Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

Μηνύματα
55
Likes
9
Καλησπέρα κι από εμένα... Έκλεισα 4 ημέρες για Βουδαπέστη τέλος Φεβρουαριου...Γνωρίζει κάποιος..
1/ Ποια περιοχή να επιλέξω για διαμονή , (Βούδα ή Πέστη) προκειμένου να προλάβω να δω περισσότερα αξιοθέατα; (δεν τρελαινομαι για νυχτερινη ζωη)
2/ Που να επιλέξω να κάνω συναλλαγμα;
3/ πως είναι συνήθως ο καιρος εκει , τη συγκεκριμενη εποχή;
http://correctchange.hu/iroda/budapest-szent-istvan-korut/ εκεί εκανα το συναλλαγμα μου το πρότεινε πελάτης μου που είναι από εκεί τσεκαρα πρώτα κάποια άλλα και πραγματικά ήταν το ποιο σωστό, και η γύρω περιοχή είναι φοβερή για να μείνεις δες και Tatra utca βγενεις κατευθείαν στην γεφυρα και τα Μμμ είναι στα ποδια σου στην κυριολεξία κάθε 2_3 λεπτα έχει.
 

Nikos_krl

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Θέλω τ συμβουλή σας!Θα πάμε με την παρέα μου Βουδαπέστη,έχουμε βρει αεροπορικά και ξενοδοχείο(Mercure city center)
1)Μας προτείνετε να πάμε 26-30 ή 27-30;Φοβόμαστε μηπως 26 θα είναι όλα κλειστά,κ πάει χαμένη η ‘μέρα..
2)Ποιά μέρη θα πρέπει να επισκεφτούμε 100% και κυρίως για βράβυ..
Έχω χρόνια που πήγα Βουδαπέστη και δεν θυμάμαι πολλά..
 

datoU

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!!! Ενας φιλος θα παει Βουδαπεστη για 2ημερο. Τι να του προτεινω να δει? Με το να παρει hop on hop off Παρασκευη 12 το πρωι που θα φτασει κεντρο και να δει οσα προλαβει και την αλλη μερα τα υπολοιπα, την Αγορά , την κρουαζιερα και τα λουτρα... ειναι ενταξει ?? Κυριακη μετα γυριζει!! Ευχαριστω πολυυυυ
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!!! Ενας φιλος θα παει Βουδαπεστη για 2ημερο. Τι να του προτεινω να δει? Με το να παρει hop on hop off Παρασκευη 12 το πρωι που θα φτασει κεντρο και να δει οσα προλαβει και την αλλη μερα τα υπολοιπα, την Αγορά , την κρουαζιερα και τα λουτρα... ειναι ενταξει ?? Κυριακη μετα γυριζει!! Ευχαριστω πολυυυυ
Μπορεί να πάει Παρασκευή με το που φτάσει στην κλειστη αγορά και να ανέβει σιταντέλα και στη συνέχεια να πάει στο κάστρο της Βούδας,προμαχώνα των ψαράδων και εκκλησιά Ματίας. Σάββατο πρωί στο κοινοβούλιο, στην εκκλησία του Αγίου Στέφανου και μετά μετρό για πλατεία ηρώων και λουτρά στα σεζέζνι.. Έτσι θα έχει δει τα βασικά μέσα σε 2 ημέρες χωρίς να αγοράσει hop on....
 
Last edited:

Panos83_

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,
θα επισκεφθούμε δυο άτομα την Βουδαπέστη για 3 ημέρες 9-11 Μαρτίου.Στον διαθέσιμο χρόνο τον οποίο έχουμε τι θα προτείνατε να δούμε ώστε να έχουμε μια γενική εικόνα της πόλης.
Ευχαριστώ!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας,
θα επισκεφθούμε δυο άτομα την Βουδαπέστη για 3 ημέρες 9-11 Μαρτίου.Στον διαθέσιμο χρόνο τον οποίο έχουμε τι θα προτείνατε να δούμε ώστε να έχουμε μια γενική εικόνα της πόλης.
Ευχαριστώ!!!
Καλημέρα
Διάβασε εδώ ιστορίες μελών για Βουδαπέστη για να διαμορφώσεις το πρόγραμμά σου
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=38
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Χαχα! Σε περιμενα κ εμφανιστηκες:p. Ωραια οποτε δε θα μπουμε μεσα στα καστρα. Αν προλαβουμε κ το δευτεεο, καλως.
Ξεχασα να πω οτι στην αφιξη εκει επειδη φτανουμε 23:50 το βραδυ, εχουμε κλεισει μεταφορα με shuttle bus της minibud για να φτασουμε αμεσα κ χωρις περπετειες. Για την αναχωρηση, μαλλον θα παμε με το λεωφορειο 100 που ετσι κι αλλιως δν περιλαμβανεται.
Ναι το Λανσελοτ το ειχα υποψη, απλα ειχαμε παει στο πολυ παρομοιο κονσεπτ στην Πραγα που ειναι ακριβως απεναντι απο το αστρονομικο ρολοι και δεν τρελαθηκαμε.
Θα βαλω κ το πλανο μας αργοτερα, αν εχεις καμια παρατηρηση μη διστασεις. Ευχαριστω πολυ!
Έχουμε κλείσει κι εμείς shuttle bus. Αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάμε πρώτα στο γραφείο της εταιρείας και μετά πάμε στο όχημα;;; Έχω αγχωθει λίγο γιατί ναι μεν ζητάει την ώρα άφιξης της πτήσης, αλλά το voucher γράφει ότι θα μας περιμένουν maximum 5 λεπτά... ! Πείτε μου εσείς τι κάνατε; Θα έχουμε και παιδί μαζί και αγχώνομαι περισσότερο.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Τελικά λάθος έκανα.. Big bus είχαμε πάει και μας είχαν δώσει και κάτι εκπτωτικα κουπόνια για καταστήματα και βραδινή κρουαζιέρα στο Δούναβη
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Καλησπερα σε ολους! Θα παω για 3η φορα Βουδαπεστη και θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει ή θελει να μου προτεινει εκδρομες σε αλλες χωρες και ποσες ωρες ειναι μακρυα η καθε μια. Η Μπρατισλαβα ειναι εκτος γιατι εχω παει και δεν μου αρεσε. Ευχαριστωωω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom