Ουζμπεκιστάν Βοήθεια για Ουζμπεκιστάν

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Όχι, δεν χρειάζεται visa. Αξίζει τα χρήματα και είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη επιλογή για πρώτο ταξίδι στην Ασία. Επίσης δεν θεωρώ απαραίτητη την επιλογή κλασικών προορισμών. Το πρώτο μου ταξίδι στην Ασία ήταν στην ασιατική πλευρά της Ρωσίας και το δεύτερο στην Ιαπωνία και πέρασα πολύ καλά και στα δύο και δεν είχα κανένα θέμα με την οργάνωση τους.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο περισσότερο πείθομαι πως είναι καλή επιλογή.

Θα ξαναγυρίσω για πληροφορίες όταν αποφασιστεί :cool:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εμείς κλείσαμε για τέλη Αυγούστου και δε μας νοιάζει η ζέστη!! Πέρσι είμασταν Τυνησία καλοκαίρι, Ποσο χειρότερα να είναι ; Στην ανάγκη αν δε παλεύεται είπαμε θα γυρνάμε μεσημέρι στο κατάλυμα, θα ξεκινάμε πολύ πρωί και θα ξαναβγαίνουμε το απόγευμα. Οι τιμές είναι φοβερές!! Εμείς πετάμε από Κωνσταντινούπολη.
Καλησπέρα Γυρίσατε?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σκέφτομαι να κλείσω για τον Οκτώβρη να πάω12 μέρες είναι καλά?
Κλείσε, μια χαρά είναι. Ομπρέλα και ζακέτα να πάρεις. Ο, τι χρειαστείς με ρωτάς. Να πάρετε οπωσδήποτε σιμ κάρτα από το αεροδρόμιο.
Η χώρα είναι υπέροχη και την απολαύσαμε με άδεια αξιοθέατα και ελάχιστους τουρίστες.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Κλείσε, μια χαρά είναι. Ομπρέλα και ζακέτα να πάρεις. Ο, τι χρειαστείς με ρωτάς. Να πάρετε οπωσδήποτε σιμ κάρτα από το αεροδρόμιο.
Η χώρα είναι υπέροχη και την απολαύσαμε με άδεια αξιοθέατα και ελάχιστους τουρίστες.
Σε ποιά πόλη να βάλλω πιο πολλές διανυκτερεύσεις ?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σε ποιά πόλη να βάλλω πιο πολλές διανυκτερεύσεις ?
Ανάλογα που θα πας. Θα πας στην Αράλη; Θα πας κοιλάδα Φεργκάνα; Κατ’εμέ δεν αξίζει. Δώδεκα μέρες είναι αρκετές για Ουζμπεκισταν. Θα έβαζα 2 Τασκένδη, 2 Σαμαρκάνδη, 2-3 Μπουχάρα, 2 Χίβα και μετά το κομμάτι της Αράλης κατά βουληση καθώς και Καρακαλπακστάν. Εκεί εμείς δε πήγαμε.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω κάνει ερώτηση εδώ για πρακτικό ζήτημα, επειδή 99 στις 100 φορές ό,τι απορία έχει κανείς μπορεί να τη λύσει με έρευνα λίγων λεπτών/μίας ώρας στο ίντερνετ. Στην προκειμένη περίπτωση, ρωτάω περισσότερο επειδή όσα βρήκα στο ίντερνετ είναι τόσο τρελά που δυσκολεύομαι να τα πιστέψω. Αναφέρομαι στο “tourism tax” στο Ουζμπεκιστάν. Βλέπω στο booking.com χόστελ να χρεώνουν, για παράδειγμα, 70 ευρώ για μια βδομάδα (κρεβάτι σε κοιτώνα), κι από κάτω να έχουν με μικρά γράμματα “+20 in additional charges”. Κάνοντας κλικ, βλέπεις ότι στα 70 ευρώ ΗΔΗ συμπεριλαμβάνονται δύο φόροι, αλλά όχι το “tourism/registration tax”, το οποίο, σύμφωνα με μια ντουζίνα σάιτ που τσέκαρα χθες και προχθές, είναι πλέον στα τρία δολάρια τη βραδιά(!!!), ακόμα και για απλό κρεβάτι σε κοιτώνα(!!!). ΤΡΙΑ ΔΟΛΑΡΙΑ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΛΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΕ ΚΟΙΤΩΝΑ;;;!!!

Am I missing something here? Φαντάζομαι όσοι έχετε πάει από 1η Ιανουαρίου και μετά έχετε μείνει σε ξενοδοχεία, αλλά το κόστος φαίνεται να είναι το ίδιο ( ; ).

Και στο Καζακστάν υποτίθεται ότι “additional charges may apply”, βλέπεις στο booking.com να λέει “tourism tax excluded”, όμως έναν μήνα εκεί (τώρα είμαι στο Κιργιστάν), κανείς δεν μου ζήτησε επιπλέον χρήματα για “tourism tax”. Στο Καζακστάν όμως δεν υπάρχει – πλέον - “registration”.

Any info? Αν πήγαινα για λίγες ημέρες, δεν θα χολόσκαγα για τα τρία δολάρια τη βραδιά, αλλά το πλάνο είναι για 30 + 30 μέρες (με Τατζικιστάν ενδιάμεσα), οπότε μιλάμε για... 180 ολόκληρα δολάρια(!!!), όσο θα είναι το αεροπορικό από εκεί για Κωνσταντινούπολη τον Δεκέμβριο. Μην τρελαθούμε!

Εννοείται ότι ήδη επικοινώνησα με τρία χόστελ στην Τασκένδη. Το ένα μού απάντησε χωρίς να μου απαντήσει (η απάντησή τους ήταν πιο γενική κι από ομιλία πολιτικού), τα άλλα δύο ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ανάλογα που θα πας. Θα πας στην Αράλη; Θα πας κοιλάδα Φεργκάνα; Κατ’εμέ δεν αξίζει. Δώδεκα μέρες είναι αρκετές για Ουζμπεκισταν. Θα έβαζα 2 Τασκένδη, 2 Σαμαρκάνδη, 2-3 Μπουχάρα, 2 Χίβα και μετά το κομμάτι της Αράλης κατά βουληση καθώς και Καρακαλπακστάν. Εκεί εμείς δε πήγαμε.
Η Μπουχαρα είναι καλύτερη απο Χίβα? Ελεγα Τασκενδη 2 Χιβα 3 Σαμαρκανδη3 Μπουχαρα2
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η Μπουχαρα είναι καλύτερη απο Χίβα? Ελεγα Τασκενδη 2 Χιβα 3 Σαμαρκανδη3 Μπουχαρα2
Η Χίβα είναι πανέμορφη αλλά πολύ μικρή , η Μπουχάρα είναι επίσης πανέμορφη αλλά έχει περισσότερα να δεις
 

georgi d

Member
Μηνύματα
36
Likes
65
Αν πήγαινα για λίγες ημέρες, δεν θα χολόσκαγα για τα τρία δολάρια τη βραδιά, αλλά το πλάνο είναι για 30 + 30 μέρες (με Τατζικιστάν ενδιάμεσα), οπότε μιλάμε για... 180 ολόκληρα δολάρια(!!!), όσο θα είναι το αεροπορικό από εκεί για Κωνσταντινούπολη τον Δεκέμβριο. Μην τρελαθούμε!
Αν ρωτάτε για τα 3 δολάρια αυτά βλέπω είναι υποχρεωτικό και δεν βλέπω να θέλουν να το καταργήσουν.

MAR MAR. SHARQ TAOMLARI RESTAURANT in Tashkent: contacts, address, map - GoldenPages εδώ στη Τασκένδη έχουν καλό φαγητό.Το Mar Mar είναι στην οδό Shota Rustaveli.

Δίπλα υπάρχουν μικρά ξενοδοχεία. Είναι σε καλό σημείο της πόλης.

Εδώ κάποιες πληροφορίες από ρώσους η ρωσοφωνους.

(Ίσως κάποιος θα βρει χρήσιμες αυτές τις πληροφορίες
Κοντά στην περιοχή της Ρωσικής Πρεσβείας στην Τασκένδη (οδός Nukusskaya) υπάρχουν πολλά μικρά αλλά πολύ αξιοπρεπή ξενοδοχεία με τιμές που κυμαίνονται από $25 έως $50. Ακριβώς απέναντι από την πρεσβεία, ακριβώς δίπλα στο δρόμο, υπάρχει ένα καλό ξενοδοχείο (60 το δίκλινο) και πιο μέσα στο τετράγωνο (σε απόσταση 5-7 λεπτά με τα πόδια) υπάρχουν δέκα με δεκαπέντε άλλα διαφορετικά ξενοδοχεία. Υπάρχουν επίσης μερικά ξενοδοχεία στην πλευρά της ίδιας της πρεσβείας. Το χειμώνα, μπορείτε να πάτε εκεί χωρίς κράτηση. Για όσους ενδιαφέρονται, από το αεροδρόμιο μέχρι την εν λόγω περιοχή της Ρωσικής Πρεσβείας, είναι 20-25 λεπτά με τα πόδια (φυσικά, χωρίς αποσκευές) ή 5-6 λεπτά με οποιοδήποτε αυτοκίνητο (απλώς σηκώστε το χέρι σας και επιλέξτε αυτοκίνητο. Θα σας πάνε εκεί με 100 ρούβλια με μεγάλη χαρά! Και πάλι, από την εν λόγω Ρωσική Πρεσβεία, προς την αντίθετη κατεύθυνση, μπορείτε να περπατήσετε 15-20 λεπτά μέχρι τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό (ή 5 λεπτά με το αυτοκίνητο, πληρώνοντας από 50(0,5€) έως 100(1€) ρούβλια το πολύ ). Μεταξύ της Ρωσικής Πρεσβείας και του σιδηροδρομικού σταθμού υπάρχει η κύρια ορθόδοξη εκκλησία της Τασκένδης και ένα νέο μεγάλο ξενοδοχείο έχει ανοίξει ακριβώς δίπλα στην εκκλησία (ακριβό, περίπου 100 $). Δίπλα στον τοίχο της πρεσβείας βρίσκεται το κτίριο στο οποίο οι Κινέζοι άνοιξαν το φθηνό ξενοδοχείο τους (είσοδος από το σούπερ μάρκετ Macro).
Αυτή η περιοχή είναι βολική λόγω της θέσης της μεταξύ του αεροδρομίου και του σιδηροδρομικού σταθμού, καθώς είναι στο κέντρο της πόλης (με τα μέσα μαζικής μεταφοράς - 10 λεπτά). Υπάρχει δίπλα λαϊκή αγορά (4 λεπτά με τα πόδια), παρά πολλά καφέ και εστιατόρια.Αυτό είναι πολύ πιο βολικό από το να μένετε κατά τη διάρκεια βραχυπρόθεσμων (και όχι μόνο) επισκέψεων σε άλλα μέρη της πόλης, να ξοδεύετε επιπλέον χρόνο στα ταξίδια ή να πληρώνετε υπερβολικά στους οδηγούς ταξί που προσπαθούν να κερδίστε χρήματα σε όσους δεν ξέρουν τον δρόμο τους στην πόλης.)

Την λαϊκή αγορά θα την θυμηθώ αργότερα. Κάποια μικρή πρέπει να είναι.
Νομίζω σας έχω ζαλίσει με την Πρεσβεία τους 🙂
 
Last edited:

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Αν κάποιος σχεδιάζει ταξίδι δύο – για παράδειγμα – βδομάδων στο Ουζμπεκιστάν, θα του πρότεινα στο μπάτζετ τού ταξιδιού να συμπεριλάβει ως worst case scenario ένα 50άρι (χονδρικά) ευρώ για “tourism tax”, το οποίο 50άρι στην πράξη θα μπορούσε να καταλήξει... μηδενάρι. Εννοώ ότι για 15 διανυκτερεύσεις στο Ουζμπεκιστάν, η δική μου εμπειρία μετά από 40 βράδια στη χώρα, “λέει” ότι από ξένο τουρίστα, τα καταλύματα μπορούν – νόμιμα – να ζητήσουν από τίποτα, μέχρι και 675.000 UZS (έτσι προκύπτει το “50 ευρώ, χονδρικά”).

Με βάση τον ισχύοντα νόμο, ο tourism tax για τους ξένους είναι 15.000 UZS τη βραδιά αν μείνεις σε κατάλυμα που έχει μέχρι 10 δωμάτια, 30.000 αν το κατάλυμά σου έχει από 11 μέχρι 40 δωμάτια, και 45.000 αν έχει από 41 δωμάτια και πάνω. Στην πλειοψηφία τους (όχι όλα), στο booking.com, τα καταλύματα στο Ουζμπεκιστάν, κάτω από το ποσό που θα πληρώσεις για τη διαμονή αυτή καθ’ εαυτή, γράφουν “additional charges may apply”. Εμένα μού έχει συμβεί να μου ζητήσουν από τίποτα, μέχρι και 70.000 UZS(!!!!!), ποσό φυσικά που το έβγαλαν από τον κ&*# τους, ποντάροντας στο ότι είμαι ξένος, άρα βλάκας και δεν ξέρω τι ισχύει.

Σε κάθε περίπτωση, προτείνω σε όλους να ζητάτε επιτακτικά τα “registration slips”, τα χαρτάκια τα οποία όλα τα καταλύματα είναι υποχρεωμένα να σας δίνουν είτε σε χαρτί, είτε σε ηλεκτρονική μορφή, την ώρα τού check-out (ή έστω αργότερα την ίδια μέρα, αν είναι να σας τα στείλουν μέσω Whatsapp ή email). Όταν έρθει η ώρα να φύγετε από τη χώρα, είτε overland είτε με πτήση, μπορεί να σας τα ζητήσουν, μπορεί και όχι. Εμένα, στα σύνορα με Τατζικιστάν, μου τα ζήτησαν, και ήταν κι ενδελεχείς στον έλεγχο, ποντάροντας στο να μου έλειπε κάποιο, για να έβρισκαν λόγο (κοινό μυστικό αποτελεί εδώ) να μου ρίξουν πρόστιμο. Τα είχα όλα, άρα πήραν τα... χαρτιά μου.

Σημείωση: από μήνα σε μήνα, το ύψος τού tourism tax μπορεί να αλλάξει, επειδή είναι άμεσα συνδεδεμένο με το ύψος του βασικού μισθού στο Ουζμπεκιστάν. Αν αυτός αυξηθεί, θα αυξηθεί και ο tourism tax, ο οποίος ΔΕΝ είναι “τρία δολάρια”, είναι 30.000 UZS (σε καταλύματα που έχουν από 11 μέχρι 40 δωμάτια). Απλά, επειδή τα τρία δολάρια είναι περισσότερο από 30.000 UZS, πολλοί ξενοδόχοι προτιμούν να quote τον tourism tax σε δολάρια, και να κρατάνε για πάρτη τους τη διαφορά. Αποδίδουν στο κράτος 30.000 UZS, άλλα έχουν εισπράξει (αν πρόκειται για τρία δολάρια) 36 με 37.000 UZS.

Όπως έγραψα και πριν έρθω στο Ουζμπεκιστάν, αν κάποιος έρχεται για λίγες ημέρες, μικρό το τουρισμταξικό κακό. Αν κάποιος όμως έρχεται για βδομάδες, τον νου του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.793
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom