Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα,πριν λίγο καιρό ανακάλυψα το φόρουμ και μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ενθουσιασμένος καθώς με βοήθησε να οργανώσω το ταξίδι που πρόκειται να κάνουμε εγώ και η παρέα μου στην όμορφη Βουδαπέστη στις 27 Δεκέμβρη.Μέτα από πολύ ψάξιμο το μόνο που με προβληματίζει είναι το συνάλλαγμα και μπορώ να πω πως έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω διαβάσει.Μάλλον με βλέπω να καταλήγω σε κάποιο ανταλλακτήριο, ωστόσο θα ήθελα να ακούσω και την άποψη για τα ατμ απο κάποιον που επισκέφθηκε πρόσφατα την πόλη.Επίσης μια ακόμα απορία μου είναι η εξης,εγώ και η παρέα μου είμαστε φοιτητές και κάπου διάβασα οτι δικαιούμαστε μειωμένο (μισό) εισιτήριο στα μέσα μεταφοράς της Βουδαπέστης θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν ισχύει.Για τα υπόλοιπα πιστεύω πως είμαι κομπλέ καθώς με τόσα που διάβασα είμαι υπερκαλυμμένος...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλησπέρα,πριν λίγο καιρό ανακάλυψα το φόρουμ και μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ενθουσιασμένος καθώς με βοήθησε να οργανώσω το ταξίδι που πρόκειται να κάνουμε εγώ και η παρέα μου στην όμορφη Βουδαπέστη στις 27 Δεκέμβρη.Μέτα από πολύ ψάξιμο το μόνο που με προβληματίζει είναι το συνάλλαγμα και μπορώ να πω πως έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω διαβάσει.Μάλλον με βλέπω να καταλήγω σε κάποιο ανταλλακτήριο, ωστόσο θα ήθελα να ακούσω και την άποψη για τα ατμ απο κάποιον που επισκέφθηκε πρόσφατα την πόλη.Επίσης μια ακόμα απορία μου είναι η εξης,εγώ και η παρέα μου είμαστε φοιτητές και κάπου διάβασα οτι δικαιούμαστε μειωμένο (μισό) εισιτήριο στα μέσα μεταφοράς της Βουδαπέστης θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν ισχύει.Για τα υπόλοιπα πιστεύω πως είμαι κομπλέ καθώς με τόσα που διάβασα είμαι υπερκαλυμμένος...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλημέρα! Εύχομαι να πας και να περασετε τέλεια!!!Και εγώ καινούρια είμαι και εχούμε κλείσει να πάμε στις 14/2/2018 στη Βουδαπέστη και από το ψάξιμο που έκανα νομίζω ότι δικαιούστε μειωμένο σαν φοιτητές!Μπες στη σελίδα http://www.bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/ και δες τι τύπος εισητηρίου σας βολεύει.
Καλά να περάσετε!!!!
 

abrou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα και από εμένα. Το Μ. Σάββατο φτάνω Βουδαπέστη μέσω Βιέννης με λεωφορείο στο σταθμό Nepliget, στις 22:30. Ήθελα να είχα επάνω μου καμιά 30.000 Φιορίνια μήπως δεν προλάβω το Μετρό και χρειαστεί να πάρω κανένα ταξί αλλά εκτός από την Τράπεζα Ελλάδος (η οποία μου πέφτει λίγο μακριά) καμία από τις υπόλοιπες δεν συναλλάσεται με το συγκεκριμένο νόμισμα. Έχει κανείς ιδέα εάν έχει ανταλλακτήρια στο συγκεκριμένο σταθμό και εάν θα είναι ανοιχτά εκείνη την ώρα ή θα πρεπει να σηκώσω από κανέα ΑΤΜ? Και μια τελευταία ερώτηση. Τα ΑΤΜ έχουν επιλογή γλώσσας στην Ουγγαρία?
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Καλησπέρα και από εμένα. Το Μ. Σάββατο φτάνω Βουδαπέστη μέσω Βιέννης με λεωφορείο στο σταθμό Nepliget, στις 22:30. Ήθελα να είχα επάνω μου καμιά 30.000 Φιορίνια μήπως δεν προλάβω το Μετρό και χρειαστεί να πάρω κανένα ταξί αλλά εκτός από την Τράπεζα Ελλάδος (η οποία μου πέφτει λίγο μακριά) καμία από τις υπόλοιπες δεν συναλλάσεται με το συγκεκριμένο νόμισμα. Έχει κανείς ιδέα εάν έχει ανταλλακτήρια στο συγκεκριμένο σταθμό και εάν θα είναι ανοιχτά εκείνη την ώρα ή θα πρεπει να σηκώσω από κανέα ΑΤΜ? Και μια τελευταία ερώτηση. Τα ΑΤΜ έχουν επιλογή γλώσσας στην Ουγγαρία?
Καλησπερα, εμενα στην ουγγαρια για 6 μηνες, στο nepliget, θα τα βρεις λογικα κλειστα τετοια ωρα, αλλα υπαρχουν αρκετα atm, που μπορεις να σηκωσεις ενα μικρο ποσο, η ελαχιστη διαδρομη ταξι ειναι 300 fiorints (ετσι το αφησα δηλαδη εγω το 2016) , γενικα τα ταξι ειναι οικονομικα.
Καο φυσικα υπαρχει επιλογη αγγλικων στο atm.
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και από εμένα. Το Μ. Σάββατο φτάνω Βουδαπέστη μέσω Βιέννης με λεωφορείο στο σταθμό Nepliget, στις 22:30. Ήθελα να είχα επάνω μου καμιά 30.000 Φιορίνια μήπως δεν προλάβω το Μετρό και χρειαστεί να πάρω κανένα ταξί αλλά εκτός από την Τράπεζα Ελλάδος (η οποία μου πέφτει λίγο μακριά) καμία από τις υπόλοιπες δεν συναλλάσεται με το συγκεκριμένο νόμισμα. Έχει κανείς ιδέα εάν έχει ανταλλακτήρια στο συγκεκριμένο σταθμό και εάν θα είναι ανοιχτά εκείνη την ώρα ή θα πρεπει να σηκώσω από κανέα ΑΤΜ? Και μια τελευταία ερώτηση. Τα ΑΤΜ έχουν επιλογή γλώσσας στην Ουγγαρία?
Φτάνεις 22.30 στον σταθμό οποτε δεν θα προλάβεις να αγοράσεις εισιτήρια μετρό από το γκισέ με την κάρτα ανάληψης σου γιατί κλείνουν στις 22.00.Σε ποιο ξενοδοχείο έχετε κλείσει να μείνετε; Τα ατμ των τραπεζων εννοείται έχουν κ την επιλογή των Αγγλικών.Μπορείς να κλείσεις κ μεταφορά που θα έχεις πληρώσει από Ελλάδα κ να μην ψάχνεις εισιτήρια η συνάλλαγμα αργά το βραδυ..Πόσα άτομα θα είσαστε και αν θα μείνετε σε ξενοδοχείο η σε κάποιο σπίτι αν μπορείς να μας πεις για να σου δώσω περισσότερες κατευθύνσεις...Μπορεί κ το ξενοδοχείο σου αν ρωτησεις να μπορεί να αναλάβει να σε μεταφέρει από το σταθμό...
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δεν θα προλάβεις να αγοράσεις εισιτήρια μετρό από το γκισέ
Υπάρχουν όμως υπέροχα μηχανημάτα για αγορά εισιτηρίου που δουλεύουν με κάρτα.
Tελευταίο μετρό είναι στις 2333
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Υπάρχουν όμως υπέροχα μηχανημάτα για αγορά εισιτηρίου που δουλεύουν με κάρτα.
Tελευταίο μετρό είναι στις 2333
Έχεις δίκιο Θανάση δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσει την κάρτα του απαραίτητα δίνοντας την σε κάποιο υπάλληλο, μπορεί να αγοράσει από τα αυτόματα μηχανήματα εισιτηριο για να πάει στο ξενοδοχείο κ όταν βγει για πρώτη βόλτα να κάνει συνάλλαγμα..Εγώ αναφέρθηκα στο ότι το γκισέ με τον υπάλληλο κλείνει στις 22.00 αλλά εννοείται ότι την ίδια δουλειά κάνεις κ με τους αυτόματους πωλητές που υπάρχουν σε όλους τους σταθμούς...
 

abrou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Φτάνεις 22.30 στον σταθμό οποτε δεν θα προλάβεις να αγοράσεις εισιτήρια μετρό από το γκισέ με την κάρτα ανάληψης σου γιατί κλείνουν στις 22.00.Σε ποιο ξενοδοχείο έχετε κλείσει να μείνετε; Τα ατμ των τραπεζων εννοείται έχουν κ την επιλογή των Αγγλικών.Μπορείς να κλείσεις κ μεταφορά που θα έχεις πληρώσει από Ελλάδα κ να μην ψάχνεις εισιτήρια η συνάλλαγμα αργά το βραδυ..Πόσα άτομα θα είσαστε και αν θα μείνετε σε ξενοδοχείο η σε κάποιο σπίτι αν μπορείς να μας πεις για να σου δώσω περισσότερες κατευθύνσεις...Μπορεί κ το ξενοδοχείο σου αν ρωτησεις να μπορεί να αναλάβει να σε μεταφέρει από το σταθμό...
Καλημέρα Vagar78. Τι εννοείς ότι μπορώ να κλείσω και μεταφορά που θα έχω πληρώσει από Ελλάδα? Θα μείνουμε στο Parliament Hotel πολύ κοντά στο Κοινοβούλιο. Πάντως έχεις δίκιο. Θα στείλω και ένα mail στο ξενοδοχείο άν μπορεί να μας παραλάβει όταν φτάσουμε. Όσο για το μηχάνημα των εισητηρίων επειδή θα είναι αργα και θα υπάρχει μια σχετική κούραση θα προτιμούσα να μην "μπλέξω". Μάλλον θα σηκώσω μερικά Φιορίνια από ΑΤΜ και βλέπουμε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εννοώ ότι υπάρχουν και εταιρείες που πληρώνεις ιντερνετικά με την κάρτα σου και αναλαμβάνουν να σας μεταφέρουν, πέρα από τα ταξί και την υπηρεσία μεταφοράς που μπορεί να σας προσφέρει το ξενοδοχείο σας. Έτσι δεν θα έχεις το άγχος του να έχεις συνάλλαγμα και θα μπορείς να κάνεις στην πρώτη σου βόλτα ανάληψη από ΑΤΜ ή συνάλλαγμα από κάποιο ανταλλακτήριο. Από ότι είδα όμως έχει υπηρεσία μεταφοράς το Parliament αν είναι σε λογικά πλαίσια η τιμή τότε μπορείτε να κλείσετε από εκεί..8 χιλ απόσταση είναι από Nepliget από όσα είδα..
 
Last edited:

abrou

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Μήπως έχεις κανένα link ή γνωρίζεις το όνομα κάποιας εταιρείας που κάνουν αυτή τη δουλειά? Θα ρωτήσω και στο ξενοδοχείο όπως είπες το ποσό που χρεώνουν για κάτι τέτοιο. Απλά αν ήξερα κάποια εταιρεία έτσι ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Σε ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom