Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε αυτή τη μέρα είναι λάθος η προσθήκη της Γλασκώβης! Δεν θα δείτε απολύτως τίποτα, θα χάσετε χρόνο για να μπείτε και να βγείτε απο τη πόλη και η Γλασκώβη αποτελεί απο μόνη της έναν προορισμό!
Συμφωνώ απόλυτα. Η Γλασκώβη θέλει δυο μέρες μίνιμουμ. Βάσει του προγράμματός σας θα φάτε την ταλαιπωρία του μπες-πάρκαρε-βγες και απλά θα κάνετε μια βόλτα στο βιομηχανικού στυλ κέντρο. Δεν θα δείτε τίποτα σχεδόν καθώς η πόλη είναι απλωτή και τα πιο αξιόλογα σημεία εκτός κέντρου και μετά θα λέτε ότι είναι μάπα και δεν αξίζει. :p Οπότε ή δώστε της το χρόνο που της αρμόζει ή μην πάτε καθόλου. Αντί να κάνετε αυτό το σύντομο πέρασμα καθίστε περισσότερο στην πανέμορφη Loch Lomond για χαλαρές πεζοπορίες και βόλτες (προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από τη Loch Ness).

Πέρα από αυτό, όντως έχετε βάλει πολλά στο πρόγραμμα και θα πρέπει να εστιάσετε λίγο στο τι θέλετε να δείτε, επειδή όπως τα γράφεις για να τα επισκεφτείτε όλα αναγκαστικά θα τα δείτε πολύ πολύ επιφανειακά. Έχε επίσης στο μυαλό ότι τον Μάιο στη Σκωτία ο καιρός μπορεί να είναι από τέλειος μέχρι απαίσιος, οπότε να έχετε σκεφτεί εναλλακτικές σε περιπτώσεις τρελής βροχόπτωσης, όπου εκ των πραγμάτων θα πρέπει πρακτικά να "κόψετε" κάτι.
 
Last edited:

WARMTH

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ΠΡΑΚΤΚΑ θελουμε να γευτουμε τα χαιλαντ κ να παρουμε οσο ποιο πολλες εικονες κ μερη μπορουμε τουλαχιστον για το τριημερο που θα εχουμε το αμαξι...σιγουρα το εχουμε επιβαρυνει σαν προγραμμα αλλα κ στα πακετα διακοπων για χαιλαντ που υπαρχουν κ αυτα ειναι κουραστικα κ μπες βγες στο πουλμαν κ ποιο ακριβα απο το να το κανεις μονος σου..συν την επιλογη του το εμεις θα καθοριζουμε που θα σταματαμε κ ποσο..Τωρα αν επρεπε να βγαλω κατι τι θα επρεπε να ηταν αυτο κατα τη γνωμη σας κατι δηλαδη που δεν θα αξιζε την περιηγηση

ουσιαστικα θελουμε να δουμε καστρα κ φυση στα χαιλαντ
 
Last edited by a moderator:

mary spanoudi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
καλημερα σε ολους !!! πηγαινω σκωτια αρχες μαιου με προορισμους 3 δοανυκτρερευσεις γλασκωβη 1 ομπαν και 2 στο ινβερνες!!!! καποιες προτασεις για εκδρομες η μερη τα οποια πρεπει να δω? ευχαριστω πολυ!!!
 

YAz

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Καλησπέρα στην παρέα!
Μιας και τα ταξίδια είναι τρόπος ζωής και ποτέ δε βάζουμε τον απαυτό μας κάτω, κλείσαμε με την γυναίκα μου ένα ταξίδι στο Εδιμβούργο 5-12 Ιουνίου απευθείας από Θεσσαλονίκη με την Jet2 όπου αν δεν κάνω λάθος μπήκε φέτος απευθείας για να φέρνει κόσμο στην Χαλκιδική! Λόγο της ώρας άφιξης εκεί (φτάνουμε 23+ το βράδυ) ουσιαστικά έχουμε 6 καθαρές μέρες στην Σκωτία, και θα ήθελα τις προτάσεις σας για να κάνω αυτο το ταξίδι όσο καλύτερο γίνεται!
Μέχρι τώρα απ'τις αναζητήσεις που έχω κάνει, έχω καταλήξει πως το Εδιμβούργο δεν είναι καμιά τεράστια πόλη όπου να θέλει πάρα πολλές μέρες για να την δεις, και για αυτόν τον λόγο έχω σκεφτεί να κάνουμε και εξορμήσεις (χωρίς αυτοκίνητο γιατί δεν με βασίζομαι να οδηγάω απ'τα αριστερά).
Μέχρι τώρα σκέφτηκα να πάμε με τραίνο σίγουρα έστω μια μέρα ημερήσια απ'το πρωί μέχρι το βράδυ και να δούμε και τη Γλασκόβη, και έχω βρει ένα site όπου κάνουνε διάφορες εκδρομές στα Highlands, και σκεφτόμουν να κάνουμε 2 εκδρομές της μιας ημέρας, καταλήγοντας να έχουμε 3 μέρες περίπου Εδιμβούργο και άλλες 3 για Γλασκόβη και Highlands.
Έχετε τίποτα διαφορετικές προτάσεις ή έστω κάποια μέρη που πιστεύετε πως σίγουρα θα πρέπει να δούμε;
 

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι,αιγυπτο
Με έχετε βοηθήσει παρά πολύ με όλες τις πρηροφοριες..παμε Σκωτία 5 Σεπτέμβριου, θα προσγειωθούμε Γλασκώβη. Θα η θελα να σας αναφέρω λίγο το πρόγραμμα μας για μερική έξτρα βοηθεια..θα μείνουμε 7 μέρες ,6 διανεικετερευσεις.
φτανουμε τεταρτη μεσανυχτα,πεμπτη πρωι λοιπον
1 μέρα: παίρνουμε αμάξι κ φεύγουμε για loch Lomond ,luss ,κάνουμε βολτα ,ισως κ πεζοπορία κ μετά κάνουμε την διαδρομή μέχρι Oban που λένε ότι είναι πανεμορφη..σαυτο το μέρος έχω τις πιο πολλές αποριες ,να κοιμηθούμε Oban??Glencoe η fort William..μήπως βάζω πολλά σε μια μέρα??

2 μέρα: lochness lake, fort William κ καταλήγουμε inverness για ύπνο

3μερα: ξεκινάμε όλη την διαδρομή κ καταλήγουμε Άμπερντην

Κ μετά 2 μέρες Εδιμβούργο

Μας περισσεύει μια μέρα που αναρωτιέμαι να την βάλω για Γλασκώβη η να την κάνουμε highlands?

Θα θέλαμε να κάνουμε κ μια πεζοπορια, εχουμε μαζί μια προσκοπίνα χαχα, που θα μπορούσαμε να την βάλουμε στο προγραμμα, σε ποια τοποθεσια?ινβερνες??
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1 μέρα: παίρνουμε αμάξι κ φεύγουμε για loch Lomond ,luss ,κάνουμε βολτα ,ισως κ πεζοπορία κ μετά κάνουμε την διαδρομή μέχρι Oban που λένε ότι είναι πανεμορφη..σαυτο το μέρος έχω τις πιο πολλές αποριες ,να κοιμηθούμε Oban??Glencoe η fort William..μήπως βάζω πολλά σε μια μέρα??
Oban να κοιμηθείτε

3μερα: ξεκινάμε όλη την διαδρομή κ καταλήγουμε Άμπερντην
Ποιά είναι η "όλη" διαδρομή;

Μας περισσεύει μια μέρα που αναρωτιέμαι να την βάλω για Γλασκώβη η να την κάνουμε highlands?
Χάιλαντς να την κάνετε

Θα θέλαμε να κάνουμε κ μια πεζοπορια, εχουμε μαζί μια προσκοπίνα χαχα, που θα μπορούσαμε να την βάλουμε στο προγραμμα, σε ποια τοποθεσια?ινβερνες?
Στο Killiecrankie βρίσκεται η αφετηρία για 3 μονοπάτια πεζοπορίας (αν θυμάμαι καλά είχα δεί τρία)

Είχα διαβάσει οτι είναι εύκολο μονοπάτι για πεζοπορία.
Δες εδώ https://www.wikiloc.com/trails/hiking/united-kingdom/scotland/killiecrankie
Και εδώ http://www.highlandperthshire.org/wcall/wcpitlochry/172-Killiecrankie-Walk

Δεν ξέρω τις δυνατότητες σας, αλλά υπάρχουν μονοπάτια πεζοπορίας και στο Μπέν Νίβις, αλλά εκεί δυσκολεύει λίγο το θέμα αν δεν είσαι έμπειρος
 

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι,αιγυπτο
Προς αμπερντιν μου δείχνει 2 διαδρομές, μια από elgin, Keith k μια πιο χαμηλά από cock bridge, tomatin tomintoul θα ήθελα κ κάποιες συμβουλές για αυτήν την μέρα, κάποια περιοχή που αξίζει περισσότερο να σταματήσουμε .. Είναι κάποια πόλη που έχω αφήσει έξω κ αξίζει να δούμε, το περθ ας πούμε η το stirling .. Πεζοπορία μόνο η μία έχει εμπειρία οπότε πρέπει να είναι εύκολη, βασικά με οδηγό θα θέλαμε,θα δω αυτά που μου έστειλες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
To Αμπερντίν πως προέκυψε στο σχεδιασμό του ταξιδιού;
 

EFIE

Member
Μηνύματα
43
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
μαλτα,βαρκελωνη,φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι,αιγυπτο
Μου ανέφερε μια φίλη ότι είχαν κάνει διανυκτέρευση εκεί, είναι άκυρο?? Δεν αξίζει ? Προτείνεις άλλη διαδρομή?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είμαι απο τους ταξιδιώτες που θεωρούν οτι υπάρχουν άκυρα μέρη. Στα ταξίδια βάζω προτεραιότητες σύμφωνα με τα δικάμου γούστα! Και πάντα έχω λόγο όταν πάω κάπου. Κάτι με τραβάει εκεί που θέλω να πάω...
Όταν προετοίμαζα το ταξίδι μου στα Χάιλαντς, κάποιοι μου πρότειναν διαδρομές που είχαν κάνει οι ίδιοι. Εγώ όμως είχα σχεδιάσει τις δικές μου διαδρομές, γιατί το ταξίδι ήταν δικό μου! Όταν έκανα το λάθος να ρωτήσω τη γνώμη τους, για τις δικές μου διαδρομές, απλά δεν πήρα καμία απάντηση ποτέ!
Σε ρώτησα λοιπόν γιατί θέλεις να πάς στο Αμπερντίν, για να δώ αν το έχεις επιλέξει εσύ ή απλά σου το είπε κάποιος άλλος.
Η συμβουλή μου είναι να μελετήσεις κάποια πράγματα για τα Χάιλαντς, μετά να αποφασίσεις τι θα ήθελες ΕΣΥ να δείς και μετά αν χρειάζεσαι βοήθεια, ευχαρίστως θα σου τη δώσω σε ότι γνωρίζω!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Προς αμπερντιν μου δείχνει 2 διαδρομές, μια από elgin, Keith k μια πιο χαμηλά από cock bridge, tomatin tomintoul θα ήθελα κ κάποιες συμβουλές για αυτήν την μέρα, κάποια περιοχή που αξίζει περισσότερο να σταματήσουμε ..
Να κάνετε μια στάση στο Elgin, να ρίξετε μια ματιά στον καθεδρικό και μια βόλτα στην πόλη και μετά μια επίσκεψη στο αποστακτήριο του Glenfiddich.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom