Γαλλία Βοήθεια για Παρίσι

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με το Παρίσι, ξέρεται αν αυτό το ξενοδοχείο είναι σε καλή περιοχή για να μείνει κάποιος ?
http://www.booking.com/hotel/fr/relaisrepublique.html?sid=da33f754db085b474820a6754b5026df;checkin=2009-11-13;checkout=2009-11-22

Και αν το πάρκο του asterix είναι κλειστό τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο?
μια χαρά είναι η περιοχή μα στα 120ε νομίζω θα βρεις και καλύτερα, το πάρκο αστεριξ κλείνει τον Οκτώβριο
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
μια χαρά είναι η περιοχή μα στα 120ε νομίζω θα βρεις και καλύτερα, το πάρκο αστεριξ κλείνει τον Οκτώβριο

Περασμένο Νοέμβρη κι΄εγώ από Κρήτη πήγα.
hotel : citea la villette, είχε κουζίνα και ψυγείο στο δωμάτιο. Μέσω booking.com
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Toussain είναι μια θρησκευτική εορτή η οποία έχει επίδραση μόνο στη γαλλική μαθητιώσα νεολαία πράγμα το οποίο σημαίνει δηλαδή καμιά εβδομάδα σχολικές διακοπές. Οπότε θα συναντήσει κανείς ουρές μόνο σε οτι αφορά τα παιδιά: παιδικά θέατρα και Eurodisney. Μουσεία, εστιατόρεια, καφέ κλπ, μια χαρά ουδέν πρόβλημα. Το ανέφερα στην Travelpedia γιατί έτυχε να πάμε και Κυριακή στην Eurodisney και Δευτέρα, (την περίοδο εκεί γύρω στην 28η Οκτωβρίου) ελπίζοντας σε λιγότερο κόσμο τη Δευτέρα και τελικά είχε πολύ παραπάνω από οτι την προηγούμενη. Εντάξει δεν είναι λόγος αυτός για να ακυρώσει κανείς το ταξίδι του. Λίγη υπομονή. Μόλις φτάσετε στο ξενοδοχείο σας ρωτείστε πότε ακριβώς είναι οι σχολικές αργίες και διαμορφώστε αναλόγως το πρόγραμμά σας. Αν ατυχήσατε και ντε και καλά συμπίπτουν, ε δε πειράζει λίγη υπομονή.
Το πάρκο Αστερίξ κλείνει τον Οκτώβριο γιατί έχει παιχνίδια που περιλαμβάνουν και νερό, είναι δηλαδή πολύ πιο καλοκαιρινού στυλ.
Εφόσον έχετε παιδάκι να συνοδεύετε μη χάσετε τη La Villete. Θα χαρεί και με το σινεμά στη Geode και με το υποβρύχιο και με τους προσομοιωτές.
 

ελπιδα

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες.. απλως επειδη δεν εχω κλεισει ακόμη εισητηρια αλλα σκεφτομαι να παω περιπου εκεινη τη περιοδο κ δεν θελω να πεσω πανω στο πολυ κοσμο γι αυτο ρωταω αν οι σχολικες διακοπες ειναι πριν απο την 1 Νοεμβριου η μετα...
 

ελπιδα

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Κοιτα σε αυτο το link.Λεει ξεκαθαρα ποτε ειναι ανοιχτο..

Calendrier d'ouverture | Parc Asterix

ευχαριστω πολυ το ειδα αυτο κ απ οτι καταλαβα οι ημερομηνιες που ειναι με πρασινο ειναι οι μερες που ειναι ανοιχτο, αρα κ τον Οκτωβριο κ τον Νοεμβριο εχει καποιες ημερες που ειναι ανοιχτο αλλα κ παλι δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει γιατι βλεπω οτι ολοι μου λετε οτι ειναι ανοιχτο μεχρι τον Οκωβριο...
 

lym

Member
Μηνύματα
82
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
eurotrip με ronalsot
Οτι σου λεει το site ισχυει.Αλλωστε ειναι το επισημο του και οχι τιποατα αλλο
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
από ότι κατάλαβα αρπαχτή κάνει κι ο asterix? σωστοι οι Γαλάτες;)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ ήξερα ότι το πάρκο κλείνει 30/9 τώρα αν κάνει κι αρπαχτές δε το ξέρω:haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες.. απλως επειδη δεν εχω κλεισει ακόμη εισητηρια αλλα σκεφτομαι να παω περιπου εκεινη τη περιοδο κ δεν θελω να πεσω πανω στο πολυ κοσμο γι αυτο ρωταω αν οι σχολικες διακοπες ειναι πριν απο την 1 Νοεμβριου η μετα...
Συμφωνα με το Γαλλικό Υπουργειο Παιδειας φέτος οι διακοπές της Toussaint, για τη ζώνη του Παρισιού, ξεκινησαν το Σάββατο 25/10/08 μέχρι την Πέμπτη 6/11/08. Για εφέτος ακόμη δεν έχει ανακοινώσει τις ημερομηνίες. Υποθέτω όμως οτι κάπου εκεί θα κυμαίνονται και πάλι. Ουσιαστικα λοιπόν υπερκαλύπτουν όλο το τριήμερο της 28ης Οκτωβρίου μαζί και με την εορτή του Αγίου Δημητρίου (πραγμα που σε ενδιαφέρει μόνο αν είσαι από τη Θεσσαλονίκη, οπότε και μπορείς να εκμεταλλευτείς πολύ περισσότερες μέρες).
Για ημερομηνίες για το 2009 μπορείς να παρακολουθείς το ημερολογιο του Γαλλικου Υπουργειου Παιδειας Le calendrier scolaire - Minist
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom