσα Αυγουστου Κουβα.
Και ακριβως λογω του τοσο ξαφνικου προσπαθώ να προυπολογισω το μπατζετ που θα χρειαστουμε!

Οποτε εχω μια SOS ερωτηση, προς οσους ταξιδεψαν προσφατα ή προκειται να ταξιδεψουν και το εχουν ψαξει καλα.

Διαβασα οτι χρειαζεται ταξιδιωτικη ασφαλεια. Ειναι απαραιτητο; αν δεν εχει δηλαδη ασφαλιση φτανοντας εκει, τι θα γινει;
Επισης ποσο κοστιζει; ποια ειναι γ πιο φθηνη που μπορεις ν βρεις; (γιατι σιγουρα πχ δε θα θελα να δωσω +100€ για κατι τετοιο)

Πλιζ αν καποιος εχει σχετικες πληροφοριες να με διαφωτισει, καθως και για το αν υπαρχουν κι αλλα τετοια εξτρα εξοδα για την εισοδο στη χωρα!
Είναι υποχρεωτική η ασφάλεια και οπωσδήποτε χρήσιμη διότι η περίθαλψη στην Κούβα είναι πανάκριβη. Αν δεν έχεις ασφάλεια μπορεί να σου απαγορευθεί η επιβίβαση στο αεροπλανο, το έχω δει με 2 διαφορετικές εταιρείες (AF και THY).

Έχουν αναφερθεί εδώ παραδείγματα με 25 ευρώ.
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
Καλημέρα σε όλους σας!

Σκεφτόμαστε εντελως ξαφνικά (δεν υπηρχε η σκεψη για διακοπες εκτος ελλαδας) να παμε στα μεσα Αυγουστου Κουβα.
Και ακριβως λογω του τοσο ξαφνικου προσπαθώ να προυπολογισω το μπατζετ που θα χρειαστουμε!

Οποτε εχω μια SOS ερωτηση, προς οσους ταξιδεψαν προσφατα ή προκειται να ταξιδεψουν και το εχουν ψαξει καλα.

Διαβασα οτι χρειαζεται ταξιδιωτικη ασφαλεια. Ειναι απαραιτητο; αν δεν εχει δηλαδη ασφαλιση φτανοντας εκει, τι θα γινει;
Επισης ποσο κοστιζει; ποια ειναι γ πιο φθηνη που μπορεις ν βρεις; (γιατι σιγουρα πχ δε θα θελα να δωσω +100€ για κατι τετοιο)

Πλιζ αν καποιος εχει σχετικες πληροφοριες να με διαφωτισει, καθως και για το αν υπαρχουν κι αλλα τετοια εξτρα εξοδα για την εισοδο στη χωρα!
Η πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα με ενημέρωσε ότι για την βίζα θα πρέπει να απευθυνθώ σε πρακτορείο δίνοντας μου μια λίστα με αυτά που μπορούν να βγάλουν βίζα για Κούβα. Αν και υπάρχει ηλεκτρονική έκδοση βίζας προτίμησα το πρακτορείο που μου κόστισε 35 ευρώ +35 η ασφάλεια για κάθε άτομο. Βγήκαν και οι δύο άμεσα. Τα πρακτορεία που προτάθηκαν ήταν SLUDREAM 2103232522, TRAVELATINO 2105200880, VERSUS TRAVEL 2104101601, TRAVEL TRIBE 2105248646, COSMORAMA 2103642707, στο κέντρο της Αθήνας YOURWAYTRAVEL 2108943221 στην Γλυφάδα, SUNFLIGHT 2310280500, DION TURS 2310256555 στην Θεσσαλονίκη.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ονειρεμένο Ταξίδι
Από Μεξικό έως Κολομβία
Καλημέρα σε όλους σας!

Σκεφτόμαστε εντελως ξαφνικά (δεν υπηρχε η σκεψη για διακοπες εκτος ελλαδας) να παμε στα μεσα Αυγουστου Κουβα.
Και ακριβως λογω του τοσο ξαφνικου προσπαθώ να προυπολογισω το μπατζετ που θα χρειαστουμε!

Οποτε εχω μια SOS ερωτηση, προς οσους ταξιδεψαν προσφατα ή προκειται να ταξιδεψουν και το εχουν ψαξει καλα.

Διαβασα οτι χρειαζεται ταξιδιωτικη ασφαλεια. Ειναι απαραιτητο; αν δεν εχει δηλαδη ασφαλιση φτανοντας εκει, τι θα γινει;
Επισης ποσο κοστιζει; ποια ειναι γ πιο φθηνη που μπορεις ν βρεις; (γιατι σιγουρα πχ δε θα θελα να δωσω +100€ για κατι τετοιο)

Πλιζ αν καποιος εχει σχετικες πληροφοριες να με διαφωτισει, καθως και για το αν υπαρχουν κι αλλα τετοια εξτρα εξοδα για την εισοδο στη χωρα!
Όταν έψαξα εγώ τον Δεκέμβριο που πήγα , η πιο οικονομική βίζα ήταν από το versus που βρίσκεται στη Φιλελλήνων. Ασφάλεια έκλεισα από την interamerican με 35€ που ίσχυε για ταξίδι περίπου 20 ημερών...δεν μου τη ζήτησαν σε κανένα σημείο του ταξιδιού, αλλά βγάλε την για παν ενδεχόμενο.Οπως είπε και ο @Yorgos η νοσηλεία θα είναι ακριβά εκει
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα! Έχω κλείσει ένα ταξίδι στο Μεξικό και Κούβα τον Γενάρη, ανεξάρτητα χωρίς πρακτορείο. Η απορία μου αφορά την βίζα για την Κούβα. Είναι η κλασική βίζα Κούβας ή αλλάζει κάτι επειδή θα μπω από Μεξικό?
Και επίσης, η βίζα εκδίδεται στην πρεσβεία της Κούβας?
Έχω λίγο μπερδευτεί.. Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
Στο τηλέφωνο για το κοινό στην πρεσβεία της Κούβας μια ευγενική κυρία σας παίρνει το μέηλ και σας στέλνει άμεσα τα πρακτορεία όπου μπορείς να βγάλεις βίζα. Η βίζα βγαίνει και ηλεκτρονικά αλλά θα καθυστερήσει και δεν ξέρω σε ποιο σημείο θα σου υποδείξουν να πας να την πάρεις. Καλύτερα η αγορά της βίζας να γίνει από συμβεβλημένο πρακτορείο που θα σας στείλει η κυρία από την πρεσβεία. Ρώτησε την όταν θα μπεις στην χώρα από το Μεξικό και θα σε κατατοπίσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom