Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Να αναφέρω εδώ ότι κινήθηκα παντού με την Budapest go και δεν μου έκαναν κανένα έλεγχο εκτός από μια μέρα που κόλλησε το κινητό και ούτε καν ασχολήθηκε ο ελεγκτής.. Φυσικά γύρισα με κατάθλιψη στον οασθ..

Μετρητά δεν χρειάστηκα πουθενά, οι πάντες είχαν ποσ, ακόμα και σε μέρη που δεν περίμενες (ruin bars, Central Market Hall)
Εν κατακλείδι, φανταστική πόλη
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μια μέρα που κόλλησε το κινητό
Εμένα είχε κολλήσει το Qr για το εισιτήριο από και προς αεροδρόμιο. Εξυπηρέτησαν άμεσα, δε συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα.
Μετρητά δεν χρειάστηκα πουθενά, οι πάντες είχαν ποσ
Ναι ε; Κι εγώ με την ίδια λογική ήμουν, ωστόσο δε βρήκα Pos σε ανοικτές αγορές, όπως δε βρήκα και στο λαβύρινθο παραδόξως, οπότε λέω ότι 20-30 ευρώ σε συνάλλαγμα καλό είναι να υπάρχουν.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Εμένα είχε κολλήσει το Qr για το εισιτήριο από και προς αεροδρόμιο. Εξυπηρέτησαν άμεσα, δε συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα.

Ναι ε; Κι εγώ με την ίδια λογική ήμουν, ωστόσο δε βρήκα Pos σε ανοικτές αγορές, όπως δε βρήκα και στο λαβύρινθο παραδόξως, οπότε λέω ότι 20-30 ευρώ σε συνάλλαγμα καλό είναι να υπάρχουν.
Έτσι σκέφτηκα και γω, αλλά μετά από μια δυο αναγνωριστικες, είδα και στο πιο τρύπα μέρος ποσ.. Οπότε λέω κομπλέ.. Φαντάζομαι έγινε όπως και σε μας που πριν την πανδημία δεν έβρισκες εύκολα μηχανάκι...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Την πατησα σαν πρωταρα κ αντι να μπω στο επισημο σαιτ αγορασα εισιτηρια απο αυτο www.parlamentobudapest.com. για το κοινοβουλιο.
Μετα απο ωρες μου ηρθε ενα μειλ οτι τα εισιτηρια θα εκδοθουν κ θα μου σταλουν το πρωι της μερας που εκλεισα...
Αφου χωνεψα οτι πλήρωσα διπλη τιμη, τωρα αναρωτιεμαι μηπως ειναι εντελως απατη κ αν θα μπορουσα να κάνω κατι τωρα (δικαιωμα ακυρωσης δεν υπαρχει).
Ξερει καποιος τι παίζει με αυτο το site?
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
δεν ξερω να σου απαντήσω , (ισως να καλεσεις την τραπεζα να κανεις ακυρωση συναλαγής)

Αλλα θα σου τονίσω οταν βαζεις κάπου την κάρτα σου να σαι τουλάχιστον σε περιβάλλον https:// και οχι http://
 
D

Delmem38110

Guest
Την πατησα σαν πρωταρα κ αντι να μπω στο επισημο σαιτ αγορασα εισιτηρια απο αυτο www.parlamentobudapest.com. για το κοινοβουλιο.
Μετα απο ωρες μου ηρθε ενα μειλ οτι τα εισιτηρια θα εκδοθουν κ θα μου σταλουν το πρωι της μερας που εκλεισα...
Αφου χωνεψα οτι πλήρωσα διπλη τιμη, τωρα αναρωτιεμαι μηπως ειναι εντελως απατη κ αν θα μπορουσα να κάνω κατι τωρα (δικαιωμα ακυρωσης δεν υπαρχει).
Ξερει καποιος τι παίζει με αυτο το site?
έπεσες σε απατη. αυτό είναι το επίσημο σαιτ.
Home - House of the National Assembly - Országgyűlés
δες λίγο τις κινήσεις της κάρτας σου και ενδεχομένως μπλοκάρισε την από την εφαρμογή της τράπεζας αν σου δίνετε δυνατότητα. αλφα και εθνική δίνουν αυτή τη δυνατότητα.
επικοινώνησε και με την τράπεζα για να δεις αν έχουν γίνει απόπειρες αγορών.
από ότι είδα έχουν μόνο δυο μεθόδους πληρωμής. apple pay που δεν δουλεύει και paypal.
εσύ προφανώς πλήρωσες με paypal. δες αν έχεις πρόσβαση στον λογαριασμό σου. και άλλαξε κωδικούς άμεσα. επίσης κάνε καταγγελία για απάτη αν νομίζεις ότι σε εξαπάτησαν και επιστροφή χρημάτων. με το paypal είναι εύκολο.
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ξέρει κανείς αν άρχισαν πάλι δρομολόγια τα καραβάκια που δεν δούλευαν λόγω κόβιντ;
Μιας και εδώ και καιρό στη χώρα δεν έχει πια κανένα απολύτως μέτρο κόβιντ,υπέθεσα πως ίσως δουλεύουν πάλι.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
έπεσες σε απατη. αυτό είναι το επίσημο σαιτ.
Home - House of the National Assembly - Országgyűlés
δες λίγο τις κινήσεις της κάρτας σου και ενδεχομένως μπλοκάρισε την από την εφαρμογή της τράπεζας αν σου δίνετε δυνατότητα. αλφα και εθνική δίνουν αυτή τη δυνατότητα.
επικοινώνησε και με την τράπεζα για να δεις αν έχουν γίνει απόπειρες αγορών.
από ότι είδα έχουν μόνο δυο μεθόδους πληρωμής. apple pay που δεν δουλεύει και paypal.
εσύ προφανώς πλήρωσες με paypal. δες αν έχεις πρόσβαση στον λογαριασμό σου. και άλλαξε κωδικούς άμεσα. επίσης κάνε καταγγελία για απάτη αν νομίζεις ότι σε εξαπάτησαν και επιστροφή χρημάτων. με το paypal είναι εύκολο.
Τελικά αν κ τα ακριβοπληρωσα τουλαχιστον τα εισιτηρια ηταν κανονικα.
Βασικα καταλαβα οτι τα εισιτηρια του κοινοβουλιου εξαντλουνται γρηγορα κ καποια περιορισμενα υπαρχουν διαθεσιμα την ημλερα της ξεναγησης. Αυτο το σαιτ αναλαμβανε να σου βγαλει απο τα δευτερα κ στα εστελνε το πρωι της ξεναγησης. Παντως η ξεναγηση ηταν ενδιαφερουσα κ αξιζει ειδικα αν την πληρωσεις στην σωστη τιμη!😉
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τελικά αν κ τα ακριβοπληρωσα τουλαχιστον τα εισιτηρια ηταν κανονικα.
Βασικα καταλαβα οτι τα εισιτηρια του κοινοβουλιου εξαντλουνται γρηγορα κ καποια περιορισμενα υπαρχουν διαθεσιμα την ημλερα της ξεναγησης. Αυτο το σαιτ αναλαμβανε να σου βγαλει απο τα δευτερα κ στα εστελνε το πρωι της ξεναγησης. Παντως η ξεναγηση ηταν ενδιαφερουσα κ αξιζει ειδικα αν την πληρωσεις στην σωστη τιμη!😉
Τα εισιτήρια για το Κοινοβούλιο τα έβγαλα on line απο το επίσημο σαιτ τέσσερις μέρες πριν την επίσκεψη και ενώ ήμουν ήδη στη Βουδαπέστη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τα εισιτήρια για το Κοινοβούλιο τα έβγαλα on line απο το επίσημο σαιτ τέσσερις μέρες πριν την επίσκεψη και ενώ ήμουν ήδη στη Βουδαπέστη.
Ισως ήταν περίοδος αιχμής όταν πήγαμε. Μια βδομαδα πριν δεν εβρισκα κανενα εισιτηριο για αγγλοφωνη ξεναγηση στο επίσημο σαιτ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ισως ήταν περίοδος αιχμής όταν πήγαμε. Μια βδομαδα πριν δεν εβρισκα κανενα εισιτηριο για αγγλοφωνη ξεναγηση στο επίσημο σαιτ.
Τα έβγαλα 9/12 για επίσκεψη στις 12/12. Δεν ξέρω αν είναι ή όχι περίοδο αιχμής γιατί στη Βουδαπέστη πάντα είναι περίοδος αιχμής :lol:
Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει οτι ανοίγουν λίγες μέρες πριν και όχι οτι εξαντλούνται γρήγορα και μάλιστα είχα πάει επιτόπου να ρωτήσω και μου είπαν οτι δεν εκδίδουν εισιτήρια απο τα γραφεία τους αλλά μόνο on line ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom