Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Christmas Market on Vorosmarty Sq (Nov 09, 2018 – Jan 1, 2019),
Christmas Fair at Basilica (Nov 23, 2018 – Jan 1, 2019)
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση! Προλαβαινουμε την πρωτη, κατι ειναι κι αυτο :)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα.Φεύγω για Βουδαπέστη για 5 ημέρες...πως μπορω να βρω τον ταξιδιωτικό σας οδηγό?
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2016-πλήρης-ταξιδιωτικός-οδηγός.55362/
εδώ θα λύσεις λογικά όλες τις απορίες σου, ο @vagar78 έχει κάνει εξαιρετική δουλειά!!! :)
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Μιας που μετραμε αντιστροφα για να βρεθουμε κι εμεις στη Βουδαπεστη, συγκεντρωνω εδω καποιες τελευταιες;; αποριες για οποιον μπορει κ θελει να συνδραμει:
1. Για κρουαζιερα κ λουτρα δν εχω αγορασει εισιτηριο απο ιντερνετ. Απ οτι εχω διαβασει οι περισσοτεροι τα κλεισατε επι τοπου...δν ειχε τπτ αναμονη για να μπεις; κυριως στα λουτα αναφερομαι. Θα παμε στα Σετσενι κ μαλλον Δευτερα...πιστευω να ειμαστε οκ.
2. Στο καστρο της Βουδας υπαρχει καποια εισοδος για να μπεις; κ τι εχει μεσα; καποιο μουσειο; επισης, στο αλλο καστρο που ειναι στην πλατεια Ηρωων εχει παει κανεις; αξιζει τον κοπο; αν μας μεινει χρονος βεβαια.
3. Δεδομενου οτι το ξενοδοχειο μας ειναι αρκετα κεντρικα (12 Revay Hotel), την τριημερη καρτα για τα ΜΜΜ θα τη χρειαστουμε; γιατι στο πλανο που εχω κανει με μια απ τις εφαρμογες, μου βγαζει να χρησιμοποιησουμε μεσα ελαχιστες φορες..
4. Καμια καινουργια προταση για φαγητο απο αυτους που πηγαν προσφατα; εχω κλεισει ηδη στο Χουγκαρικουμ, μαλλον θα βαλω κ το Φαταλ την τελευταια μας μερα. Το Τροφεα δε μας ψηνει σαν κονσεπτ κ το Comme chez soi ειναι κλειστο Κυριακη-Δευτερα οποτε δεν! (Αν κ παλι δν ξερω αν θα πηγαιναμε γιατι οντως τσιμπαει λιγο:bleh:).
Αυτα τα ολιγα...ευχαριστω κ θα επανελθω με το πλανο μας ( καταδρομικο, των 2,5 ολοκληρων ημερων:p) για καμια παρατηρηση.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μιας που μετραμε αντιστροφα για να βρεθουμε κι εμεις στη Βουδαπεστη, συγκεντρωνω εδω καποιες τελευταιες;; αποριες για οποιον μπορει κ θελει να συνδραμει:
1. Για κρουαζιερα κ λουτρα δν εχω αγορασει εισιτηριο απο ιντερνετ. Απ οτι εχω διαβασει οι περισσοτεροι τα κλεισατε επι τοπου...δν ειχε τπτ αναμονη για να μπεις; κυριως στα λουτα αναφερομαι. Θα παμε στα Σετσενι κ μαλλον Δευτερα...πιστευω να ειμαστε οκ.
2. Στο καστρο της Βουδας υπαρχει καποια εισοδος για να μπεις; κ τι εχει μεσα; καποιο μουσειο; επισης, στο αλλο καστρο που ειναι στην πλατεια Ηρωων εχει παει κανεις; αξιζει τον κοπο; αν μας μεινει χρονος βεβαια.
3. Δεδομενου οτι το ξενοδοχειο μας ειναι αρκετα κεντρικα (12 Revay Hotel), την τριημερη καρτα για τα ΜΜΜ θα τη χρειαστουμε; γιατι στο πλανο που εχω κανει με μια απ τις εφαρμογες, μου βγαζει να χρησιμοποιησουμε μεσα ελαχιστες φορες..
4. Καμια καινουργια προταση για φαγητο απο αυτους που πηγαν προσφατα; εχω κλεισει ηδη στο Χουγκαρικουμ, μαλλον θα βαλω κ το Φαταλ την τελευταια μας μερα. Το Τροφεα δε μας ψηνει σαν κονσεπτ κ το Comme chez soi ειναι κλειστο Κυριακη-Δευτερα οποτε δεν! (Αν κ παλι δν ξερω αν θα πηγαιναμε γιατι οντως τσιμπαει λιγο:bleh:).
Αυτα τα ολιγα...ευχαριστω κ θα επανελθω με το πλανο μας ( καταδρομικο, των 2,5 ολοκληρων ημερων:p) για καμια παρατηρηση.
1.Δεν χρειάζεται να κλείσεις θα βρεις εκεί χωρίς ταλαιπωρία..
2.Στο κάστρο της Βουδας φιλοξενεί συνήθως κάποια έκθεση με πίνακες οπότε αν δεν είστε φαν περιοριστειτε σε φώτο έξω στους προμαχωνες που μπαίνετε δωρεάν ..Κάτι παρόμοιο ισχύει και για το άλλο που μπορείς να μπεις μέσα στο προαύλιο να βγάλεις φώτο κ έχει κάποιες πόρτες κλειστές που κάθε φορα όλο και κάτι φιλοξενει αλλά δεν έχω μπει ποτέ μέσα ...
3. Ετσι κ αλλιώς θα πληρώσετε εισιτήριο για να πάτε κέντρο από αεροδρόμιο κ να επιστρέψετε οπότε καλύτερα για μενα να παρετε την κάρτα για 3 ημέρες.
4 το σε ζοι ακριβό απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό δες αν σου αρέσει το Λάνσελοτ που σαν φαγητό δεν θα ενθουσιαστεις αλλά ούτε και θα απογοητευτεις αλλά είναι πολύ ωραίο σαν χώρο...Σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές ...
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
1.Δεν χρειάζεται να κλείσεις θα βρεις εκεί χωρίς ταλαιπωρία..
2.Στο κάστρο της Βουδας φιλοξενεί συνήθως κάποια έκθεση με πίνακες οπότε αν δεν είστε φαν περιοριστειτε σε φώτο έξω στους προμαχωνες που μπαίνετε δωρεάν ..Κάτι παρόμοιο ισχύει και για το άλλο που μπορείς να μπεις μέσα στο προαύλιο να βγάλεις φώτο κ έχει κάποιες πόρτες κλειστές που κάθε φορα όλο και κάτι φιλοξενει αλλά δεν έχω μπει ποτέ μέσα ...
3. Ετσι κ αλλιώς θα πληρώσετε εισιτήριο για να πάτε κέντρο από αεροδρόμιο κ να επιστρέψετε οπότε καλύτερα για μενα να παρετε την κάρτα για 3 ημέρες.
4 το σε ζοι ακριβό απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό δες αν σου αρέσει το Λάνσελοτ που σαν φαγητό δεν θα ενθουσιαστεις αλλά ούτε και θα απογοητευτεις αλλά είναι πολύ ωραίο σαν χώρο...Σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές ...
Χαχα! Σε περιμενα κ εμφανιστηκες:p. Ωραια οποτε δε θα μπουμε μεσα στα καστρα. Αν προλαβουμε κ το δευτεεο, καλως.
Ξεχασα να πω οτι στην αφιξη εκει επειδη φτανουμε 23:50 το βραδυ, εχουμε κλεισει μεταφορα με shuttle bus της minibud για να φτασουμε αμεσα κ χωρις περπετειες. Για την αναχωρηση, μαλλον θα παμε με το λεωφορειο 100 που ετσι κι αλλιως δν περιλαμβανεται.
Ναι το Λανσελοτ το ειχα υποψη, απλα ειχαμε παει στο πολυ παρομοιο κονσεπτ στην Πραγα που ειναι ακριβως απεναντι απο το αστρονομικο ρολοι και δεν τρελαθηκαμε.
Θα βαλω κ το πλανο μας αργοτερα, αν εχεις καμια παρατηρηση μη διστασεις. Ευχαριστω πολυ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολυ καλά εκανες κ κλείσατε μεταφορά γτ θα ταλαιπωρηθείτε τέτοια ώρα..Αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα μην πάρετε κ χρησιμοποιηστε το μετρό για να πάτε στην πλατεια ηρώων μόνο κ δουλεψτε πόδια. Αν σας κάνει καλό καιρό θα βγει πιστεύω κ χωρίς...Στείλε οπότε είσαι έτοιμος :)
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Πολυ καλά εκανες κ κλείσατε μεταφορά γτ θα ταλαιπωρηθείτε τέτοια ώρα..Αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα μην πάρετε κ χρησιμοποιηστε το μετρό για να πάτε στην πλατεια ηρώων μόνο κ δουλεψτε πόδια. Αν σας κάνει καλό καιρό θα βγει πιστεύω κ χωρίς...Στείλε οπότε είσαι έτοιμος :)
Ναι ετσι σκεφτηκα κι εγω...για πλατεια Ηρωων θα το χρειαστουμε σιγουρα κ αν παρουμε κ καμια αλλη φορα να βγαλουμε μεμονωμενα εισιτηρια. Βεβαια αν διαφορα βγαινει πολυ μικρη, ισως κ να παρουμε (δν εχω προλαβει να το κοιταξω ακομη).
Υ.Γ. Ετοιμη θα ειμαι οχι ετοιμος:D
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με μπέρδεψες με το Βασιλακης συγγνώμη..Μπορείτε να πάρετε κ ημερήσιο γκρουπ τικετ αν είστε 4 άτομα..Θα σας στοιχίσει 3300 η μέρα .Σκέψου κ κάθε μέρα να παίρνετε θα στοιχίσει 3300 επί 3 ημερες αντί 4150 επί 4 άτομα που θέλετε για την τριημερη..
Screenshot_20181111-185105.jpg
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Με μπέρδεψες με το Βασιλακης συγγνώμη..Μπορείτε να πάρετε κ ημερήσιο γκρουπ τικετ αν είστε 4 άτομα..Θα σας στοιχίσει 3300 η μέρα .Σκέψου κ κάθε μέρα να παίρνετε θα στοιχίσει 3300 επί 3 ημερες αντί 4150 επί 4 άτομα που θέλετε για την τριημερη.. View attachment 253974
Εχεις δικιο ειναι παραπλανητικο!! Κανενα προβλημα, πλακα εκανα:lol:. Δεν ειμαστε γκρουπ, εγω κι ο συζυγος ειμαστε. Θα τους ριξω μια ματια, να μη σε κουραζω...δν ειναι σπουδαιο αλλωστε. Θα επανελθω με το πλανο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom