Αυστρία Βοήθεια για Βιέννη

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
85 με αιγαίου μια προσφορά που έβγαλε τον Ιούλιο! Αλλά την έκλεισα απο viva travel και ηρθε 5 ευρω πιο φθηνα. Την ατμόσφαιρα του χειμώνα ήθελα περισσότερο.. Γιατί άνοιξη φθινόπωρο συνήθως ταξιδεύω Ευρώπη.
 

fenaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Λοιπόν επειδή δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις θα σου πω κάποια πράγματα γενικά (ίσως έχουν υπάρχουν και πιο πάνω) και για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε. Το καλύτερο με το που φτάνεις είναι να προμηθευτείς την Vienna Card, αλλά θα χρειαστείς ακόμη ένα εισητήριο γιατί η πόλη χωρίζεται σε 2 ζώνες, και θα πάρεις το S7 αν θυμαμαι καλά, εμείς είχαμε κλείσει ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο αλλά δεν έχει νόημα, γιατί μετά τις 11 δε νομίζω να αντέχεις για να καθίσεις περισσότερο, η γνώμη μου είναι αξιοπρεπές ξενοδοχείο, οικονομικό αρκεί να έχει κοντά στάση μετρό και μη σε αγχώνει τίποτα, αν θες πληροφορίες για φαγητό πες μου ή για τα αξιοθέατα να μη γράφω τζάμπα.

Τip: Δεν υπάρχει λόγος να μπείς σε όλα τα παλάτια, ας πούμε Σένμπρουν και Χόφμπουργκ σχέδόν τα ίδια και τα ίδια, (καλύτερο το πρώτο κατα τη γνώμη μου), θα βαρεθείς να βλέπεις σαλονάνες, σαλονάκια, κ.ο.κ.

Εκτός από καθεδρικό, παλάτια....Μη χάσεις σε καμία περίπτωση το ζωολογικό( στο Σένμπρουν), το μουσείο φυσικής ιστορίας και μία βόλτα με άγνωστο προορισμό στα πάρκα τους και αν καταλάθος περπατώντας μπεις στη αγορά τους ( Νασμαρκτ) κάνε μία βολτούλα αξίζει!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Kummer hotel και από μένα! Έξω από το σταθμό μετρό Neubaugasse, που σε 2 στάσεις σε πάει στην πλατεία του Αγίου Στεφάνου!
 

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
να πας από το αεροδρόμιο με το μετρό είναι 3.5 ευρώ..
να κάνεις την εβδομαδιαία κάρτα του μετρό είναι 14Ε και ισχύει από Δευτέρα μέχρι Κυριακή.
Πήγαμε Πρατισλάβα με 11Ε με το τρένο και πήγαμε και στα Κρέμς.
Το γλυκό τους δεν μου άρεσε αλλά έφαγα ωραία γλυκά στη πλατεία του αγίου Στεφάνου σε ένα ωραίο ζαχαροπλαστείο.
να πας να δεις το χρυσό άγαλμα του Στράους.
το Shonnbrun με το ζωολογικό κήπο (το Gold Ticket) τα άλογα και το Belvedere και η όπερα είναι τα πιο ωραία. μην τα χάσεις. αν έχεις χρόνο να πας και στα άλλα..
Σκέφτομαι να πάω κι εγώ μια ημερήσια εκδρομή στη Μπρατισλάβα. Πιστεύεις ότι αξίζει? Δηλαδή θα προλάβω να δω τίποτα απ την πόλη? Επίσης η μεταφορά από το σταθμό των τραίνων στο κέντρο της πόλης είναι εύκολη?
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
είναι πολύ εύκολη...πας στο σταθμό των τρένων και με 11 Ε (2010) αγοράσαμε ένα εισιτήριο με επιστροφή για Μπρατισλάβα το οποίο περιλάμβανε και δωρεάν μεταφορά για όλα το μέσα συγκοινωνίας στη Μπρατισλάβα..
εμένα μου άρεσε πάρα πολύ...για ψώνια ήταν πολύ πιο φθηνά από Βιέννη αλλά πήγαμε Τετάρτη και ήταν κλειστά. Για μια βόλτα στο κέντρο είναι ότι πρέπει μου άρεσε και η διαδρομή..είναι πολύ μικρό το κέντρο της πόλης.. φάγαμε ωραίες σοκολάτες...μου άρεσε πολύ που είχε μικρά μικρά καταστηματάκια..νομίζω αξίζει...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σκέφτομαι να πάω κι εγώ μια ημερήσια εκδρομή στη Μπρατισλάβα. Πιστεύεις ότι αξίζει? Δηλαδή θα προλάβω να δω τίποτα απ την πόλη? Επίσης η μεταφορά από το σταθμό των τραίνων στο κέντρο της πόλης είναι εύκολη?
Διάβασε και τις ιστορίες που έχουν γραφτεί με θέμα τη Μπρατισλάβα και θα απαντηθεί το ερώτημά σου!! :lol:;)
 

amsung

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βιεννη
Γειά σας!!! Ξέρω ότι είναι νωρίς, εχω κλείσει για Βιέννη 13/04 με 18/04 Πάσχα 2012 δηλαδή, με aegean, θα ήθελα πληροφορίες για το που να μείνω, καλύτερα κέντρο; (εχω βρει κάτι μέσα στο ring αλλά και ποιο έξω, προτιμώ κάτι σε διαμέρισμα.) για φαΐ; μεταφορές με μμμ κάρτες, τα καλύτερα αξιοθέατα, καφέ, δρόμους κ.τ.λ. Γενικός κάθε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη. ;) Ευχαριστώ!!!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Γειά σας!!! Ξέρω ότι είναι νωρίς, εχω κλείσει για Βιέννη 13/04 με 18/04 Πάσχα 2012 δηλαδή, με aegean, θα ήθελα πληροφορίες για το που να μείνω, καλύτερα κέντρο; (εχω βρει κάτι μέσα στο ring αλλά και ποιο έξω, προτιμώ κάτι σε διαμέρισμα.) για φαΐ; μεταφορές με μμμ κάρτες, τα καλύτερα αξιοθέατα, καφέ, δρόμους κ.τ.λ. Γενικός κάθε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη. ;) Ευχαριστώ!!!
Διαμονή: The Imperial Riding School Renaissance Vienna Hotel (100 μέτρα απο το μετρό και 10 λεπτά με τα πόδια απο τον Αγ. Στέφανο.)

Φαγητό: P πολύ ωραίο φαγητό στο κέντρο καθώς και το Stadheuriger und Restaurant: Zwφlf-Apostelkeller im 1. Bezirk Wien μέσα σε κελάρι μεσαιωνικό. Και φυσικά στις καντίνες για τα περιβόητα λουκάνικα.

Για τα αξιοθέατα δε θα σου γράψω γιατί είναι πάρα πολλαααά. Μπες στο φόρουμ και θα τα δεις αναλυτικότατα.

Αν μπορέσεις κλείσε εισιτήρια στην Όπερα...θα σου μείνει αξέχαστη!!!!!!!
 

xenosapo

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
xenosapo επειδή σκέφτομαι για βιέννη καλοκαίρι δώσε μερικά tips
σου φάνηκε ακριβή πόσες μέρες έκατσες
Η Βιεννη ειναι ωραια, με λογικες τιμες αμα το ψαξεις. Πηγα ενα 7ημερο με την κοπελα κ αλλα 2 ζευγαρια, νοικιασα ενα 9-θεσιο απο Βιεννη κ περασα απο Λιντζ, εμεινα 2 νυχτες Σαλτζμπουργκ, περασα απο Ινσμπρουκ, χαλστατ, νοτια Γερμανια, Μπρατισλαβα κ 4 νυχτες Βιεννη. Αμα μπορεσεις κ πας τουλαχιστον Σαλτζμπουργκ κ Χαλστατ ειναι πραγματικα μαγευτικα. Η Βιεννη δεν με ξετρελανε οσο η επαρχεια της Αυστριας, ιδιως η διαδρομη απο Σαλτζμπουργκ για Ινσμπρουκ μεσα απο Αυστρια ειναι πολυ γραφικη. Το 24ωρο εισιτηριο για τα μεσα εχει 5,70? (τα αλλα δεν ξερω) , εστιατορια βρισκεις ολων των ειδων, αυτα που μου αρεσαν περισσοτερο:

Esterhazykeller - 1010 Wien, Haarhof 1
υπογειο ταβερνειο με δωματια κ παραδωματια, σαν ενα μικρο χωριο, μαλλον μαζευονταν κ κρυβοντουσαν οι κυνηγημενοι εβραιοι.
2 κυριως, 0.5λ μπυρα, ενα ποτηρι κρασι κ ψωμακια - 30?

Startseite
αυτο ηταν το αγαπημενο μου, πολυ ωραιος χωρος, πηγαμε δυο φορες, για πολυ λιωσιμο στο φαι... 6 ατομα, με μπυρες, κρασια, σουπες, κρεατα 25-30? το ζευγαρι

Startseite
Μια απο τα ιδια, γενναιες μεριδες, ομορφος πατραδοσιακος χωρος κ πολυ καλο φαι, λιγο πιο τσιμπημενες τιμες 35-40? το ζευγαρι.


Απο καφε εκατσα σε διαφορα, αλλα τα κλασσικα ειναι το Demel κ το Aida, τα γλυκα απογοητευση...

Τα μουσεια εχουν διαφορες τιμες. π.χ. ξεναγηση στην οπερα 5? και το μουσειο φυσικης ιστοριας 10ε (αν κ πολυ ωραιο σπαστικα που σε αρκετα εκθεματα ειχε περιγραφη μονο στα γερμανικα...ουτε καν αγγλικα)

Οτι αλλο θες να ρωτησεις κ ξερω να απαντησω, εδω ειμαστε.;)

Συνολικα το ταξιδι κοστισε 618? το ατομο...αλλα τα παντα μεσα, απο αεροπορικα κ διαμονη, μεχρι αυτοκινητο, βενζινες, σουβενιρ κ φαγητα.


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom