Ταϊλάνδη Βοήθεια!Γαμήλιο ταξίδι στην Ταiλάνδη

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Το Κραμπι αξίζει να του αφιερώσω 2-3 μερες ή δεν ειναι αυτο που ψάχνω;
τ

To Κράμπι είναι πολύ ωραίο αλλά είναι δυτικά οπόταν καλύτερα να μην χάσεις τις μέρες σου στις μετακινήσεις αφού είναι και ο χρόνος σου περιορισμένος. Επιπρόσθετα όπως σου είπε και η katskats πιο πάνω ο καιρός την εποχή που θα πας είναι καλύτερος από την πλευρά το Σαμούι-Παγκαν-Ταο.
 

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
τ

To Κράμπι είναι πολύ ωραίο αλλά είναι δυτικά οπόταν καλύτερα να μην χάσεις τις μέρες σου στις μετακινήσεις αφού είναι και ο χρόνος σου περιορισμένος. Επιπρόσθετα όπως σου είπε και η katskats πιο πάνω ο καιρός την εποχή που θα πας είναι καλύτερος από την πλευρά το Σαμούι-Παγκαν-Ταο.
Στο Ταο έχεις πάει;Ψάχνω για πληροφορίες αλλά δεν βρήκα πολλές.Σε ποιά περιοχή-παραλία αξίζει να μείνω;Πόσες μέρες είναι αρκετές;

Ναι το κόστος για φαγητό είναι χαμηλό. Αποφάσισε κατ' αρχήν τα νησιά στα οποία θα μείνεις, για να μπορέσουμε να σου προτείνουμε και διαμονή και εκδρομές (αν και εμείς δεν είχαμε κάνει εκδρομές, το είχα ψάξει και μπορώ να σου πω). Διάβασε και τις ιστορίες που σου λέω παραπάνω.
Λοιπόν κατέληξα στους προορισμούς!Θέλω να μου πείς την γνώμη σου προτού κάνω καμία κράτηση.6 μέρες στο Koh Phangan στην παραλία thong nai pan noi.Αυτές τις μέρες τις προορίζω για ξεκούραση και για εξερεύνηση των παραλιών του νησιού.Μετά λέω 4 μέρες στο Koh Samui στην παραλία chaweng.Εκεί το σκέφτομαι για εκδρομές στο koh tao, στο koh nang και άλλη μία στο εσωτερικό του νησιού.Για τέλος 3 μέρες στη Bangkok.Εδώ όμως δεν ξέρω ποιά περιοχή να διαλέξω για διαμονή,κάποια που να βολεύει να δούμε τα βασικά αξιοθέατα και να πάρουμε μία γεύση απο την πόλη.Λοιπόν τι λές για το πρόγραμμα και τι έχεις να προτείνεις για Bangkok;;;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
5
Likes
1
Θα προσπαθήσω να βοηθήσω λίγο.Στο Koh Tao πήγα το 2000 Αυγουστο!Μια γενιά σχεδόν πίσω δηλαδή.Εμεινα στην παραλία Sairee, λίγο έξω απο το λιμάνι.Πήγα με ταχύπλοο απο το Koh Samui.Εμεινα 4 μέρες.Είχα μπανγκαλόου 4-5 μέτρα απο το κύμα!Η παραλία δεν ήταν τρομερή αλλα είχε ακριβώς στα πόδια σου έναν αξιοπρεπή ύφαλο με ικανοποιητική ζωή.Το φοβερό ομως ήταν οι εκδρομές με βάρκα που έκανες σε γύρω νησάκια.Ηταν όλα τα λεφτά.....Ασύλληπτα τοπία.Το βράδυ είχε φωτιές στην παραλία,σχετικά φτηνό φαγητό,Μπαρ κάτω απο φοίνικες κτλ.Σίγουρα τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο τώρα.Θα ξαναπήγαινα άνετα.Θα προσπαθήσω να βρώ και σκαναρισμένες φωτό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λοιπόν κατέληξα στους προορισμούς!Θέλω να μου πείς την γνώμη σου προτού κάνω καμία κράτηση.6 μέρες στο Koh Phangan στην παραλία thong nai pan noi.Αυτές τις μέρες τις προορίζω για ξεκούραση και για εξερεύνηση των παραλιών του νησιού.
Σε αυτήν είχαμε μείνει και εμείς. Πολύ ωραία παραλία και αρκετά καλή για μπάνιο. Από εκεί μπορείτε να επισκεφθείτε γειτονικές παραλίες με οργανωμένη εκδρομή ή και μεμονωμένα με longtail βάρκα. Το μόνο κακό της είναι ότι είναι κάπως απομονωμένη, αλλά αν θες κυρίως να ξεκουραστείς είναι ιδανική. Εμείς είχαμε μοιράσει τις μέρες ανάμεσα σε αυτήν και την Haad Salad. Μπορείτε να κάνετε και εσείς το ίδιο. 6 μέρες εκεί ίσως είναι too much.

Για τέλος 3 μέρες στη Bangkok.Εδώ όμως δεν ξέρω ποιά περιοχή να διαλέξω για διαμονή,κάποια που να βολεύει να δούμε τα βασικά αξιοθέατα και να πάρουμε μία γεύση απο την πόλη.Λοιπόν τι λές για το πρόγραμμα και τι έχεις να προτείνεις για Bangkok;;;
Εμείς είχαμε μείνει στην παλιά πόλη και δεν το μετανιώσαμε καθόλου. Ήμασταν πολύ κοντά στα αξιοθέατα, κοντά στο ποτάμι και συγκεκριμένα σε μια περιοχή όπου έμεναν και εργάζονταν ντόπιοι. Μακάρι να καθόμασταν και περισσότερες μέρες. Αν έχει 3 γεμάτες μέρες, θα δεις αρκετά πράγματα.

Ευχαρίστως να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες για φαγητό και διαμονή.
 

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Σε αυτήν είχαμε μείνει και εμείς. Πολύ ωραία παραλία και αρκετά καλή για μπάνιο. Από εκεί μπορείτε να επισκεφθείτε γειτονικές παραλίες με οργανωμένη εκδρομή ή και μεμονωμένα με longtail βάρκα. Το μόνο κακό της είναι ότι είναι κάπως απομονωμένη, αλλά αν θες κυρίως να ξεκουραστείς είναι ιδανική. Εμείς είχαμε μοιράσει τις μέρες ανάμεσα σε αυτήν και την Haad Salad. Μπορείτε να κάνετε και εσείς το ίδιο. 6 μέρες εκεί ίσως είναι too much.

Εμείς είχαμε μείνει στην παλιά πόλη και δεν το μετανιώσαμε καθόλου. Ήμασταν πολύ κοντά στα αξιοθέατα, κοντά στο ποτάμι και συγκεκριμένα σε μια περιοχή όπου έμεναν και εργάζονταν ντόπιοι. Μακάρι να καθόμασταν και περισσότερες μέρες. Αν έχει 3 γεμάτες μέρες, θα δεις αρκετά πράγματα.

Ευχαρίστως να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες για φαγητό και διαμονή.
Η αλήθεια είναι πως προτιμάω να μην έχουμε πολλές μετακινήσεις με τις αποσκευές μας.Αν έχει λίγα μαγαζιά για φαγητό και κανα beach bar για τις ώρες που θα είμαστε στην παραλία μας αρκεί.Άραγε έχει;;;;Να μειώσω τις μέρες σε 5 και να προσθέσω άλλη 1 στο Samui;Πες μου και την γνώμη σου για το μέρος που θα μείνουμε στο Samui!

Όταν λες παλαιά πόλη η περιοχή Khaosan συγκαταλέγεται εκεί μέσα;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η αλήθεια είναι πως προτιμάω να μην έχουμε πολλές μετακινήσεις με τις αποσκευές μας.Αν έχει λίγα μαγαζιά για φαγητό και κανα beach bar για τις ώρες που θα είμαστε στην παραλία μας αρκεί.Άραγε έχει;;;;
Έχει απ' όλα.
Να μειώσω τις μέρες σε 5 και να προσθέσω άλλη 1 στο Samui;Πες μου και την γνώμη σου για το μέρος που θα μείνουμε στο Samui!
Δεν πήγαμε Samui καθόλου. Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλές εκδρομές από Samui ίσως να ήταν καλύτερα έτσι.

Όταν λες παλαιά πόλη η περιοχή Khaosan συγκαταλέγεται εκεί μέσα;;
Ναι, αλλά εκεί είναι πολύ τουριστικά. Δεν την προτείνω αυτήν την περιοχή. Στείλε εδώ τα ξενοδοχεία που σου αρέσουν να σου πούμε γνώμες. Πολλοί μένουν πιο χαμηλά (στον χάρτη) σε πιο μοντέρνα και ακριβά ξενοδοχεία.
 

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Έχει απ' όλα.

Δεν πήγαμε Samui καθόλου. Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλές εκδρομές από Samui ίσως να ήταν καλύτερα έτσι.

Ναι, αλλά εκεί είναι πολύ τουριστικά. Δεν την προτείνω αυτήν την περιοχή. Στείλε εδώ τα ξενοδοχεία που σου αρέσουν να σου πούμε γνώμες. Πολλοί μένουν πιο χαμηλά (στον χάρτη) σε πιο μοντέρνα και ακριβά ξενοδοχεία.
Χωρίς να γνωρίζω τις πριοχές που βρίσκονται ( αν βολεύουν,αν είναι ασφαλής ) αυτά που είδα ήταν το http://www.booking.com/hotel/th/cen...7a84064e84d1db5264f2f775X9;type=total;ucfs=1&
και το http://www.booking.com/hotel/th/cas...bfd9047f6bb79782ea6X1;highlight_room=77843705
Γενικά δεν το έχω ψάξει πολύ για Bangkok γιατί δεν ξέρω τις περιοχές.Γενικά θέλω ενα καλό ξενοδοχείο αλλά σε καλή τιμή γιατί προτίμησα να δώσω αρκετά λεφτά σε καλό ξενοδοχείο στο Koh Phangan

Αυτό είναι σε καλύτερη περιοχή;http://www.booking.com/hotel/th/ram...461b98cf336c36d3faf79422X1;type=total;ucfs=1&
Προτεινέ μου αν έχεις κάποιο καλό
 
Last edited by a moderator:

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Να πω την αμαρτία μου;Μόλις μου καρφώθηκε μετά την Bangkok να πεταχτούμε 3-4 μέρες στο Hoi An,Vietnam.Τι λέτε;;;

Απλως θα πρέπει να κόψω απο 1 μέρα σε Koh Phagnan και σε Samui ( απο 4 μέρες στο καθένα δηλαδή )
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Δεν θα το έκανα αν ήμουν στην θέση σου. Άσε Βιετνάμ για άλλη φορά. Έχεις πολλά να δεις στην Ταϊλάνδη. Άσε που ξεκινά και η περίοδος μουσωνων στο Hoi An το Σεπτέμβριο και είναι πολύ συχνές οι πλημμύρες.
 

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Δεν θα το έκανα αν ήμουν στην θέση σου. Άσε Βιετνάμ για άλλη φορά. Έχεις πολλά να δεις στην Ταϊλάνδη. Άσε που ξεκινά και η περίοδος μουσωνων στο Hoi An το Σεπτέμβριο και είναι πολύ συχνές οι πλημμύρες.
Μου έκοψες την φορά τωρα :)
 

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Τελικά σε ποιά περιοχή να κοιτάξω για ξενοδοχείο στη Bangkok;

Έχει απ' όλα.

Δεν πήγαμε Samui καθόλου. Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλές εκδρομές από Samui ίσως να ήταν καλύτερα έτσι.

Ναι, αλλά εκεί είναι πολύ τουριστικά. Δεν την προτείνω αυτήν την περιοχή. Στείλε εδώ τα ξενοδοχεία που σου αρέσουν να σου πούμε γνώμες. Πολλοί μένουν πιο χαμηλά (στον χάρτη) σε πιο μοντέρνα και ακριβά ξενοδοχεία.
Το Lebua αξίζει στην περιοχή που ειναι;
 
Last edited by a moderator:

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Καλησπέρα! Να ζητήσω κι εγώ βοήθεια...
Έκλεισα αεροπορικά για άφιξη Πούκετ 1/8 και επιτροφή από Μπανγκογκ 11/8.
Σκέφτομαι να μείνω 4 βράδια Πούκετ 4 βράδια Σαμούι και 2 Μπανγκογκ.
Πρόκειται για γαμήλιο ταξίδι. Σε ποιες περιοχές θα μου προτίνατε να μείνω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom