Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Θα σου πρότεινα οπωσδήποτε εκδρομή Μπριζ και Γάνδη! 2 μέρες είναι αρκετές για Βρυξέλλες, οπότε μπορείς να αφιερώσεις 1 μέρα σε αυτές τις πόλεις!
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Γεια σε όλους!! Θα ταξιδέψουμε για 4 μέρες (σχεδόν 3 με την πρωινή αναχωρηση της τελευταίας μέρας) για Βέλγιο. Οι 2 πρώτες μέρες θα αφιερωθούν σε Μπριζ και Γάνδη και η τελευταία στις Βρυξέλλες.
Έχω σκεφτεί ότι για τα 2 πρώτα μέρη θα τα περπατήσουμε οπότε δεν θα χρειαστεί κάποια συγκοινωνία (αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με), οπότε με προβλημάτιζε πιο πολύ η συγκοινωνία στις Βρυξέλλες.
Εκτός από την Grande Place ίσως και το Atomium, πιο πολύ στις βόλτες θα το ρίξουμε, και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τα μέσα, χρεώσεις κλπ.
Θεωρητικά θα είμαι Βρυξέλλες για μία μέρα και το πρωινό της επόμενης μέχρι το σημείο που παίρνουμε το λεωφορείο για το αεροδρόμιο του Σαρλερουά.
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Αν το ξενοδοχειο σας ειναι κοντά στο κέντρο,δεν θα χρειαστείς καθόλου τα ΜΜΜ,μόνο για το Ατόμιουμ θα πάρεις μετρό ή τραμ(2,10Ε το εισιτήριο αν θυμάμαι καλά).
Επίσης στη Γάνδη, ο Σιδηρ.σταθμός είναι κάπως μακριά απο το ιστορικό κεντρο,οπότε αν βαριέσε να περπατάς θα πάρεις το τραμ...Εγώ πάντως πήγα και γύρισα από άλλη διαδρομή με τα πόδια,γνωρίζοντας ακόμα καλύτερα την πόλη...
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)
Δεν το έχω κλείσει ακόμα, ώστε να ήταν κάπου κεντρικά και βολικά για τα μέσα.
Οπότε προτείνεις καλύτερα να την περπατήσω την διαδρομή στην Γάνδη από τον σταθμό ως το κέντρο ?
Και κάτι ακόμα, έψαχνα για να κλείσω εισιτήρια από Μπριζ σε Γάνδη και αντιστροφα, καθώς και για Μπριζ σε Βρυξελλες, όπου τα είχα βρει πολύ καλή τιμή στο raileurope-world.com και όταν προχωρούσα την διαδικασία από διάφορα υποχρεωτικά που μου πρόσθετε η τιμή διπλασιάστηκε! :eek:
έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Εισιτήρια για τα τρένα θα βγάλεις από εκεί,δεν χρειάζεται από πρίν...δεν έχουν καμία διαφορά στην τιμή.
Αν ταξιδέψετε Σαββατοκύριακο οι τιμές είναι πολύ φθηνές,αν όχι υπάρχει και η κάρτα των 10 διαδρομών που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από 2 ή παραπάνω άτομα και είναι οικονομική...Μπες στο σαιτ των Βελγικών Σιδηροδρόμων και δες τι σε συμφέρει.
Αν έχεις χρόνο και καλό καιρό πάνε με τα πόδια στο κέντρο...μιά ευθεία είναι.
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Για τις τιμές των τρένων που βγάζω στον σταθμό τις βρίσκω στα 14 ευρώ πηγαινε-ελα για μπριζ-γανδη, και εκεί τόσο θα τα βρω?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και κάτι ακόμα, έψαχνα για να κλείσω εισιτήρια από Μπριζ σε Γάνδη και αντιστροφα, καθώς και για Μπριζ σε Βρυξελλες, όπου τα είχα βρει πολύ καλή τιμή στο raileurope-world.com και όταν προχωρούσα την διαδικασία από διάφορα υποχρεωτικά που μου πρόσθετε η τιμή διπλασιάστηκε! :eek:
έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?
Για τα τρένα κοίτα εδώ. Το site που έβαλες δεν είναι το επίσημο. Κατά τ' άλλα όπως τα λέει ο @e-mitsus.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Οπότε προτείνεις καλύτερα να την περπατήσω την διαδρομή στην Γάνδη από τον σταθμό ως το κέντρο ?
Θα κουραστεις αδικα, δεν ειναι κοντά. Παρε ενα τραμ να φτάσεις αμέσως και σίγουρα που θα εισαι χαμένη.
Αντίθετα, προτείνω επιστροφή με τα πόδια αν προκειται να δείτε και να τσιμπήσετε ή να πιείτε κάτι στον ιστορικό πολυχωρο Vooruit.
https://vooruit.be/en/information/detail/36/Monument_Geschiedenis
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Σας ευχαριστώ όλους!! Οπότε να τα κλείσω για σιγουριά από το site που μου στείλατε για να μην τύχει κανένα απρόοπτο εκεί ?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Θα βρίσκομαι Βρυξέλλες για 2 νύχτες 19-21/4 και ψάχνουμε ξενοδοχείο. Ψάχνοντας στο booking καταλήξαμε σε αυτά τα 2:

https://www.booking.com/hotel/be/da...=1&no_rooms=1&sb_price_type=total&type=total&

https://www.booking.com/hotel/be/ho...=1&no_rooms=1&sb_price_type=total&type=total&

θα ήθελα τη γνώμη σας. Ποιο προτείνετε να κλείσω? Έχετε μείνει σε κάνενα από αυτά?
Η τιμή είναι η ίδια στα 198€, η τοποθεσία πάνω κάτω η ίδια και οι παροχές επίσης.
 

Nansy A

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας! Θα ήθελα να μάθω γιατί έχω κλείσει εισητήριο . Πώς μπορώ το αεροδρόμιο των Βρυξελλών Charleroi να πάω κέντρο των Βρυξελλων στο Hotel Brussels Rouotel σε οδό Rue Royale 312, Saint Zos when Nount, 1210 ????
Έρχομαι από Θεσσαλονίκη με την αεροπορική εταιρεία Ryanair και φτάνω στις Βρυξέλλες 21:05 το βράδυ.
Υπάρχει λεωφορείο, ταξί και το ποσό κοστίζει???
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom