Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
China Southern ή China Eastern (δυο διαφορετικές εταιρίες είναι :) ),
Ένα τυπογραφικό κάναμε κι αμέσως το εντόπισες! :) ΟΚ, διορθώθηκε. Και οι δύο εταιρίες είναι μέλη της Skyteam.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
@taver να πετάξω με egyptair ή εννοείς γενικά με εταιρείες από Αίγυπτο/Βηρυτό;

@babaduma πολλές φορές τα τρένα έχουν ίδια τιμή με τα αεροπορικά, βέβαια είναι εμπειρία να ταξιδεύεις με αυτά αλλά δεν είναι για πολλές ώρες οι κινέζοι.

Εγώ τις τοπικές πτήσεις έλεγα να κοιτάξω με μίλια, οπότε έχω περιορισμό σε Star και κοιτάμε με Air China και Shenzhen
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Και από εκεί μου βγάζει Aeroflot ως φθηνότερη επιλογή και με πολύ καλές ώρες αναμονής.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
@babaduma πολλές φορές τα τρένα έχουν ίδια τιμή με τα αεροπορικά, βέβαια είναι εμπειρία να ταξιδεύεις με αυτά αλλά δεν είναι για πολλές ώρες οι κινέζοι.
Γι αυτό τόνισα το "γρήγορα". Πρώτον γιατί κάνεις λίγες ώρες και δεύτερον γιατί η κατάσταση με τους Κινέζους είναι (σχετικά) ελεγχόμενη (δεν γίνεται ο χαμός που γίνεται στα φτηνά και αργά τραίνα). Μου έχει τύχει και περίπτωση να κάνω διαδρομή με αεροπλάνο που ήταν φτηνότερη από το τραίνο. Αλλά μάλλον ήταν εξαίρεση.
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Θέλω να οργανώνω το ταξίδι στην Κίνα για Νοέμβριο που έχω στο μυαλό μου και έχω ήδη διαβάσει αρκετές ώρες από τις ιστορίες εδώ.

Αν και δεν λέω ποτέ, το συγκεκριμένο ταξίδι λόγω κόστους δεν νομίζω ότι θα έχω την ευκαιρία να το ξανακάνω σύντομα όποτε θέλω να πάρω μία καλή γεύση στις 10 μέρες που θα διαθέσω.

Το θέμα είναι τι πρόγραμμα να ακολουθήσω?

Η πρώτη μου σκέψη ήταν Πεκίνο, Pingyao και Σιάν. Μετά έγινε Πεκίνο, Σιάν και Σανγκάι. Μετά κάτι άλλο. Δυστυχώς όσο περισσότερο διαβάζω, τόσο περισσότερο φυτρώνει ο σπόρος για άλλες περιοχές.

Θα ήθελα παρακαλώ μερικές απόψεις σχετικά.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ειχα κάνει ένα τέτοιο ταξίδι πριν χρόνια για 15 μέρες.... Αυτό που μετάνιωσα ήταν που δεν έβαλα περισσότερη επαρχία σε σχέση με τις πόλεις!! Βέβαια όλα είναι θέμα γούστου. .. Εγω ειχα κινηθεί με εσωτερικές πτήσεις, και ειχε οργανώσει ολο το ταξίδι ενα γραφείο εκει στη Κινα από το οποίο μείναμε ευχαριστημένοι. Το κόστος ήταν χαμηλό αν εξαιρέσεις το Θιβετ ....
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Στα μέσα του 2017 είχαμε ακολουθήσει το παρακάτω πρόγραμμα:
  1. Μέρα Σανγκάη(Yuyuan Garden
    Shanghai Old Street
    Flower, Bird, Fish & Insect Market)
  2. Σανγκάη (Disneyland)
  3. Xi'an
  4. Xi'an (Πήλινος Στρατός)
  5. Xi'an
  6. Suzhou (Jiangsu)
  7. Suzhou (Jiangsu)
  8. Suzhou (Jiangsu) (togli lake)
  9. Xitang
  10. Χανγκτσόου
  11. Σανγκάη
  12. Σανγκάη (
    Acquarium,Oriental Pearl TV Tower
    acrobatic show)
Υπογραμμισμένες είναι οι περιοχές που διανυκτερεύσαμε και στην παρένθεση τα μέρη που επισκεφτήκαμε ή κάναμε μονοήμερη.Μετακινηθήκαμε με αεροπλάνο πηγαίνοντας στο Xi an και με τρένο επιστρέφοντας.
Σημείωση Πεκίνο και Χονγκ Κονγκ είχαμε πάει το 2012.
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Προτελευταίο βραδι στο Hong Kong σήμερα μετα απο 14 μέρες το ταξίδι στη Κίνα χωρίστηκε ως εξής.
Άφιξη hong kong μισή μέρα
Από εκεί Guilin τρείς μέρες
Μετά Fenghuang μιάμιση μέρα
Μετά zhangjiajie μια μέρα και από εκεί
Wulingyuan δυο μερες και πίσω Hongkong μέσω Changsha μια μερα και τις υπόλοιπες Hongkong και μια Μακαο,ολα μόνος εκτός από δύο εκδρομές στο Guilìn με καλή οργάνωση δεν είχα κανένα θέμα.Φοβερες πόλεις τo Εθνικό Πάρκο Zhangjiajie και το Βουνό Tianmen,ποταμός li ολα τα λεφτά και το fenghuang ότι ποιό όμορφο έχω δει σε χωριό(thanks @Yorgos and @dim kyr αν δε το είχα διαβασει από εσάς ούτε καν θα το ηξερα) ολα τα παραπάνω έχουν πολύ εσωτερικό τουρισμό και ελάχιστους δυτικούς!
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Θέλω να οργανώνω το ταξίδι στην Κίνα για Νοέμβριο που έχω στο μυαλό μου και έχω ήδη διαβάσει αρκετές ώρες από τις ιστορίες εδώ.

Αν και δεν λέω ποτέ, το συγκεκριμένο ταξίδι λόγω κόστους δεν νομίζω ότι θα έχω την ευκαιρία να το ξανακάνω σύντομα όποτε θέλω να πάρω μία καλή γεύση στις 10 μέρες που θα διαθέσω.

Το θέμα είναι τι πρόγραμμα να ακολουθήσω?

Η πρώτη μου σκέψη ήταν Πεκίνο, Pingyao και Σιάν. Μετά έγινε Πεκίνο, Σιάν και Σανγκάι. Μετά κάτι άλλο. Δυστυχώς όσο περισσότερο διαβάζω, τόσο περισσότερο φυτρώνει ο σπόρος για άλλες περιοχές.

Θα ήθελα παρακαλώ μερικές απόψεις σχετικά.
Επειδή τις επόμενες ημέρες θα κλείσω τα αεροπορικά, έχει να προτείνει κανείς κάτι παραπάνω? Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Επειδή τις επόμενες ημέρες θα κλείσω τα αεροπορικά, έχει να προτείνει κανείς κάτι παραπάνω? Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν.
Οι μερες ειναι λιγες, αν δεν μπορεις ομως να τις αυξησεις προτεινω την πρωτη σου σκεψη -πεκινο, πινγκγιαο, σιαν. Το πολυ πολυ να βαλεις μεσα και τη λουογιανγκ.
Η σαγκαη ειναι μακρια και αν πας εκει αξιζει να εχεις καποια ανεση να δεις σουτσιου και χαντσοου.
Εγω πηγα σε ολα αυτα, αλλα ειχα 15 μερες και παλι ετρεχα.
 

Alcheste

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα , αύριο φεύγω για επαγγελματικό ταξίδι στην Κίνα συγκεκριμένα στο Πεκίνο και σε μια πόλη Hangzhou λεγεται που θα διαρκέσει 1 εβδομάδα .Αυτοκίνητο δε θα έχω οπότε δε μπορώ να κάνω εξορμήσεις σε διπλανές πόλεις εύκολα . Θέλω να μου πείτε τα βασικά αξιοθέατα και τι αξίζει να επισκεφτώ , δε τα πάω και πολύ καλά με την Ασία και η αλήθεια είναι ότι ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος για να διαβάσω τις ιστορίες ( νωρίς το θυμήθηκα όπως καταλαβαίνετε ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom