Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα στην παρέα,

θα είμαι κι εγώ Βρυξέλλες για ένα πενθήμερο 1-5/3 για επαγγελματικό ταξίδι και θα ήθελα να μείνω κοντά στην Επιτροπή, στο πάρκο Cinquantenaire, έχω κάνει κράτηση στο booking, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω το easytobook που προτείνετε. Παρόλ' αυτά δεν μου βγάζει καθόλου ξενοδοχεία κοντά στα ευρωπαϊκά όργανα, ξέρετε γιατί; Κάνω κάποιο λάθος στην αναζήτηση;
Για να ακριβολογούμε δεν προτάθηκε το easytobook αλλά απλά παρατέθηκε ως έχον χαμηλότερες τιμές από το booking.com. Προσωπικά δεν έχω καμία εμπειρία με αυτό. Αν βρείτε σε κάποια ιστοσελίδα μία αρκετά χαμηλότερη τιμή, καλό θα ήταν να στείλετε ένα e-mail στο ξενοδοχείο που σας ενδιαφέρει ζητώντας τους να σας προτείνουν την ίδια τιμή. Αρκετές φορές πετυχαίνει.
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα!
Βρίσκομαι Βρυξέλλες εδώ και 20 μέρες περίπου λόγω Εράσμους και θα ήθελα απλώς να σας διορθώσω στο οτι το εισιτήριο του μετρό one way έχει ακριβύνει, το έχουν πάει στα 2 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου για κάποιον που θέλει να μείνει 5 μέρες πχ και να μετακινηθεί στην πόλη αξίζει η κάρτα 10 διαδρομών που κάνει 13 ευρώ.
Επίσης από το αεροδρόμιο βολεύει το 272 για κέντρο το οποίο κοστίζει 3 ευρώ (ίσως αυτή να είναι η φοιτητική τιμή, δεν είμαι σίγουρη) και σε καμία περίπτωση δε συνιστώ το ταξί το οποίο κοστίζει ένα 40άρι στην καλύτερη και χρεώνουν επιπλέον ανάλογα με το τί αποσκευές έχεις.
Σε ό,τι αφορά το φαγητό, προσωπική μου άποψη να αποφύγετε τα εστιατόρια πολύ τουριστικού στυλ αλλά και τα ελληνικά. Πίσω από τη Grande Place εκεί στα στενάκια με τα μαγαζιά είναι μία από τις γνωστότερες μπυραρίες των Βρυξελλών, το Delirium. ;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ήμουνα πριν μερικές μέρες στο Delirium. Η άποψή μου είναι ότι το μαγαζί είναι μια tourist trap.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει...ήδη πέταξα εισιτήρια που είχα για Ρώμη..περνάω αντιταξιδιωτική φάση (φτου μου ιερόσυλη!)... εντός των ημερών θα πάω Βρυξέλλες για 3 ημέρες, πείστε με σας παρακαλώ οτι θα μετανιώσω αν δεν πάω!όσοι πήγατε σας άρεσε, θα ξαναπάτε?Τι να δω σε 3 μέρες?
Ευχαριστώ
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλησπέρα!
Βρίσκομαι Βρυξέλλες εδώ και 20 μέρες περίπου λόγω Εράσμους και θα ήθελα απλώς να σας διορθώσω στο οτι το εισιτήριο του μετρό one way έχει ακριβύνει, το έχουν πάει στα 2 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου για κάποιον που θέλει να μείνει 5 μέρες πχ και να μετακινηθεί στην πόλη αξίζει η κάρτα 10 διαδρομών που κάνει 13 ευρώ.
Επίσης από το αεροδρόμιο βολεύει το 272 για κέντρο το οποίο κοστίζει 3 ευρώ (ίσως αυτή να είναι η φοιτητική τιμή, δεν είμαι σίγουρη) και σε καμία περίπτωση δε συνιστώ το ταξί το οποίο κοστίζει ένα 40άρι στην καλύτερη και χρεώνουν επιπλέον ανάλογα με το τί αποσκευές έχεις.
Να σε ρωτήσω: το 272 περνάει κι από την περιοχή των ευρ. οργάνων (κοντά στο μετρό Σουμάν);

Ξέρεις κάποιο για την περιοχή εκείνη; Διάβασα στον οδηγό για το 12 ή το 21, ξέρεις αν ισχύουν;

Ευχαριστώ πολύ!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Να σε ρωτήσω: το 272 περνάει κι από την περιοχή των ευρ. οργάνων (κοντά στο μετρό Σουμάν);

Ξέρεις κάποιο για την περιοχή εκείνη; Διάβασα στον οδηγό για το 12 ή το 21, ξέρεις αν ισχύουν;

Ευχαριστώ πολύ!
Ακριβώς την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω κι εγώ..Αν μπορέί να μας πει κάποιος, ποιό μεσο συμφέρει να πάρουμε απ το αεροδρόμιο για τη περιοχή κοντά στο μετρό Σουμάν και πόση ώρα περίπου απέχει...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.650
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να σε ρωτήσω: το 272 περνάει κι από την περιοχή των ευρ. οργάνων (κοντά στο μετρό Σουμάν);

Ξέρεις κάποιο για την περιοχή εκείνη; Διάβασα στον οδηγό για το 12 ή το 21, ξέρεις αν ισχύουν;

Ευχαριστώ πολύ!
Ακριβώς την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω κι εγώ..Αν μπορέί να μας πει κάποιος, ποιό μεσο συμφέρει να πάρουμε απ το αεροδρόμιο για τη περιοχή κοντά στο μετρό Σουμάν και πόση ώρα περίπου απέχει...
Παιδιά αισθάνομαι άσχημα επειδή πριν ένα μήνα ήμουν εκεί και δεν θυμάμαι τον αριθμό του λεωφορείου. Νομίζω ότι ήταν ή το 12 ή το 21 (έχω την αίσθηση ότι με το ένα πήγαμε και με το άλλο γυρίσαμε). Πάντως με το που βγήκαμε από το αεροδρόμιο και είδαμε ένα λεωφορείο που έγραφε "express", ρωτήσαμε αν πήγαινε Shuman, είπαν ναι και αυτό ήταν όλο. Και να μην ξέρετε δηλ. τον αριθμό του λεωφορείου από πριν την άκρη σας θα την βρείτε. Η απόσταση είναι γύρω στα 20', 30' πες αν έχει κίνηση.

sapienza να φανταστώ έκλεισες στο aloft εν τέλει;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
sapienza να φανταστώ έκλεισες στο aloft εν τέλει;

Ευχαριστώ!!!Ακόμα δε το έκλεισα, αλλα θα το κλείσω σύντομα..
Η τιμή του είναι σούπερ!
Θα μείνουμε 3 μερες και έλεγα την πρώτη να μείνουμε Βρυξέλλες, και μετά να κάνουμε μια ημερήσια Μπρυζ και μια Γάνδη!
Πως σου φαίνεται?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.650
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ!!!Ακόμα δε το έκλεισα, αλλα θα το κλείσω σύντομα..
Η τιμή του είναι σούπερ!
Θα μείνουμε 3 μερες και έλεγα την πρώτη να μείνουμε Βρυξέλλες, και μετά να κάνουμε μια ημερήσια Μπρυζ και μια Γάνδη!
Πως σου φαίνεται?
Εγώ είχα μείνει 4μιση μέρες (2μιση Βρυξέλλες, μία Μπρυζ και μία Αμβέρσα). Και θεωρώ (πιθανώς επειδή θέλω να ξεψαχνίζω όσο μπορώ τους προορισμούς που επισκέπτομαι) ότι μου ξέφυγαν αρκετά. Οπότε στη θέση σου θα περιοριζόμουν σε δύο μέρες Βρυξέλλες και μία μέρα Μπρυζ (η οποία είναι από τις ομορφότερες ευρωπαϊκές πόλεις κατά τη γνώμη μου).
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ακριβώς την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω κι εγώ..Αν μπορέί να μας πει κάποιος, ποιό μεσο συμφέρει να πάρουμε απ το αεροδρόμιο για τη περιοχή κοντά στο μετρό Σουμάν και πόση ώρα περίπου απέχει...
Από το αεροδρόμιο και το 12 και το 21 περνάνε απο Schuman. H διαφορά τους είναι οτι το ένα είναι express ενώ το άλλο κάνει πολύ περισσότερες στάσεις.
Αναλυτικά τα δρομολόγιά τους τα έχει εδώ:

http://www.stib.be/irj/go/km/docs/horaires/12/schema/20110901/12_1.gif

Χωρίς κίνηση η απόσταση είναι κανά 35λεπτο ως το κέντρο.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εγώ είχα μείνει 4μιση μέρες (2μιση Βρυξέλλες, μία Μπρυζ και μία Αμβέρσα). Και θεωρώ (πιθανώς επειδή θέλω να ξεψαχνίζω όσο μπορώ τους προορισμούς που επισκέπτομαι) ότι μου ξέφυγαν αρκετά. Οπότε στη θέση σου θα περιοριζόμουν σε δύο μέρες Βρυξέλλες και μία μέρα Μπρυζ (η οποία είναι από τις ομορφότερες ευρωπαϊκές πόλεις κατά τη γνώμη μου).
Καλά σίγουρα και εμένα θα μου ξεφύγουν πολλά, αλλα θέλω να πάρω "ένα άρωμα" απ τον κάθε προορισμό,γενικότερα μουσεία πχ δε πρόκειται να επισκευτώ,οπότε ίσως και να βγεί....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.650
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από το αεροδρόμιο και το 12 και το 21 περνάνε απο Schuman. H διαφορά τους είναι οτι το ένα είναι express ενώ το άλλο κάνει πολύ περισσότερες στάσεις.
Αναλυτικά τα δρομολόγιά τους τα έχει εδώ:

http://www.stib.be/irj/go/km/docs/horaires/12/schema/20110901/12_1.gif

Χωρίς κίνηση η απόσταση είναι κανά 35λεπτο ως το κέντρο.
Τώρα εξηγείται για ποιό λόγο η μία διαδρομή ήταν μεγαλύτερη χρονικά από την άλλη.:D

Καλά σίγουρα και εμένα θα μου ξεφύγουν πολλά, αλλα θέλω να πάρω "ένα άρωμα" απ τον κάθε προορισμό,γενικότερα μουσεία πχ δε πρόκειται να επισκευτώ,οπότε ίσως και να βγεί....
Εντάξει, αν απλά θες να σουλατσάρεις και να πάρεις μια μυρωδιά ναι, σίγουρα βγαίνει. Αλλά να μην πας στο Musée Magritte; Κρίμα!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.906
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom